Gran Torino

87%
Gran Torino
Film vypráví příběh neústupného válečného veterána Walta Kowalského, který si s přibývajícím věkem uvědomuje, že na nový svět už nestačí. Musí se konfrontovat jak se sousedy rozličného etnického původu, tak se svými hluboce zakořeněnými předsudky. Všechny staré sousedy postupně nahradili imigranti, kterými Walt ze srdce pohrdá. Podzim svého života tak spíš přežívá než dožívá. Až do oné noci, kdy se mu někdo pokusí ukrást jeho chloubu – nablýskaný sporťák Gran Torino. Elegantní tvary auta zapůsobí na Waltova neprůbojného souseda Thaa, který si krádeží snaží získat respekt v partě mladých výtržníků. Thaova rodina trvá na tom, aby si chlapec u Walta svůj nerozvážný čin odpracoval. Walt nakonec podlehne a vyzve mladíka k tomu, aby své aktivity nasměroval ve prospěch okolí. Díky Thaovi a jeho dobrosrdečné rodině Walt prozře a snad poprvé v životě se na své sousedy dívá bez předsudků. Veterán postupně odkryje i tu část duše, kterou skrývá již od války...Brenan88
Brenan88
47 099 bodů
9
Clint i ve vysokém věku patří mezi absolutní špičku a Grant Torino je toho důkazem. Velmi silný příběh,který staví na uvěřitelném herectví samotného Clinta. Ty dvě hodiny jsem tomuto snímku rád věnoval. Miluji filmy o nenuceném hrdinství a sebeobětování ve prospěch věci. Zde je to všechno a já jsem v samotném finále sotva udržel slzu. Děkuji Clinte a příště zas.
martin-mickey-stusak
martin-mickey-stusak
36 234 bodů
10
Clint Eastwood zplodil snímek, který svým mistrovstvími vyráží dech na celé čáře. Sociální téma zabývající se poflakováním, rasizmem a komunitami je zpracováno takovou formou, že se jeden podivuje nad tím, že nedostal ani nominaci na Oskara. Nerudný dědek pošramocený válkou v Korei dává silně najevo svoji nelibost ke všemu, co se týká násilí a nepravostí, komunitám, dokonce i ke své rodině. Má ale i jistou duši a soudnost, takže se dokáže postavit ke všemu čelem, co je potřeba nějak umravnit a zcivilizovat. Ale když je realita silnější než on, nastává problém. Neskutečně silnému příběhu dává dlouhá stopáž se pořádně rozvinout a upozornit na všechny aspekty s něho plynoucí. Styl vyprávění asi neosloví každého, ale rozhodně není na škodu se na tento Eastwoodův počin podívat.
Psisko59
Psisko59
32 839 bodů
10
Nenásilná, kultivovaná reklama na antirasismus a neokázalé hrdinství. Není tam ani jedno zbytečné gesto, jediný rušivý moment. Akceptuji vtipný žebříček Takhle bych rád(a) zestárnul(a) a Clintu Eastwoodovi v něm přiděluji bezkonkurenční prvenství. A mimochodem, skvělý ústřední song :-)

Dodatečné informace

Původní název:
Gran Torino (více)
  • Austrálie Gran Torino
Premiéra v ČR:
16. 4. 2009
Distributor:
Warner
Země původu:
Austrálie, Německo, USA
Rozpočet:
33 mil. USD
Tržby:
270 mil. USD (celosvětově)
Čeština:
Gran Torino je dostupný s českými titulky a českým dabingem
Ocenění:
Žádná ocenění

Powered byJustWatch