American Beauty (USA, originální název)
« další názvy »
USA USA
117 minut

Žánry

:
Drama, Komedie
Motto: ... dívejte se pořádně

Obsah

:
Zhruba kolem 40. roku života se obvykle u mužského jedince dostaví jistá krize, obecně nazývaná krizí středního věku. Člověku se nic nedaří, s nikým si více »« méně

Režie

:
Sam Mendes

Scénář

:
Alan Ball (I)

Herci

:
Kevin Spacey Annette Bening Thora Birch Wes Bentley Mena Suvari ...
Premiéra: 17. 2. 2000
DVD: 7. 8. 2001

Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 85%
  0
  0
  25. 11. 2017
  Brenan88 (39399 bodů)

  Zajímavá sonda do života čtyřicátníka. S letošním ožehavým tématem - sexuálním obtěžováním tento snímek dostává v mých očích zajímavý náhled. To jsem,ale odbočil. Samozřejmě,že po herecké stránce není co vytknout. Spacey výborný a to samé platí i pro Coopera ve vedlejší roli.

 • 100%
  0
  0
  26. 6. 2016
  martin-mickey-stusak (16046 bodů)

  Velmi působivé emocionální dílo o podstatě života a jeho přehodnocení. Už na začátku se dozvíme, že někdo zemře, ale to nám muže být vcelku jedno. Ten někdo má setsakramentský problém. Najednou ho všechno přestane bavit. Kdo by to neznal. Kdo by nikdy v životě neměl chuť se vším praštit a začít jinak. Hrdina tohoto příběhu hodí svůj život na jinou kolej a jeho žena společně s dcerou se jeho novým stylem žití nestačí divit. On je spokojený a užívá si to, ale ostatní jakoby náhle byli nějak divný. Neodvratný konec se blíží, ale kdo zůstane na tom nejlépe? Nádherné vyprávění podpořené výbornou kamerou a úchvatnou hudbou. Velmi ceněné dílo nejen kvůli své myšlence a její podstatě. Tohle se prostě musí vidět.

 • 75%
  0
  0
  22. 1. 2018
  sabule (13736 bodů)

  Velmi zajímavý snímek ze života znuděného a otráveného chlapíka,kterému se zhmotňují jeho sny o sexy kamarádce jeho dcery a tak nachází v životě nový směr a novou zábavu.Film se hodí do dnešní doby,protože koresponduje s tím,co se dnes ve světe nejvíce propírá.

 • 100%
  1
  0
  21. 11. 2015
  Sheldon (12963 bodů)

  Scénář Alana Balla dlouho nemohl najít uplatnění až se dostal k samotnému Stevenu Spielbergovi a jeho společnosti Dreamworks, která se nakonec tento naprosto odepsaný projekt rozhodla realizovat. Nejprve scénář odmítl Tom Hanks, který se po výsledku nestačil divit a rval si vlasy nad ztrátou role, a hlavní role se ujal skvělým způsobem herecký chameleón Kevin Spacey.
  Lester Burnham je typický loser. Žije na předměstí se svou manželkou Carolyn, která je posedlá uklízením a touhou po naplnění toho, čemu Američané říkají ,,American Dream" t. j. životní úspěch, sláva, bohatství a štěstí. Jenže Lester dostane v práci padáka a jeho snem je naopak prodávat hamburgery, kouřit trávu a na všechno se už konečně vykašlat. Přitom obdivuje krásnou spolužačku své dcery Jane, která se jmenuje Angela a představuje si jí mezi okvětními lístky růží. Jeho dcera Jane se stýká s věčným pozorovatelem Rickym, který jí natáčí na video a který je neustále sledován svým šíleným otcem, plukovníkem Fittsem. Tohle nemůže dopadnout dobře.
  Film se původně jmenoval American Dream, ale tvůrci se nakonec rozhodli pro mírnější verzi a název American Beauty. Režie byla svěřena úspěšnému britskému divadelnímu režisérovi Samovi Mendesovi, který se hned po uvedení filmu stal synonymem právě výše uvedeného Amerického snu. Kameru ovládal veterán Conrad L. Hall, který patří mezi legendy v oboru. Herecké výkony jsou skvělé a skoro každý zde podává nejlepší výkon své kariéry - počínaje Kevinem Spaceym, který zde získal druhého Oskara, Annete Benningovou (nominace na Oskara), Peterem Gallagherem nebo Chrisem Cooperem a neměli bychom zapomenout ani na tehdejší vycházející hvězdy Wese Bentleyeho a Menu Suvari, kteří zde upoutali širší diváckou obec.
  Nakonec měl tedy Steven Spielberg i Sam Mendes velice úspěšný březnový večer a celosvětové tržby přes 250 mil. dolarů také jistě nejsou zanedbatelné. A klasika nejen Americké kinematografie je na světě a jako obvykle chybělo málo a nebyla. Na závěr je důležité dodat ještě jeden postřeh. Jak už to obvykle bývá nejlepší filmy o určitém národu vždy natočí člověk, který mezi něj nepatří a Americká krása je toho nejlepším důkazem.

 • 80%
  0
  0
  18. 4. 2017
  lamps (12872 bodů)

  Sice mě trochu děsí, že se plně ztotožňuji s postavou skomírajícího podpantofláka ve středním věku, který se zamiluje do sexy kamarádky své dcery a chytá rovnou sedmý dech s vidinou spásného vrznutí, ale na druhou stranu, právě Lester Kevina Spaceyho je jediným charakterem, který scénář vykresluje uvěřitelně a správně tragikomicky, na rozdíl od ostatních svérázných individuí, které představují různé psychické, hormonální či názorové extrémy, jejichž sloučení do jednoho dějového propletence je pravda filmařsky působivé, ale myšlenkově přepálené a zkrátka neuvěřitelné. Herci jsou samozřejmě výborní a přesní (kromě božího Spaceyho například ještě Chris Cooper a jeho militantní magor) a Mendes vede příběh za přispění jednoho z nejkrásnějších melancholických soundtracků velmi suverénně, takže závěrečné minutky se nesmazatelně vryjí do paměti, ale film ověnčený superlativy a považovaný za inspirativní, výstižný a umělecky výrazný by měl prostě vypadat jinak, rozhodně více explicitně a nekonvenčně - tohle je příkladná, dopředu vhodně nalajnovaná hollywoodská skládačka, která se pouze umí tvářit nesmírně chytře a funkčně, a já jí to docela žeru.

 • 80%
  0
  0
  5. 11. 2017
  Pete69 (9268 bodů)

  Tomuto se dá říkat drama i komedie. To co se dnes točí u nás pod stejným žánrem je urážka. Děj se pomalu vyvíjí do skvělého závěru. Skvěle natočeno, pamatuji si ten pocit, když jsem viděl film poprvé, teď už to tak nežeru. Ale právě proto, že ve mě film zanechal nějakou stopu dávám 80%.

 • 75%
  0
  0
  13. 1. 2016
  Arthur Logoff (7768 bodů)

  Kevin Spacey je zase skvělej. Nemohu se ale zbavit dojmu, že je asi opravdu tak trochu úchyl. Vzpomeňte na jeho postavu v Se7en a mozaika je skoro hotová :)

 • 95%
  0
  0
  26. 12. 2012
  Standa. (6152 bodů)

  Jeden ze žebříčku nejpřeceňovanějších filmů všech dob? Vážně, vy parto ignorantů, bez smyslu života? Někteří lidé jsou opravdu hloupí. Já jsem tedy viděl jeden z nejlepších filmů všech dob! Scénář byl napsaný na jedničku a Kevin Spacey s jeho krizí středního věku, to byl jeden z nejlepších hereckých výkonů vůbec.

 • 100%
  0
  0
  6. 2. 2013
  Cettlovka (5022 bodů)

  Příjemný film, který i kdyby trval o hodinu déle, tak mi to nebude stačit. Kevin Spacey jako vždy úžasný! Jeden z mých nejoblíbenějších filmů vůbec.

 • 100%
  0
  0
  14. 8. 2013
  Tom Hardy (4331 bodů)

  Naprosto fenomenální studie lidské vyprahlosti, nesmyslných vztahů, předsudků, nepochopených pocitů, odcizení a rudých dveří, alarmujících blížící se bouřku. Film fascinující scénářem, herci, hudbou, režií, pečlivou dramaturgií, zkrátká vším možným, co mohlo být dobré a ono je to ve výsledku ještě mnohem, mnohem lepší. Nikdy není pozdě na to znovu začít. I třeba v poslední den svého života. Každá minuta se počítá. I ta, v níž "jen" poletuje ve větru pytlík.

 • 90%
  0
  0
  28. 9. 2012
  TARANTlNO (3328 bodů)

  "Na světě je tak moc krásy,že cítím,že už to neunesu a moje srdce prostě pukne."

 • 100%
  0
  0
  30. 7. 2013
  výfuk (2962 bodů)

  Příběh ze života. Spacey by se mohl poslouchat celý den a vůbec by mi to nevadilo. Jeho úžasný příběh se vybarvuje do barev nevěry, útlaku, štěstí, "nadrženosti", drog a sexu. Hezky zbarvený podtext hudby od Newmana, která podsvěcuje celý kontext, který Mendes a Ball dokázali vytvořit. Herecké výkony na stranách Spacey, Cooper a Bening byli přínosem, bez kterého by tento film ani tak filmem nebyl. Prostě celkově řečeno, úžasně propracovaný příběh, který se někomu může zdát jako každodenní a někomu zase jako přestupný rok. Film a zážitek, na který se nezapomíná.

 • 60%
  0
  0
  13. 8. 2015
  hp24 (2826 bodů)

  Zvlastni film, krapet provokativni... chvilku to vypada, ze snad neexistuje (v tomto filmu) nikdo normalni. a take se nelze divit, ze podovinsky syn lampasaka ze sousedstvi se stale pustenou kamerou se stal jasnym tercem pro parodie...

 • 90%
  0
  0
  26. 10. 2015
  leafroller (2393 bodů)

  Pustil jsem si ten film znovu vlastně proto, abych na něm hledal chyby a naředil tak místní všeobecné nadšení. K mému velkému překvapení jsem vlastně nenašel ani jednu. Výtečně naspané a především dokonale zahrané postavy, zahrnující široké spektrum charakterů, se svým poměrem kladů a záporů povážlivě blíží jedné. Zkoumavá a bloumavá hudba pěkně dokresluje atmosféru a i když jsou příběhy hodně americké, dokážou zasáhnout i čecháčka. Prostě dobrej vytuhávák na pochmurné říjnové odpoledne.

 • 90%
  0
  0
  2. 10. 2014
  stantheman (2289 bodů)

  Nádherný film...skvělý Kevin Spacey...opravdu povedená filmařina i příběh...film , ke kterému se vracím rád a dost často

 • 95%
  0
  0
  8. 12. 2012
  psico (1664 bodů)

  Dokonalá psychologická studie průměrné americké rodiny, která navenek působí velmi harmonicky a spokojeně, ale ve skutečnosti je všechno jinak. Tento film sundává divákovi růžové brýle, odkývá příběhy jednotlivých členů rodiny až do jejich nejhloubějšího nitra. Film, který v každé minutě dokáže vyvolat hned několik emocí ..

 • 100%
  0
  0
  14. 12. 2012
  pokladnik (1598 bodů)

  Další můj přelomový film. Onanie ve sprše hned na začátku filmu, přiznám se, že mi spadla brada. Člověk na to nebyl zvyklý. Dál film pokračuje přesně v duchu "krize středního věku". Bylo to dokonale nastavené zrcadlo všem nad 35 let a kdo byl upřímný musel si přiznat, že se ve spoustě scén poznává. Já teda jo. Hlavně u scény vyhazovu z práce a pak (ta je moje nejoblíbenější) jak Kevin Spacey prchá z nudného večírku, potká jejich mladého souseda a dají si spolu jointa. Jak já jsem přesně věděla o čem to je...

 • 85%
  0
  0
  5. 12. 2012
  Pavlína81 (1567 bodů)

  Nabylo to šparné.

 • 80%
  0
  0
  2. 6. 2014
  ebarty (332 bodů)

  Dead already -_-

 • 100%
  0
  0
  8. 10. 2015
  byland (309 bodů)

  Krásný film

 • 90%
  0
  0
  1. 12. 2016
  mil78 (298 bodů)

  Jeden z nejpůsobivějších filmů 90.let s nezapomenutelnými scénami.V hlavní roli doslova září fantastický Kevin Spacey a hysterická Anette Bening.
  Minimalistické, divadelní, teatrální a přesto tak výstižné a pravdivé.Výborná kamera, hudba a především režie jsou už jen pomyslnou třešničkou na dortu.

 • 80%
  0
  0
  17. 10. 2015
  Anni (240 bodů)

  Přehled úchylek a podivínů, skvěle neotřelý film o "americkém" světě :)

 • 80%
  0
  0
  24. 5. 2015
  starskyxaj (108 bodů)

  no , abych pravdu řekl film mě až tak nezaujal dalo se na to koukat občas i nějaké ty emoce proběhly ale nějak mě to nenaplnovalo nesplnilo to mé očekávání !

