Majestic

74%
Majestic

Píše se rok 1951 a hollywoodský scenárista Peter Appleton dostává předvolání, aby se dostavil k výslechu před Výbor pro vyšetřování neamerické činnosti. Appleton však náhodou havaruje s autem a při nehodě ztratí paměť. Skončí v městečku, kde ho považují za pohřešovaného válečného hrdinu Lukea Trimbleho. Všichni, včetně Lukeho přítelkyně, oslavují jeho návrat, vojákův otec (oscarový vítěz Martin Landau) šťastně vítá svého "syna". Společně opraví a dají do pořádku místní kino The Majestic, ale když Appleton uvidí film, k němuž napsal scénář, paměť se mu vrátí. Nyní stojí před nelehkou volbou - zda se má navrátit k bývalému životu nebo zůstat v tom novém, který si zamiloval.
Pete69
Pete69
30 588 bodů
9
Tenhle romantický slaďák, či pohádka pro dospělé mě prostě strašně bavil i dojal. Je v něm spousta klišé, přesto nejsou vyjma závěru tak velká, aby převážila citlivou stránku filmu. Tlak na nejhlubší city diváka přesto není přehnaný. Jeden z nejlepších výkonů Jima Carreyho a nádherný lidský film.
xxmartinxx
xxmartinxx
22 332 bodů
8
Po druhém zhlédnutí (v originálním znění) musím přidat jednu hvězdu, docenit vkusné tlačení na emoce, opět uznat, že Carrey je vynikající herec a vůbec, že Majestic je dobrý film.
hrumsrt
hrumsrt
9 531 bodů
10
Občas se setkáte s názorem, jak dobrý režisér a scénárista Frank Darabont je, vždyť je podepsaný pod Vykoupením z věznice Shawshank a Zelenou mílí, což jsou podle mnoha zdrojů jedny z nejlepších filmů všech dob, a já souhlasím, že jde o velmi kvalitní filmy, které ale stojí především na perfektní předloze, se kterou už Darabont nemá tolik společného, což vlastně nakonec platí pro jeho celou scénáristickou kariéru... Jenže ještě nikdy mě nebavil s žádným filmem tak, jako v případě Majesticu! Na jedné straně politická zpověď o nejhorší Americe ve své historii, kdy paranoia a udavačství ze strachu infiltrace komunistického východu vrcholila nesmyslnými procesy a země provolávající se jako nejsvobodnější na světě lynčovala davy lidí pro jejich hodnoty. Podobně je na tom i filmový scénárista Peter Appleton, který je státními orgány provoláván za komunistu a sympatizanta východu.. Ale než by se celou věcí zaobíral a příběh se nesl v duchu politického thrilleru, hlavní hrdina za víru okolností ztratí paměť a ocitne se v malém městečku Lawson, kde si ho místí v duchu zoufalství a potřeby zázraku zamění za jednoho ztraceného syna. Zmatený Peter se tak snaží za pomoci celého města a svého rádoby otce vzpomenout na svůj neexistující život a v tom díky svému vztahu k filmu rozeběhnout i staré rodinné kino Majestic.. Jde o jednu z těch rolí, kde po Jimovi Carreym nikdo nechce, aby ukazoval svůj komediální talent a podává herecký výkon podobného ražení jako v Truman Show. A podobně jako tehdy Peter Weir měl takovou romantizující tendenci, totéž předvádí i Darabont.. Majestic je překrásný film o rozpomínaní si na krásy života, který jste sice ani nežili ale díky přístupu těch, co si ho pamatují, jakoby jste tam byli. Stejně tak perfektně vystihuje pocity, když se před zaplněným kinosálem rozzáří plátno. Dojemné lehce absurdní povídání, které rozzáří den a představuje možná nejlepší Carreyho výkon.. Někdy politicky hluboké, jindy absurdně hloubavé a nakonec i emocionálně vyzrálé, což z toho dělá jeden z nejkrásnějších filmů, které jsem měl možnost vidět. Děkuji Jime! 100%

Dodatečné informace

Původní název:
The Majestic (více)
  • USA Majestic
  • USA The Majestic
Země původu:
USA
Rozpočet:
72 mil. USD
Tržby:
37,32 mil. USD (celosvětově)
Ocenění:
Žádná ocenění