Taxi Driver (USA)
USA USA
113 minut

Žánry

:
Akční, Drama, Krimi, Thriller
Motto: Samota ho provázela celým životem.

Obsah

:
Travis Bickle je odcizený a osamělý veterán z vietnamské války, který se živí jako taxikář v nočním Manhattanu. Při svých jízdách se setkává s půvabnou více »« méně

Režie

:
Martin Scorsese

Scénář

:
Paul Schrader

Herci

:
Diahnne Abbott Frank Adu Victor Argo Gino Ardito Garth Avery ...
Přehrát online O2
Přístupnost: MP-18

Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 100%
  0
  0
  22. 12. 2018
  martin-mickey-stusak (15341 bodů)

  Ve svém jádru vcelku znepokojující snímek pojednávající o odcizení veterána z vietnamské války v moderní společnosti. Poukazuje na jeho posedlost spojenou s frustrovaným hněvem a znechucením lidského úpadku. Martin Scorsese velice šikovně použil prvky noir se žánrem westernovým, hororovým a městským melodramatem, a kupodivu to funguje. K patřičnému uklidnění v jinak depresivní atmosféře pomáhá do kůže se vtírající saxofonová melodie. V mnoha ohledech se film stal prorockým. Odráží násilí současných novinových titulků, čímž se vlastně stal i v jistém smyslu nadčasovým. Každá scéna něco znamená či něco naznačuje. Psychologický vjem v rámci na první pohled obyčejných dialogů předčí očekávání ve svém smyslu a pojetí dané problematiky. Film tak v sobě nese poselství a kritiku zároveň. A není od věci, že velmi ovlivnil další tvůrce. Scéna se zrcadlem byla později použita nesčíslněkrát. Příběh zdánlivě jednoduchý, ale pro lepší uchopení toho, co chce divákům vlastně říct, se musí pozorně číst mezi řádky. Komu se to povede, má vyhráno.

 • 100%
  1
  0
  8. 12. 2015
  Sheldon (12485 bodů)

  Martin Scorsese jako praktikující katolík a abonent kněžství z prostředí špinavých ulic New Yorku natočil podle scénáře Paula Schradera, který ho stihnul napsat za 14 dní, klasický film. Pochopení tohoto filmového díla vychází z určité znalosti reálií tehdejší doby, ale zároveň je film svým sdělením nadčasový a proto je široce srozumitelný. Ikonografie Taxikáře už od úvodních titulků koresponduje s vyzněním díla – voda čistí ulice, padouchové vychází z temných chodeb a červené světlo symbolizuje zlo.

 • 85%
  0
  0
  4. 12. 2012
  jirka26 (6281 bodů)

  Další skvělá splupráce DeNira a Scorseseho.

 • 15%
  0
  2
  20. 7. 2018
  Pas (6117 bodů)

  Absolutně nechápu co tím chtěl Scorsese říct ale ať už to bylo cokoliv, vůbec jsem to nepochopil. De Niro sice hrál svojí roli solidně, ale člověk neměl nijak možnost se do postavy vžít a pochopit proč dělá, to co dělá. Co mi přišlo jako největší mínus filmu bylo, že se děj vždy vlekl a když už byl na té hraně, kdy zbývalo jen pár okamžiků ke zvratu, ! A další nepochopitelný příběh. Pro mě: Nikdy-nekončící snímek...

 • 100%
  3
  0
  8. 3. 2017
  JosefTomas (5796 bodů)

  „You talkin‘ to me?“ To se nikdy nezapomene.

 • 100%
  1
  0
  24. 9. 2015
  Marator (269 bodů)

  Martin Scorsese a Robert De Niro k sobě patří jako hrníček k podšálku. A když spolu uvaří hodně dobrý kafe, vznikne dobrý požitek z ní, jaký jsem měl z Taxikáře. Ješte že se Travis nebál vozit všechny druhy zákazníků. Nejezdil jen po Manhattnu a zavedl nás i do jiných koutů New Yorku. Nebál se. Něměl co ztratit, už byl sám ztracen. Ještě se pokusil integrovat do "jiné" společnosti, ale záhy poznal, že tam pro něho místo není. A tak ho nabubřelost Betsy, sliby kandidáta na prezidenta, špína, kriminalita, násilí, pasáctví města štve, a když potká mladinkou prostitutku Iris alias Easy, začne to řešit. Čekal jsem konec filmu a zastavení krevního pulsu hlavní postavy v hodinovém hotelu na gauči. I když to neskončilo podle mých představ, zanechal ve mě film hluboké dojmy a to i díky výborné hudbě.

77 ? ?
jak hlasovat?
 • petr-sedivec 100%
 • Scintilla 60%
 • martin-mickey-stusak 100%
 • regazzoni 75%
 • Had 85%
 • radek svadla 80%
 • jarv 60%
 • Filmokolik 75%
 • Michael Jackson 0%
 • bohhous22 90%
všechna hodnocení (88)

V žebříčcích uživatelů

1. místo z 10 v žebříčku uživatele lukas
363. místo z 380 v žebříčku uživatele Psisko59
12. místo z 16 v žebříčku uživatele Tommass95
41. místo z 77 v žebříčku uživatele Psisko59
Sdílet tuto stránku:

Partneři: