First Man (USA)
USA USA
141 minut

Žánry

:
Drama, Historický, Biografický, Oscarový, Podle skutečných událostí, Retro
Motto: Prožijte neskutečnou cestu na Měsíc

Obsah

:
Jedno z největších dobrodružství v lidských dějinách. A film o něm vznikl až po padesáti letech. Dramatický příběh letu Neila Armstronga na Měsíc mapuje více »« méně

Režie

:
Damien Chazelle

Scénář

:
Josh Singer James R. Hansen

Herci

:
Claire Foy Ryan Gosling Pablo Schreiber Christopher Abbott Ciarán Hinds ...
Premiéra: 11. 10. 2018
Distributor: Cinemart
Přístupnost: MP-12
Jste na stránce filmu První člověk. Líbil se vám? Víte, že registrovaní uživatelé Kinoboxu mohou filmy hodnotit, psát k nim recenze, dokonce i upravovat profily filmů a získat tak body do žebříčku? Zaregistrujte se a řekněte ostatním, co si o filmu První člověk myslíte! K 13. srpnu 2022 nám s udržováním a doplňováním databáze pomáhá už více než 28098 uživatelů. Děkujeme!

Recenze První člověk


Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 85%
  2
  0
  20. 12. 2018
  Brenan88 (45573 bodů)

  I přesto,že je příběh Neila Armstronga všem dobře známý,dokáže První člověk diváka upoutat do sedačky. Je to tím,že samotný příběh je neuvěřitelně poutavý a plný dramatických momentů. Neil byl skromný člověk,který nestál o slávu,ale tento film si zasloužil víc než kdokoli jiný. Podle názvu se může zdát,že se zde bude všechno točit kolem vesmíru a letu na Měsíc,no není to tak úplně pravda. Tohle je příběh statečného muže jenž byl i otcem od rodiny a i to zde má své pevné místo. To jak se musí rodina vyrovnat s faktem,že se už nemusí nikdy vrátit atd. Damien Chazelle je obrovský talent a velký režisérský příslib do budoucnosti. Jeho dva předchozí snímky jsem si zamiloval na první pohled. Jsem rád,že dokáže pracovat i s takovými silnými příběh,které se netočí kolem hudby. Po technické a výpravné stránce filmu nejde co vytknout. Naprostá dokonalost kde je vše dovedeno do sebemenších detailů. Záběry z kokpitu působí velmi autenticky a divák si tak připadá jakoby tam seděl s nimi. Dobová atmosféra,kamera,hudba,herci a scénář dělají z tohoto filmu žhavého adepta na Oscary. Jedinou výtku bych možná měl. Chvílemi na mne snímek působil hrozně studeným dojmem. I přes hromadu dramatických scén jsem z nich necítil žádné pořádné emoce. Tohle je však jen malá vada na kráse a celkově to vidím na 85%

 • 100%
  0
  0
  19. 2. 2019
  martin-mickey-stusak (25904 bodů)

  USA vs. SSSR. Studená válka v plném proudu na všech frontách a odvětvích. Ano, a týkalo se to i dobývání vesmíru. Soupeření, kdo kde bude první, mnohdy mělo co do činění až s přílišnou hysterií. Už něco o tom odvyprávěl snímek z roku 1983 ´Správná posádka´ který byl zaměřen na americký pilotovaný kosmický projekt mající za cíl dopravit člověka do vesmíru. Nyní máme možnost shlédnou podobný filmový počin, tentokrát s vesmírným projektem cesty na Měsíc. Je sice o něco kratší než ten předchozí, ale zpracováním stejně tak dobrý. Ne-li přímo vynikající. Vlastně je to taková životopisná etuda Neila Armstronga na poli vesmírného dobrodružství. Tedy od nelehkého výcviku až po výstup na Měsíční povrch za projevu slavné věty pojednávající o malém kroku člověka, ale obrovském pro lidstvo. O výpravě Apolla 11 samozřejmě už ledasco vzniklo a připomenout lze třeba snímek z roku 2000 ´Mise v ohrožení´ pojednávající o snaze zajistit radiový přenos z vesmíru lidem do televizních obrazovek. Dobývání měsíce tedy tentokrát v té nejryzejší podobě a vskutku neuvěřitelných padesát let od události. Snímek je natočen s naprostým respektem k dané osobě a nutno uznat, že u scény výstupu na Měsíc se po divácké stránce tají dech stejně tak okázale, jako ve své době u televizních obrazovek. Příběh je nabitý událostmi a detaily týkající se tohoto projektu a hlavně co se týče Neila Armstronga, podpořené dobrými hereckými výkony, dobrou výpravou a vizuálními efekty. Jako obvykle z toho číší typický americký patriotismus, ale film jako takový je prostě nezpochybnitelný.

