Profilový obrázek

martin-mickey-stusak

Martin Štusák
36 515
3. TopUživatel

Uživatel o sobě nic nenapsal.

Pardubický, Ústí nad Orlicí, Česká republika



Revolt
Revolt (2017)
7
Jižní Afrika, nějaká věznice a v něm zrovna se probudilí nějaký americký voják a nemůže si na nic vzpomenout. A ve vedlejší cele sedí francouzská lékařka. A tak začíná příběh dvou lidí ozbrojeni putující apokalyptickou pustinou Afriky, která je jako obvykle sužována hrozbou místních vojevůdců, obyvatel a chudobou a která je navíc napadena mimozemskými ne zrovna malými roboty. Byť se jedná o film s nižším rozpočtem, není to znát. Napínavý a akční děj je zaručen. K tomu vizuálně působivé scény a ono jihoafrické prostředí. Zklame jen nedostatek originality v nijak složitém příběhu, ale to už u takových méně nákladných filmů bývá. Vývoj postav také zrovna neoslní. Každopádně si to drží spoustu otazníků. Diváci tak v podstatě vědí jen to, co americký voják, čímž se veškeré okolnosti dané situace dozvídají společně s ním. Takže další příběh o mimozemské invazi, kde přímí agresoři zůstali utajeni. Všudypřítomnou hrozbou jsou jen ti roboti. Ano, sice se nejedná o nic přelomového, ale v žánrové oblasti sci-fi thrilleru by se tento snímek v konkurenci ztratit nemusel.
Příručka k vraždě pro hodné holky
Příručka k vraždě pro hodné holky (2024)
3
Zpočátku je potřeba uvést jeden zásadní fakt. Tato minisérie by mohla oslovit především fanoušky vcelku úspěšné série „Pretty Little Liars“ (2010–2017), a spin-offy „Pretty Little Liars: The Perfectionists“ (2019) a „Pretty Little Liars: Original Sin“ (2022–2024). V tomto netflixovském minisériovém počinu, vyznačující se také býti něco mezi „Veronica Mars“ (2004–2019) a „Twin Peaks“ (1990–2017), tentokrát máme dospívající Pip, jejíž inteligence a sebevědomí předčí veškeré detektivní očekávání. Ryze dívčí detektivní příběh s veškerou danou naivitou a kýčem sice námětově není špatný, jen kdyby nebyl uměle natahován, čímž vzniklo mnoho hluchých míst, a kdyby předloha opět nebyla zneužita k propagandě BLM Lebensborn a zmínkou o LGBT… . Takže hrdinka příběhu má bílou matku, černého otce a mulatského brášku. Typicky ideová rodinka jednadvacátého století. A samozřejmě nezůstalo jen u toho. Tady prostě není bílá holka, která by chodila s bílým klukem. Dějové pátrání obsahuje několik zajímavých zvratů a napínavých chvilek, které se však bohužel v přehnaně pomalém tempu poněkud vytrácí. On dohromady ani ten scénář po obsahové stránce není nijak moc plodný, takže by klidně vystačil na celovečerní stopáž filmu. Literární předloha „Návod na vraždu pro hodné holky“ od autorky Holly Jackson, která vyšla i u nás, má vcelku dobré recenze, takže není divu, že po tom filmaři sáhli. Zprasit to BLM Lebensborn propagandou to ale nemuseli. Takhle je to po shlédnutí jen další lehce zapomenutelný seriálový počin.
Přehlídka ztracených peněz (1973)
8
Petr Schulhoff jako scénárista a režisér svých vizí vynikal poměrně hodně. Přestože je psal a natáčel stylem, který vyžadovala doba, žádná z nich dodnes neztratila své kouzlo. To platí i o této televizní povídkové sbírce, která představuje tři různé příběhy o tom, jak manželský pár řeší ztrátu dvou set korun, což bylo na sedmdesátá léta hodně. Povídky jsou poučné a humorné zároveň. Pro Vladimíra Menšíka a Jiřinu Bohdalovou to však nebyla jediná příležitost k sehrání takových scének, protože jak dnes víme, podobných manželských sporů a hádek spolu sehráli několik pro silvestrovské pořady. Petr Schulhoff touto povídkou tvorbou poukázal na určitý manželský stereotyp, nebo jak dnes říkáme, předsudek. Stejný problém se vyskytuje ve třech různých situacích, ale v podstatě to vždy skončí stejně. Dříve to bylo zábavné a moralizující zároveň, ale dnes už nad tím každý mávne rukou. V kontextu mistrovských hereckých výkonů Vladimíra Menšíka i Jiřiny Bohdalové jde však stále o televizní klasiku, která má v televizní zábavě stále své nezastupitelné kouzlo.
Follow That Dream
Follow That Dream (1962)
6
Působí jako velmi naivní člověk, ale dokáže se bránit jak fyzicky, tak i svým důvtipem. Elvis Presley sice ve snímku ne zrovna výrazném, avšak vcelku odlehčeném a zábavném. Příběh je založen na různých konfliktech, kterými Presley ve své roli prochází, a jeho naivita vytváří situace, kdy by mnozí řekli, že je ještě větší blbec, než se na první pohled zdá. Ale co je na povrchu nemusí být uvnitř, a zrovna u něj to platí dvojnásob. Film působí jako lehká komedie bez leckterých bláznivin, grotesek či situačních momentů. Prostě ta úsměvnost v mnohých scénách tak nějak vyplyne a to je vše. Jedná se tedy o naprosto nenáročný a velmi pohodový film, který navíc obsahuje pět Elvisových písní, které jsou očekávaně příjemné a které, obzvlášť u jeho fanoušků, pohladí.
Staraya, staraya skazka
Staraya, staraya skazka (1970)
3
Nízkorozpočtový studiový film s papundeklovými kulisami, navíc kuriózně natočený v širokoúhlém kinematografickém formátu. A podle toho to také ve všech ohledech vypadá. Vlivem námětu lze ještě kulisy pochopit, ale scénář byl napsán na základě literárních děl Hanse Christiana Andersena poněkud zjednodušeně a místy dosti krkolomně. Zpočátku překvapí přimíchávání současných motivů do příběhu. Chudé království se například snaží odevzdat vratné láhve, ale nikde je neberou. Jistě to mělo být humorné, ale nějak to vtom zaniká. Chybí i rivalita mezi kouzelníkem a vojákem ucházející se o „protivnou“ princeznu. Jsou to kamarádi a navzájem si pomáhají. Podivný motiv. Podivný je i důvod princezniny protivnosti, který je odhalen až na samém konci filmu. To asi nejvíce vyvolává úsměv nad scenáristickou neobratností až trapností. Herecké výkony nestojí ani za zmínku. Ano, jedná se o loutkovou hru, ve kterém loutky hrají živí herci, ale v takovémto filmu to prostě nefunguje. Tento film je vhodný pouze pro televizi, nikoliv na plátna kin, neboť filmový zážitek tohle rozhodně přinést nedokáže.

Oblíbená díla

Oblíbení tvůrci