First Man (USA)
USA USA
141 minut

Žánry

:
Drama, Historický, Životopisný
Motto: Prožijte neskutečnou cestu na Měsíc

Obsah

:
Jedno z největších dobrodružství v lidských dějinách. A film o něm vznikl až po padesáti letech. Dramatický příběh letu Neila Armstronga na Měsíc mapuje více »« méně

Režie

:
Damien Chazelle

Scénář

:
Josh Singer James R. Hansen

Herci

:
Claire Foy Ryan Gosling Pablo Schreiber Christopher Abbott Ciarán Hinds ...
Premiéra: 11. 10. 2018
Distributor: Cinemart
Přístupnost: MP-12

Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 85%
  2
  0
  20. 12. 2018
  Brenan88 (39329 bodů)

  I přesto,že je příběh Neila Armstronga všem dobře známý,dokáže První člověk diváka upoutat do sedačky. Je to tím,že samotný příběh je neuvěřitelně poutavý a plný dramatických momentů. Neil byl skromný člověk,který nestál o slávu,ale tento film si zasloužil víc než kdokoli jiný. Podle názvu se může zdát,že se zde bude všechno točit kolem vesmíru a letu na Měsíc,no není to tak úplně pravda. Tohle je příběh statečného muže jenž byl i otcem od rodiny a i to zde má své pevné místo. To jak se musí rodina vyrovnat s faktem,že se už nemusí nikdy vrátit atd. Damien Chazelle je obrovský talent a velký režisérský příslib do budoucnosti. Jeho dva předchozí snímky jsem si zamiloval na první pohled. Jsem rád,že dokáže pracovat i s takovými silnými příběh,které se netočí kolem hudby. Po technické a výpravné stránce filmu nejde co vytknout. Naprostá dokonalost kde je vše dovedeno do sebemenších detailů. Záběry z kokpitu působí velmi autenticky a divák si tak připadá jakoby tam seděl s nimi. Dobová atmosféra,kamera,hudba,herci a scénář dělají z tohoto filmu žhavého adepta na Oscary. Jedinou výtku bych možná měl. Chvílemi na mne snímek působil hrozně studeným dojmem. I přes hromadu dramatických scén jsem z nich necítil žádné pořádné emoce. Tohle je však jen malá vada na kráse a celkově to vidím na 85%

 • 75%
  3
  0
  10. 10. 2018
  lamps (12378 bodů)

  Je moc fajn vidět, že hvězdně obsazená studiová oscarovka může být podána bez samoúčelného emocionálního kalkulu, spoléhajíc výhradně na herce, formální preciznost a takřka geniální režisérský um. První člověk je pocitové drama o jednotlivci, který musel hledět navzdory nepřízním osudu vpřed a nakonec udělal největší krok v historii lidstva. Příběh jednoduchý a postavený na řadě morálních klišé, ale díky komorní subjektivní komunikativnosti (žádné oslavné patriotické chorály během klíčové scény nečekejte) je zároveň osobitý a hodnotný. Přesto v tom ale pořád vidím nenaplněný potenciál. Vykreslení Armstronga jako strojového dříče, který si jednou pobrečí a po zbytek filmu nosí stejný výraz, není zrovna šťastným rozhodnutím (a Goslingův tradičně minimalistický výkon to podtrhává), a scénář se příliš uchyluje do méně zajímavé rodinné zóny na úkor zvýraznění vztahu Armstronga s ostatními kosmonauty - ten film mohl být přenádherným epitafem ztráty bližních pro dosažení vysněného, osud jedince přesahujícího cíle, kdyby se tak nerozkročoval mezi osobní, politické a čistě percepční sféry a kdyby místy tak formálně nedeklamoval svou dramatickou chtěnost. Takhle je to "jen" brilantně natočené i ozvučené životopisné drama s vesmírným přesahem, který hraje fyzicky možná menší roli, než budete očekávat (což není vůbec špatně).

 • 100%
  0
  0
  5. 11. 2018
  Jana Květoňová (4442 bodů)

  To byl hodně působivý film. Musím dát 100%! Zdálo se mi, že jsem součástí toho týmu a že skutečně sedím v té raketě a směřuji k měsíci! V tomto případě jsem vítala originální americkou angličtinu, právě ta mě vtáhla plně do děje. Až to uvidím podruhé v televizi, asi hodně nadšení půjde dolů, protože ty autentické zvuky jsou možné zprostředkovat jedině v kině. Líbila se mi i Armstrongova manželka, byla velice prostá, ani bych neřekla, že je to Američanka. Ryan Gosling byl vynikající a nebylo mu nic co vytknout. Vlajka má pro Američany veliký význam. Proto jsem kvitovala se značným povděkem, že Neil Armstrong nezapíchnul na Měsíci americkou vlaječku, i když to ve skutečnosti udělal a nemohla bych se kvůli tomu vůbec zlobit, kdyby to ve filmu bylo. Ale nebylo, neboť tvůrci to pojali tak, že tento jejich úspěch byl úspěchem pro celé lidstvo, ne pouze pro Američany. Když jsem viděla film Apollo 13 s Tomem Hanksem, říkala jsem si, že je to asi nejlepší americký film s vesmírnou tématikou. První člověk ho mnohonásobně předčil. V La La Landu to Ryanovi Goslingovi s Emmou Stone velice slušelo. Ale tady byl tak přirozený, tak citlivý a přitom tak chlapský, že je to neskonale dojemné a je radost sledovat průřez jeho rozbolavělou duší. Jednoduše je to krásný, nezapomenutelný film s úžasnou kamerou a hudbou Justina Hurwitze.

 • 80%
  0
  0
  19. 10. 2018
  evismaior (3713 bodů)

  First man se pro mě nepochybně zařadí vedle Apolla 13 mezi filmy o dobývání vesmíru, které mohu vidět kdykoli. I když ještě o něco víc rozmetal moje idealizované představy o půvabu kosmického výzkumu, z nichž po shlédnutí filmu zůstal jen pocit, že se ve skutečnosti jednalo především o odvahu sednout si do rozhrkané konzervy s megalomanskou koudelí u zadku, nechat se vystřelit do pouze tušeného prostoru kdesi nahoře a pokusit se přitom nepozvracet a neztratit vědomí. V téhle konstelaci skvěle fungovala zejména ručně a syrově dokumentárně působící kamera zvyšující až takřka k neúnosné míře klaustrofobní dojmy diváka (byť v "obyčejných" scénách to její frenetické sledování každého hnutí postav občas rušilo stejně jako mi příliš nesedla hudba) a samozřejmě výkony hlavních představitelů - podle toho, co jsem si přečetla o Armstrongovi, jeho mediální skromnosti a neprojevování citů v soukromém životě, které popisuje řada lidí, jež ho znala, je pro mě Ryan Gosling jeho ideálním představitelem, protože ten dá pocity najevo opravdu, jen když o něco jde (a to ještě stranou ostatních). Zobrazení Armstrongova vztahu s manželkou (rovněž výborná Claire Foy) vyznívalo velmi lidsky a nenechalo mě ani na chvíli na pochybách, jaká asi musela být žena, která dokázala žít s další možnou položkou smutné statistiky. First man se odehrává v průběhu několika let, a tak nepůsobí jeho příběh tak konzistentně jako u Apolla 13, i když propojení smutnou událostí z Armstrongova života je určitě silnou dějovou linkou. Asi si dokážu představit, že to celkově mohl být daleko větší nářez, brada dole mi z toho úplně nezůstala, ale jinak říkám, jen víc takových filmů.

 • 80%
  2
  0
  12. 10. 2018
  marie-kolarova (1654 bodů)

  Civilně natočený příběh Neila Armstronga zahrnující období od roku 1962 do roku 1969. Ukazuje některé tragické momenty, které drnkaly na nervy jeho manželce, ale rozhodně neodradily Neila od jeho odhodlání podívat se osobně na těleso, na které po večerech toužebně hleděl. Film slušně vyvažuje mezi Neilovými profesními zážitky a jeho osobním životem. Armstrongova manželka ví, koho si vzala, a proto nepropadá hysterii. Smrt jejich souseda, jinak Armstrongova kolegy, který zemřel při testu v kabině Apolla 1 kvůli zkratu na elektroinstalaci, působila mimořádně depresívně. Armstrongova žena dobře věděla, že nemá smysl, aby mu rozmlouvala let, ale donutila ho rozloučit se s dětmi, protože pravděpodobnost návratu považovala za nulovou. To, co nám teď připadá, jako delší výlet, bylo tehdy dobrodružství srovnatelné s výpravou Kryštofa Kolumba. Neil není jen stroj, v těch emocionálně nejvypjatějších momentech si vybaví svoji malou dceru, která zemřela na mozkový nádor.

 • 55%
  0
  1
  28. 10. 2018
  Frankiena (680 bodů)

  Nějak nechápu to nadšení kolem. Na film jsme s kamarádkou šly, protože zrovna nedávali nic jiného. Říkala jsem si ale, že to třeba bude zajímavý životopisný snímek. No asi tak... už po dvaceti minutách jsem odpočítávala konec, který pořád nepřicházel, protože film má přes dvě hodiny! Dvě hodiny naprosté nudy. Chápu, že když je to podle skutečnosti a nemůžou z toho udělat napínavé scifi, ale takhle nudný film jsem už dlouho neviděla. Nic nového a zajímavého se tam člověk nedozví. Navíc je to natočené tak, aby to vypadalo opravdu realisticky, takže místy rozostřené a v 90% filmu roztřesená kamera, a časté autentické záběry z televize. Podle mě je to ideální film, pokud se chcete nenápadně zbavit epileptického partnera, protože rychle sestříhané záběry, že nestačíte stíhat, co se děje, samé točení a padání, a časté blikání světel málem způsobilo záchvat i mě (jít na to ve 3D tak zvracím jak Amina). Jako dokument do tv je to super, jako velkofilm do kina naprosto zbytečné. Ukamenujte mě, ale tohle mě opravdu nezaujalo. A nepomohl tomu ani Gosling, který se celou dobu tváří jako kdyby měl zaražený prdy (asi jako ve všech jeho filmech).

 • 100%
  2
  0
  11. 10. 2018
  TheRock1629 (105 bodů)

  Dnešní předpremiéru Prvního Člověka jsem si náramně užil! Skvěle zpracovány příběh o největším astronautovi a veliteli legendární Apollo 11 Neilu Armstrongovi! Snímek vypráví o legendární cestě na měsíc a vše co v rodině Armstrongových této cestě předcházelo. Skvěle až epicky odvyprávěné životopisné drama. Úžasná hudba doplňující tento skvělý snímek umocňuje epický zážitek! Obsazení nemohlo být vybráno líp, Ryan Grosling se role Neila zhostil se 150% připraveností a hraje prostě dokonale!
  K závěru, epický příběh astronauta co změnil dějiny lidstva a to tím že jakožto člověk udělal jeden krok, ale velký skok pro lidstvo.
  Tudíž neváhejte a běžte na tento snímek jenž s určitostí bude bojovat o Oscara a snad se i z vás na chvíli stane......

  PRVNÍ ČLOVĚK

  Mé hodnocení: 9.8/10

 • 0
  0
  21. 10. 2018
  olda-brkoslav (5 bodů)

  Těžké zklamání. Jakub Kohák má v reklamě s kozonautkou Vlastou realističtější skafandr. A co měly znamenat ty špinavé a jeté ovládací panely a obouchané kosmické lodi? Tyhle "detaily" mi dokázaly zkazit celý film. Přitom ve filmu Apollo 13 natočeném před málem čtvrt stoletím jsou repliky skafandrů programu Apollo dokonalé...

79 83 ?
jak hlasovat?
 • wodmint 75%
 • Bonny4 75%
 • FunTomas 80%
 • Kim6 75%
 • aaron-humbolt 100%
 • divid.jh 90%
 • mondak 95%
 • janeliberte 75%
 • Psisko59 90%
 • headhunter 80%
všechna hodnocení (48)
Sdílet tuto stránku:

Partneři: