V kůži Johna Malkoviche

71%
V kůži Johna Malkoviche
Loutkář Craig (John Cusack) nemůže zavadit o pořádnou práci, a tak předvádí svá loutková představení plná zklamání a zhrzených lásek přímo na newyorských ulicích. Jeho žena Lotte (Cameron Diaz) je zase posedlá zvířátky. Prodává domácí mazlíčky a také jich má spoustu doma , docela se jim daří otrávit život sousedům. Jejím favoritem je ale retardovaný šimpanz Elijah, kterému se Lotte pokouší vyřešit jeho psychologické problémy. Craig nemá prachy, a proto přijme místo účetního v podniku s bossem, jemuž je už 105 let a se senzační kočkou jménem Maxine (Catherine Keener). Zabouchne se do ní na první pohled, ale Maxine na něj kašle. Naštěstí jenom do té chvíle, než vedle Craigova stolu najdou společně vchod do "Johna Horatia Malkoviche". Přijdou na to, že z tohoto zvláštního objevu by mohla být docela slušná živnost. Vypečení podnikatelé začnou prodávat patnáctiminutové pobyty "v kůži Johna Malkoviche" za 200 dolarů a také sami vzrušující "cestování" vyzkoušejí. Surrealistická cestovka je na světě!martin-mickey-stusak
martin-mickey-stusak
36 234 bodů
9
Jedno je u tohoto snímku jasné. Rozhodně to měl se svou osobitou vizí natočit Tim Burton. Charlie Kaufman svým scenáristickým počinem vytvořil dílo plné nápadů a myšlenek, ale po vizuální stránce to zůstalo někde v půli cesty, což je ohromná škoda.. Pro Spika Jonze to sice byla režijní celovečerní prvotina, ale je vidět, že si vzal na bedra dost těžký úkol, který ne úplně dobře zvládl. Příběh o loutkoherci, který tuto profesi bere tak vážně, že se snaží naplnit definici ideálu loutkářské profese a tím je vášeň být v těle druhého a myslet jinak. A jistou okolností se mu poštěstí být v těle slavného herce Johna Malkoviche. Umělecký dojem celého snímku je neodvratitelný. Odhaluje umění, které napodobuje realitu a skutečnost umělce spočívající ve snu. A takový sen je pouze mostem v uměleckém procesu ve svém naplnění. Loutky se tak stanou čistým médiem. Je to taková, dalo by se říct, obnova vlastní fantazie v rámci porozumění prostřednictvím fikce. Prodlužuje se tak okamžik, který již skončil. Zahájení snu je, něco jako, výstelka reality. Odhaluje existenciální a umělecké zpochybňování a prostřednictvím snu jej přivede k životu. Tohle není snímek jen tak pro leckoho. Divák očekávající pouhou zábavu se u tohoto snímku doslova a do písmene unudí k čirému zoufalství. K pocitu umění je potřeba přistupovat zodpovědně a s určitým druhem fantazie. Snímek se tak stane nádherně vynalézavý, chytrý a pobuřující zároveň. Ve svém smyslu je jedinečný, naprosto nepředvídatelný a tak nějak zvláštní. Zkratka je celý koncept hodně surrealistický s přesahem do poetiky v zábavné i tragické formě. Snímek je tak jen pro náročné diváky mající v oblibě klasiku moderní doby.
xxmartinxx
xxmartinxx
22 396 bodů
8
Úžasně imaginativní a nakažlivě cool. Chvílemi se to možná ve svojí divnosti trochu rochní, což narušuje lidskost, to ale nemění nic na chytlavosti filmu.
kunafix
kunafix
20 042 bodů
4
Extrémně originální, to jo. Ale kultovní pro mě teda určitě ne. Nepřišlo mi to ani nijak zábavné... i když pár momentů se našlo. Samozřejmě, výkon Johna Malkoviche byl brilantní a mít v repertoáru takhle ujetou roli, to zavání poctou (nemluvě o jeho fyzických proměnách). Catherine Keener není moje oblíbenkyně, takže jsem nechápal tu posedlost její postavou. U ostatních postav mě docela zaujaly masky (Cusack s culíkem, Cameron Diaz bez makeupu s hroznou krepatou kudrnou, Charlie Sheen s přehazovačkou), ale úplně pokulhávala ta zábavná stránka věci - spíš je to dráma a řeší se tu opravdu zajímavé milostné x-úhelníky. U závěrečných titulků potěšila skladba Amphibian od Björk, hm, toť vše.

Dodatečné informace

Původní název:
Being John Malkovich (více)
  • USA V kůži Johna Malkoviche
  • USA Being John Malkovich
  • USA Cómo ser John Malkovich
  • USA Dans la peau de John Malkovich
  • USA Essere John Malkovich
  • USA V koži Johna Malkovicha
Premiéra v ČR:
13. 4. 2000
Distributor:
SkyShowtime
Země původu:
USA
Rozpočet:
13 mil. USD
Tržby:
22,86 mil. USD (celosvětově)
Čeština:
V kůži Johna Malkoviche je dostupný s českými titulky

Powered byJustWatch