Články

Nejnovější články

 1. Kathleen Turner byste dnes nepoznali. Nezkrotná diva s hlubokým hlasem je stále unikátní osobností
  Téma18. 6. 2024
  Kathleen Turner byste dnes nepoznali. Nezkrotná diva s hlubokým hlasem je stále unikátní osobností

  Herecká sláva je pro někoho krásná. Ale většinou také nevděčná a pomíjivá, což dobře charakterizuje vzrušující kariéru sedmdesátileté oslavenkyně Kathleen Turner. V 80. letech jste v kinech nemohli vídat populárnější ženskou tvář, s jejímiž hladkými rysy ostře kontrastoval nízký hluboký hlas. Všestrannou herečku po deseti letech na výsluní doběhly závažné zdravotní komplikace a alkohol. Ten jí byl zpočátku utěšujícím prostředkem, nadělal ale spoustu problémů v jejím osobním životě. Své autoimunitní onemocnění však dlouho tajila, útočiště našla na jevištích a za Hollywoodem, pro který sem tam natočí filmový štěk či televizní hostovačku, se ohlíží s nezaměnitelnou otevřeností a cynismem.

 2. Vypadlý Tomáš o třetím Survivoru: Kdo si podle něj zaslouží vyhrát a proč vyzval Mikýře?
  Rozhovory18. 6. 2024
  Vypadlý Tomáš o třetím Survivoru: Kdo si podle něj zaslouží vyhrát a proč vyzval Mikýře?

  Třetí série reality show Survivor Česko & Slovensko se chýlí ke konci a už dnes večer můžete být na platformě Voyo svědky velkolepého finále. Ještě předtím, než se dozvíme, kdo z trojice Mikýř, Nikča a Martin si z ostrova odveze astronomickou výhru, ovšem samozřejmě dojde na naší klasickou rekapitulaci předchozí epizody v pořadu Divočina z ostrova. K šampiónovi Vláďovi a Danielovi tentokrát totiž přišel jako host muž, který vypadl těsně před finále, Tomáš.

 3. „Když uhneš před hasákem, uhneš před míčem“. Kultovní Vybíjená zůstává sportovním klenotem
  Téma18. 6. 2024
  „Když uhneš před hasákem, uhneš před míčem“. Kultovní Vybíjená zůstává sportovním klenotem

  Někdy je třeba jít proti proudu, když chcete stvořit esenciální žánrovou zábavu. Vybíjenou má většina lidí zažitou ze školních tělocviků, kde palubovka podléhá divočení lavicemi otrávených capartů a nezřídka se potřísní krví, neboť silnější a hbitější ve strefování se míčem přirozeně nalézají nejen sportovní zadostiučinění. A co teprve tehdy, když proti vám stojí egomaniakální majitel daleko modernějšího a zámožnějšího fitness klubu, jenž vaší prostou zadluženou tělocvičnu hodlá proměnit na parkovací plochu? Americká komedie Vybíjená (Dodgeball: A True Underdog Story), jež právě slaví dvacet let od premiéry, dělá ze zábavné a primárně dětské hry životní událost pro bandu nechtěných loserů, kteří se v bitvě o 50 tisíc dolarů semknou přímo před porotcujícím Chuckem Norrisem. Výsledná vtipná, podvratná a přitom poctivá šablona má na kulturu větší vliv než většina sportovních snímků.

 4. Čeští piráti dostali tvrdou ránu. Po konci Ulož.to soud zablokoval také jeho alternativy
  Téma18. 6. 2024
  Čeští piráti dostali tvrdou ránu. Po konci Ulož.to soud zablokoval také jeho alternativy

  Řadu let si v České republice žily servery pro sdílení dat vlastním životem. I když se jejich prostřednictvím sice dají sdílet nejrůznější dokumenty a obsah, všichni moc dobře víme, že ve velké míře se na podobných webech šířily autorsky chráněná díla včetně filmů, seriálů či hudebních alb. I když se filmové společnosti, tvůrci či televize ozývali, servery dlouhou dobu využívaly skulinek v zákoně. To se však loni změnilo a výrazně na to doplatil nejznámější český web na šíření dat Ulož.to. A nyní si český soud výrazně posvítil i na jeho alternativy.

 5. Temnější a zvrhlejší pokračování zásadního hororu dekády se blíží. Dle herečky překoná originál
  Filmy18. 6. 2024
  Temnější a zvrhlejší pokračování zásadního hororu dekády se blíží. Dle herečky překoná originál

  V nultých letech tohoto století se hororový žánr utápěl v rádoby dokumentárním výrazivu found footage či proléval hektolitry krve na tupé příběhy, v nichž kruté násilí převzalo otěže největšího a mnohdy jediného lákadla. V minulé dekádě sice nastoupily podobně bezduché lekačkové festivaly, ale mladí autoři se do hororů naučili vměstnávat něco navíc a hravě reflektovat dějiny oblíbeného žánru. Možná nejzajímavějším dílem je v tomto ohledu deset let starý kultovní snímek Neutečeš (It Follows), v němž režisér David Robert Mitchell dělal oběti z každého, kdo si v pubertě vyzkoušel sex. Mysteriózní příběh o neúprosném vraždícím přízraku spěje k pokračování i s herečkou Maikou Monroe, která si zopakuje úlohu protagonistky Jay. A nepochybuje, že originální Mitchell všem vytře zrak.

 6. Proč se Noční můra odehrává zrovna v Elm Street? Tvůrce to dokázal dojemně vysvětlit
  Filmy18. 6. 2024
  Proč se Noční můra odehrává zrovna v Elm Street? Tvůrce to dokázal dojemně vysvětlit

  Noční můra v Elm Street (A Nightmare on Elm Street) v roce 1984 zahájila velmi úspěšnou hororovou franšízu a dosud se dočkala osmi dalších pokračování, televizního seriálu a bezpočtu knih či komiksů. Wes Craven první snímek natočil za milion dolarů a tržby ve výši 57 milionů daly jasně na srozuměnou, že tuhle značku se vyplatí ještě notně podojit. To se také stalo a příběhy démonického Freddyho Kruegera jsou dodnes velmi oblíbené. Ale proč popálený čtverák v klobouku úřaduje zrovna v ulici Elm Street?

 7. Peter Jackson nechystá pouze návrat do Středozemě. Plánuje oživit zapomenutý animák
  Filmy18. 6. 2024
  Peter Jackson nechystá pouze návrat do Středozemě. Plánuje oživit zapomenutý animák

  Peter Jackson se v moha ohledech stal režisérem jedné série. Jistě by nesouhlasili příznivci dokumentaristiky, která je předním Jacksonovým zájmem od začátku jeho kariéry a v jejímž rámci uvedl několik zásadních děl. Nicméně když natočíte něco tak úspěšného, jako je milovaná trilogie Pán prstenů, publikum čeká především na další vaše fikční projekty. A tady Jackson jednoznačně zadrhává. Dostane ještě šanci vrátit se ke své milované látce? A ne, tím nemyslíme svět Středozemě.

 8. Unikátní film je navěky ztracen. Nebyl ale určen k tomu, aby vydržel napořád
  Filmy18. 6. 2024
  Unikátní film je navěky ztracen. Nebyl ale určen k tomu, aby vydržel napořád

  Film standardně považujeme za času nepodléhající médium. Na rozdíl od divadelního představení nebo koncertu máme za to, že záznam uchovaný na celuloidovém pásu či v digitální podobě přetrvá navěky. Jak ale dokazuje práce filmových archivářů, není to tak jednoduché. Občas se stane, že se pás s filmem prostě ztratí anebo poškodí natolik, že je dílo nenávratně zničeno. A právě něco takového se nyní stalo, ačkoli u snímku, který byl k tomuto trudnému osudu předurčen.

 9. Kvíz: Druhý Rod draka je konečně tady! Zjistěte, do kterého rodu ze Západozemí byste patřili
  Seriály17. 6. 2024
  Kvíz: Druhý Rod draka je konečně tady! Zjistěte, do kterého rodu ze Západozemí byste patřili

  Druhá řada Rodu draka (House of the Dragon) po dvouletém čekání přistála na streamovací službě Max, kde si ode dneška můžete pustit první díl. HBO a platforma se tak epickým způsobem vrací do fantasy světa spisovatele George R. R. Martina, kde budeme sledovat krvavou občanskou válku rodu Targaryenů. A opět se to samozřejmě neobejde bez velké porce intrik, krvavých bitev, šokujících smrtí a špičkových hereckých výkonů.

 10. Top kina ČR: Čtvrtí Mizerové a Garfield bojují o první místo. Česko čeká na hit
  Filmy17. 6. 2024
  Top kina ČR: Čtvrtí Mizerové a Garfield bojují o první místo. Česko čeká na hit

  Zatímco ve světě kina oživuje obří úspěch animáku V hlavě 2, v domácí kotlině se na tento potřebný doping ještě čeká. Uplynulý víkend se naopak v našich sálech obešel bez větší novinky, takže pořadí v hlavní pětici se příliš nezměnilo. A kinaři stále čekají, až k jejich velkým plátnům zase začne chodit více lidí.

 11. TV tipy: Oscarová Sandra Bullock, RoboCop i zapomenutá pecka Stevena Spielberga
  Téma17. 6. 2024
  TV tipy: Oscarová Sandra Bullock, RoboCop i zapomenutá pecka Stevena Spielberga

  Tento týden nás venku čekají vedra a velmi dusné počasí. Pokud se ale budete chtít zchladit v klimatizované místnosti a u televize, nabídka jednotlivých stanic vám k tomu dává naštěstí dost příležitostí. My jsme pro vás již tradičně vybrali pětici titulů, které aktuálně na streamech nenajdete a za zhlédnutí jistě stojí. A to i přesto, že jste některé z nich už jistě párkrát viděli.

 12. Disney to dokázal. Akolytka je dle fanoušků nejhorším Star Wars počinem všech dob
  Seriály17. 6. 2024
  Disney to dokázal. Akolytka je dle fanoušků nejhorším Star Wars počinem všech dob

  Když přijde na projekty z předaleké galaxie, filmové a televizní obecenstvo automaticky hodnotí přísněji. Po uvedení původní trilogie na přelomu 70. a 80. let přitom nikdo pořádně neví, jak by měl kánon Star Wars vlastně pokračovat, na což kromě Disneyho dříve doplatil i George Lucas. Studio Mickeyho Mouse se brzy vrhne na novou etapu filmů, předtím ale na Disney+ vypouští seriál Star Wars: Akolytka (Star Wars: The Acolyte), který 100 let před událostmi filmové Epizody I sleduje mistry Jedi na tajemném poslání. Po třech zveřejněných epizodách si tvůrkyně Leslye Headland vysloužila kritickou chválu, ale také až podezřele zuřivé odmítnutí ze strany diváků a divaček. V jejich případě se občas dokonce zdá, že bez rozmyslu bombardují slabými známkami i úplně jiné a pouze podobně nazvané projekty.

 13. Spousta cavyků pro jeden Mord. Film nejen o zabijačce a slivovici připomene české klasiky
  Filmy17. 6. 2024
  Spousta cavyků pro jeden Mord. Film nejen o zabijačce a slivovici připomene české klasiky

  Tradice možná upadají, ale sejít se v zimě s hektolitry domácí pálenky nad prasetem a bez chvalořečení z něj nadělat ovárek, jitrničky či jelítka pořád spadá ke zvyklostem mnoha vesnických usedlíků. Z aktivity, jejíž ráz určují nastřádaná promile stejně jako nezanedbatelné letité zkušenosti, se v prvním traileru na tuzemské drama Mord od režiséra Adama Martince stává lidová charakterová studie, která se svou poetikou snaží připomenout autentická díla československé nové vlny. Tahle zabijačka v širokém rodinném okruhu bude mít možná úplně jiné oběti a rány, než bychom dle prvních prostopášných sekund videa očekávali.

 14. Kina konečně našla zachránce! Animák V hlavě 2 překonává očekávání a láme rekordy
  Filmy17. 6. 2024
  Kina konečně našla zachránce! Animák V hlavě 2 překonává očekávání a láme rekordy

  Článků o tom, že se kina a filmový průmysl potýkají v tomto roce s poklesem návštěvnosti a zažívají poměrně temné období, jste si nejen u nás mohli přečíst již poměrně dost. Do sálů se poslední měsíce moc nechodí i přesto, že letní sezóna bývá v multiplexech tradičně tou nejnavštěvovanější a Hollywood během ní vypouští do světa své největší trháky. Jenže z počinů jako Furiosa či Kaskadér se vyklubaly propadáky a nechodí se moc ani na ostatní tituly „středního“ čí nízkorozpočtového ranku. Zdálo se skoro, že lidé už na kina zanevřeli a jen tak něco je do nich nedostane. Nyní ale přišla alespoň chvilková spása.

 15. Původně zamýšlený konec Vetřelce by z Ripleyové udělal nejtragičtější hororovou hrdinku
  Filmy17. 6. 2024
  Původně zamýšlený konec Vetřelce by z Ripleyové udělal nejtragičtější hororovou hrdinku

  Postava Ellen Ripley (Sigourney Weaver) si z prvního střetnutí s vesmírným zabijákem odnesla noční můry, houževnatost i trvalé stigma, které scenáristé v pokračováních Vetřelce (Alien) z roku 1979 divoce reinterpretovali. Kdyby si ale režisér Ridley Scott prosadil svůj originální plán pro závěrečné infarktové minuty, nic z toho by se nekonalo. Tehdy stále ještě nepříliš renomovaný filmař měl pro největší ženskou hrdinku kinematografie nachystaný dost šokující zvrat, který by sérii býval nasměroval dost odlišným směrem.