Články

Filmy

 1. CGI kam se podíváš. Godzilla běží s Kongem po boku v nejrevolučnějším monster filmu
  Filmy4. 12. 2023
  CGI kam se podíváš. Godzilla běží s Kongem po boku v nejrevolučnějším monster filmu

  Hollywoodská MonsterVerse sága se 11. dubna příštího roku rozroste o další celovečerní epiku s názvem Godzilla x Kong: Nové impérium. Režisér Adam Wingard, jenž před dvěma lety dirigoval souboje prehistorických titánů v pandemickém hitu Godzilla vs. Kong, slibuje revolučně pohlcující vyprávění postavené na dlouhých nemluvných scénách a samozřejmě na tricích, které zhmotní fantastický podzemní svět plný nových hrozeb pro lidstvo i pro titulní monstra. Úvodní trailer sice nevyzrazuje zápletku, ale v prezentaci efektů a bájných bytostí jde rovnou k věci.

 2. Smrtelné zlo ochromí kina mnohem častěji. Bruce Campbell vidí budoucnost hororové legendy pozitivně
  Filmy4. 12. 2023
  Smrtelné zlo ochromí kina mnohem častěji. Bruce Campbell vidí budoucnost hororové legendy pozitivně

  Hororová série Lesní duch (Evil Dead) poprvé vyděsila publikum roku 1981, avšak letošní pátý celovečerní projekt s názvem Smrtelné zlo: Probuzení si v kinech vedl ze všech předchůdců zdaleka nejlépe. Čtení z pekelného svazku Necronomicon pořád umí rozpoutat krvavý a napínavý teror a podle producenta Bruce Campbella, jenž ztvárnil protagonistu Ashe v původní trilogii a v seriálu Ash vs Evil Dead, je čas diváky a divačky ochromovat hrůzou daleko častěji. Nové projekty by tudíž mohly mít premiéry pouze s dvouletým odstupem.

 3. Remake kultovního akčňáku Road House promítali na jachtě Bezosovi, do kin ho však poslat nechce
  Filmy3. 12. 2023
  Remake kultovního akčňáku Road House promítali na jachtě Bezosovi, do kin ho však poslat nechce

  Béčkový klenot Road House (1989) s Patrickem Swayzem dostává hvězdný remake, v němž si v režii Douga Limana (Agent bez minulosti, Na hraně zítřka) poměří svalstvo Jake Gyllenhaal i herecky debutující zápasník UFC Conor McGregor. Příběh o muži, jenž ze zápasnické klece přešel jako vyhazovač do floridského baru plného mafiánů a nekalých praktik, měl v průběhu příštího roku zamířit do kin. Šéfka Amazon Studios Jennifer Salke ovšem po zákulisních bitvách s producentem Joelem Silverem rozhodla o přímém uvedení na streamu. Naštvaným tvůrcům prý nepomohly ani pozitivní testovací projekce, ani soukromé přesvědčovací promítání na jachtě Jeffa Bezose.

 4. Balkánský rebel Kusturica ve svém největším hitu zabodoval dechovkou, sprosťárnami i smrtí
  Filmy2. 12. 2023
  Balkánský rebel Kusturica ve svém největším hitu zabodoval dechovkou, sprosťárnami i smrtí

  Letos oslavila 25 let od svého uvedení nejpopulárnější komedie nejpopulárnějšího Jugoslávce. Nechybělo však mnoho a pozdější televizní klasika Černá kočka, bílý kocour (1998, v originále Crna mačka, beli mačor, anglicky prostě Black Cat, White Cat) by vůbec nevznikla – Emir Kusturica totiž chtěl v 90. letech s filmařinou skončit.

 5. Kamery druhého Gladiátora se po stávkovací pauze brzy rozjedou. Scott zatím stříhal paviány
  Filmy2. 12. 2023
  Kamery druhého Gladiátora se po stávkovací pauze brzy rozjedou. Scott zatím stříhal paviány

  Scenáristická a herecká stávka paralyzovaly na zhruba čtvrt roku Hollywood. Některé hotové projekty přišly o nutné promo ve formě hvězd obcházejících talk show a rozdávajících rozhovory, což jistě přispělo k současné krizi prodaných vstupenek blockbusterů typu Marvels. Jiné štáby se zasekly uprostřed natáčení, což bylo obzvlášť nepříjemné pro produkce umístěné v zahraničí. Jednou z nich byl i druhý Gladiátor, který uvízl na Maltě. A přestože jsou jistě horší místa, kde zůstat trčet, Variety informuje o tom, že si všichni mohou oddychnout: kamery se každým okamžikem opět rozjedou.

 6. Beetlejuice 2 je dotočený, oznámil Tim Burton. Bude plný starých známých i nováčků
  Filmy2. 12. 2023
  Beetlejuice 2 je dotočený, oznámil Tim Burton. Bude plný starých známých i nováčků

  Tim Burton se z mírného tvůrčího záhrobí vrátil se seriálovou Wednesday. Chytne nyní druhou mízu? To se dozvíme už v září příštího roku, kdy bude do kin uvedený druhý Beetlejuice, pokračování jednoho z jeho raných filmů, jimiž formuloval svou estetiku.

 7. Chystá se film o mladém Donaldu Trumpovi. Zahraje si jej hrdina z Avengers
  Filmy1. 12. 2023
  Chystá se film o mladém Donaldu Trumpovi. Zahraje si jej hrdina z Avengers

  Donald Trump je pojem, který už v Hollywoodu ignorovat nemohou. Jeden z nejkontroverznějších prezidentů USA, známý podnikatel a člen bohaté dynastie kontrolující obchodní konglomerát The Trump Organization nastoupil do prezidentského úřadu ve svých sedmdesáti letech a momentálně čelí závažným právním žalobám. Jeho převážně podnikatelská minulost je však neméně pozoruhodná a právě na ni se zaměří nadcházející snímek The Apprentice od íránského režiséra Ali Abbasiho, v němž si Trumpa rozvíjejícího v 70. a 80. letech svůj byznys s nemovitostmi zahraje jednačtyřicetiletý Sebastian Stan.

 8. V pokračování mysteriózního thrilleru Černý telefon se Ethan Hawke vrátí jako děsivý únosce dětí
  Filmy1. 12. 2023
  V pokračování mysteriózního thrilleru Černý telefon se Ethan Hawke vrátí jako děsivý únosce dětí

  Jeden z nejzdařilejších hororů posledních let, mysteriózní Černý telefon od režiséra Scotta Derricksona (Sinister), bude pokračovat i se čtveřicí původních herců. Mrazivý příběh o zlověstném únosci dětí Grabberovi (Ethan Hawke), jenž bez zřetelných motivací zavírá a posléze vraždí cizí ratolesti ve svém zvukotěsném sklepě, vychválil i Stephen King. Snímek s rozpočtem kolem 17 milionů dolarů vydělal po celém světě 161 milion a patří k největším hitům hororového studia Blumhouse. Pro druhý díl, který do kin zamíří 26. června 2025, se kromě herců vrátí jako spoluscenárista také Derrickson.

 9. Prvním trailerem Furiosa slibuje přepsat žebříčky nejlepších akčňáků i bez Šíleného Maxe
  Filmy1. 12. 2023
  Prvním trailerem Furiosa slibuje přepsat žebříčky nejlepších akčňáků i bez Šíleného Maxe

  Šílený Max: Zběsilá cesta uhranul celý svět. Tehdy již sedmdesátiletý australský svéráz George Miller se s odstupem dekád vrátil ke svému postapokalyptickému, dieslem provoněnému kultu a dal světu film, jenž se dočkal každého superlativu, jaký lze vyslovit. Je to nejlepší akční film nového století? Nebo všech dob? A proč se s podobnými tituly vůbec omezovat na mantinely akčňáku? Najdou se tací, pro něž jde o nejlepší věc pod sluncem. I kdybyste snad sami nebyli tak daleko, šance je, že na předpokračování, jež rozšíří příběh Furiosy, jste alespoň trochu zvědaví.

 10. Oheň, agresivní rasa a prosinec 2025. Cameron se rozhovořil o třetím Avatarovi
  Filmy1. 12. 2023
  Oheň, agresivní rasa a prosinec 2025. Cameron se rozhovořil o třetím Avatarovi

  Avatar: The Way of Water měl premiéru v prosinci loňského roku a celosvětově utržil 2 miliardy 320 milionů dolarů, což z akční fantasy Jamese Camerona činí třetí komerčně nejúspěšnější titul všech dob po Avengers: Endgame a prvním Avatarovi. Kdy se nakonec pokračování The Way of Water podívá do kin? Napoví aktuální vyjádření Jamese Camerona.

 11. Takřka stoletý Napoleon je svatým grálem zlaté éry. Zrestaurované klasice Scott nesahá po kotníky
  Filmy30. 11. 2023
  Takřka stoletý Napoleon je svatým grálem zlaté éry. Zrestaurované klasice Scott nesahá po kotníky

  Několik titulů němé éry kinematografie si v cinefilní komunitě vydobylo až nestřídmé renomé. Jde o velkolepé produkce, které posunuly svůj obor a staly se předzvěstí ideálu filmového autorství. Pověst těchto snímků často jen stoupá s tím, že jsou z nějakého důvodu nekompletní či přímo ztracené. Vždyť jaké dílo se dá lépe obdivovat, než takové, které nejde porovnat s našimi očekáváními? Patří sem Metropolis Fritze Langa, von Stroheimova Chamtivost a nyní nejaktuálněji Napoleon Abela Gance. Tento mistrovský kus, existující jako torzo, se díky intenzivní práci archivářů a restaurátorů povedlo uvést alespoň v úctyhodné pět a půl hodiny dlouhé verzi. Ta zdaleka není kompletní, své pověsti však nedělá ostudu.

 12. Okouzlující potěšení, neuvěřitelně sladký film. První reakce na Wonku chválí i Chalameta
  Filmy29. 11. 2023
  Okouzlující potěšení, neuvěřitelně sladký film. První reakce na Wonku chválí i Chalameta

  Jeden z nejočekávanějších filmů konce roku se v našich kinech objeví 14. prosince, už teď však rodinnou fantasy komedii Wonka viděli v rámci londýnské premiéry první novináři a novinářky. A zatím to vypadá, že snímek Paula Kinga (autora obou Paddingtonů) nabídne skutečně kvalitní předvánoční zábavu.

 13. Barbie: Margot Robbie překvapivě sestřelila představu, že se dočkáme dvojky
  Filmy29. 11. 2023
  Barbie: Margot Robbie překvapivě sestřelila představu, že se dočkáme dvojky

  Když váš film vydělá přes miliardu dolarů, tak nějak se nabízí, že s pokračováním nebudete dlouho otálet. Margot Robbie, představitelka titulní role v megahitu Barbie, to však překvapivě vidí jinak.

 14. Je Táta v sukni ve skutečnosti psychothriller? Po 30 letech vidíme snímek trochu jinak
  Filmy28. 11. 2023
  Je Táta v sukni ve skutečnosti psychothriller? Po 30 letech vidíme snímek trochu jinak

  Táta v sukni (Mrs. Doubtfire) patří mezi ikonické komedie 90. let. Od jeho premiéry uplynulo již 30 let a za tu dobu se přístup k tomuto filmu v něčem změnil, předně k jeho zpodobnění partnerských vztahů. A v něčem zůstal stejný – vyvádění Robina Williamse není o nic méně chytlavé, než bylo tenkrát.

 15. V pokračování detektivky Nelítostný souboj by měl Roberta De Nira nahradit Adam Driver
  Filmy28. 11. 2023
  V pokračování detektivky Nelítostný souboj by měl Roberta De Nira nahradit Adam Driver

  Spekuluje se o tom dlouho, ale zvěsti obklopující Nelítostný souboj 2 se dle aktuálních informací režiséra Michaela Manna brzy změní ve skutečnost. Pokračování detektivky Nelítostný souboj (Heat) z roku 1995, v níž se policista Vincent Hanna (Al Pacino) pokoušel překazit grandiózní loupež profesionálnámu zloději Neilu McCauleymu (Robert De Niro), bude dalším projektem osmdesátiletého filmaře, jenž ho minulé léto vydal v knižní formě. V rozhovoru pro Entertainment Weekly Mann potvrdil, že o účasti jedná s Adamem Driverem, jehož režíroval v blížícím se životopisném snímku Ferrari.