 • 65%
  0
  0
  24. 4. 2019
  Pete69 (20657 bodů)

  Od tohoto snímku jsem čekal více, podle mého názoru se měli tvůrci více věnovat závodu o dobití měsíce, studené válce a trošku ubrat z příběhu hlavního hrdiny. Scén z osobního života Neila Armstronga je až příliš a film mě chvílemi uspával. Naopak perfektní jsou interiéry a technika šedesátých let, která působí velmi věrohodně.

 • 75%
  4
  0
  10. 10. 2018
  lamps (14886 bodů)

  Je moc fajn vidět, že hvězdně obsazená studiová oscarovka může být podána bez samoúčelného emocionálního kalkulu, spoléhajíc výhradně na herce, formální preciznost a takřka geniální režisérský um. První člověk je pocitové drama o jednotlivci, který musel hledět navzdory nepřízním osudu vpřed a nakonec udělal největší krok v historii lidstva. Příběh jednoduchý a postavený na řadě morálních klišé, ale díky komorní subjektivní komunikativnosti (žádné oslavné patriotické chorály během klíčové scény nečekejte) je zároveň osobitý a hodnotný. Přesto v tom ale pořád vidím nenaplněný potenciál. Vykreslení Armstronga jako strojového dříče, který si jednou pobrečí a po zbytek filmu nosí stejný výraz, není zrovna šťastným rozhodnutím (a Goslingův tradičně minimalistický výkon to podtrhává), a scénář se příliš uchyluje do méně zajímavé rodinné zóny na úkor zvýraznění vztahu Armstronga s ostatními kosmonauty - ten film mohl být přenádherným epitafem ztráty bližních pro dosažení vysněného, osud jedince přesahujícího cíle, kdyby se tak nerozkročoval mezi osobní, politické a čistě percepční sféry a kdyby místy tak formálně nedeklamoval svou dramatickou chtěnost. Takhle je to "jen" brilantně natočené i ozvučené životopisné drama s vesmírným přesahem, který hraje fyzicky možná menší roli, než budete očekávat (což není vůbec špatně).

 • 100%
  0
  0
  5. 11. 2018
  Jana Květoňová (6491 bodů)

  To byl hodně působivý film. Musím dát 100%! Zdálo se mi, že jsem součástí toho týmu a že skutečně sedím v té raketě a směřuji k měsíci! V tomto případě jsem vítala originální americkou angličtinu, právě ta mě vtáhla plně do děje. Až to uvidím podruhé v televizi, asi hodně nadšení půjde dolů, protože ty autentické zvuky jsou možné zprostředkovat jedině v kině. Líbila se mi i Armstrongova manželka, byla velice prostá, ani bych neřekla, že je to Američanka. Ryan Gosling byl vynikající a nebylo mu nic co vytknout. Vlajka má pro Američany veliký význam. Proto jsem kvitovala se značným povděkem, že Neil Armstrong nezapíchnul na Měsíci americkou vlaječku, i když to ve skutečnosti udělal a nemohla bych se kvůli tomu vůbec zlobit, kdyby to ve filmu bylo. Ale nebylo, neboť tvůrci to pojali tak, že tento jejich úspěch byl úspěchem pro celé lidstvo, ne pouze pro Američany. Když jsem viděla film Apollo 13 s Tomem Hanksem, říkala jsem si, že je to asi nejlepší americký film s vesmírnou tématikou. První člověk ho mnohonásobně předčil. V La La Landu to Ryanovi Goslingovi s Emmou Stone velice slušelo. Ale tady byl tak přirozený, tak citlivý a přitom tak chlapský, že je to neskonale dojemné a je radost sledovat průřez jeho rozbolavělou duší. Jednoduše je to krásný, nezapomenutelný film s úžasnou kamerou a hudbou Justina Hurwitze.

 • 80%
  0
  0
  19. 10. 2018
  evismaior (4252 bodů)

  First man se pro mě nepochybně zařadí vedle Apolla 13 mezi filmy o dobývání vesmíru, které mohu vidět kdykoli. I když ještě o něco víc rozmetal moje idealizované představy o půvabu kosmického výzkumu, z nichž po shlédnutí filmu zůstal jen pocit, že se ve skutečnosti jednalo především o odvahu sednout si do rozhrkané konzervy s megalomanskou koudelí u zadku, nechat se vystřelit do pouze tušeného prostoru kdesi nahoře a pokusit se přitom nepozvracet a neztratit vědomí. V téhle konstelaci skvěle fungovala zejména ručně a syrově dokumentárně působící kamera zvyšující až takřka k neúnosné míře klaustrofobní dojmy diváka (byť v "obyčejných" scénách to její frenetické sledování každého hnutí postav občas rušilo stejně jako mi příliš nesedla hudba) a samozřejmě výkony hlavních představitelů - podle toho, co jsem si přečetla o Armstrongovi, jeho mediální skromnosti a neprojevování citů v soukromém životě, které popisuje řada lidí, jež ho znala, je pro mě Ryan Gosling jeho ideálním představitelem, protože ten dá pocity najevo opravdu, jen když o něco jde (a to ještě stranou ostatních). Zobrazení Armstrongova vztahu s manželkou (rovněž výborná Claire Foy) vyznívalo velmi lidsky a nenechalo mě ani na chvíli na pochybách, jaká asi musela být žena, která dokázala žít s další možnou položkou smutné statistiky. First man se odehrává v průběhu několika let, a tak nepůsobí jeho příběh tak konzistentně jako u Apolla 13, i když propojení smutnou událostí z Armstrongova života je určitě silnou dějovou linkou. Asi si dokážu představit, že to celkově mohl být daleko větší nářez, brada dole mi z toho úplně nezůstala, ale jinak říkám, jen víc takových filmů.

 • 80%
  2
  0
  12. 10. 2018
  marie-kolarova (2509 bodů)

  Civilně natočený příběh Neila Armstronga zahrnující období od roku 1962 do roku 1969. Ukazuje některé tragické momenty, které drnkaly na nervy jeho manželce, ale rozhodně neodradily Neila od jeho odhodlání podívat se osobně na těleso, na které po večerech toužebně hleděl. Film slušně vyvažuje mezi Neilovými profesními zážitky a jeho osobním životem. Armstrongova manželka ví, koho si vzala, a proto nepropadá hysterii. Smrt jejich souseda, jinak Armstrongova kolegy, který zemřel při testu v kabině Apolla 1 kvůli zkratu na elektroinstalaci, působila mimořádně depresívně. Armstrongova žena dobře věděla, že nemá smysl, aby mu rozmlouvala let, ale donutila ho rozloučit se s dětmi, protože pravděpodobnost návratu považovala za nulovou. To, co nám teď připadá, jako delší výlet, bylo tehdy dobrodružství srovnatelné s výpravou Kryštofa Kolumba. Neil není jen stroj, v těch emocionálně nejvypjatějších momentech si vybaví svoji malou dceru, která zemřela na mozkový nádor.

 • 65%
  1
  0
  1. 3. 2019
  Blackhand47XD (2257 bodů)

  "Já tomu možná nerozumím, ale za sebe bych řek, že tu nic tak extrovního nevidím. Když to srovnám třeba s tím výletem na Kokořín… Aspoň tam byly ty skály pískovcový, občerstvení… Co je tady? Prd." Asi takhle bych vyjádřil své pocity ze samotného filmu, který je jen roztahaná nuda. Snímek má sice skvělé obsazení a fungující vizuál, ale jaksi pořád nechápu, jak mohl získat Oscara za nejlepší efekty. Není tu nic, co bychom neviděli. Nejsilnější pasáž filmu je někdy uprostřed, kdy astronauti testují spojení modulu v kosmu. U samotného přistání na Měsíci jsem pak zíval nudou. Takhle to vážně být nemělo, ale Amíci to asi vidí jinak, je to přece součástí jejich historie. A když už jsem u toho citování Cimrmana, tak ještě jednou: "No prostě: nuda, nuda, šeď, šeď." Jinak se to asi vyjádřit nedá. 65%

 • 80%
  0
  0
  29. 4. 2019
  Vurhor (2017 bodů)

  Říkám si: ,,Jéžiš, to dělal režisér La La Landu? A jéje..." Ale film mi dal rázem facku a názorně mě pokáral, protože faktem bylo, že se jedná o snímek opravdu povedený, a já si mám strčit ty svoje předsudky někam. Což byla pravda. First Man velice skromnou, ale zároveň podmanivou formou divákovi servíruje hezký příběh Neila Armstronga, který dá divákovi jasně najevo, že pokud si někdo představuje práci astronauta jen jako skvělé a záviděníhodné dobrodružství, možná by si o té práci měl víc zjistit. Skvělý je, že na to jak je ten příběh hezký, velkolepý a dojemný, film na diváka nevalí žádné hroudy patosu a sentimentality. Nepřehání, zná přesně směr, kterým se má ubírat, nezaměřuje se pouze na (ne)úspěchy vesmírných misí, ale také na osobní život samotného Armstronga, díky čemuž se divák s jeho charakterem lépe sblíží. Gosling jako vždy skvělej. Už bych mu docela přál i nějakýho toho zlatýho plešouna. Scéna těsně před samotným přistáním na Měsíci, kdy se Armstrong a Aldrin snaží dostat se na samotný povrch, byla jedna z nejkrásnějších scén, co jsem tenhle rok viděl. Možná to ale bylo jen moc zbytečně dlouhý, v rámci čehož se některé scény zbytečně táhly, klidně bych to tak o půl hoďky zkrátil. I když patřím k 2% lidí, kterým se La La Land nelíbil, musím uznat, že Damien Chazelle je opravdu talentovaný a slibný mladý režisér.

 • 90%
  0
  0
  4. 9. 2019
  davsuch (1028 bodů)

  Výborný film o Amstrongovi ve skvělém režisérském provedení.
  Oceňuji hlavně způsob vyprávění příběhu s důrazem na atmosféru života hlavního hrdiny. Musím se přiznat, že u záběrů při startu, jsme v kině totálně stuhl.
  Myslím si, že tento film je krásnou poctou hrdinství astronautů.

  • napínavé scény
  • skvělý herecký výkon Ryana Goslinga
  • vynikající režie
  • vynikající scénář
  • 50%
   0
   0
   23. 8. 2019
   lukasopicasso (889 bodů)

   Technicky úchvatná show, která však postrádá sebemenší náznak napětí, svižnější tempo a subjektivně se zdá dvakrát delší než ve skutečnosti je. Je to plné hluchých a nudných míst a opakované herecké výkony Ryana Goslinga ála jeden výraz a prázdné pohledy do ztracena mi už začínají jít docela na nervy. Snímky, které jdou přímočaře po oscarových nominacích, nejsou prostě pro mě. Uznávám určité kvality, ale druhé projekci se obloukem vyhnu. 5/10

  • 55%
   1
   1
   28. 10. 2018
   Dootys (832 bodů)

   Nějak nechápu to nadšení kolem. Na film jsme s kamarádkou šly, protože zrovna nedávali nic jiného. Říkala jsem si ale, že to třeba bude zajímavý životopisný snímek. No asi tak... už po dvaceti minutách jsem odpočítávala konec, který pořád nepřicházel, protože film má přes dvě hodiny! Dvě hodiny naprosté nudy. Chápu, že když je to podle skutečnosti a nemůžou z toho udělat napínavé scifi, ale takhle nudný film jsem už dlouho neviděla. Nic nového a zajímavého se tam člověk nedozví. Navíc je to natočené tak, aby to vypadalo opravdu realisticky, takže místy rozostřené a v 90% filmu roztřesená kamera, a časté autentické záběry z televize. Podle mě je to ideální film, pokud se chcete nenápadně zbavit epileptického partnera, protože rychle sestříhané záběry, že nestačíte stíhat, co se děje, samé točení a padání, a časté blikání světel málem způsobilo záchvat i mě (jít na to ve 3D tak zvracím jak Amina). Jako dokument do tv je to super, jako velkofilm do kina naprosto zbytečné. Ukamenujte mě, ale tohle mě opravdu nezaujalo. A nepomohl tomu ani Gosling, který se celou dobu tváří jako kdyby měl zaražený prdy (asi jako ve všech jeho filmech).

  • 90%
   0
   0
   10. 11. 2019
   mikysrba (432 bodů)

   Damien Chazelle a Justin Hurwitz. Dvojka, co spolu už sdílela stejný pokoj na konzervatoři, nerozluční přátelé, kteří se ve svých filmech parádně doplňují. Zde opět spojili své síly a vytvořili masterpiece. O Apollu 11 toho podle mě normální člověk moc neví, tudíž film zaměřený na dobu před tímto historickým milníkem jsem přivítal přímo s otevřenou náručí. Na začátek by ale asi bylo důležité sdělit, že První člověk se nedá zařadit mezi typické filmy s vesmírnou tématikou. Zde se totiž rozehrává špičkové rodinné drama, jenž mi umožnilo nahlédnout do nepříliš optimistického života Neila Armstronga (smrt dcery) a dalších astronautů. Proto to u mainstreamového publika asi tolik neuspěje, protože scén z kosmu je zde minimum (oproti nějaké Gravitaci), ale mě to úplně odrovnalo. Doteď nedokážu pochopit, kam se zatoulaly nominace jak pro Goslinga, tak i pro Claire Foy. Tak úžasné civilní výkony jsem dlouho neviděl. O programu Gemini a následném Apollu jsem se díky tomuto snímku dozvěděl mnoho podstatných informací, úplně mě překvapilo, ke kolika celkovým úmrtím z řad odvážných astronautů došlo během samotného plánování letu na Měsíc. Po stránce vizuální se nedá nic dodávat, film se snaží vyobrazit všechno nesmírně reálně, a i proto ve výsledku nevypadají triky tak moc digitálně. Již otevírací scéna filmu mě přikovala k sedačce. A závěrečná sekvence přistávání ? Jsem jednoduše v úžasu, parádní mix zvuku (ty všechny skřípavé zvuky, prostě wow...) spojený s luxusní kamerou, a to vše okořeněné nesmírně prožitou skladbou od Hurwitze. Jen mě mrzí, že na film se tak trochu zapomnělo v kinech. I já lituji, že jsem film neviděl na velkém plátně. Paráda se vším všudy. Za mě dávám 90 %

  • 100%
   1
   1
   11. 10. 2018
   TheRock1629 (104 bodů)

   Dnešní předpremiéru Prvního Člověka jsem si náramně užil! Skvěle zpracovány příběh o největším astronautovi a veliteli legendární Apollo 11 Neilu Armstrongovi! Snímek vypráví o legendární cestě na měsíc a vše co v rodině Armstrongových této cestě předcházelo. Skvěle až epicky odvyprávěné životopisné drama. Úžasná hudba doplňující tento skvělý snímek umocňuje epický zážitek! Obsazení nemohlo být vybráno líp, Ryan Grosling se role Neila zhostil se 150% připraveností a hraje prostě dokonale!
   K závěru, epický příběh astronauta co změnil dějiny lidstva a to tím že jakožto člověk udělal jeden krok, ale velký skok pro lidstvo.
   Tudíž neváhejte a běžte na tento snímek jenž s určitostí bude bojovat o Oscara a snad se i z vás na chvíli stane......

   PRVNÍ ČLOVĚK

   Mé hodnocení: 9.8/10

  • 90%
   0
   0
   3. 8. 2019
   FlyHigh (26 bodů)

   Neil Armstrong je velká záhada. Co všechno se muselo odehrávat za vší soustředěností a koncentrací při lítání na X-15 a prvních kosmických mašinách. Ráno šel do "práce", obletěl kus světa na hranici stratosféry...přežil....a vrátil se dolů k manželce a dětem. V tomhle filmu se podařilo propojit oba světy techniky a citů dohromady. Jedna věc mi ale trochu kazila prožitek. Když ještě Neil žil a lítal ve vesmírném programu, lítal na v té době nejlepších strojích jaké lidstvo umělo vytvořit. Tak proč jsou vykresleny jako plechovky skřípajícího šrotu se špinavou patinou.

  • 1
   0
   21. 10. 2018
   olda-brkoslav (6 bodů)

   Těžké zklamání. Jakub Kohák má v reklamě s kozonautkou Vlastou realističtější skafandr. A co měly znamenat ty špinavé a jeté ovládací panely a obouchané kosmické lodi? Tyhle "detaily" mi dokázaly zkazit celý film. Přitom ve filmu Apollo 13 natočeném před málem čtvrt stoletím jsou repliky skafandrů programu Apollo dokonalé...

  Hodnocení a recenze První člověk

  78 83 ?
  jak hlasovat?
  • Evianka 80%
  • Mrykodaj 70%
  • aquiver 80%
  • Riverdon 55%
  • antonin_nadvornik 80%
  • Morfeus82 80%
  • mims 80%
  • jwp 80%
  • xjane 80%
  • ErizChan 60%
  všechna hodnocení (95)