Články

Nejnovější články

 1. Úspěšný afroamerický režisér opráší Akta X. Původní tvůrce mu dal požehnání
  Seriály29. 2. 2024
  Úspěšný afroamerický režisér opráší Akta X. Původní tvůrce mu dal požehnání

  Žijeme ve světě plném nevysvětlitelných jevů a v době, kdy nejen americké televize opanovala legendární Akta X (The X-Files), mělo široké publikum ke konspiracím blíže než kdykoli předtím. Seriál FX Network s Davidem Duchovnym a Gillian Anderson vydržel v éteru devět sezón, expandoval do celovečerního filmu a roku 2016 jej FOX spolu s showrunnerem Chrisem Carterem a oběma hereckými navrátilci na dva roky oprášil. 20th Century Studios ale nyní patří Disneymu a fenomén Akt X je stále příliš úrodný, aby nemohl oslovovat nové a tentokrát ještě širší obecenstvo. Oživení ikonické značky, která loni slavila třicet let od premiéry, se chopí režisér Black Panthera a série Creed Ryan Coogler, což sám Chris Carter kvituje.

 2. Nejcitovanější větu Temného rytíře nenapsal Christopher Nolan. Nevěděl ani, co znamená
  Filmy29. 2. 2024
  Nejcitovanější větu Temného rytíře nenapsal Christopher Nolan. Nevěděl ani, co znamená

  Temný rytíř (The Dark Knight) platí pro mnohé za nejlepší komiksový film všech dob. A někteří by šli se superlativy ještě dál. Veškerá ta chvála pak samozřejmě míří hlavně k britskému miláčkovi cinefilů Christopheru Nolanovi, který snímek jednak režíroval, ale také se podílel na scénáři. Z toho bychom mohli mylně vyvodit, že každý aspekt díla se bezvýhradně ohýbá jeho vůli. Jeho aktuální přiznání nám však připomíná, proč bychom nikdy neměli zapomínat, že film je v první řadě kolektivním dílem, které přesahuje každého jednoho jeho tvůrce.

 3. Nová Vrána na prvních fotkách. Herecký talent navazuje na tragicky zabitého předchůdce
  Filmy29. 2. 2024
  Nová Vrána na prvních fotkách. Herecký talent navazuje na tragicky zabitého předchůdce

  Málokterý film obestírá podobně těžký závoj mysteria a tragiky jako komiksovou Vránu (The Crow), která roku 1994 předložila Brandonu Lee jednosměrný tiket mezi hollywoodskou smetánku. Osmadvacetiletý syn Bruce Lee při natáčení kultovního filmu bohužel zemřel, a přestože následně vznikla podřadná série složená z nepovedených sequelů, až po třiceti letech přichází plnokrevný ambiciózní restart. Nová Vrána od režiséra Ruperta Sanderse (Sněhurka a lovec) má mít premiéru v kinech už letos v červnu a herecké šlépěje zbarvené zbytečnou krví vyplňuje talentovaný Bill Skarsgård (To, John Wick: Kapitola 4). První zveřejněné fotografie a režisérova slova slibují hodně temnou romanci.

 4. Muž, který „udělal“ Simpsonovy. Mnozí popírají, že žije, přestože napsal šedesát dílů
  Seriály29. 2. 2024
  Muž, který „udělal“ Simpsonovy. Mnozí popírají, že žije, přestože napsal šedesát dílů

  Animovaný sitcom Simpsonovi (The Simpsons) byl hlavně v devadesátých letech tak úspěšný, že ze svých scenáristů udělal mezinárodní celebrity. Nejznámějším z nich je zřejmě dlouholetý moderátor talk show Conan O'Brien, jenž stojí například za revoluční epizodou Marge a jednokolejka ze čtvrté série. Zdaleka nejzasloužilejším členem tvůrčího týmu, který navždy změnil charakter a možnosti televizního humoru, je však ostýchavý autor John Swartzwelder. Hlavní scenárista devětapadesáti epizod ze zlaté éry patřil k počátečnímu jádru a jeho přínos se stal legendárním. Muž, jenž nedávno oslavil 75. narozeniny, dal seriálu vale roku 2003, přičemž se nikdy neobjevoval na veřejnosti či v DVD komentářích a jediný rozhovor poskytl pro The New Yorker roku 2021.

 5. Pragueshorts ukazují strach mladých z konce světa. Filmařům není budoucnost lhostejná
  Festivaly a ceny29. 2. 2024
  Pragueshorts ukazují strach mladých z konce světa. Filmařům není budoucnost lhostejná

  V Praze ve středu začal festival krátkometrážních filmů přidružený ke karlovarskému festivalu Pragueshorts. Nabízí některé z nejlepších a nejoceňovanějších světových kraťasů minulé sezóny, stejně jako vyhlížené snímky nadějných českých tvůrců. Jako vždy platí, že vyrazit klidně náhodně na některé z pásem je prakticky zárukou stylisticky i tematicky podnětného zážitku, protože to by v tom byl čert, aby vás nezaujal alespoň jeden ze snímků, jež málokdy přesáhnou půl hodiny. Organizátoři nám do Kinoboxu poslali ochutnávku toho nejlepšího z letošní nabídky, podívejme se tedy, co vás mimo jiné čeká.

 6. Halle Berry si málem zahrála v bondovském spin-offu. Skončila ale u kočičího propadáku
  Filmy29. 2. 2024
  Halle Berry si málem zahrála v bondovském spin-offu. Skončila ale u kočičího propadáku

  V roce 2002 se v roli Jamese Bonda počtvrté a naposledy objevil Pierce Brosnan. Jak bylo pro bondovky z přelomu tisíciletí typické, přepálená akce a hojné využívání nedokonalých počítačových triků vedly ke spíše rezervovanějším reakcím. Šťastnou ruku však tvůrci filmu Dnes neumírej (Die Another Day) měli minimálně s angažováním Halle Berry, která tehdy byla na vrcholu kariéry – a nechybělo mnoho k tomu, abychom s ní v hlavní roli viděli i bondovský spin-off.

 7. Vlny Jiřího Mádla ukazují mrazivý thriller z roku 1968. Film odhalí nová fakta z naší historie
  Filmy28. 2. 2024
  Vlny Jiřího Mádla ukazují mrazivý thriller z roku 1968. Film odhalí nová fakta z naší historie

  V prvních záběrech se představuje třetí režijní počin Jiřího Mádla, k němuž napsal i scénář. Oproti rodinnému snímku Pojedeme k moři (2014) a dramedii Na střeše (2019) tentokrát Mádl výrazně zvětšil měřítko a Vlny se vrací do ožehavého období konce 60. let. Nepůjde ale o žádné nostalgické vzpomínání, nýbrž o na české poměry příliš nevídaný dobový thriller.

 8. Na Netflixu podruhé Ve při. Oslavovaná minisérie pokukuje po velkých hvězdách
  Seriály28. 2. 2024
  Na Netflixu podruhé Ve při. Oslavovaná minisérie pokukuje po velkých hvězdách

  Netflix se loni spřáhl s renomovanou společností A24 a doručil jeden ze svých nejlépe přijatých seriálů. Satirická intenzivní dramedie Ve při (Beef) s obsazením vedeným původem asijskými herci sbírá jedno ocenění za druhým a po víkendovém ceremoniálu Spirit Awards se špitá o hodně zajímavé druhé sérii. Showrunner Sung-Jin Lee, jenž se podílel také na seriálu FX Network Dave, by rád věnoval pozornost hned dvěma znesvářeným párům. A na palubu chce dostat například Anne Hathaway či Jakea Gyllenhaala.

 9. Režisér Duny se bojí, že televize zkazila kinematografii. Co mu ve filmech překáží?
  Téma28. 2. 2024
  Režisér Duny se bojí, že televize zkazila kinematografii. Co mu ve filmech překáží?

  Vše začalo v roce 2019, když Martin Scorsese prohlásil, že filmy Marvelu nejsou „opravdové filmy“, ale spíš atrakce, a internet v důsledku téhle průpovídky málem zkolaboval. Hledat hlášky velkých režisérů o stavu kinematografie, nejlépe zahrnující nějakou pasivně agresivní poznámku, která popudí fanouškovské základny populárních blocbkusterů, se od té doby stalo nezbytnou součástí pracovní náplně filmových novinářů. Pusu na špacír si teď pustil milovaný kanadský režisér Denis Villeneuve, který stojí za oběma díly Duny. Jeho slova opět provokují, ale tentokrát nejde jen o z kontextu vytrženou větu, ale předmět hodný zamyšlení.

 10. Nelze je vidět, ale oni vidí všechno. Horor od dcery M. Nighta Shyamalana děsí zlem z lesů
  Filmy28. 2. 2024
  Nelze je vidět, ale oni vidí všechno. Horor od dcery M. Nighta Shyamalana děsí zlem z lesů

  Děs a hrůza zůstávají v rodině. Ne, tentokrát neotevíráme znepokojivé psychoanalytické okénko, nýbrž narážíme na rozjíždějící se kariéru Ishany Shyamalan. Dcera slavného tvůrce šokujících thrillerů M. Nighta Shyamanala, který na letošek také chystá další děsivý kousek s názvem Trap, totiž v prvním traileru představuje svůj celovečerní debut Strážci (The Watchers), u něhož o strach taky nebude nouze.

 11. Březnové hity od CANAL+: české klasiky, thriller od Russella Crowa i Apple TV+
  VOD28. 2. 2024
  Březnové hity od CANAL+: české klasiky, thriller od Russella Crowa i Apple TV+

  Platforma CANAL+ je čím dál větším hráčem na streamovacím poli a v posledních týdnech vytahuje jeden trumf za druhým. Jaké zajímavé originální tituly či české počiny zde můžete v březnu zhlédnout?

 12. Bizarně hororová show Davida Lynche se použila v psychologickém výzkumu. A pořádně děsila
  Téma28. 2. 2024
  Bizarně hororová show Davida Lynche se použila v psychologickém výzkumu. A pořádně děsila

  V roce 2002 natočil David Lynch osmidílný seriál, jehož epizody se původně objevily jen na filmařových webových stránkách. Později se celkem 50 minut stopáže dočkalo i vydání na dalších platformách, ovšem nezvyklý formát není na tomto díle tím zdaleka nejvíce znepokojivým. Publikum totiž bylo vystaveno falešnému sitcomu o třech dospělých králících, který byl natolik znepokojivý, až se dočkal i zahrnutí do psychologického výzkumu.

 13. Druhé Dobré ráno, Brno! není jen pro Moravany. Komediální seriál skončil v nejlepší formě
  Recenze27. 2. 2024
  Druhé Dobré ráno, Brno! není jen pro Moravany. Komediální seriál skončil v nejlepší formě

  Osmým dílem v pondělí skončila druhá řada komediálního seriálu Dobré ráno, Brno!, jenž se točí kolem svérázného štábu ranního pořadu brněnského studia České televize. Tvůrci v čele s Janem Prušinovským tentokrát přesouvají svou pozornost od satirického pohledu na zákulisní fungování veřejnoprávního molochu k soukromým životům hlavních postav. Daří se jim tak bez prohlubování příkopů uvěřitelně vykreslit generační střet a zároveň nerezignovat na kousavý humor ani brněnský genius loci.

 14. Seriály, které byste měli sledovat po konci Smyslu pro tumor. Jakým počinům se vyplatí dát šanci?
  Seriály27. 2. 2024
  Seriály, které byste měli sledovat po konci Smyslu pro tumor. Jakým počinům se vyplatí dát šanci?

  V neděli večer definitivně skončil velký televizní hit České televize Smysl pro tumor, který si svým skloubením humoru a vážného tématu získal nespočet diváků. Že už se vám nyní po seriálu stýská a rádi byste koukli na něco podobného? Doporučíme vám tituly, které by vám mohly sednout.

 15. Gladiátor 2 má založeno na pořádné fiasko. Obludný rozpočet prakticky znemožňuje úspěch
  Filmy27. 2. 2024
  Gladiátor 2 má založeno na pořádné fiasko. Obludný rozpočet prakticky znemožňuje úspěch

  Ridley Scott má na kontě pár hitů, ale nikdy nebyl hitmakerem. Jedna z věcí, které na něm můžeme obdivovat, je ostatně právě to, že přes obrovské množství průšvihů nikdy nepřipustil porážku a dokázal se udržet na pozici režiséra vysokoprofilových a drahých spektáklů až do osmé dekády života. Zdá se, že notorickému britskému bručounovi, který nejde pro ostré slovo daleko, si zkrátka málokdo troufne říct ne. Možná za klasiky jako Vetřelec (Alien) a Blade Runner, možná prostě budí strach. Nyní to ale zřejmě dosáhlo extrému a Paramount si s hrůzou připouští, že druhý Gladiátor (Gladiator 2) je další hollywoodskou velkoprodukcí, která se utrhla ze řetězu a nyní nezbývá než sledovat, jak se řítí k nevyhnutelně nepříjemnému konci.