Profilový obrázek

avenis

Eva Šindler

Komentáře 1 506

Od nejnovějších
  1. Zakladatel
    Zakladatel (2016)
    8
    Kolikrát už se tohle stalo... a stávat bude... Lidi dostanou nápad, jsou šikovní, úspěšní a spokojení. Pak přijdou další lidé s myšlenkou, že by se to dalo dělat lépe, úspěšněji a šťastněji, původní vlastníci jsou oblbnuti a vyšachováni. Je to moc dobře natočené, až tak dobře, že už to asi znovu nechci vidět.
  2. Mozaika
    Mozaika (2024)
    3
    Po prvním díle jsem si jen vzdychla a napadlo mě, že si autoři vzali k srdci Cimrmanovo" "Aby to bylo jako ze života" a snažili se natočit civilním způsobem něco jako rodinné záběry točené "osmičkou". Skoro to vypadá, že herci nemají scénář, jen se jim na začátku řeklo, o čem mají improvizovat. Vleče se to a tlachá se o ničem...
  3. Případ dvou básníků
    Případ dvou básníků (2019)
    7
    Další z nově zpracovaných povídek Hany Proškové v moderním hávu, která dosud nebyla natočena, proto není materiál ku srovnání. Nečetla jsem, nemohu tedy posoudit věrnost, ale jako detektivka se mi to docela líbí. Fascinuje mě ta nádherná vila a současně mě rmoutí její osud. Kdysi honosné soukromé sídlo, nyní komerční prostory...
  4. Zlaté rybky
    Zlaté rybky (1977)
    7
    Veeelmi pomalé vyprávění podle povídky Hany Proškové "Prostý případ statistiky". Narkománie byla ještě v plenkách a kriminalisté používali taková dnes už nezvyklá označení jako "práškař" nebo "toxikoman". Chvílemi je to poutavé, chvílemi otravné, podle toho, kdo zrovna hraje.
  5. Případ pro lyžaře
    Případ pro lyžaře (2016)
    7
    Ve srovnání s původní TV inscenací z roku 1971 je zde několik odlišností, ale ději to vůbec neubírá na kvalitě zpracování starého námětu Zvláštního případu. Naopak, autoři se drží původní knižní chronologie, tedy Vašátko a Horác se už znají, na rozdíl od zpracování 1971, kde je nechali sobě cizími, a to přesto, že už v roce 1966 prošla televizí první povídka Měsíc s dýmkou, kde se dle knihy V + H seznamují. Konec je nejednoznačný. Šel Horác sedět nebo ne?
  6. Definice lásky
    Definice lásky (2012)
    3
    Hlavní postavy jsou jedna vedle druhé depresivní, vyhořelé a nedá se na ně dívat. Také na jejich jednání nevidím nic, co by mě nějak naplnilo radostí, obdivem, uspokojením, ponaučením... prostě něcím přínosným. Naplňují mě jen odporem, nesouhlasem, zhnusením a beznadějí. Jsem ráda, že jsem aspoň poznala Vaňkovku.
  7. Zvláštní případ (1971)
    7
    Velmi pěkné zpracování jednoho z prvních příběhů Hany Proškové. Jen jedna věc je mi záhadou. Proč se Vašátko a Horác neznají? Podle předlohy byl jejich seznamovacím případem Měsíc s dýmkou. V tomto příběhu už by měli být staří známí... Lukavský mi k postavě Vašátka sedí o něco víc než předtím Jiří Holý. A také Kemr vypadá víc jako umělec než v "Měsíci" Voska. A opět ten Sedolor. :)
    Srovnávání moderní verze s názvem Případ pro lyžaře z roku 2016 asi nemá smysl. Ale v podstatě se drží této staré verze celkem dost.
  8. Hadí plyn
    Hadí plyn (2023)
    0
    Po deseti minutách jsem utrpěla ztrátu pozornosti. Vydržet až do konce mě donutily jen pracovní důvody. Kromě celkem zajímavé znepokojující hudby jsem zaznamenala trojí pánské močení, dvojí náznak sexu, několikeré snění o násilí s jedním pravděpodobně opravdovým a nudné rozbory života pronášené pološeptem. Nedává mi to žádný smysl, ani ten vyšší...
  9. Manželé Stodolovi
    Manželé Stodolovi (2023)
    7
    Byla jsem připravená na mrazivě nechutný záitek, ale naštěstí autoři ponechali vraždy samotné jen v náznaku. Mrazivost však plynula z patologické ztráty jakéhokoliv soucítění, kterou předváděla výborná Žáčková. Hájek pouze sekunduje, ale jeho výkon je též kvalitní. Hodnotím i moc dobrou scénografii, protože velmi věrně zachycuje prostředí té doby. Celkově asi povedený film, kdy vůbec netušíme, jakým směrem policie pátrá a plně se soustředíme na ty dva šílence. Vidět podruhé však už nepotřebuju.
  10. Blízká setkání třetího druhu
    Blízká setkání třetího druhu (1977)
    6
    Tento sci-fi film o mimozemšťanech jsem nikdy neměla ráda. Pamatuju si hlavně to, jak se ti dospělí pořád hádají. A ten chlapeček je hodně děsivý. Kolikrát to děcko už mohlo být mrtvé, protože si dělá, co chce... Ani hudba Johma Williamse (jak ho mám ráda) mě nenadchla, protože ten akord je taky děsivý.
  11. Ocelová pěst
    Ocelová pěst (2011)
    7
    Malý Max vzhledem nápadně připomíná Anakina Skywalkera a kdy pak vstoupíme do arény, jako bychom se ocitli na některé z planet Star Wars ságy. Není divu, když v produkci má prsty a peníze Spielberg, který kolem Star Wars vždycky kroužil.
    Děj je typicky americký, postavy ostře ohraničené. Ale na ty roboty se hezky kouká. Takže jo, beru. Hugh Jackman je fakt udělanej a malý Dakota krásně tančí.
  12. Kořist
    Kořist (1971)
    6
    Nevidím v této frašce nic úžasného. Belmondo je fajn jako vždy, ale ten zbytek, nic moc. Ta automobilová honička je nekonečná a z půlky nudná. Znám lepší. Jednotlivé scény vůbec nenavazují a postrádají logiku. Snad průjezd mezi svíčkovým procesím trochu oživí stereotyp, když průvan způsobený projíždějícími vozy sfoukne svíce. No a pak Belmondo zavěšený na jedoucí trolejbus.
  13. Měsíc s dýmkou
    Měsíc s dýmkou (1966)
    7
    Na televizním zpracování z roku 1966 se podepsala doba vzniku, především v technické kvalitě zvuku, zrnitosti či kontrastu. Také herecké výkony jsou trochu strnulé, ale i přes tyto nedostatky zůstává kvalita inscenace velmi dobrá. Přátelství mezi Vašátkem a Horácem teprve začíná... A připomněla jsem si již zaniklý Sedolor, který nesměl chybět v lékárničce mojí babičky.
  14. Případ pro rybáře
    Případ pro rybáře (2013)
    7
    První z nové řady detektivních příběhů Hany Proškové je trochu spletitý, protože jednotlivé postavy jsou propojeny sítí osobních vazeb, ale je to detektivka jak má být. Spousta podezřelých, a až zcela na konci jeden pachatel. Vztah Vašátka a Horáce se mi zdá takový divný. Ale možná proto, že nejsem rybář.
  15. Případ pro malíře
    Případ pro malíře (2016)
    7
    Poklidná detektivka dějem, i když některé postavy ztrácí nervy a křičí. Rozuzlení typu "vrah je zahradník" je poněkud křečovité a protože neznám knižní předlohu, nemohu zodpovědně posoudit, je-li to v Proškové nebo ve scénáristce. Ale až na ty betonové scény je to pěkný díl.
  16. Uličnice
    Uličnice (1936)
    8
    Nádherná meziválečná komedie, podle které později vznikl také divadelní muzikál. Věra Ferbasová velmi vtipně předvádí třináctiletou holčičku s neobvyklou touhou po líbání.
    "Končím po 17. tahu s věží." "A já bývám dost unavený." Podobných vtípků je tu kopec, více či méně vtipných, obvykle plynoucích z dvojího významu. Také mezi lidmi je pěkný chaos, ale nakonec se pěkně spáruje ne devět kanárů, ale devět postaviček.
  17. The Batman
    The Batman (2022)
    7
    Zdálo by se, že z batmaního tématu už se nedá nic nového vyždímat, ale jak vidno, lze. Batman jako detektiv amatér, to tu ještě nebylo. No, není to špatné, ale hrozně zdlouhavé, takže jsem uprostřed usnula. Budu se muset podívat ještě jednou. Ale zdá se mi, že Pattinson si roli Batmana moc neužíval.
  18. Páni kluci
    Páni kluci (1975)
    10
    Páni kluci patří mezi filmové perličky mého dětství. Neodolatelný Michal Dymek, kterého milovala celá dívčí část naší třídy u herectví sice nezůstal, ale v tomto filmu je jeho rošťák Tomáš navždy báječný. Stejně jako děj, který má spád a není tu jediné hluché místo. Krásné kostýmy, idylické domky a zahrádky, školní brutální výchova... barvité charaktery.
  19. Hrdinové mlčí
    Hrdinové mlčí (1946)
    6
    Vzhledem k době vzniku dá se považovat tento film za poměrně vzácné uznání hrdinství českých letců RAF. Není to sice úplně hlavní postava, ale rozhodně není prezentována jako vyvrhel. Je tu také jistá patetičnost, ale v kterém filmu čtyřicátých let to není...
  20. Fentasy
    Fentasy (2024)
    0
    Vyrůstala jsem v době, kdy slovenčina byla běžnou součástí českého rozhlasu či televize. Proto mě překvapilo, jak málo jsem rozuměla těm blbě napsaným a ještě blběji vyslovovaným dialogům. Od začátku až do konce je to nuda, která nepřináší vůbec žádný prvek oživení. Drogy, beznaděj, špína, halucinogenní stavy, barvy, skřípavé zvuky. Film pouze ukazuje, jak to je, ale ani se nenamáhá ukázat nějaké řešení kromě snahy o pochytání výrobců a distributorů drog. Trochu málo.
  21. Eric
    Eric (2024)
    8
    Je to dobré po stránce napětí (Co se stalo s Edgarem?) i po stránce psychologické (jako vždy mistrovský Cumberbatch). Ale musí tam být (zase) nacpaná ta homosexualita? Bez tohoto tématu se snad už ani nesmí točit... Ne, nezvyknu si na to jako na něco, co má být považováno za normální. Ale aspoň jsem si uvědomila, jak s rostoucí propagací LGBTABCD... komunity zcela vymizely zmínky o HIV pozitivních osobách.
  22. Jablka ze stromu nepadají
    Jablka ze stromu nepadají (2024)
    8
    Pitva rodinných vztahů a jedno záhadné zmizení čtyřnásobné matky. Annette Bening a Sam Neill si navzájem sedí a tahle poněkud rozvleklá historie se podrobně věnuje různým tématům, což tu rozvleklost trochu omlouvá. Ty problémy nejsou nafouknuté a je zjevné, že každý z nich mohl být vyřešen už mnohem dřív, kdyby všichni ostatní mysleli víc na ty druhé než na sebe. Také je hezky předvedeno, jak lidi nedokážou dostatečně rychle přijmout odlišnosti. Ale jak které. Amy je pro svou ezoteričnost považována za bláznivou, protože není tenistka jako ostatní. Kdežto Brooke a její lesbickou orientaci nikdo neřeší, protože tenistka je...
    Vytkla bych jen dvě věci. Tou první je příšerně amatérský dabing Martina Draxlera (detektiv Ethan Remy) a druhou havárka bez zranění a bez vysypané tašky v posledním díle.
  23. Ad Astra
    Ad Astra (2019)
    5
    Nejsem fanouch vesmírných filmů a tuhle sci-fi depku nezachrání ani zlatisté efekty ani Bred Pitt. Zajímavých je asi jen pět minut, kdy se setkává otec se synem poblíž planety Neptun. Jejich hra výrazů je opravdu nádherná. Než se tak stane, musí se protrpět nudné a bezvýznamné technické a málo popisné pasáže na Zemi, na Měsíci a na Marsu. To vše prostoupeno Bredovým pohledem profesionálního smutečního hosta. Pak už jen řízený průlet Neptunem, při němž měl mladej jen kliku, že ho ta detonace jebla tím správným směrem...
  24. Shrek: Zvonec a konec
    Shrek: Zvonec a konec (2010)
    9
    "To je tvá žena? No už tuším, kdo u vás doma nosí brnění." Čtvrté pokračování je bezvadné. Postava Rampelníka zamíchá Shrekovým životem. Opět je tu spousta vtipných nápadů (ježibabí komando, přepínací flétna...) a konečně máme možnost seznámit se i s dalšími zlobry. Musím uznat, že se to povedlo.
  25. Čarodějky z Eastwicku
    Čarodějky z Eastwicku (1987)
    9
    Od prvního shlédnutí jsem si tuhle směsici Darylových nechutností, amerického ženského kamarádství a čarování zamilovala. Je to totiž o tom, že ta ďábelská zrůda se všemi nejhoršími mužskými vlastnostmi dokáže všechny tři ženy nepochopitelným způsobem přitahovat, protože jim dokáže dát to nejpodstatnější. Porozumění pro jejich podstatu. Ale protože je to ďábel, musí být poražen. No, škoda...
  26. Němá tajemství
    Němá tajemství (2023)
    10
    Prosté konstatování, že se mi to moc líbilo, by mohlo vyznít poněkud cynicky, a to vzhledem k tématu. Je to vynikající kombinace detektivního případu a rodinného dramatu. Jedna blbá nešťastná náhoda a vyplují na povrch věci, které by možná později vypluly tak jako tak. Když už pak víme všechny pravdy, pochopíme i nepochopitelné. Úplně jiná Jana Plodková, než ji známe podává parádní výkon. U Milena Steinmasslové to až tak nepřekvapuje (po jejím výkonu v roli Anežky České).
  27. Superman
    Superman (1978)
    7
    Christopher Reeve byl opravdu nádherný exemplář chlapa a ty červené gaťky mu slušely. Nikdy jsem nechápala, jak může být Lois tak blbá a nepoznat, že Clark a Superman je jedna osoba. Tohle zpracování není sice první, ale je takové opravdové. Marlon Brando jako otec Jor-El je úchvatný v bílé paruce. A líbí se mi, že do rolí otce a matky Lois Laneové byli obsazeni Kirk Alyn a Noel Neillová, kteří hráli Clarka a Lois ve filmu z roku 1948.
  28. Shrek Třetí
    Shrek Třetí (2007)
    8
    Díky kocourovi a oslikovi jsem se docela bavila. Obzvlášť závěrečné titulky s jejich tanečními kreacemi a zpěvem jsou príma. Zbytek filmu není úplně špatný, ale protože efekt prvotního překvapení už je dávno pryč, tak v podstatě jen čekáme, co z dnešní doby zase uvidíme "zpohádkovělé". A tak dávám bod za středověké školní uniformy a za hemžící se zlobří a drakoslí batolata.
  29. Matka v trapu
    Matka v trapu (2024)
    1
    Červená knihovna jednadvacátého století, šablona vybarvená do modra s pečlivě vybranými lokacemi, aby to bylo kůůůůůl. Vystajlovaní lidi a vykonstruovanými problémy, kteří nechápou, že život má být vyvážený, že děcka si nemůžou dovolovat a že kdo jednou nezvládnul manželství, výchovu a práci, jen těžko nakonec dosáhne nirvány. Tenhle obrázek dnešního (pražského) stigmatu s vysokánskými podpadky, neschopnými teenagery ohřát guláš a kamarádstvím spadlým z nebe se opakuje pořád dokola a už je to opravdu nudné.
  30. Morgiana
    Morgiana (1972)
    9
    Juraj Herz dělal filmy, které působily jako snové přízraky. A tak záběry, které jsou jakoby viděly kočičíma očima přesně tak působí. Iva Janžurová vytvořila naprosto famózní dvojroli, kdy rozdílnost povah obou sester vystihla jak hlasem, tak pohyby a mimikou, k čemuž jí velkou měrou napomohlo líčení, paruky a kostýmy. Mistrovské, i když těžké a hodně umělecké dílo.
  31. Neúplatní
    Neúplatní (1987)
    9
    Myslím, že nikdo nezahrál Al Caponeho s takovou bravurou a přesvědčivostí, jako Robert de Niro. Strhující drama na téma pokus o polapení největšího mafiána dob prohibice je vynikající a dá se na něj dívat opakovaně. Sean Connery perlí, Kevin Costner je mladý, ostatní herci jsou velmi dobře vedeni, zbraně jsou v permanenci. Nádhera.
  32. Statečné srdce
    Statečné srdce (1995)
    8
    Je to už hodně dlouho, co jsem film viděla a proto vycházím jen ze zbytkového pocitu a zbytkových úryvků, co si pamatuji. Takže nepochybně je to velmi přitažlivý dlouhovlasý a namodřelý Mel Gibson v plné síle a jeho výkon. Pak podříznutí jeho milé, které jsem skoro cítila na vlastní kůži, tak věrohodně zahrané to bylo. A samozřejmě závěrečný průzkum Wallasových střev...
  33. Osvícení
    Osvícení (1980)
    7
    To je prostě čirá hrůza přesahující moje meze snesitelnosti. Jen díky tomu, že to napsal Steven King, podívala jsem se. Myslím, že ani kvůli Nicholsonovi se na to už dívat nebudu. Zlo a násilí nemám ráda. Jediné, co se tu dá obdivovat, je výstavba příběhu, gradace a souznění s knihou.
  34. Duch
    Duch (1990)
    9
    Můj zamilovaný film z dob, kdy mi bylo dvacet šest... Ještě nezkušená a naivní věřila jsem na lásku a spravedlnost... Proto u scény s hrnčířským kruhem jsem tiše záviděla, u zabití Sama jsem slzela a při scénách s Oda May se radovala... ale představa, že se Molly se zavřenýma očima cicmá s ní, mi připadala trochu divná. Nicméně od té doby mám Whoopi Goldberg ráda. Ne pro tu scénu, ale pro to komediálno, které zde zanechala.
  35. Julieta
    Julieta (2016)
    10
    Typicky "almodóvarský" film, který se zabývá ženami, jejich příběhem, běsy, vinou, trestem a utrpením. Často dochází k odpoutání dospělého dítěte od matky kvůli domněle oprávněnému důvodu. A film nabízí naději, že i když to může trvat dlouho, dítě nakonec najde cestu zpět, obvykle prostřednictvím vlastního příběhu, běsu, viny, trestu a utrpení...
  36. Pappa Mia!
    Pappa Mia! (2023)
    7
    Čekala jsem ztřeštěnou blbinu a byla to ztřeštěná blbina, ale jakýmsi zvláštním způsobem opravdu zábavná. Kdyby někteří trochu ubrali na přehnaném projevu, mohla to být fakt dobrá odpočinková zábava. Nicméně scéna s "pěknou krevetou" je top. :) Myšlenku to kupodivu má. Rodiče se se*ou dětem do života, děti to se*e, ale to je všechno v pořádku.
  37. Carrie
    Carrie (1976)
    8
    Jak horory nemám ráda, tak tento je naprosto skvělý. Sissy Spacek zahrála ve svých 27 letech středoškolačku velmi věrohodně a Piper Laurie má v sobě cosi ďábelského. Kingovo téma šikany, která probudí nadpřirozené schopnosti je zajímavé.
    "Vidím tvé nemravné polštáře..."
  38. Nadaný žák
    Nadaný žák (1998)
    8
    Další skvěle zfilmovaná "kingovka", kterou znám z knihy. Ačkoliv závěr je jiný, s filmem jsem spokojena, protože zcela naplňuje knižní předlohu. Je to děsivé a barvité. A říká mi to jasné sdělení. Když se někdo psychicky zvrhne, není před ním jiné ochrany než opatrnost a štěstí, aby ho člověk nepotkal...
  39. Anthropoid
    Anthropoid (2016)
    7
    Viděla jsem dabovanou verzi a tak mě minula špatná česká výslovnost. Přesto mám k filmu výhradu, která je stejná, kdykoliv cizinci hrají Čechy. Je to poznat. Cizinci prostě nedokážou hrát věrohodné Čechy. Ta drobná nuance tam je. Ale myslím, že je to natočené moc dobře. Až na tu předlouhou plačící scénu.
  40. 13. revír
    13. revír (1946)
    7
    Detektivka, která se vymyká všem tehdy natočeným "filmům pro pamětníky", protože to není komedie, ale vážně míněný napínavý příběh. Bohužel, z dnešního pohledu už některé věci vyznívají spíš komicky. Pokaždé mě dráží policejní drzost, s jakou Marvan koná a ta zinková rakev mi připadá zbytečná. Stačilo přece mrtvolu zahrabat na tom smetišti... :) A ten lup je kde? Na těch vkladních knížkách?