Tito herci jsou nejlepší zárukou originality. Do téže řeky dvakrát nevstoupí

Tito herci jsou nejlepší zárukou originality. Do téže řeky dvakrát nevstoupí 11 obrázků v galerii
Daniel Day-Lewis | Foto: Paramount Vantage
Následující desítka hollywoodských herců se může pochlubit tím, že není součástí žádné rozsáhlé a výdělečné filmové série. Vybrané osobnosti jsou v pozici, kdy si mohou pečlivě volit, jakému projektu se upíší, a navrch upřednostňují výhradně originální náměty od autorských filmařů. Ač se vždy nestrefí úplně 'do černého' ohledně kvality, rozhodně se vyplatí jejich rozmanitou a nepředvídatelnou kariéru sledovat. O koho jde?

Daniel Day-Lewis

Daniel Day-Lewis | Foto: Touchstone Pictures

Trojnásobný držitel Oscara za nejlepší výkon v hlavní roli sice oznámil, že po filmu Nit z přízraků roku 2017 ukončuje svou hereckou dráhu, ale u něj člověk nikdy neví. Jednak není vyloučeno, že ve svých 64 letech ještě na nějakou případnou a atraktivní nabídku kývne, jednak byl Daniel Day-Lewis vždy velký originál, jenž opakovaně dokázal překvapit. Od přelomu století si například zahrál pouze v sedmi filmech, mezi nimiž nechyběla gangsterská freska Martina Scorseseho, příběh o chladnokrevném ropném magnátovi a biografie prezidenta Lincolna od Stevena Spielberga. Rodák z Londýna si projekty vždy vybíral opatrně a svůj ohromující talent pokaždé napnul ke zcela osobitým tvůrčím záměrům, což z něj společně s rekordními třemi Oscary činí jednoho z největších hereckých velikánů všech dob.

Nicole Kidman

Nicole Kidman | Foto: StudioCanal UK

Australská herečka má na svém kontě účasti ve filmových sériích, ovšem zatím pokaždé šlo o jednorázovou záležitost - ať už mluvíme o Batmanovi navždy, kde jejím svodům těžko odolával Val Kilmer, o prvním Paddingtonovi, kde si vyzkoušela zápornou úlohu, nebo o Aquamanovi. Nicole Kidman je ve svých 54 letech oceňovanou herečkou na velkém plátně i v televizi a vidět jsme ji už mohli ve všemožných žánrech. Horor navštívila s filmem Ti druzí, muzikál ovládla v Moulin Rouge a komedii s přehledem uhrála v sandlarovce Zkus mě rozesmát. Nebrání se rovněž účinkování v nezávislých projektech a stále si udržuje status originální hollywoodské hvězdy.

Jake Gyllenhaal

Jake Gyllenhaal | Foto: Universal Pictures

Loni čtyřicetiletý Jake Gyllenhaal byl zřejmě největším hereckým talentem počátku století, což také opakovaně potvrzoval. Příklon k osobitým projektům pomyslně nastartoval už v kultovní sci-fi Donnie Darko a od té doby šel z jedné zajímavé role do druhé - namátkou třeba v úspěšných titulech jako Zodiac, Mariňák nebo Slídil. V posledních pěti letech sice velký herecký úspěch nepřichází a na chvíli si odskočil i k Marvelu, když před dvěma lety ztvárnil záporáka ve filmu Spider-Man: Daleko od domova, ale Gyllenhaal ještě určitě neřekl poslední slovo. Ve výhledu má momentálně hned sedm dalších originálních projektů včetně zákulisního pohledu na výrobu slavného Kmotra s názvem Francis and the Godfather.

Jodie Foster

Jodie Foster | Foto: 1991 Orion Pictures Corporation

Slavnou herečku si většina diváků spojuje s krimithrillerem Mlčení jehňátek, za který získala svého druhého Oscara, avšak její kariéra skýtá daleko více kvalitních titulů. V minulé dekádě sice stála před kamerou více než sporadicky a věnovala se také režii, ovšem stále platí za váženou hvězdu s maximálně různorodým pracovním rejstříkem. Od průlomové role v Taxikáři Martina Scorseseho pečlivě střídala herecké polohy a především devadesátá léta patřila Jodie Foster podobně jako Tomu Hanksovi. Kontakt, Maverick nebo zmiňované Mlčení jehňátek - pokaždé šlo o projekty pod záštitou velkých režisérů a s výrazným autorským přesahem. Podobnou slávu už zřejmě neopráší, ale když už na případné nabídky kývne, dozajista můžeme počítat s dalším originální snímkem.

Leonardo DiCaprio

Leonardo DiCaprio | Foto: Twentieth Century Fox

Největší hereckou hvězdou posledních dvaceti let není Leonardo DiCaprio náhodou. Svůj neobyčejný talent předvádí již od počátku devadesátých let, kdy zazářil ve filmech Co žere Gilberta Grapea a Dospívání po americku, přičemž s nástupem nového milénia se rozhoupal k fenomenální herecké formě především pod dohledem Martina Scorseseho. S ním natočil v horizontu jedenácti let hned pět originálních filmů a právě probíhá natáčení jejich šesté spolupráce s názvem Killers of the Flower Moon. Už dvakrát si Leo odběhl také k Tarantinovi, ale režírovali jej také Steven Spielberg, Clint Eastwood nebo Sam Mendes. V šestačtyřiceti letech je držitel Oscara za REVENANTA a pěti dalších nominací stále ve vrcholné herecké formě a je stále zárukou toho, že snímek s jeho jménem bude neokoukaný, ambiciózní a kvalitní.

Eva Green

Eva Green | Foto: Warner Bros.

Čarokrásné pařížské rodačce se sice vždy nedaří upsat kvalitním projektům, avšak její filmografie, jakkoli bohužel řídká, je přesto ukázkou variability. Charismatická a teprve jednačtyřicetiletá Eva Green už zazářila jako bondgirl v Casinu Royale, jako neohrožená sexy vojevůdkyně v 300: Vzestup říše či v několika filmech vždy osobitého Tima Burtona, přičemž výrobě pokračování či velkých sérií se očividně brání. I proto, že hereckými tituly spíše šetří, je každá její účast v dalším originálním filmu vítanou událostí - doufejme, že do budoucna přibude spousta nových a kvalitních hereckých zářezů.

Edward Norton

Edward Norton | Foto: Universal Pictures

Herec s nálepkou problémového rebela měl jen krůček k tomu, aby byl pevnou součástí největší filmové série současnosti - to on ztvárnil roku 2008 Bruce Bannera v marvelovce Neuvěřitelný Hulk, která z pohledu historické posloupnosti filmů od MCU celý úspěšný řetězec odstartovala. K výsledné podobě snímku však měl Norton námitky a roli Hulka po něm nakonec převzal Mark Ruffalo. Hvězda Klubu rváčů a 25. hodiny tak raději spolupracuje s originálními režiséry jako Wes Anderson, s nímž natočila třeba Až vyjde měsíc nebo Grandhotel Budapešť a objeví se také v jeho novince s názvem Francouzská depeše Liberty, Kansas Evening Sun, která má nadšené ohlasy z francouzského Cannes a do českých kin dorazí už 18. listopadu. Jednapadesátiletý Norton má na svém kontě také oceňované snímky jako Prvotní strach či Kult hákového kříže a vždy patřil k osobnostem, jejichž projekty se vyplatilo sledovat. Snad si nyní definitivně napraví svou rozporuplnou osobní pověst a budeme jej dál vídat v originálních a skvělých titulech - třeba ve hvězdně obsazené detektivce Na nože 2.

Jennifer Connelly

Jennifer Connelly | Foto: Paramount Pictures

Nepřehlédnutelná herečka s hlubokýma očima debutovala ve svých čtrnácti letech v opusu Sergia Leoneho Tenkrát v Americe. Tehdy se psal rok 1984 a Jennifer Connelly je od té doby soustavně vyhledávanou herečkou, která střídá jeden zajímavý projekt za druhým. I ona už krátce nakoukla do MCU ve Spider-Man: Homecoming a v listopadu se objeví po boku Toma Cruise v pokračování Top Gunu, ale k téže filmové značce se nikdy podruhé nevrátila. Pamatovat si ji místo toho můžeme z klasik jako Requiem za sen, Čistá duše či Krvavý diamant a lze s čistým svědomím napsat, že její filmy nikdy nezapadají do nudného podprůměru - a že jsou v rámci její bohaté filmografie vždy nové a originální.

Ryan Gosling

Ryan Gosling | Foto: Universal Studios and Storyteller Distribution Co. LLC

Čtyřicetiletý miláček ženského publika tráví většinu své kariéry přesvědčováním, že za hezkou tváří se skrývá také herecký talent - k tomu ho ostatně 'odsoudila' hlavní mužská role v romantickém slaďáku století Zápisník jedné lásky. Toto přesvědčování ovšem dělá více než dobře a ve více než různorodých a v drtivé většině případů také kvalitních filmech. Zmiňme například kultovní krimi Drive, oscarový muzikál La La Land, Blade Runner 2049 nebo Prvního člověka. Ryan Gosling je zkrátka jednou z nejvyhledávanějších hereckých tváří současnosti, která si zajímavé projekty vybrat umí - snad to potvrdí také v novince režisérů Avengers: Endgame, která nese název The Gray Man a právě se natáčí v pražských ulicích.

Hilary Swank

Hilary Swank | Foto: 2001 Paramount Classics

Hvězda Hilary Swank už sice nezáří tak jasně jako před patnácti lety, kdy získala už druhého Oscara za Million Dollar Baby, ovšem její filmografie je i v jejích 46 letech plná stoprocentně originálních titulů. Časy Téměř dokonalého zločinu, Kluci nepláčou či zmiňovaného dojáku Clinta Eastwooda jsou pravda pryč, ale charismatická Swank má pořád co nabídnout - v loňské hororové satiře Lov předvedla obdivuhodnou fyzickou formu a samozřejmě je stále skvělou herečkou, již by byl hřích v podobných seznamech čas od času nezmiňovat. Sympatická Američanka se španělskými předky snad potvrdí cit pro výběr zajímavých rolí i v budoucnu, neboť herců s takto originálním rejstříkem opravdu moc není a diváci si jich v dnešní době musí vážit pořád více.

Ankety
Chtěli byste vidět Rambův příběh v pojetí Quentina Tarantina?
Ano, určitě by to bylo velmi zajímavé
Ne, verze se Stallonem je vynikající
Možná, ale raději bych, aby zase natočil něco vlastního
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist