Jejich jména pravděpodobně neznáte. Mistři vedlejších rolí

Jejich jména pravděpodobně neznáte. Mistři vedlejších rolí
Vykoupení z věznice Shawshank (1994) | Pinterest
Herecké osobnosti lze v Hollywoodu rozdělit do několika druhů. Od té absolutní smetánky, která je zvyklá za roli pobírat 20 milionů dolarů a jejíž přítomnost je sama o sobě pro velký filmový projekt značnou reklamou, přes respektované a populární tváře béčkovějších, ale stále věhlasných produkcí, až po herce, kteří nikdy velké role nedostávají, ale pro ty výrazné vedlejší úlohy dokážou vždy odvést medvědí službu. Poslední kategorie nepředstavuje lákadlo, které by diváky nahnalo do kin, a jména těchto umělců nezdobí přední stránky časopisů a bulvárních plátků, ale jde o nepostradatelné herecké osobnosti s širokou škálou schopností, kteří dokážou i na menším prostoru vyniknout a dodat svým rolím nezapomenutelné charisma. Jací zahraniční a stále aktivní herci, jejichž jména u nás nejsou všeobecně známá, do takové respektované škatulky zapadají?
David Strathairn
David Strathairn
David Strathairn | Universal Pictures
Charakterní herec, v jehož žilách koluje skotská a havajská krev, je jedním z nejtypičtějším příkladů nedoceněných hereckých osobností. Nikdy pravda neměl hvězdné parametry a sbírá především vedlejší role, ale na druhou stranu se úspěšně vyhýbá titulům pokleslých kvalit a jeho jméno je takřka vždy zárukou kvality. Jeho nejslavnější úlohou a největším úspěchem v podobě nominace na Oscara za hlavní roli je rozhlasový moderátor CBS Edward R. Murrow ve filmu George Clooneyho Dobrou noc a hodně štěstí, ale jeho zajímavé rysy a velmi specifický hlas si můžeme pamatovat také z významných snímků jako L.A. - Přísně tajné, Bourneovo ultimátum, Lincoln či Godzilla. David se kromě těchto komerčních titulů často objevuje také v nezávislých filmech, ale v našich kinech ho můžeme vidět poměrně pravidelně, naposledy v pokračování Godzilly s podtitulem Král monster.
Shea Whigham
Shea Whigham
Shea Whigham | Collider
Rodák z Floridy nabírá obzvlášť v posledních letech výrazné pracovní tempo a můžeme si ho pamatovat například jako jednoho z detektivů v Jokerovi (těch detektivů, kteří dostali pouhé dvě scény), jednoho z astronautů, kteří tragicky uhořeli v Prvním člověku, nebo jednoho z mariňáků v třeskutém blockbusteru Kong: Ostrov lebek. Zapamatování hodné role sbírá také v seriálech jako Impérium - Mafie v Atlantic City, Fargo nebo Temný případ, ale na opravdu přelomovou úlohu, která by jeho jméno zapsala do povědomí širší divácké obce, i po padesátce bohužel čeká. A je to škoda, neboť je to velmi často právě on se svým sebevědomě neokázalým herectvím, kdo zanechá i na menším prostoru největší dojem. V brzké době ho čeká účast v populární sérii Mission: Impossible nebo zajímavě vypadající thriller Quarry, kde ztvární hlavní roli vedle Michaela Shannona. Osobně se budu těšit.
Robert Carlyle
Robert Carlyle
Robert Carlyle
Držitel ceny BAFTA za nejlepšího herce v hlavní roli ve filmu Do naha! rozhodně není neznámý ani ve světě a minimálně jeho tvář pozná okamžitě každý fanoušek kultovního Trainspottingu, kde si Robert Carlyle střihl velmi ikonickou roli psychicky labilního Begbieho. Mezi další zajímavé projekty, v nichž rodák z Glasgow prokázal svůj herecký talent, lze zařadit například neortodoxní kanibalský horor Dravci, bondovku Jeden svět nestačí nebo akční zombie nářez 28 týdnů poté. Objevuje se také v řadě úspěšných seriálů a je považován za velmi metodického herce, který neváhá pro své role pozměnit své životní návyky či obětovat pár zubů, jak učinil kvůli návratu do kůže Begbieho ve druhém Trainspottingu. S šedesátkou na krku není moc pravděpodobné, že by ještě prorazil do nejvyšších hereckých sfér, ale v kvalitních vedlejších rolích ho v našich kinech vždy rádi uvidíme.
Judd Hirsch
Judd Hirsch
Judd Hirsch – Den nezávislosti | The Wrap
Byť narozen v New Yorku, Judd Hirsch je potomkem holandských židů a jako žid byl také vychováván. V posledních letech ostatně židovské postavy ztvárňuje často, ať už je řeč o road-movie Tady to musí být nebo o nedávném Drahokamu s Adamem Sandlerem. Tento herec s velmi zapamatovatelnou vizáží se začal prosazovat až v polovině sedmdesátých let, ale od té doby ztvárnil mnoho výrazných postav ve filmech i seriálech - byl celkem osmkrát nominován na Zlatý glóbus, přičemž roku 1989 nominaci proměnil za hlavní roli v sitcomu Dear John. Ve světě filmu zase nejvíce zazářil roku 1980, kdy získal nominaci na Oscara za snímek Obyčejní lidé, ale pamatovat si ho můžeme také jako otce Jeffa Goldbluma v trháku Den nezávislosti nebo z oceňovaných filmů Muž na Měsíci a Čistá duše. Ve svých 85 letech je stále pracovně aktivní a dost možná se s ním budeme minimálně v televizi ještě pár let potkávat, což je vzhledem k jeho hereckým kvalitám rozhodně dobrá zpráva.
Mandy Patinkin
Mandy Patinkin
Mandy Patinkin
Divadelní, filmový a muzikálový herec, hudebník a spisovatel Mandy Patinkin je dalším židovským umělcem, jehož přínos americkému filmu a převážně židovské kultuře je nepřehlédnutelný, ačkoli u nás jeho jméno asi mnoho lidí nezná. Co se týče jeho filmové kariéry, tu výrazně nastartovala role ve filmu Miloše Formana Ragtime roku 1981, načež se tenhle herec s vynikajícím hudebním a pěveckým nadáním propracoval až k jeho nejvíce ikonické úloze, kterou je bezesporu po pomstě prahnoucí šermíř Inigo Montoya z pohádkového hitu Princezna Nevěsta, jenž se pravidelně umisťuje v žebříčcích o nejlepších filmových hrdinech historie. Jeho profesní dráha je spíše spjatá s divadlem, ale objevil se rovněž v celé řadě známých seriálů, namátkou třeba Nemocnice Chicago Hope nebo Ve jménu vlasti, za něž obdržel nominace na Zlatý glóbus.
Allison Janney
Allison Janney
Allison Janney
Americká herečka, známá převážně ze seriálů, rozhodně umí zanechat i na menším prostoru nepřehlédnutelnou stopu. Její strhující zobrazení chladné a až maniakální matky ve filmu Já, Tonya jí vyneslo první oscarovou nominaci, kterou po zásluze proměnila, tudíž ji můžeme v budoucnu s nemalou pravděpodobností očekávat v opravdu zajímavých projektech. Allison Janney si však už delší dobu zaslouží, aby se o ní ve světě více mluvilo, jak ostatně dokazují její kvalitní výkony v oblíbených a respektovaných filmech jako Americká krása, Deset důvodů, proč tě nenávidím nebo Hodiny. Největšího uznání se jí však dostává za roli tiskové mluvčí v seriálu Západní křídlo. Má rovněž svou hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy a je známá pro svou zarputilou práci pro charitu.
Dianne Wiest
Dianne Wiest
Dianne Wiest | The Wrap
Co se týče významných hereckých cen, Dianne Wiest představuje určitě nejvýraznější jméno seznamu. Na poličce se jí skví hned dva Oscary za role ve filmech Woodyho Allena Hana a její sestry a Výstřely na Broadwayi. A právě na Broadwayi sbírala své první divadelní úspěchy na začátku 80. let, než se stala známou filmovou tváří díky zmíněnému Allenovi. Pamatovat si ji můžeme i z dalších výrazných vedlejších rolí ve filmech jako Střihoruký Edward nebo Zaříkávač koní, popřípadě jako neopakovatelně zlou královnu z fantasy seriálu Desáté království. V posledních letech se na plátně objevuje bohužel jen střídmě a vidět ji lze spíše v sitcomu Rodinka na kousky.
Melissa Leo
Melissa Leo
Melissa Leo | Internet Movie Firearms Database
Tato oceňovaná charakterní herečka debutovala roku 1984 v seriálu All My Children a televizní tvorba jí zůstala vlastní až dodnes. U filmu se začala výrazněji prosazovat až po přelomu tisíciletí, kdy ztvárnila manželku Benicia Del Tora v 21 gramech. Od té doby ztvárnila značné množství převážně vedlejších rolí, z nichž nejvýraznější je určitě matka Christiana Balea a Marka Wahlberga ve sportovním dramatu Fighter, za jejíž ztvárnění dostala Oscara a kopec všeobecného uznání a chvály. Nominaci obdržela také za hlavní roli ve filmu Zamrzlá řeka (přičemž slavný kritik Roger Ebert její výkon vynesl do nebes a pasoval ho na oscarový). Její tvář ale okamžitě rozpoznají také fanoušci dalších skvělých filmů jako Zmizení, Nevědomí nebo Let, které její zajímavou filmografii rovněž zdobí.
Amy Ryan
Amy Ryan
Amy Ryan
Blonďatá herečka z New Yorku začínala jako většina kolegů na divadelních prknech, odkud putovala přes televizi až na stříbrná plátna, kde již mnohokrát prokázala, že se neztratí ani vedle velkých hvězd se zvučnějším jménem. Největší průlom ji zajistil Ben Affleck, jenž ji obsadil do svého režijního debutu Gone, Baby, Gone. Za tuto roli získala Amy Ryan nominaci na Oscara a od té doby ji lze spatřit v mnoha zajímavých projektech jako Výměna s Angelinou Jolie, Zelená zóna, oscarový Birdman či Most špionů. O svém hereckém umění přitom stále přesvědčuje také na televizních obrazovkách i v divadle a nic nenasvědčuje tomu, že by v budoucnu mělo její postavení výrazné představitelky vedlejších rolí slábnout.
Imelda Staunton
Imelda Staunton
Imelda Staunton | Stylist
Tu tvář pozná okamžitě každý fanoušek Harryho Pottera. Přestože se Ralph Fiennes jako Voldemort hodně snažil, nejvíce nenáviděnou postavou bude stejně drobná, do růžového svetříku oděná profesorka Dolores Umbridgeová, jejíž představitelka Imelda Staunton odvedla bezesporu perfektní práci a lze ji směle nenávidět opakovaně. Držitelka hned čtyř cen Laurence Oliviera o svých hereckých kvalitách ale přesvědčuje neustále, a byť ji ve filmech většinou vidíme jen v menších úlohách, rozhodně nebývá k přehlédnutí. Pamatovat si ji můžeme z úspěšných filmů jako Rozum a cit, Zamilovaný Shakespeare nebo Vera Drake - Žena dvou tvář, kde ztvárnila hlavní roli. V Británii jde o velmi známou osobnost, u nás by si její jméno zasloužilo jistě o něco větší věhlas.
Marcia Gay Harden
Marcia Gay Harden
Marcia Gay Harden
Tato univerzální herečka, která zvládá stejně dobře dramatické i komediální role, střídá herecké polohy podobně jako v mládí střídala domovské adresy napříč celým světem. Její průlomová role přišla roku 1990 v kriminálním dramatu bratří Coenů Millerova křižovatka, ale největších úspěchů dosáhla po přelomu tisíciletí, kdy získala Oscara za vedlejší roli ve filmu Pollock a další nominaci ve stejné kategorii za Tajemnou řeku. Objevila se v mnoha více či méně kvalitních komediích, ale zajímavější jsou určitě její seriózní úlohy, například náboženská fanatička v Mlze Franka Darabonta. V posledních letech sbírá úspěchy spíše v televizi, ale její lehce zapamatovatelný obličej si rozhodně říká o velká plátna.
Ciarán Hinds
Ciarán Hinds
Ciarán Hinds
Irský herec s neobvyklým jménem disponuje vskutku specifickými ostrými rysy, které si zkrátka zapamatujete. Již takřka čtyři dekády patří k výrazným charakterním hercům nejen na divadelních prknech, ale také ve světě filmů a seriálů. Kdo hltal oblíbený seriál Řím, ten má pro hereckého představitele Julia Caesara od té doby jistě slabost, ale v oblibě ho jistě mají také fanoušci Hry o trůny, kde Hinds ztvárnil lídra divokých Mance Raydera, či nedávného seriálu The Terror. A pokud spatříte jeho tvář ve filmu, většinou jde o záruku kvality - rodák z Belfastu si vybírá velmi zajímavé projekty a své nenapodobitelné charisma předvedl ve filmech jako Road To Perdition, Mnichov, Až na krev, Jeden musí z kola ven nebo První člověk. Na výraznější herecká ocenění zatím čeká, ale to jeho přínosu a schopnostem nic neubírá.
Jeffrey DeMunn
Jeffrey DeMunn
Jeffrey DeMunn | TheRichest
Jeho tvář pozná rychle každý, kdo viděl libovolný snímek Franka Darabonta, jehož je právě Jeffrey DeMunn velkým oblíbencem. Tenhle sympatický herec ztvárnil státního zástupce v úvodní sekvenci ve Vykoupení z věznice Shawshank či bachaře v Zelené míli a objevil se rovněž v Majesticu s Jimem Carreym, v Mlze nebo v prvních dvou sezónách Darabontem šéfovaných Walking Dead. A důvěra slavného filmaře není náhodná - DeMunn nepotřebuje závratně velké množství času před kamerou, aby si svým přirozeným projevem získal divácké sympatie. V posledních letech ho v kinech vídáme jen hodně zřídka a setkat se s ním můžeme výhradně v seriálu Miliardy - snad někdy opráší spolupráci s Darabontem, který už ale nenatočil žádný film dlouhých 13 let. Na závěr ještě nelze opomenout televizní snímek Občan X z roku 1995, kde DeMunn velmi zajímavě ztvárnil nechvalně proslulého masového vraha Andreie Chikatila.
John Carroll Lynch
John Carroll Lynch
John Carroll Lynch | AMovieGuy.com
Asi jen těžko si lze do vedlejší role vybrat více výraznou a zapamatovatelnou tvář. John Carroll Lynch na sebe poprvé upozornil roku 1996, kdy ztvárnil manžela Frances McDormand v oceňovaném Fargu, a od té doby se pravidelně objevuje v zajímavých projektech, které většinou stojí za pozornost. Mezi těmi nejlepšími lze zmínit například akčňák Tváří v tvář, nezávislou komedii Brouk, skvělého Zodiaca Davida Finchera, kde dostal opravdu důležitou a výraznou úlohu, Gran Torino nebo Prokletý ostrov. Stejně jako většina ostatních jmen ze seznamu, i Lynch vede úspěšnou kariéru v televizi a spatřit jsme ho mohli ve spoustě oblíbených seriálů v čele s American Horror Story. A jelikož je tenhle rodák z Colorada velmi poctivým pracantem, můžeme se na něj a na jeho skvělé vedlejší role se vší pravděpodobností těšit i v budoucnu.
Doug Jones
Doug Jones
Doug Jones | Syfy
Tohoto bezmála dvoumetrového dlouhána nejspíše podle obličeje moc nepoznáváte - a přitom jste ho už určitě viděli v mnoha známých filmech a ve spoustě výrazných úloh. Častý spolupracovník Guillerma del Tora je totiž takovou maskovanou a nalíčenou obdobou Andyho Serkise a před kamerou je většinou k nepoznání. Spíše než standardním hercem je Doug Jones mimem a hadím mužem, který pod maskou komunikuje s publikem spíše skrze pohyby celého těla. Jeho nejznámějšími rolemi jsou určitě Abe Sapien z Hellboye, děsivý bledý muž a samotný Faun z Faunova labyrintu a "netvor z Černé laguny" z oscarové Tváře vody. Čerstvě šedesátiletý herec je tak bezpochyby mistrem vedlejších rolí, jehož jméno se netěší všeobecnému zájmu, ale jeho tvář už spatřil ve výrazných úlohách skoro každý - byť v jeho případě je to s tou 'tváří' trochu složitější.
Dalo by se samozřejmě ještě dlouho pokračovat a předhazovat stále nové tváře, které si z úspěšných filmů většina z nás dobře pamatuje, ale na jejich jména si vzpomene jen málokdo. Článek slouží jako malá pocta těmto vybraným 'dříčům', kteří se na scéně většinou potulují ve stínu velkých hvězd, ale jejich zásluhy a herecké kvality jsou nesporné. Napadají vás další takoví? Neváhejte se rozepsat do diskuze.