Články

Téma

 1. Gandalf slaví 85 let. Ian McKellen dá do každé role kus Shakespeara a nikdy s ním není nuda
  Téma25. 5. 2024
  Gandalf slaví 85 let. Ian McKellen dá do každé role kus Shakespeara a nikdy s ním není nuda

  Gandalf a Magneto jistě pohltili Iana McKellena, jak si ho většinou představí široká veřejnost. Z jeho vlastního úhlu pohledu se ale jedná jen o špičku ledovce dlouhé kariéry, v níž byly podobné komerční excesy hlavně zábavnou hříčkou. Respektovaný shakespearovský herec dnes slaví 85. narozeniny.

 2. Frank Oz slaví 80. Ikonický hlas Yody stojí i za zrodem řady kultovních komedií
  Téma25. 5. 2024
  Frank Oz slaví 80. Ikonický hlas Yody stojí i za zrodem řady kultovních komedií

  Jeho dílo zná v podstatě každý, kdo si někdy mohl zapnout televizi. Jen zvláštní shodou okolností byste v ní zcela minuli všechny epizody Sezame, otevři se (Sesame Street) a najde se málo lidí, kteří by neznali Star Wars a moudrého jediského mistra Yodu, jehož Frank Oz rozhýbal ve čtyřech celovečerních filmech a pouze namluvil ve dvou, kde George Lucas použil digitální technologie. Nahrazení své ruční práce počítačovou magií anglický rodák uvítal, neboť loutkářství spíš zdědil po obou rodičích a jeho skutečnou vášní bylo po zhlédnutí filmu Orsona Wellese Dotek zla prorazit jako režisér. I to se mu nakonec podařilo a jeho instinktivní představivost přivedla na svět několik kultovních, převážně komediálních titulů.

 3. Nejlepší československé filmy: Spalovač mrtvol, Markéta Lazarová i S čerty nejsou žerty
  Téma24. 5. 2024
  Nejlepší československé filmy: Spalovač mrtvol, Markéta Lazarová i S čerty nejsou žerty

  Zodpovědně a smysluplně vybrat ty nejlepší československé filmy je nejen obtížný, ale přímo nadlidský úkol. Do žádného žebříčku totiž nelze napasovat rozmanité trendy napříč více než stoletím tuzemské kinematografie, a tak člověk vždy ztroskotá na srovnávání nesrovnatelného. Je „lepším“ filmem tahle vtipná komedie, anebo toto strhující drama? A lze se na zaprášené veselohry dívat očima tehdejších diváků a divaček a nikoli dnešní, dobově podmíněnou optikou? Odpovědi nejspíš uhodnete, přesto je třeba se k tomuto náročnému úkolu nějak postavit.

 4. Zásadní role Jana Kačera. Zemřel charismatický rytíř, špión i dělník
  Téma24. 5. 2024
  Zásadní role Jana Kačera. Zemřel charismatický rytíř, špión i dělník

  Ve věku 87 let zemřel Jan Kačer, jedna z tuzemských hereckých legend. Až do konce života se nevyhýbal malým roličkám, doba jeho největší herecké slávy se však datuje do 60. let. Šlo o přemýšlivého a tvořivého muže, jehož divadelní odkaz dokonce převyšuje ten filmový.

 5. Je Chrám zkázy nejlepší, nebo nejhorší Indy? Skandální i průkopnické dílo s věkem neslábne
  Téma23. 5. 2024
  Je Chrám zkázy nejlepší, nebo nejhorší Indy? Skandální i průkopnické dílo s věkem neslábne

  Letí to. Druhé, z časové chronologie příběhu však úvodní dobrodružství Indiana Jonese propuklo před čtyřiceti lety. Chrám zkázy (Temple of Doom) dějově předskočil Dobyvatele ztracené archy (Raiders of the Lost Ark), neboť autor námětu George Lucas nechtěl archeologa v podání Harrisona Forda znovu zaměstnat fackováním nacistů. Publikum tentokrát nahlédlo do jihovýchodní Asie roku 1935 a vedle spektakulární zábavné akce v ní spatřilo také problematické rasové či náboženské stereotypy a samozřejmě vyostřené násilí, jímž režisér Steven Spielberg vymezil zcela nový rating přístupnosti. K temnotě jej přitom spolu s Lucasem táhlo komplikované životní období ve znamení krachujících vztahů.

