Lincoln

64%
Lincoln

Film „Lincoln“ Stevena Spielberga popisuje období posledních čtyř měsíců života největšího amerického prezidenta Abrahama Lincolna. Odhaluje nejriskantnější a nejodvážnější rozhodnutí amerického vůdce v době, kdy se vyostřuje otázka otroctví a zemí zmítá válka. Silné lidské drama se odehrává na jejím konci. Lincoln může konflikt ukončit, ale rozhodne se hrát vyšší politickou hru, kterou je snaha zrušit otroctví. Sám sobě musí zodpovědět, zda za ni další promarněné životy stojí. V ten hvězdný okamžik dějin musí Lincoln využít veškerý talent, odvahu a morální sílu. Musí učinit rozhodnutí, díky němuž se stane legendou. Postava Abrahama Lincolna odnepaměti osciluje mezi mýtem a historickou postavou Stále zaměstnává představivost veřejnosti, dnes snad ještě víc než kdy jindy. Možná protože se stal globálním symbolem uvážlivého nakládání s mocí.
Pete69
Pete69
31 311 bodů
6.5
Daniel Day-Lewis mě přesvědčil o tom, že je skvělým hercem už ve filmu Moje levá noha.. zde to předvedl znovu. Na toto politické biografické drama se mi ale nedívalo tak dobře, jak jsem čekal, nevadí mi politika a vše, co se kolem ní točí a "peče" .. naopak, většinou si to užívám. Tady to na mě ale bylo přeci jen dosti zdlouhavé, byť si to toto klíčové období Amerických dějin zaslouží. Je to pěkná film plný skvělých masek, kostýmů a dlouhých dialogů.. více než za 65% to ale u mě není.
xxmartinxx
xxmartinxx
22 398 bodů
6
Platí to co o každém Spielbergovi posledních let. Technicky velkolepé a obdivuhodné, ale neskonale nudné. A to za hranicí "nebaví, ale přesto oceňuju formální a obsahové prvky" - to už by mi přišlo neupřímné. Na rozdíl od Amistadu na podobné téma naštěstí ne tak dějem primitivní a zkratkovité.
kunafix
kunafix
20 042 bodů
2
Daniel Day-Lewis byl ztělesněnej Lincoln, teda v mejch představách vypadal uplně jak on. Po sračce Nine si tak u mě znovu spravil reputaci. Ale to je tak všechno, co by se tady dalo pochválit. Ok, ještě historická výprava. Nejsu totiž žádnej americkej vlastenec, děcko ve škole ani historickej nadšenec. Mám takovej dojem, že Spielberg to natočil proto, aby měly školy co promítat děckám, když se jim nebude chtít učit. Ale asi to pro ně bude stejny utrpení, jak pro mě. Prostě nudá! Bylo tam nespočet postav, ktery mě vůbec nezajímaly. Z Lincolnova života tam vidíme jen tu část, kdy se jedná o 13. dodatku. Proto myslim, že by se to mělo jmenovat spíš 13. dodatek, než Lincoln. Nevidíme tam totiž ani jeho život před, ani jeho smrt zastřelením v divadle. Nenechte se zmást hromadou známých jmen - vůbec nic to neznamená. Prostě Spielberg zas jednou ukázal pravou tvář a ta tvář je nudná a blbá. Jo a do toho nesmím zapomenout na strašnou hepu Sally Field, která je hnusnější a strašnější čím dál víc...

Dodatečné informace

Původní název:
Lincoln (více)
  • Indie Lincoln
  • Indie Linkoln
  • Indie Linkolnas
  • Indie Untitled Steven Spielberg/Abraham Lincoln Project
  • Indie Линкълн
Premiéra v ČR:
24. 1. 2013
Distributor:
Bontonfilm
Země původu:
Indie, USA
Rozpočet:
65 mil. USD
Tržby:
275,3 mil. USD (celosvětově)
Knižní předloha:
Čeština:
Lincoln je dostupný s českými titulky

Powered byJustWatch