Články

Nejnovější články

 1. Tom Cruise ulovil oscarového režiséra. Získá díky tajemnému projektu vysněnou sošku?
  Filmy26. 2. 2024
  Tom Cruise ulovil oscarového režiséra. Získá díky tajemnému projektu vysněnou sošku?

  Poměrně žhavým hollywoodským přestupem je v posledních dnech domluvené partnerství Toma Cruise se studiem Warner Bros. Ten se přitom netají touhou připsat si po letech těžení blockbusterových značek i nějaké charakterní role a právě spolupráce s jednou z největších značek Hollywoodu by mu to měla umožnit. Padlo třeba jméno Paula Thomase Andersona, s nímž Cruise před čtvrtstoletím natočil chválenou Magnolii, ještě předtím jej však uvidíme v díle jiného slavného tvůrce.

 2. Zajímavosti o seriálovém hitu Smysl pro tumor: Natáčení v nemocnici i rakovina autora
  Seriály25. 2. 2024
  Zajímavosti o seriálovém hitu Smysl pro tumor: Natáčení v nemocnici i rakovina autora

  Už v neděli večer vyvrcholí na obrazovkách České televize seriálový fenomén Smysl pro tumor, dramedie vyprávějící o tom, jak život mladého muže a jeho rodiny dokáže změnit rakovina. A že i na vážné životní období se musí člověk koukat s patřičným optimismem a nadhledem. Seriál si díky mixu humoru a dojemných situací získal velkou pozornost a každý týden ho sleduje přes milion diváků.

 3. Slavní herci jako šílení záporáci v mizerných filmech. V čem si legendy kazily pověst?
  Téma25. 2. 2024
  Slavní herci jako šílení záporáci v mizerných filmech. V čem si legendy kazily pověst?

  Někdy se zdá, že herec či herečka má pro určitou úlohu až přehnaně vysokou kvalifikaci. I ti nejslavnější lidé z oboru si často rádi odskočí k takřka komiksovému padoušství, kdy jejich zloduši vedou excentrické řeči o dominanci, podrobování či vsazení svých nemesis do věčných okovů. Někdy je k účasti na těchto projektech vedou silné osobní motivace, jindy peníze, důvěra ve scénář nebo i jejich umělecká vize, která daný film přímo utváří. V následujících případech se skvělí a renomovaní herci chopili záporáků v dílech, která u mainstreamového publika a kritiky pohořela. Často hlavně díky nim však posléze načichla kultovním odérem a přestřelené nebo prostě neobvyklé herecké výkony jsou tím, co si na nich můžeme zaručeně užívat.

 4. Úspěch Barbie je zavádějící, ve skutečnosti je žen ve filmu méně než dřív. Čísla hovoří jasně
  Téma25. 2. 2024
  Úspěch Barbie je zavádějící, ve skutečnosti je žen ve filmu méně než dřív. Čísla hovoří jasně

  Od hlasité menšiny na sociálních sítích a diskuzních fórech často slyšíme, jak je současný Hollywood přehnaně „woke“ a až směšně klade důraz na etnickou či genderovou vyváženost. Je tomu ale skutečně tak? Anebo jde spíše o zkreslení plynoucí z toho, že pomyslná špička ledovce přitáhne největší pozornost?

 5. České filmy podle skutečných vražd. Jaké snímky nás děsily před Manželi Stodolovými?
  Téma25. 2. 2024
  České filmy podle skutečných vražd. Jaké snímky nás děsily před Manželi Stodolovými?

  Do tuzemských kin se pomalu blíží celovečerní debut Petra Hátleho Manželé Stodolovi o známém vraždícím páru. Zobrazení reálných vrahů ve filmu budí očekávání i pochopitelné kontroverze. Stejně jako v zahraničí, i v Česku mají ale snímky inspirované opravdovými zločiny dlouhou tradici.

 6. Před 20 lety Gibson rozdělil svět. Umučení Krista vyhrálo jackpot ve chtěné kontroverzi
  Téma25. 2. 2024
  Před 20 lety Gibson rozdělil svět. Umučení Krista vyhrálo jackpot ve chtěné kontroverzi

  Roku 2004 debutovalo v kinech nechvalně proslulé Umučení Krista (The Passion of the Christ), v němž jsme na posledních dvanáct hodin v životě Ježíše Nazaretského (Jim Caviezel) nahlíželi optikou dřívější akční ikony Mela Gibsona. Hvězda Smrtonosné zbraně (Lethal Weapon) si vzala k srdci závěr své oscarové režijní prvotiny Statečné srdce (Braveheart), v níž William Wallace snášel mučení ve jménu svobody a spravedlnosti. Největší příběh všech dob, k němuž se obrací kompletní křesťanská víra, tudíž pojal jako extrémní brutální záznam toho, jak lze zneuctít a spektakulárně poškodit lidské tělo. Kontroverze přitom vedle násilí dodnes vykvétají také z údajných antisemitistických motivů a obecně z poučení, jež si publikum může z takto umělecké a k evangeliím vztahované exploatace vzít.

 7. Z legendárního režiséra hercem. Scorsese doplňuje hvězdné obsazení očekávaného filmu
  Filmy24. 2. 2024
  Z legendárního režiséra hercem. Scorsese doplňuje hvězdné obsazení očekávaného filmu

  Jednaosmdesátiletý Martin Scorsese má stále napilno. V úterý večer převzal na berlínském festivale čestného Zlatého lva za celoživotní přínos kinematografii a tamější publikum dokonce lákal na to, že se do Berlína za pár let možná vrátí s dalším filmem. Než se tak ale stane, čeká jej poměrně překvapivá herecká štace. Zahraje si totiž v chystané variaci na jedno nejslavnějších literárních děl všech dob.

 8. Psycho změnilo přístup ke spoilerům a chození do kina. Hitchcock hrozil opozdilým divákům
  Filmy24. 2. 2024
  Psycho změnilo přístup ke spoilerům a chození do kina. Hitchcock hrozil opozdilým divákům

  Není mnoho filmů, které by se svou důležitostí pro dějiny kinematografie vyrovnaly Psychu od Alfreda Hitchcocka. Snímek na pomezí thrilleru a hororu vstoupil do učebnic nejen díky působivé scéně vraždy ve sprše, představení jednoho z nejhrozivějších záporáků v podobě Normana Batese či vypravěčské odvaze, díky níž Hitchcock dokázal šokovat publikum nečekanými zvraty, ale také díky proměně diváckých zvyklostí.

 9. VOD tipy: Nové Star Wars, velkolepá fantasy i tajemné sci-fi
  VOD23. 2. 2024
  VOD tipy: Nové Star Wars, velkolepá fantasy i tajemné sci-fi

  Tento víkend, tedy vlastně většina týdne, se na streamech nese ve znamení startu nových ambiciózních seriálů, z nichž budou chtít mít jednotlivé platformy obří hity. Týká se to zejména epické fantasy Avatar: Legenda o Aangovi (Avatar: The Last Airbender), která do hrané podoby adaptuje kultovní animák. Na své si však přijdou i fanoušci předaleké galaxie.

 10. Warneři riskují a utrácí ve velkém. Sází vše na Toma Cruise a předraženého DiCapria
  Téma23. 2. 2024
  Warneři riskují a utrácí ve velkém. Sází vše na Toma Cruise a předraženého DiCapria

  Jedno z největších filmových studií světa provádí kroky, jež by z kvalitativního hlediska mohly vyústit v obohacení distribuční nabídky kin. Přední hlavouni Warner Bros. Michael De Luca a Pam Abdy v lednu domlouvali strategické partnerství s Tomem Cruisem, které v případě vysněného scénáře možná zahrne i pokračování úspěšné sci-fi Na hraně zítřka (Edge of Tomorrow). Sám Cruise má však po letité sérii blockbusterů zájem znovu pracovat s autorskými režiséry jako Paul Thomas Anderson, do nichž hodlají Warneři rovněž investovat stamilionové částky. Pod křídly tradiční společnosti, která se před dvěma lety sloučila do konglomerátu Warner Bros. Discovery, by tak teoreticky mohl skončit poslední film Quentina Tarantina The Movie Critic, do něhož chce ikonický tvůrce obsadit i Toma Cruise.

 11. Matka v trapu ukazuje životní krizi, která nebolí. Jenže happy end si je třeba zasloužit
  Recenze23. 2. 2024
  Matka v trapu ukazuje životní krizi, která nebolí. Jenže happy end si je třeba zasloužit

  Nová česká rodinná komedie Matka v trapu nabízí další komedii ze života, která nám chce se smířlivým nadhledem ukázat, jak se dá vyrovnat s životními trápeními. Není to nemožné, jako bezprostřední srovnání se nabízí americké Zimní prázdniny uvedené v našich kinech ve stejný den. Námětem velmi banální film o povědomých životních útrapách, který táhnou skvělí herci a silná režie i přes občasné zašustění papírem. Při zhlédnutí českého snímku můžeme jen tápat, proč je pro nás něco takového zdánlivě nedosažitelné.

 12. Druhý Joker spolknul trojnásobek rozpočtu jedničky. Je to dobré znamení, nebo se máme bát?
  Filmy23. 2. 2024
  Druhý Joker spolknul trojnásobek rozpočtu jedničky. Je to dobré znamení, nebo se máme bát?

  Do premiéry Jokera: Folie à deux chybí ještě půl roku, přičemž už za sebou máme pět let čekání. (Ne, rok 2019 nebyl předloni.) Jednička svého času strhla celou popkulturu a připsala si pro věkově nepřístupný film neuvěřitelnou miliardovou sumu na tržbách. Část publika snímek milovala, část nenáviděla, rozhodně se ale bylo o čem bavit. Může se totéž podařit dvojce? Režisér Todd Phillips si tu možnost pojistil podle reportů nečekaně vysokým rozpočtem.

 13. Einstein a bomba se snaží vypořádat s odkazem slavného fyzika. Bojí se ale ostrých hran
  Recenze23. 2. 2024
  Einstein a bomba se snaží vypořádat s odkazem slavného fyzika. Bojí se ale ostrých hran

  Einstein a bomba (Einstein and the Bomb) je britský snímek uvedený čerstvě na Netflixu, jenž ve své hodině a čtvrt dramatizuje myšlenky Alberta Einsteina a z pohledu na marketing je jasné, že doufá v získání pozornosti hlavně příznivců megaúspěšného Oppenheimera. Drtivou většinu skromné stopáže sledujeme irského herce Aidana McArdlea, jak v poměrně dobře technicky ošetřených scénách přehrává stylizované momenty z fyzikova života s péčí fikčního dramatu. Svou strukturou, užitím vysvětlujících mezititulků i autentických záběrů a absentujícím tradičním dějovým obloukem ale výsledek evokuje víc dokument.

 14. Dvorní tvůrce běsní. Temný případ bude ale po rekordní čtvrté sérii pokračovat
  Seriály23. 2. 2024
  Dvorní tvůrce běsní. Temný případ bude ale po rekordní čtvrté sérii pokračovat

  Z HBO dorazila jen krátce po premiéře posledního dílu rekordně sledované čtvrté řady Temného případu (True Detective) očekávaná zpráva. Mrazivý detektivní seriál, který publikum miluje od uvedení první řady s Matthewem McConaugheym a Woodym Harrelsonem roku 2014, obstál z pohledu sledovanosti po pětileté pauze od třetí série suverénně. Příběh z ledové Aljašky, který se atmosférou často odvolával i k hororové Věci (The Thing), si napříč platformami pustilo skoro 13 milionů uživatelů a uživatelek. HBO tudíž odkleplo pátou řadu, na niž stejně jako v případě Noční krajiny dohlédne showrunnerka Issa López. A to pěkně naštve tvůrce prvních tří řad Nica Pizzolatta, jenž té čtvrté nemůže přijít na jméno.

 15. Stylovější než kdy dřív. Návrat Gentlemanů láká na zběsilou jízdu plnou drog a násilí
  Seriály23. 2. 2024
  Stylovější než kdy dřív. Návrat Gentlemanů láká na zběsilou jízdu plnou drog a násilí

  Gangsterka Gentlemani (The Gentlemen) se stala poměrně oblíbenou diváckou záležitostí a další stylovou kriminálkou z dílny britského šikuly Guye Ritchieho. Slavný režisér se nyní k londýnským mafiánům vrací v podobě seriálu na Netflixu. A i když u toho tentokrát nebudou Matthew McConaughey, Colin Farrell či Hugh Grant, pořád nás podle traileru čeká hodně divoká zábava.