 6. Jaké jsou nejsprostší filmy všech dob? Vítěze asi neznáte, v desítce ale jsou i divácké hity
  Téma22. 5. 2024
  Jaké jsou nejsprostší filmy všech dob? Vítěze asi neznáte, v desítce ale jsou i divácké hity

  Vyznavači filmové vulgarity, sprostoty a hrubozrnnosti by nyní měli zbystřit. Možná se totiž v dějinách filmu vyskytují přisprostlé snímky, o nichž dosud neslyšeli, anebo třeba jen nevěděli, že se v nich vyskytuje až tolik ostřejších výrazů. Pojďme se tedy podívat, které tituly se slovíčkům, jež do slušné konverzace nepatří, rozhodně nevyhýbají.

 7. Scarlett Johansson ukradla firma hlas pro svou umělou inteligenci. Inspirací byla sci-fi romantika
  Téma22. 5. 2024
  Scarlett Johansson ukradla firma hlas pro svou umělou inteligenci. Inspirací byla sci-fi romantika

  Když se koncem roku 2013 objevila v kinech sci-fi romance Ona (Her), okamžitě se začalo mluvit o vizionářském až prorockém díle. Rodící se vztah mezi samotářským mužem v podání Joaquina Phoenixe a umělou inteligencí s hlasem Scarlett Johansson publiku položil řadu etických otázek, jak se ostatně na správnou science fiction sluší. O dekádu později se můžeme bavit nejen o proměnách vztahů v důsledku technologií, ale i o hranicích použití umělé inteligence – což na vlastní kůži pocítila právě Scarlett Johansson.

 8. Fraser se při natáčení Mumie málem nechal zabít. Podle režiséra si za riskantní moment může sám
  Téma22. 5. 2024
  Fraser se při natáčení Mumie málem nechal zabít. Podle režiséra si za riskantní moment může sám

  Oběšení není žádná sranda. Pro odsouzené smolaře je to naopak to poslední, co si v životě vyzkouší. Dle vlastních slov měl k hořkému konci blízko také Brendan Fraser, jenž se nenechával zastupovat kaskadérem, když jeho postava Ricka O'Connella musela strčit hlavu do oprátky v dobrodružné klasice Mumie (The Mummy). K riskantnímu momentu se po čtvrtstoletí vrátil také režisér Stephen Sommers, který jej označil za přefouknutý, i když stále poněkud hazardní.

 9. Od Ucha po Nesmrtelnou tetu. Památné role neselhávající Jiřiny Bohdalové
  Téma21. 5. 2024
  Od Ucha po Nesmrtelnou tetu. Památné role neselhávající Jiřiny Bohdalové

  V neděli si na obrazovkách České televize odbyl premiéru nový film Svatá s Jiřinou Bohdalovou v hlavní roli, který u diváků slaví úspěch. Byl nejsledovanějším pořadem nedělního večera a publikum nešetří pozitivními dojmy. Kromě silného tématu nám však snímek nabídl zejména další výrazný výkon české herecké legendy Jiřiny Bohdalové, která ani v 93 letech nepolevuje. A to nám přijde jako skvělá příležitost k připomenutí jejích dalších ikonických rolí, jež se navždy zapsaly do diváckého povědomí.

 10. TV tipy: Sci-fi od Spielberga, oscarový Al Pacino i legendární gangsterka
  Téma20. 5. 2024
  TV tipy: Sci-fi od Spielberga, oscarový Al Pacino i legendární gangsterka

  Máme tu pro vás další přehled nejzajímavějších televizních tipů, v nichž chceme shrnout největší české novinky týdne a zároveň upozornit na filmy, jež jinak na streamovacích službách nenajdete a nemáte aktuálně moc jiných možností, kde si je pustit. A jelikož se aktuální týden obejde bez výrazných tuzemských hráčů, projdeme si zejména zahraniční tipy, mezi nimiž najdeme několik hodně výrazných a památných titulů.

 11. Hvězda Falloutu už není náhražkou slavnějších jmen. Příště se postaví zabijáckým veverkám
  Téma20. 5. 2024
  Hvězda Falloutu už není náhražkou slavnějších jmen. Příště se postaví zabijáckým veverkám

  Minimálně v Británii patří ke známým herečkám od roku 2010, kdy jí bylo teprve třináct let. Okatá brunetka Ella Purnell však míří k hollywoodským výšinám až díky čerstvě zveřejněnému seriálu Fallout, který na Amazon Prime Video trhá rekordy ve sledovanosti. Adaptace slavné videohry byla pro herečku z Yellowjackets ideální výzvou, nemá totiž ráda uhlazená dobová dramata a libuje si v prachu a riskantních podnicích, což pouhá dvouměsíční příprava a natáčení v Namibii pro nákladnou produkci Amazonu bohatě naplnily. Purnell nyní čeká role v hororové komedii Craiga Robertse The Scurry, kde bude čelit zmutovaným zabijáckým veverkám.

 12. Od Rodinné oslavy po Chlast. Nejlepší filmy evropského velikána Thomase Vinterberga
  Téma19. 5. 2024
  Od Rodinné oslavy po Chlast. Nejlepší filmy evropského velikána Thomase Vinterberga

  Dánský režisér Thomas Vinterberg patří jistě k největším filmařským zahraničním vývozům své země. Kariéru započal jako jeho souputník Lars von Trier a jeho první filmy měly stejně ďábelský osten „útoku na publikum“. Zatímco von Trier si tuto pověst vždy hýčkal a pěstoval, Vinterberg začal činit vstřícné kroky směrem k divákům a divačkám a nabízel stále chytré a kvalitní, rozhodně ale vděčnější podívané. Dnes slaví 55. narozeniny, připomeňme si tedy pět jeho zásadních počinů.

 13. Slavní herci volají po návratu Kevina Spaceyho. „Je to génius a potřebujeme ho," tvrdí
  Téma19. 5. 2024
  Slavní herci volají po návratu Kevina Spaceyho. „Je to génius a potřebujeme ho," tvrdí

  Karta se pomalu, ale jistě obrací. Kevin Spacey loni od londýnského soudu odešel s verdiktem „nevinen“, a tak se na stole opět objevil jeho možný návrat na stříbrná plátna. Není pochyb o tom, že se Spacey v mnoha případech choval nevhodně, už jen proto se filmaři do spolupráce s ním nepohrnou – nebudou chtít riskovat nevoli ostatních herců či členů štábu. Řada lidí z branže je však toho názoru, že si už Spacey vytrpěl dost. A nový kontroverzní dokument hlasy z obou táborů ještě zesiluje.

 14. Umělá inteligence mění kinematografii. Putin díky ní v drzé polské novince nosí plíny
  Téma18. 5. 2024
  Umělá inteligence mění kinematografii. Putin díky ní v drzé polské novince nosí plíny

  Stále konkrétnější zázraky umělé inteligence máme všichni bezplatně na dosah třeba díky aplikaci ChatGPT a bylo by bláhové domnívat se, že kinematografie je proti vábení technologického futurismu imunní. Lidská kreativita se stále nedá kompletně nahradit a tvůrci ve strachu z úbytku pracovních míst proti užívání AI zbrojí. Až na to, že se ji zároveň učí tajně i vychytrale používat. Mela se strhla po nedávných premiérách hororu Late Night With the Devil a akčního dramatu Občanská válka (Civil War), které si neodpustily umělou inteligencí generované záběry či plakáty. Probíhající festival v Cannes možná podepíše ortel nad evropskou branží dabingu a výroby titulků díky modernímu AI překladači. Zde nabízený polský snímek Putin pro změnu predikuje, že minimálně živí komparzisté už brzy nebudou zapotřebí.

 15. „Největší sadista všech dob.“ Po společném natáčení Brando uznávaného Chaplina nesnášel
  Téma17. 5. 2024
  „Největší sadista všech dob.“ Po společném natáčení Brando uznávaného Chaplina nesnášel

  Marlon Brando by o nesnesitelnosti měl něco vědět. Jeden z nejuznávanějších herců filmové historie měl kvůli své vznětlivé povaze i problémům s autoritami pověst věčného rebela, však kdysi narazil na sobě rovného co se týče vytváření dusné atmosféry na place. A nebyl jím nikdo jiný než možná nejzásadnější filmař první poloviny 20. století – Charles Chaplin.