

![]()
195 minut
|
|
Žánry: |
Drama, Historický, Válečný, Adaptace knižní, Epický, Oscarový, Retro, Spirituální |
---|---|
Obsah: |
Hluboce šokující, nemilosrdné drama o noční můře holocaustu, založené na skutečných událostech. Na záchranu 1100 životů obětoval Oskar Schindler veškeré více »« méně |
Režie: |
Steven Spielberg |
Scénář: |
Steven Zaillian Thomas Keneally |
Herci: |
Liam Neeson Ben Kingsley Ralph Fiennes Caroline Goodall Jonathan Sagall ... |
Premiéra: | 10. 3. 1994 |
---|---|
DVD: | 19. 4. 2004 |
Přístupnost: | MP-12 |
Pokud bych měl doporučit nějaké válečné drama,tak by to byl právě Schindlerův seznam. Spielberg je prostě vypravěčský génius,který i ty největší hrůzy dokáže prodat s grácií. Už samotný příběh je vynikající a pojednává o skutečném hrdinství v době kdy nikdo nechtěl vyčnívat. Černobílý obraz jen dokresluje ponurou atmosféru,která panuje po celou dobu snímku až do samotného finále,které nenechá žádné oko suché.
Přes (mnohdy oprávněné) výtky historiků k dějinné autentičnosti jeden z nejpůsobivějších válečných filmů s tematikou "šoa", jeden z nejlepších filmů Spielberga - a jednoznačně ten nejužitečnější: Steven Spielberg, sám židovského původu, si za něj nevzal ani dolar, naopak financoval výzkum přeživších svědků holocaustu a zajatců nacistických koncentráků pořizováním autentických výpovědí prostřednictvím Nadace Šoa, jíž významně finančně přispěl. Celkem bylo pořízeno 52 tisíc záznamů v 35 jazycích (v ČR uloženo v Centru vizuální historie Malach v Praze.)
Vynikající ústřední trojice: Liam Neeson jako neúspěšný průmyslník Oskar Schindler prochází vnitřním přerodem, který s nelibostí vnímá jeho druh ve zbrani Amon Goeth (Ralph Fiennes s dokonale "šílenýma" očima); Schindlerovým zrcadlem i jeho pravou rukou je účetní Izák Stern (Ben Kingsley). Kritizovaná katarze je logickým vyústěním., film ji potřeboval. Kromě Spielberga odvedl skvělou práci i kameraman Janusz Kamiński (skvělé působivé sekvence). Dejte si pozor na dívku v červeném kabátku.
Oskar Schindler se narodil ve Svitavách v roce 1908, kde má památník a muzeum, neboť se jedná o dalšího člověka, který se svým hrdinským činem zapsal do dějin. Jeho charakter je sice rozporuplný, neboť co o něm uvádí, že to byl světák, sukničkář, výtržník, agent špionážní služby a nacista. Ale hlavně to byl člověk, jemuž se podařilo zachránit během holocaustu asi 1200 židovských lidí. Jeho životní příběh se stal námětem románu australského spisovatele Thomase Keneallyho 'Schindler's Ark' (1982), podle něhož Steven Spielberg v roce 1993 natočil tento film. Původně měl na snímku spolupracovat pouze jako producent, ale když režijní nabídku odmítl Roman Polanski, který židovské ghetto ve Varšavě osobně zažil, chopil se toho sám, neboť vhodnějšího režiséra už prostě nenašel. A tak snímek natáčel souběžně se svým dalším slavným snímkem 'Jurassic Park'. Tak to klobouk dolů. A z filmu se stal tak děsivý fenomén, že by měl být vysílán každý rok v televizi k připomenutí oné hrůzy nazvané jedním slovem - holocaust. Autentický příběh je úmyslně černobílé natočený takřka dokumentárním stylem, avšak stále za použití typického hollywoodského schématu, včetně závěrečné dojemné scény projevení úcty. Vrcholem všeho je zvýraznění dívky červenou barvou, která nutí diváka sledovat její tragický osud. Spielberg se držel věrnosti daných scén a událostí dle dobových záznamů, které lze vidět v mnohých dokumentárních filmech. Každá vteřina v dané hrůze ukáže něco, co musí každého člověka nemilosrdně citově zasáhnout. A tím je snímek úžasný a mocný. Svojí výpovědi také hlavně velmi tvrdý ve své neobvykle reálné syrovosti. Tři hodiny hrůzostrašného autentického příběhu, který hluboce ovlivní a nedá zapomenout.
Jestli existuje jeden jediný příklad vynikajícího a zároveň tematicky důležitého snímku, je jím právě Schindlerův seznam. Kdy jindy na vás taky dolehne nepopsatelná hrůza a zahanbení z právě viděných lidských skutků, nasnímaných v té nejděsivější, ale současně i nejkrásnější představitelné černobílé kompozici? Scéna s holčičkou v červeném kabátě, procházející jako symbol barevné nevinnosti skrze nefalšované peklo, je zřejmě nejsilnějším výjevem, jaký jsem kdy ve filmu viděl, a pokaždé mi vhání slzy do očí. A i kdyby byla jediná z celého filmu, už ho nikdy z hlavy nevyženu – ale ona není, ani zdaleka. Masterpiece…
Žádná slova nemohou popsat mé pocity z tohoto filmu. Je to jeden z nejlepších filmů, které jsem kdy viděla. Úžasná hudba Johna Williamse i kamera Janusze Kamińského. Tento šokující film má velký odkaz pro budoucí generaci(e). Každý herec zde podal nezapomenutelný výkon. Závěr mi až vehnal slzy do očí. I když má delší stopáž, pořád je na co se dívat! Opravdu drama všech dramat!
Schindlere, Schindlere. Československý továrník a Němec jak poleno, který žije v prostředí vyhlazování Židů v Polsku. Číchám, čichám Oscara. Schindlerův seznam je jen další klasický příběh díky kterému víme kdo je Steven Spielberg. Liam byl ve své roli jednoznačně ohromující, Ben Kingsley byl trochu méně viditelný, ale dobře zachratelný. Trochu jsem ale z příběhu nic neměl, protože Fiennes a Neeson si byli ve filmu nějak podobní. Mnohokrát se mi pletli. Zdálo se mi divné, že Schindler byl milý a najednou vyvražďoval... Schindlerův příběh je jen další film, který nám dokazuje jaká je válka svinstvo... a jak dokáží být lidé krutí a zároveň milostivý... taky je to další rána na naše slzné váčky a oči...
To nejlepší na tomhle snímku jsou prostory postav, všech postav. Celé se to netočilo jen kolem Oskara Schindlera nebo kolem Amona Goetha, našlo se tolik vedlejších postav. Nebo se jednalo o postavy, které vystupovali ani ne minutu. A bylo jich tolik, taková snaha zakomponovat do děje vše co se dá, se jen tak nevidí. Scénář je precizní a popisuje mnoho událostí a Spielberg si s tím na mistrovské úrovni poradil. Zastřelení ženy kvůli radě jak něco stavět a podobné scény, ty dodávali ukázku krutosti. Nebo Amon Goeth střílející bezdůvodně na Židy. Tolik pravdivých scén. Postavy byli bravurně zahrané, takže takový nominovaný Ralph Fiennes toho Oscara měl proměnit. Neskutečná atmosféra nechyběla. Lepší provedení hrůzy z druhé světové války si ani neumím představit.
Velmi silný divácký zážitek. Naprosto dokonalá Spielbergova režie, výborný Liam Neeson i ostatní herci a jako vždy velmi podařená hudba Johna Williamse. Nejlepší film z prostředí holocaustu a určitě jeden z nejlepších filmů vůbec. Když film skončí tak na vás dolehne síla tohoto filmového veledíla, která nemá konkurenci. Černobíle natočený materiál skvěle dotváří tíživou atmosféru holocaustu. Schindlerův seznam je ve všech ohledech opravdu jeden z nejlepších filmů v historii.
Silný film na smutné téma o tom, jak k sobě lidi umějí být hnusní. V šílené době se i ziskuchtivost nakonec může ukázat být dobrou vlastností. V osobním příběhu a motivacích hlavního hrdiny jsem záměrně nehledala hlubokou pravdivost, ale ten jeho pláč na konci při loučení v Brněnci jsem mu nevěřila i s použitím tlustého filtru umělecké fikce. Proto jen 90%. Mimochodem docela mě zaujal fakt, že příběh se odehrál v Schindlerově věku 31-36 let. Děkuji za zajímavosti od Kulmon.
Možná je to mým vyznáním, ale tohle je nejlepší film od Spielberga a můj 3. nejoblíbenější film
Není moc co dodávat. Velmi silný příběh, excelentní zpracování, vynikající herecké výkony, jímavá hudba. Jediné co lze vytknout je dost výrazný odklon od reality, co se samotného Oskara Schindlera týče. Ve filmovém podání jde o vcelku sympatickou osobu, kterou on v rámci svého počínaní rozhodně nebyl. Jinak snímek je vynikající a připomíná nám, že zapomínat bychom rozhodně neměli.
U tohoto filmu je těžké rozhodnout, jestli vás zasáhne příběh nebo film sám o sobě. Kdyby se jednalo o první možnost, vyšel by z toho Steven Spielberg celkem levně. A já se obávám, že se do značné míry přesně to stalo. Stříkající krev z hlav mi opravdu připadá zbytečná, Liam Neeson se nepovedl, spravil mu to Ben Kingsley a Ralph Fiennes, kamera si zasloužila oscara, protože byla vážně skvělá, nápaditá, přelomová a další atributy, jaké si jen představíte. Dojala mě poslední scéna s reálnými postavami vedenými za ruku svými hereckými protějšky, ale zbytek filmu byl průměrný.