The Imitation Game (Velká Británie)
Velká Británie Velká Británie
USA USA
114 minut

Žánry

:
Drama, Thriller, Válečný, Životopisný
Motto: Každý kód ukrývá záhadu

Obsah

:
V zimě roku 1952 britská policie dostala hlášení o vloupání do domu profesora matematiky a kryptoanalytika Alana Turinga (Benedict Cumberbatch). Namísto více »« méně

Režie

:
Morten Tyldum

Scénář

:
Graham Moore

Herci

:
Benedict Cumberbatch Keira Knightley Matthew Goode Rory Kinnear Allen Leech ...
Premiéra: 29. 1. 2015
Distributor: Forum Film

Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 60%
  0
  0
  5. 3. 2017
  Brenan88 (39332 bodů)

  Slovo,které by tento film vystihlo je - Průměrný. Herci byli dobří a scénář byl určitě skvělý,ale celé to na mne působilo mdle a nezáživně. Přitom samotný příběh má výborný potenciál a historickou hloubku,kterou tvůrci bohužel nedokázali dostatečně využít.

 • 60%
  0
  1
  25. 3. 2016
  martin-mickey-stusak (15371 bodů)

  Byť název napovídá, nejedná se pouze o příběh o prolomení známého kódovacího přístroje, ale především o krušném životě člověka který to dokázal a to o kryptoanalytikovi Alanu Turingovi, kde byla, nevím proč, razantně zvýrazněna jeho sexuální orientace. Jedná se však o pouhopouhý filmový příběh a tak kdo o této události někdy něco četl, tak ví, že ve skutečnosti to celé bylo přeci jen krapet jinak. Období bádání nad přístrojem sice nese v tomto zpracování po dějové stránce něco zajímavého, ale je to tak roztažené, že to velice často nudí a budí nezájem sledovat, jak se to celé bude dál vyvíjet. Pomalé vyprávění sice napomáhá uměleckému dojmu, ale když to nemá žádnou živost a nějakou tu dramatičnost... Příběh je sice silný, ale prostě rapidně nezáživně zpracovaný. Chtělo by to i střihačské nůžky, neboť je to tímto i dost zbytečně dlouhé. Proč tak dlouho sledovat člověka jak s plnou vervou pracuje na odšifrování a jak se mu vedení a spolupracovníci neustále snaží podkopávat nohy. Snímek tedy není zase až tak veliká pecka, jaká mohla jistojistě být.

 • 90%
  0
  0
  20. 10. 2015
  Sheldon (12487 bodů)

  Kód Enigmy je sevřeným komorním dramatem s odlehčujícími humornými vložkami, které jinak vážnému snímku nesmírně pomáhají. Pokud se neustále hovoří o hereckém sólu Benedicta Cumberbatche, tak to samozřejmě plným právem, ale tento snímek nabízí ještě jiné přednosti. Nominace na Oskara za režii je zde udělena plným právem a co se týká nápaditosti Mortena Tylduma, tak si troufám tvrdit, že je sice méně okázalá než u některých Iňárrituových nesmyslných kamerových exhibicí v podobně komorním Birdmanovi, jako třeba čtená zkouška ála Matrix, ale třeba navazující střih letícího torpéda a típnuté cigarety mi přijde mnohem rafinovanější.
  Kód Enigmy je špičkově natočený film s dokonale zvládnutým řemeslem a skvělými hereckými výkony. Základem je ovšem kvalitní scénář a pečlivě odvedená režie.

 • 80%
  0
  0
  17. 5. 2016
  lamps (12384 bodů)

  Suverénní řemeslná prácička, v níž se slabiny nacházejí jen velmi těžce. Ale to bude nejspíše tím, že na této životopisné úrovni, kde ambice směřují od první klapky ke zlatým soškám, se zkrátka chyby nepřipouštějí. Film je pravda velice chladnou, emocionálně odtažitou výpovědí o významném životním úseku svého neméně chladného geniálního hrdiny, která působí příliš strojeně i díky výkonu mistra Cumberbatcha, jenž prochází celým příběhem s neměnným výrazem "matematického blbouna", ale zároveň se jedná o nesmírně poctivou, sympaticky staromódní žánrovku, která splňuje takřka všechny předepsané filmové vzorce, a to včetně onoho Cumberbatchova projevu, neboť věrohodněji ztvárnit matematického blbouna asi nelze. Pochvalu si ale zaslouží i Alexandre Desplat, lidé od kulis a kostýmů a hlavně samotný pan Turing, o jehož velikosti i zásluhou tohoto snímku nyní nepochybuji.

 • 15%
  0
  0
  27. 2. 2017
  Pas (6117 bodů)

  Cizí peří
  Další z téměř nekonečné řady snímku které se tváří seriozně ale mají spíš propagandistický úkol jak "narovnat" dějiny či zásluhy v nich přenést na jiného člověka potažmo národ.Pro mojí maličkost snímek velmi nezáživný až nudný a to i svou inscenovaností . Řemeslná práce tvůrců se jim nedá upřít stejně jako snaha o glorifikaci osoby Turinga, jenž skutečně byl jen těžko takovým člověkem jak je ve filmu vykreslen. . Enigmu totiž rozluštili polští matematici Marian Rejewski, Jerzy Rozycki a Henryk Zygalski již koncem roku 1932. Tedy o několik let dříve, než na jejich objev navázali britští kryptologové.Pokud máte zájem se podívat na sice letitý nicméně velice kvalitně natočený snímek na to to téma sáhněte po titulu -sekret-enigmy ke shlédnutí zde https://www.youtube.com/watch?v=rGRu-D8j6ts.

 • 90%
  0
  0
  23. 1. 2015
  stantheman (2288 bodů)

  Benedict Cumberbatch- herec který vizáží působí dost divně...naštěstí je tzo taky Pan herec , jak to dokazuje v tomto filmu...skvělý koncert...úžasně ztvárněná role introverta...jednoznačně , pro mne Oscar za hlavní mužskou roli....životopisný film , jaký se nezapomíná. Tyldum mě velice překvapil po celkem zajímavých lovcích hlav. Mimo to s mírou a vkusem a taky s přehledností naordinované flaschbacky...mrazivý film o tom , jak to mají mnohdy těžké jedinci , kteří se vymykají průměru...

 • 85%
  0
  0
  29. 1. 2015
  VasaFlasa (1860 bodů)

  Výborný snímek, který nenudí a fascinuje. Určitě stojí za shlédnutí v kině.

 • 85%
  0
  0
  31. 1. 2015
  marie-kolarova (1656 bodů)

  „Ne, nejsem génius, jsem jen jeden z nejlepších matematiků na světě.“ Alan Turing není arogantní, jen konstatuje suchá fakta a nerozumí tomu, proč to někomu připadá namyšlené. Sociální cítění není Turingovou silnou stránkou, ale to se géniům stává, že někde přebývá a jinde zase chybí. Režisér Morten Tyldum vypráví příběh osamělého génia, jehož matematické schopnosti zachránily životy miliónů lidí a pomohly zkrátit válku o dva roky. Žádné slávy ani uznání se nedočkal ani později. Obsazení Benedicta Cumberbatcha do hlavní role bylo skvělou volbou, Turingovi je typově podobný a jeho projev nenechá nikoho na pochybách o Turingově genialitě spojené s hlubokým sociálním mankem.

 • 100%
  1
  0
  21. 2. 2015
  Jiřík54 (1446 bodů)

  Jsem rád, že mám štěstí na filmy, protože vedle Soudce, Teorie všeho mohu dát dalších 100% i Kódu enigmy. Zajimavý a dobře natočený příběh o člověku, který zachránil milióny životů během 2. světové války jen díky svému geniálnímu mozku. Výborné herecké obsazení v čele s Benedictem Cumberbatchem a Keirou Knightley. Oscarové klání bude určitě stát za to. Stejně jako stojí za to vidět tento film.

 • 95%
  0
  0
  6. 4. 2015
  Cechulda (1287 bodů)

  Vynikající až fascinující příběh, který je ukázkou krutosti a nevděčnosti lidí vůči jedincům, kteří stojí mimo obyčejné a tak zvaně normální lidi. I přes to, že ukončil a možná i zvrátil světovou válku je mu za to odměnou zničení jeho osobnosti. Herecký výkon v hlavní roli byl geniální. Zaslepil ostatní herce, kteří hráli také velice dobře.

  • úchvatný příběh
  • hlavní role
  • skutečná událost (to je dost kruté)
  • 90%
   0
   0
   6. 3. 2015
   Teresie (1102 bodů)

   Filmová klasika, které dominuje bezchybný výkon Benedicta Cumberbatche.

  • 100%
   0
   0
   31. 1. 2015
   Melody Harkness (1032 bodů)

   Jelikož sem film nestihla v Čechách, musela sem ho pak v Londýně hledat lupou :D spousta kin jej již nedávala, nebo v naprosto otřesný čas.
   Mile mě překvapilo, že i tak bylo kino skoro plné.
   Film nezklamal, snad ani nemohl. Příběh A. Turinga, pro mne nebyl žádnou neznámou a toto zpracování bylo skvělé. Cumberbatch a jeho podání není co vytknout.
   Samotný film mě na konci dohnal k slzám, zničili genia... jeho tělo i mysl.

  • 90%
   0
   0
   15. 5. 2015
   Rapaport (1014 bodů)

   Herecký koncert pana Cumberbatche je zde excelentní. Vlastně celý film táhne a stojí jen na něm, jak to ostatně u živitopisných filmů bývá. Musím, říct, že jsem se u filmu nenudil a užíval jsem si ho.

  • 95%
   0
   0
   29. 5. 2015
   Brcolka (917 bodů)

   Naprosto asociální a divný supermozek, který byl oddaný své práci a pomohl ukončit druhou světovou válku. Film který ukazuje jak je důležité mít člověka který vše obětuje aby pomohl udělat svět lepším

  • 90%
   0
   0
   19. 2. 2015
   tedoun (743 bodů)

   Mission Impossible a la Sherlocka Holmese

  • 90%
   0
   0
   20. 2. 2017
   Kick077 (576 bodů)

   Filmy inspirované pravdivou událostí patří k mým oblíbeným a Kód Enigmy z této skupiny nijak nevystupuje. Opravdu zajímavé téma, které bylo dost dobře podané. Je pravda, že tam skoro až moc velký prostor měl jeho vztah k ženě, nicméně i to ve výsledku docela hezky pomohlo vykreslit jeho osobnost ve filmu. Určitě doporučuji vidět. I jenom kvůli závěrečným informacím.

  • 85%
   0
   0
   30. 1. 2015
   perfekta (545 bodů)

   Velmi zajímavý film, doporučuji ke shlédnutí.

  • 80%
   0
   0
   21. 2. 2015
   barborasalome (507 bodů)

   Výborný Benedict+ skvělý příběh plný paradoxů.

  • 90%
   0
   0
   7. 1. 2016
   Pája DJ (506 bodů)

   Enigma. Tajná zbraň německé armády a tvrdý oříšek velké snahy Britů o prolomení jejího kódu. O ty, kdo se o téma Enigmy a kryptologie zajímají si velmi dobře vzpomínají na film Ponorka U571 z roku 2000, který pojednává o krádeži Enigmy z německé ponorky. U Kódu Enigmy se však dostáváme již historicky o něco dále a film nám poodkrývá pozadí snad prolomení kódu ze strany elitního týmu pod vedením geniálního matematika Alana Turinga. Do nedávna utajované skutečny tak vyplouvají na povrch a poodkrývají neskutečný příběh nejen samotného Turinga, ale i dalších díky nimž byl průběh 2. světové války zcela jiný, než se čekalo. Velké díky všem.

  • 75%
   0
   0
   30. 1. 2015
   majhan (442 bodů)

   Zážitek k nezapomenutí podobně jako Vzpomínky na Afriku nebo Čistá duše, i když každý jinak a svým způsobem, ale určitě se na tyto filmy nezapomíná.

  • 95%
   0
   0
   14. 2. 2017
   sisisi (421 bodů)

   Velice zajímavý film, který mi přiblížil druhou světovou válku. Do té doby než jsem film viděla jsem o tomto kódě nikdy neslyšela, což je podle mě velká škoda, že jsme se ve škole neučili o něčem tak zajímavém a z mého pohledu i důležitém. Zastávám názor, že by Anglie s USA a Francií nevyhráli válku, kdyby se tento kód nerozluštil.

  • 60%
   0
   0
   26. 2. 2015
   lord (385 bodů)

   Já se opravdu nerad vezu na vlnách, v tomto případě kritiky propagace homosexualismu ve filmu, ale tentokrát to bylo i na mě moc. Pokud mě někdo v obchodě naláká na výborné jahody a prodá mi zabalené pomeranče, tak mu to omlátím o hlavu, u filmu to nejde, ale poslední dobou se s takovým jednáním setkávám stále víc a víc. Pokud chcete natočit životopisný poloromantický film o utrpení jednoho významného, zapomenutého homosexuála klidně, ale prodávejte to tak... Nelákejte lidi co mají rádi historii, historická fakta a faktické zápletky, když jim pak z tohoto nabídnete slabou polovinu a ještě nutně upravenou, dle trendů doby... Proto, a hlavně za tuto lež (podpořenou nepřesným českým překladem názvu), dávám pouze 60 %, i když herecké výkony byly dobré (tím myslím za tři).. Keiru Knightley nehodnotím, protože jsem nikdy nepochopil proč má být tak úžasná herečka a nechci ten pocit ostatním kazit...

  • 100%
   0
   0
   10. 6. 2016
   mausis (369 bodů)

   Excelentní.Víc nemá cenu psát, prostě to musíte vidět.

   • scénář
   • herecké obsazení a výkony
   • zpracování
   • 90%
    0
    0
    27. 3. 2015
    Alienka2014 (362 bodů)

    Film je jedním slovem FAMÓZNÍ! Opět jsme se nechali zlákat vysokými hodnoceními a dobře jsme udělali! Příběh je od začátku do konce prostě BOMBA. Netřeba říkat, že stojí na výkonu hlavního hrdiny, kterého dokonale ztvárnil Benedict Cumberbatch mající nejen úžasně zvučný hlas (nekoukejte na dabovanou verzi), ale i specifické charisma, kterým nás prostě dostal.

    • skvěle zpracovaný příběh
    • Benedict C. je prostě borec!
    • člověk od začátku do konce ani nedutá
    • 90%
     0
     0
     29. 1. 2015
     TemnýProrok (336 bodů)

     Velmi milé překvapení. Film jsem si velmi užil a doporučuji,

    • 80%
     0
     0
     10. 4. 2015
     mkubalikova (313 bodů)

     Precizně odvedená práce, která zaujme skvělým výkonem Benedicta Cumberbatche a Desplatovým soundtrackem.

    • 75%
     0
     0
     14. 3. 2015
     polopaticky (306 bodů)

     Scénáristicky velmi povedené dílo, kterému schází větší opora v realitě...

    • 75%
     0
     0
     30. 1. 2015
     pesrex (277 bodů)

     Pro vážné zájemce o "vše okolo Enigmy" doporučuji přečíst si knihu !Chytrému napověz" od autora thrillerů Davida Baldacciho z USA, je to druh pohledu z druhé strany, příběh z tajného tábora CIA na vých. pobřeží USA, kde byli zadržováni i němečtí zajatci, kteří Enigmu dobře znali. A jednomu z nich se podařilo utéci...

    • 85%
     0
     0
     30. 9. 2015
     Marator (269 bodů)

     Alan Turing není první ani poslední, který něco převratného vymyslel nebo důležitého udělal během světové války a poté skončil v zapomění nebo dokonce hůře. Je s podivem, že se to tutlalo tak dlouho. A je to opravdu vše ohledně Enigmy? Nebo se za pár desítek let dozvíme něco nového? Každopádně tento film ukázal hodně. Jak z hlediska historie tak z dobré filmařiny. A pane Cumberbatchi, klobouček dolů!

    • 95%
     0
     0
     21. 3. 2015
     tyna-berbrova (266 bodů)

     Především skvělý herecký výkon Benedicta vyzdvihuje celý film. Keira ničím nepřekvapí, je to její standartní výkon, tím nemyslím, že špatný. Celý film se mi líbil... Doporučuji ho vidět

    1 2 dalsi posledni
    80 80 ?
    jak hlasovat?
    • cerfik 100%
    • headhunter 85%
    • homedo 50%
    • Kim6 100%
    • yorba 75%
    • hcfort 80%
    • hlavněvklidu 80%
    • Elizabett 65%
    • Klari196 100%
    • Kalkyno 100%
    všechna hodnocení (195)

    V žebříčcích uživatelů

    9. místo z 10 v žebříčku uživatele Ľubinka
    Sdílet tuto stránku:

    Partneři: