A Beautiful Mind (mezinárodní název)
« další názvy »
USA USA
135 minut

Žánry

:
Drama, Biografický, Adaptace knižní, Oscarový, Podle skutečných událostí, Retro

Obsah

:
Film inspirovaný autentickým životním příběhem Johna Forbese Nashe ml., nositele Nobelovy ceny za ekonomii. V roce 1947 byl John přijat na prominentní více »« méně

Režie

:
Ron Howard

Scénář

:
Akiva Goldsman Sylvia Nasar

Herci

:
Russell Crowe Ed Harris Jennifer Connelly Christopher Plummer Paul Bettany ...
Premiéra: 21. 2. 2002
DVD: 27. 10. 2003
Přístupnost: MP-12
Jste na stránce filmu Čistá duše. Líbil se vám? Víte, že registrovaní uživatelé Kinoboxu mohou filmy hodnotit, psát k nim recenze, dokonce i upravovat profily filmů a získat tak body do žebříčku? Zaregistrujte se a řekněte ostatním, co si o filmu Čistá duše myslíte! K 18. červnu 2021 nám s udržováním a doplňováním databáze pomáhá už více než 27666 uživatelů. Děkujeme!

Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 95%
  1
  1
  3. 4. 2015
  Psisko59 (32748 bodů)

  Russela Crowea upřímně nesnáším a Gladiátor, byť ověnčený úspěchy, mě v tom jenom utvrdil; shlédnutí tohoto filmu mě přinutilo uznat, že je mnohem lepší herec, než se zdálo. Ron Howard z něj dostal maximální výkon v roli geniálního vědce-matematika Johna Forbese Nashe, autora teorie her, jehož výkonný mozek byl vykoupen zdánlivým podivínstvím, z něhož se postupem let vyvinula těžká schizofrenie provázená stihomamem a agresivitou. Nash zděšeně rozpoznává, že řada lidí, kteří ho dlouhá léta provázeli životem (skvělý Ed Harris, Paul Bettany), existují pouze v jeho hlavě a stále k němu hovoří. Vyléčit se nemůže, ale najde způsob, jak s chorobou a jejími projevy žít. Divák, který neměl o podobě schizofrenie konkrétní představu, je velice přesvědčivě a srozumitelně informován.

 • 90%
  0
  1
  2. 6. 2020
  Sheldon (15962 bodů)

  Čistá duše je biografické drama, které obsahuje řadu milých a krásných momentů, stejně jako v určitých místech velmi dramaticky sklouzává do temnějších podtónů, aby pak vygradovalo ve velkolepé kapesníkové finále. Je to přesně ten případ filmu, o kterém se říká, že je akademický, ale vytknout se mu dá opravdu máloco.

 • 80%
  0
  1
  7. 10. 2016
  lamps (14710 bodů)

  Co by byla Čistá duše bez fenomenálního Russella Crowa? To je asi stejné jako se ptát, jak by vypadal Rain Man bez Dustina Hoffmana nebo Mlčení jehňátek bez Anthonyho Hopkinse... Jenže v tomhle hollywoodsky ochotnickém životopisu zaujímá dle mého Croweho herectví tak zásadní postavení, že bez něj by byl celý film i s jeho inteligentním scénářem bezmála poloviční. Čistá duše je promyšlená a efektivní, ale v zásadě velmi nenáročná filmová rovnice bez jakýchkoli neznámých či proměnných, kde nám vyučující lektor Howard ve své dvouhodinovce trpělivě vysvětluje, jak lze obratně docílit pozoruhodného výsledku, aniž byste museli u obrazovky přemýšlet nebo dávat průchod byť i těm nejniternějším emocím... A netřeba dodávat, že většina lidí se dopočítá k hodnotě RC - Russel Crowe. :) A možná i na druhou.

 • 95%
  0
  0
  9. 11. 2017
  Pete69 (14506 bodů)

  Příběh Johna Forbese jsem neznal a o filmu jsem si nenechal vyprávět, takže jsem si užil konec tak jak má být a že je sakra dobrý :) Až do poslední chvíle jsem netušil, že má schizofrenii. Russel Crowe to zahrál skvěle. Nepovažuji za jeho vrchol Gladiátora, ale právě Čistou duši.

 • 65%
  0
  0
  25. 11. 2012
  kedl (6367 bodů)

  Podivně odvyprávěný kolotoč, který se točí kolem schizofreního génia.

 • 90%
  0
  0
  27. 9. 2012
  TARANTlNO (3334 bodů)

  Čistá duše je dílem zcela mimořádných kvalit a Ron Howard je opravdový tvůrce silných příběhů,kde zvolil formu vyprávění umožňující nám divákům vidět svět i hlavního hrdinu jeho vlastníma očima.Film mě hladil po duši,tohle je herecký vrchol Russella Crowea,který mě opět nezklamal.Pro mě oscarový stupeň vítězů pro Crowea,který dostal sošku za Gladiátora,kde byl skutečně výborný,ale musím souhlasit s komentářem rejzanka(v Gladiátorovy toho skutečně moc nenahrál,ikdyž byl film excelentní velkofilm,ale pokud se vrátím k jednomu z vrcholů Howarda dílo Čistá duše,tady byl výkon Crowea skutečně dokonalý a dokázal mě rozplakat a to po velmi dlouhé době-krása.Nádherný scénář(rukopis Akiva Goldsmana) a dokonalá režie Rona Howarda s krásným hereckým výkonem Jennifer Connelly.Nádherná podivaná,která se připsala do mýho Top20! 90%

 • 80%
  0
  0
  7. 12. 2015
  rkotvald (3156 bodů)

  Ron Howard je výborný režisér a když se mu dostane pod ruku skutečně zajímavý životní příběh, kterým ten Johna Nashe bezpochyby je, vznikne něco unikátního. Po všech stránkách nemám naprosto co vytknout Crowe dokazuje ne potřebuje mít ten jeho " hero cool look", ale že mu i tato pozice velmi svědčí a Jennifer Connellyová je naprosto překrásná a vynikající. Nejsilnější částí bych řekl, že je zhruba prostředek filmu, kdy se střetává realita s fikcí a pak ještě bezkonkurenční závěr filmu, umocněný skvělým soundtrackem, ale na to jsem už u Howarda zvyklý. Podobné filmy mám opravdu rád a když se u působivého tématu spojí skvělá režie, výborní herci a podmanivá hudba, tak není co řešit.

 • 100%
  1
  0
  6. 2. 2013
  výfuk (2968 bodů)

  Bezpochyby se jedná o vrchol Croweho kariéry. Když jsem viděl titulní fotku filmu, netušil jsem, že hlavní roli hraje Russell Crowe, spíš mně to připadalo jako by Nashe hrál přímo Ron Howard. Je zvláštní, ýe po těc "komediích" se Howard vydal na Čistou duši. Celkem mě zasáhl fakt, že Ed Harris a Paul Bettany jsou výmysly Nashova mozku. Schyzofrenie je zřejmě velmi špatná věc, a obdivuji Johna Nashe, že se s tím vším v podstatě dokázal později vyrovnat bez pomoci lékařů. Tento film se mě velmi líbil a víc se mě asi líbil přímo film, než některé doplňující skutečnosti z wikipedie. Já osobně jsem na konci filmu nebrečel, ale ve vnitř, ve své duši jsem brečel. Dnes už jsem starší a tak mě ani snad moc nerozbrečí Titanic, ale ve vnitř brečím a coutím s postavami. Čistá duše so Oscary vysloužila zasloužile a Tento film beru jako vrchol Croweho a Howardovy kariéry.

 • 85%
  0
  1
  4. 3. 2016
  Ombak_Penari (2757 bodů)

  Měl jsem to vidět v obráceném pořadí tak jak je to správně - nejdříve Čistá duše a pak až letošní Teorie všeho a Kód Enigmy. Při sledování jsem totiž měl bohužel pocit, že už jsem mnohé viděl jinde. Ale Čistá duše oba zmíněné snímky strčí do kapsy a Russel Crowe je prostě dokonalý, to je opravdu pan herec a dokázal to už mnohokrát. Ze začátku jsem ješt mírně tápal a utíkala mi pozornost, ale od okamžiku zjištění psychického onemocnění už nebylo možné odtrhnout oči od obrazovky.

 • 100%
  0
  0
  16. 2. 2015
  sporkaska (2358 bodů)

  Výborná ukážka toho, ako musí geniálny matematik bojovať so svojimi vlastnými myšlienkami. Russell to zvládol excelentne, spočiatku posobil bláznivo geniálne, neskor z neho šiel strach. Ťažko rozpoznať čo je skutočnosť a čo prelud.
  Ťažký to život schizofrenika a ešte ťažší život po jeho boku. Vidieť tak do jeho mysle.. Klobúk dolu pred skvelým výkonom Jennifer.
  Hlboká životná dráma so skvelým hereckým obsadením a výbornou hudbou!

 • 75%
  2
  0
  24. 12. 2018
  Rabadi (2256 bodů)

  Dojemný "pravdivý" příběh geniálního vědce, ačkoli v reálu to pro jeho manželku muselo být jistě velmi tragické (také od něj ve skutečnosti odešla). V hlavní roli Russell Crowe, podle mě zcela nevhodný typ herce - lépe by seděl třeba Tom Hiddelston nebo Edward Norton. Jinak moc pěkný film.

 • 75%
  1
  0
  4. 12. 2012
  psico (1667 bodů)

  čistá duše je povedený exkurzem do nitra schizofrenní duše, který vyžaduje 134 minutové soustředění, aby člověk rozpoznal, kde končí realita a začíná blud. Viděl jsem dvakrát a mohu říct, že napodruhé už je k vidění víc než než jen hořký osud génia. Závěr je možná jemně laciný, ale děj si ho víceméně žádá. Russell Crowe určitě nezklamal

 • 95%
  0
  0
  6. 6. 2018
  Liki12 (446 bodů)

  Vynikající životopisný film, o tom jak jsou geniové zvláštní. Výborně je zachycena jeho nemoc a postavy které neexistují. To ale zjistíme až v půlce filmu což se mi velmi líbilo. Konec je dojemný kdy mu profesoři univerzity složí své pera, což je největší pocta a poté udělení nobelovy ceny je velmi dojemné kdy John mluví velmi hezky o své ženě.

 • 90%
  0
  0
  27. 2. 2016
  Pegas1632 (291 bodů)

  Snímku kraluje Russel Crowe od začátku do konce - dokazuje zde, že je vynikajícím hercem. Příběh je inspirovaný skutečnými událostmi v životě Johna Nashe, nositele Nobelovy ceny za ekonomii a významného matematika pracujícího v oblastech teorie her a diferenciální geometrie, který celý svůj život bojoval se schizofrenií.

 • 85%
  0
  0
  1. 4. 2014
  dearie (284 bodů)

  Výborné téma, silný příběh, Ron Howard se toho nebál. Naštěstí. A nebál se toho ani Russell Crowe, což z Čisté duše činí výjimečný film. Schizofrenie je tu vylíčena velmi reálně a bez předsudků, její "vedlejší" aspekt, tedy dopad na okolí, je zobrazen skvěle především zásluhou výtečné Jennifer Connelly. Až z toho člověka mrazí... Jak si pak můžeme být jisti tím, že je naše "realita" skutečně reálná...? S kým to vlastně mluvím...?

 • 95%
  0
  0
  5. 12. 2012
  Ancaz (139 bodů)

  Zatraceně dobré psychologické drama, přičemž z toho měl být zatraceně zasloužený oskar pro Russela.

 • 95%
  0
  0
  20. 2. 2017
  Tvojemama (39 bodů)

  Vynikající film, kde v hlavní roli září Russel Crow jakož geniální matematik trpící schizofrenií. Film má promyšlenou zápletku a umí upoutat pozornost. Ani chvilku jsem se nenudil a nešahal po telefonu. Film určitě doporučiji všem shlédnout i těm co nemusejí Russela Crowea.

 • 95%
  0
  0
  2. 4. 2014
  Jana Marečková (22 bodů)

  1) biografie samozřejmě poplatná umělecké lince, ale tolerovatelně
  2) výborně zpracované momenty, které diváka vedou na hranici skutečného a schizofrenního světa
  3) Russel Crowe dokonalý - vyvolá úzkost, dojetí, úctu k člověku, kterého ztělesňuje a k jeho manželce
  4)skvělá hudba, výborně dokresluje atmosféru a tvoří velkou část z celkového dojmu
  5) neomrzí se ani po několikerém shlédnutí, dojem je vždy stejně silný

 • 0
  0
  4. 6. 2014
  Host
  Host

  ROSSII JVNFHRU VNFHRUIJ NBCHFZRUJNF NVJRUIFO NJDFHRUZ VNGJIUFJNTHGUTZ NJ BVHRUIFJKR,NFJRIUN BNFJR SJFFURJNM TVOJE KRÁLOVNA

82 ? ?
jak hlasovat?
 • homedo 70%
 • Renfield 80%
 • Crreed 95%
 • antonin_nadvornik 95%
 • Dany Jones 100%
 • Sheldon 90%
 • mims 100%
 • petr-sedivec 95%
 • Bstone 70%
 • lukasopicasso 80%
všechna hodnocení (167)

V TV

V žebříčcích uživatelů

8. místo z 99 v žebříčku uživatele Mirandela
43. místo z 383 v žebříčku uživatele Psisko59
45. místo z 175 v žebříčku uživatele Hikikomori
47. místo z 64 v žebříčku uživatele mims
62. místo z 172 v žebříčku uživatele Had
77. místo z 119 v žebříčku uživatele pantak
110. místo z 357 v žebříčku uživatele Simkova
117. místo z 175 v žebříčku uživatele Thurzo