Články

Nejnovější články

 1. Tenis nebyl nikdy tak žhavý. V Rivalech intimnosti nevidíme, přesto jde o nejsmyslnější film posledních let
  Recenze23. 4. 2024
  Tenis nebyl nikdy tak žhavý. V Rivalech intimnosti nevidíme, přesto jde o nejsmyslnější film posledních let

  Luca Guadagnino patří už dekádu k populárním režisérům „festivalového mainstreamu“ a v queer subkultuře můžeme mluvit klidně o kultu. Především u generace těch jejích členů, kteří byli v době premiéry Dej mi své jméno teenagery. Nyní má sicilský režisér příležitost vstoupit do univerzálního středního proudu, jak naznačuje jednak konformní námět Rivalů (Challengers), ale i Zendaya coby největší dnešní celebrita pod třicet v hlavní roli. Na takovou trajektorii máme obvykle tendenci nahlížet jako na tvůrčí selhání a propadnutí komerci, nicméně kdo by se na Guadagniniho mohl zlobit, když natočil raného kandidáta na jeden z filmů roku?

 2. Jak moc se smí pro pravdu lhát? Nejkontroverznější dokumentarista Michael Moore slaví 70
  Téma23. 4. 2024
  Jak moc se smí pro pravdu lhát? Nejkontroverznější dokumentarista Michael Moore slaví 70

  Z dokumentaristů se málokdy stávají celebrity, a to i v tom výjimečném případě, kdy se jejich filmy dočkají celospolečenské pozornosti. Michael Moore se ale nepochybně zařadil mezi nejrozpoznatelnější tváře amerického filmu. Hlasitý tlouštík ve špinavém triku a kšiltovce se stal pro dokumentaristiku tím, čím je Oliver Stone pro fikci. Odhodlaným levičákem, který vší silou máchá rukama okolo sebe a někdy trefí svůj cíl, někdy ublíží víc sobě. Moore má na svědomí některé z nejpřesvědčivějších kritik amerického systému, ale také za sebou ale vláčí pověst manipulátora a lháře. Dnes slaví 70 let. Co si počít s jeho komplikovaným odkazem?

 3. Ve své první roli Kurt Russell nakopl Elvise. Krále rokenrolu si tajně zahrál v nejmilovanějším filmu 90. let
  Téma23. 4. 2024
  Ve své první roli Kurt Russell nakopl Elvise. Krále rokenrolu si tajně zahrál v nejmilovanějším filmu 90. let

  Když si tehdy sedmadvacetiletý Elvis Presley ve filmu Stalo se na světové výstavě (It Happened at the World's Fair) usmyslel udělat na letišti dojem na zdravotní sestřičku Diane (Joan O'Brian), jeho postava Mikea k tomu potřebovala malého komplice. Místní klučina jej měl nakopnout do holeně, což si vyžádalo několik pokusů, během nichž dvanáctiletý herec opakovaně kopal do krále rokenrolu. Tím hercem nebyl nikdo jiný než Kurt Russell, jenž na Elvise vzpomíná jen v dobrém a později si jej zahrál v televizní minisérii Elvis a k překvapení mnohých také ve Forrestu Gumpovi.

 4. Od Cesty do pravěku až po umělou inteligenci. Začíná vědecký festival AFO
  Festivaly a ceny23. 4. 2024
  Od Cesty do pravěku až po umělou inteligenci. Začíná vědecký festival AFO

  Od úterý 23. až do neděle 28. dubna mohou fanoušci filmu a vědy navštívit v Olomouci jednu z největších vzdělávacích událostí v Evropě, a to už 59. ročník festivalu vědeckého filmu AFO. Jedná se o jedinečnou událost, jejímž cílem je otevírat důležitá vědecká či společenská témata, bořit zažité mýty a stereotypy či prezentovat veřejnosti důležité technologie a obory. I letos festival nabídne řadu mimořádných snímků, dokumentů, přednášek a zajímavý doprovodný program. Hlavním tématem tohoto roku je paměť.

 5. Žalovali studio kvůli známé herečce z traileru, která ve filmu nebyla. Padl překvapivý verdikt
  Téma23. 4. 2024
  Žalovali studio kvůli známé herečce z traileru, která ve filmu nebyla. Padl překvapivý verdikt

  Filmovým trailerům se nedá věřit, což je dlouhodobě známá pravda. Zklamaná důvěra v propagační materiál přitom nově dostala zajímavý precedens, když dvojice naštvaných konzumentů hnala k soudu studio Universal v souvislosti se lživou upoutávkou na hudební komedii Yesterday z roku 2019. V ní se měla objevit také herečka Ana de Armas, jenže navzdory krátké přítomnosti v traileru ji z konečného sestřihu vyjmuli. To stačilo k zahájení soudního procesu se dvěma hereččinými fanoušky, kteří se považovali za oběti. A jejich argumenty překvapivě částečně obstály.

 6. Nejšílenější scéna z Predátora byla podle režiséra vynuceným vlhkým snem. Koho tím chtěl potěšit?
  Filmy23. 4. 2024
  Nejšílenější scéna z Predátora byla podle režiséra vynuceným vlhkým snem. Koho tím chtěl potěšit?

  „Kontaaaakt!,“ vyrazí z plna hrdla otřesený Mac (Bill Duke) v hluboké džungli předtím, než s bleskově zformovanou vojenskou jednotkou zahájí dvouminutovou palbu do bujného porostu, kde zahlédl obrysy maskovaného mimozemského lovce. Predátor (Predator) z roku 1987 spadá do období, kdy se akčnímu žánru mohlo přezdívat „gunsploitation“ jakožto filmovému prostoru, v němž fetišizace střelných zbraní v osvalených hrdinských rukách hrála prim. K ikonickému snímku a zejména ke zmíněné šílené sekvenci, v níž Mac vyprázdní rotačák a v nastalém tichu jej ještě drahnou chvíli nechává protáčet naprázdno, se po letech vrátil režisér John McTiernan. Scénu vysvětlil jako vlastní nápad v reakci na vlezlého mladého producenta, který měl podle něj velký zájem film změnit na „pornografii zbraní“.

 7. Blíží se nový seriál ze světa populárního Kanclu. Zahraje si v něm i hvězda Star Wars
  Seriály23. 4. 2024
  Blíží se nový seriál ze světa populárního Kanclu. Zahraje si v něm i hvězda Star Wars

  Ačkoli to pravověrní fanoušci Rickyho Gervaise neradi přiznávají, americká verze Kanclu (The Office) svou popularitou dalece přesáhla britský originál. Ten si totiž mezi lety 2001 a 2003 vystačil s dvěma sériemi a pár speciály, zatímco zámořský remake pod vedením showrunnera Grega Danielse vydržel na televizních obrazovkách po celých devět sezon. Skončil roku 2013 a tou dobou se už dokonce mluvilo i o několika spin-offech. Nakonec se zdá, že se opravdu něčeho dočkáme, stále však není zcela zřejmé čeho.

 8. Vítěz Survivoru Vláďa o třetí řadě: Naštvání z promíchání kmenů i překvapivá hra Piráta
  Rozhovory23. 4. 2024
  Vítěz Survivoru Vláďa o třetí řadě: Naštvání z promíchání kmenů i překvapivá hra Piráta

  Stejně jako každý týden, i tentokrát jsme si pro vás připravili další díl pořadu Divočina z ostrova, v němž vítěz první řady Survivoru Vladimír Čapek a jeho kamarád Dan rekapitulují dění z aktuálních dílů reality show. Tentokrát probrali události z 15. a 16. epizody, v níž překvapivě nebyl nikdo vyřazen, naopak došlo k promíchání hráčů napříč kmeny. Co na tuto volbu tvůrců Vláďa říká?

 9. E. T. je prý hrůzostrašný a traumatizující. Švédské a norské děti na něj nesměly chodit do kina
  Filmy23. 4. 2024
  E. T. je prý hrůzostrašný a traumatizující. Švédské a norské děti na něj nesměly chodit do kina

  Jen málo tvůrců je s Hollywoodem spjatých tak pevně jako Steven Spielberg. Pokud byste měli jmenovat typického hollywoodského filmaře nebo nějaký snímek vystihující zámořskou kinematografii, spousta z nás by jistě vyhrkla Spielbergovo jméno či jeho věhlasné tituly jako Čelisti, Jurský park, Zachraňte vojína Ryana, Schindlerův seznam nebo sérii filmů i Indianu Jonesovi. Může za to nejen samotná kvalita těchto titulů, ale i jejich suverénní řemeslo, díky němuž se Spielbergovi bez ohledu na žánr či hlavní téma téměř vždy podařilo doručit důstojnou podívanou.

 10. Herec z Pána prstenů odešel do důchodu. Zpátky se hodlá vrátit jen kvůli jedné výjimce
  Téma22. 4. 2024
  Herec z Pána prstenů odešel do důchodu. Zpátky se hodlá vrátit jen kvůli jedné výjimce

  Na počátku 80. let stavěli Brada Dourifa mezi nejperspektivnější mladé herce Hollywoodu. V té době měl na kontě Zlatý glóbus a oscarovou nominaci za roli Billyho Bibbita v Přeletu nad kukaččím hnízdem (One Flew Over the Cuckoo's Nest) a v New Yorku začínal vyučovat herectví i režii na Columbia University. Mezi jeho studenty byl také Don Mancini, pozdější stvořitel hororové série Dětská hra, v níž Dourif od roku 1988 dabuje vraždící a zjevně nezničitelnou panenku Chucky. Ve čtyřiasedmdesáti letech si herec užívá důchodu a podle webu JoBlo vyslyší pracovní nabídky už pouze ze strany Manciniho, který Chuckyho protáhl filmovou franšízou i televizními projekty.

 11. Top kina ČR: Špatné počasí naplnilo sály. Prázdniny s Broučkem ale porazil nečekaný vítěz
  Filmy22. 4. 2024
  Top kina ČR: Špatné počasí naplnilo sály. Prázdniny s Broučkem ale porazil nečekaný vítěz

  Zatímco minulé dva týdny zely české kinosály kvůli hezkému počasí prázdnotou a výsledky atakovaly rekordní minima, uplynulý víkend byl z hlediska návštěvnosti daleko veselejší. Do kin totiž zamířila nová česká komedie Prázdniny s Broučkem. Úspěch ovšem slavily i starší tituly a nečekaný animovaný hit ze Španělska.

 12. Deadpool a Wolverine se v našlapaném traileru mlátí i hláškují. Představují mocnou záporačku
  Filmy22. 4. 2024
  Deadpool a Wolverine se v našlapaném traileru mlátí i hláškují. Představují mocnou záporačku

  Disney posílá v rámci MCU letos do kin pouze jednu marvelovku, i proto se ovšem jedná o jeden z nejočekávanějších blockbusterů letošního roku. Díky setkání Deadpoola s Wolverinem se totiž do komiksového univerza oficiálně přidají dvě publikem milované postavy a i druhý trailer očekávané novinky slibuje velkou zábavu a vděčnou hláškující půdu pro Ryana Reynoldse. Hlavně ale dává více prostoru Wolverinovi.

 13. Palec či tajný kód. Skryté odkazy seriálového Falloutu, které udělaly radost fanouškům her
  Seriály22. 4. 2024
  Palec či tajný kód. Skryté odkazy seriálového Falloutu, které udělaly radost fanouškům her

  Před několika dny se na streamovací platformě Amazon Prime objevil seriál Fallout a okamžitě se stal jedním z největších seriálových hitů letošního roku. Hráči jsou nadšení, ale i hrami nepolíbení diváci hovoří o perfektní zábavě, která je vtáhne do oblíbeného postapokalyptického světa. Na našich stránkách si novinka udržuje velmi vysoké hodnocení, a proto jsme se rozhodli dnes prozkoumat 10 odkazů, nebo spíše easter eggů, již videoherní adaptace nabízí opravdu hodně.

 14. TV sledovanost: Iveta překonala důležitou metu. Stíny v mlze válcují Specialisty
  Téma22. 4. 2024
  TV sledovanost: Iveta překonala důležitou metu. Stíny v mlze válcují Specialisty

  V neděli večer začala svou televizní štaci druhá řada Ivety, která přenesla příběh slavné zpěvačky do 90. let. Dobový přechod přilákal ještě více diváků než první série a seriál díky tomu v televizi vůbec poprvé překročil důležitou hranici. Souboj pondělních kriminálek pak po minulém těsném vítězství Stínů v mlze nad Specialisty začíná vyznívat mnohem jednoznačněji.

 15. Furiosa má velkolepou akční scénu, které se natáčela téměř 80 dní. Překoná Šíleného Maxe?
  Filmy22. 4. 2024
  Furiosa má velkolepou akční scénu, které se natáčela téměř 80 dní. Překoná Šíleného Maxe?

  George Miller předvedl se Šíleným Maxem: Zběsilou jízdou (Mad Max: Fury Road) obdivuhodný comeback. A pak nám svým propadákem Tři tisíce let touhy připomněl, že se jedná o nevyzpytatelného svéráze, který vždy, když ho pustíte z řetězu, nadělá pořádnou paseku. Ohledně Furiosy (Furiosa: A Mad Max Saga) tedy panuje jistá obava, že nezopakuje úspěch Mad Maxe, protože má Miller po dlouhé době prakticky volné ruce a nebude vědět, co s nimi. Po vypuštění prvních ukázek se navíc internetem šíří pochybnosti nad „digitálně vypadajícím obrazem“. Na svět teď ale přišla zpráva, která uklidňuje alespoň poslední zmíněný problém.