 • 100%
  0
  0
  14. 7. 2016
  2NS (79 bodů)

  Americká krása pozorného diváka donutí po zhlédnutí si sednout a zhodnotit ne jen to co vlastně viděl ale i to jak vlastně žije o sám. Film nabízí skěle myšlenku co až se můžeš stát s lidskou duší a kam může člověka zanelst život. A ad už se s hrdiny filmu ztotožníte nebo si uvědomíte nebo si připomenete kouzla života. Je to krásný filmový zážitek

 • 95%
  0
  0
  28. 11. 2017
  tindersticks (65 bodů)

  Čim jsem starší, tím víc ocenuji, jak skvělý tenhle film je. Výtečný scénář, parádní Mendesová režie, působivá Newmanova hudba a nenahraditelný Spacey, který touhu žít jinak, než žije, hraje fantasticky. Jeho Lester Burnham narazil jako miliony jiných do zdi složené z krize středního věku, vyprázdněnosti manželství, odcizeni vlastních dětí a narativu nutnosti úspěšné kariéry, ale na rozdíl od mnohých se vzepře a pokusí se - v rámci svých omezených možností - svým životem pohnout. Tenhle film je, i přes svůj konec, úžasně osvobozující.

 • 65%
  0
  0
  10. 4. 2015
  Jančača (64 bodů)

  Ale jo, jednou ročně.

 • 90%
  0
  0
  14. 9. 2016
  mach (33 bodů)

  • ++ Výborná studie lidských povah, Kevin Spacey jako obvykle skvělý.
  • 95%
   0
   0
   7. 1. 2016
   martin-tichy (27 bodů)

   skvělý film hlavně díky špičkovým hereckým výkonům

  • 90%
   0
   0
   1. 12. 2016
   zdenkapt (26 bodů)

   super film !!
   Dvaačtyřicetiletého Lestera Burnhama považuje manželka Carolyn a pubertální dcera Jane za bezvýznamného ubožáka a on jim vlastně dává za pravdu. Nečekaně však najde smysl života, když se zamiluje do Angely, vyzývavé spolužačky své dcery Jane. Vzepře se manželce i nadřízeným, dá v práci výpověď a v naprosté pohodě a jako proměněný jde za svými sny. Za odstupné si koupí auto svých snů, červený Pontiac Firebird z roku 1970, a nastoupí jako obsluha u MacDonalda, kde v mládí prožil své nejšťastnější roky. Být znovu spokojený a vyrovnaný mu pomáhá podivínský sousedův syn Ricky, který se kromě poněkud voyeuristické videotvorby věnuje i drobnému obchodování s marihuanou. Dodává ji i Lesterovi, pro nějž to je další z návratů do šťastného mládí. Ricky Fitts se postupně sbližuje s Jane, Carolyn, realitní agentka, se stane milenkou svého největšího konkurenta Buddyho Kanea a Lester se konečně ocitne sám s Angelou. Když dojde na něžnosti a dívka přizná, že je dosud panna, Lester se ovládne a přes svou touhu ji něžně odmítne. Vzápětí však zasáhne nevypočitatelný osud.

  • 0
   0
   11. 4. 2015
   Magdaf (14 bodů)

   Skvěla sonda do života muzu nejen v Americe

  1 2 dalsi posledni
  83 97 ?
  jak hlasovat?
  • Futureman 100%
  • panbubo 100%
  • Eliška Jana 65%
  • samuela93 60%
  • premek-mirka 100%
  • dobytek 80%
  • animosity 80%
  • jakub-pecinka 95%
  • Blatouch72 90%
  • TerkaT 90%
  všechna hodnocení (288)

  V žebříčcích uživatelů

  1. místo z 25 v žebříčku uživatele monelle
  1. místo z 1 v žebříčku uživatele leata
  2. místo z 38 v žebříčku uživatele Standa.
  3. místo z 5 v žebříčku uživatele hejlenka
  5. místo z 9 v žebříčku uživatele Sáček
  5. místo z 8 v žebříčku uživatele Cettlovka
  7. místo z 357 v žebříčku uživatele Simkova
  8. místo z 11 v žebříčku uživatele kulic30
  9. místo z 67 v žebříčku uživatele výfuk
  10. místo z 10 v žebříčku uživatele Angrist
  Sdílet tuto stránku:

  Partneři: