The Shining (Velká Británie)
« další názvy »
USA USA
Velká Británie Velká Británie
146 minut

Žánry

:
Horor, Mysteriozní, Thriller, Adaptace knižní, Gotický, Kultovní

Obsah

:
Spisovatel Jack Torrance hledá klidné místo pro psaní svého nového románu, a tak přijímá nabídku dělat správce odlehlého horského hotelu. Při úvodním pohovoru více »« méně

Režie

:
Stanley Kubrick

Scénář

:
Stephen King Stanley Kubrick

Herci

:
Jack Nicholson Shelley Duvall Danny Lloyd Scatman Crothers Barry Nelson ...
DVD: 8. 10. 2001
Jste na stránce filmu Osvícení. Líbil se vám? Víte, že registrovaní uživatelé Kinoboxu mohou filmy hodnotit, psát k nim recenze, dokonce i upravovat profily filmů a získat tak body do žebříčku? Zaregistrujte se a řekněte ostatním, co si o filmu Osvícení myslíte! K 21. květnu 2022 nám s udržováním a doplňováním databáze pomáhá už více než 27989 uživatelů. Děkujeme!

Recenze Osvícení


Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 90%
  2
  1
  23. 7. 2017
  Brenan88 (45177 bodů)

  Stanley Kubrick je prostě génius a každý jeho film je pro mne svátkem. Osvícení v kvalitě nijak nevybočuje z vysokých standardů jenž Kubrick stanovil v předchozích filmech. Atmosféra je mrazivá a některé scény působí až uměleckým dojmem. Vše je propracované do posledního detailu a herci jsou geniální. Nejlepší je samozřejmě Nicholson jehož šílený výraz v obličeji působí věrohodně a děsivě.

 • 100%
  0
  0
  29. 6. 2020
  martin-mickey-stusak (25437 bodů)

  Samota a bujná fantazie zamává snad s každým. Stanley Kubrick a jeho vizuálně podmanivá psychologická sonda člověka na základě románu Stephena Kinga. Přítomnost v konfrontaci s minulostí a budoucností. Otec vs. syn a mezi nimi vyděšená ničemu nerozumící žena. Dvě a půl hodiny prodloužené verze zase o něco zesiluje účinek a schopnost vyvolat nervozitu v pomalu se rozvíjejícím psychologickém rozmaru. Každé vyřčené slovo se musí v dlouhých dialozích pozorně vnímat, poněvadž se jeví jako nepatřičný doplněk daného obrazotvorectví. I v dějství každičký detail něco znamená. Kubrick všude strhává dojem a realitu do brutalistického základu, ve kterém naznačuje sotva viditelné souvislosti domněnek vševědoucnosti v bloudění ve vlastním životním údělu. Na tomhle snímku je ´best´ naprosto všechno. Zdánlivě skromný, ale pevný scénář, fenomenální herecké výkony vyjadřující důležitost charakterů, úžasná výprava stanovující tu správnou atmosféru, k tomu mistrovská kamera využívající v daném aspektu snad naprosto vše a do kůže se zavrtávající soundtrack, ve kterém jsou slyšet i motivy známé z Hitchcockových filmů. Psychické zlo se tu vlivem všeho dostává do neskutečných výšin a tak je snímek uzpůsoben ke správné alternativě jak vše správně vidět, číst a hlavně prožívat. Na tento film se zkrátka nestačí jen dívat. Divák už od první minuty stopáže musí do příběhu propašovat svou mysl k plnohodnotnému uchopení všeho podstatného. Naprosto nepřekonatelný snímek, který by měl vidět přinejmenším každý filmový fanda.

 • 70%
  0
  0
  15. 10. 2017
  Pete69 (19941 bodů)

  To dítě je z celého filmu nejděsivější :)

 • 80%
  1
  0
  22. 8. 2016
  muzz (18023 bodů)

  Miluju filmy Stanleyho Kubricka, tento film jen potvrzuje proč. Brilantní. Brilantní scénář (mistr Steven King), brilantní herecké výkony, mystika, napětí, ještě mladý Jack Nicholson roztomilý jako vždy, nechybějící happyend v bludišti, prostě pecka. Ještě je dobré dodat, že ve scéně s holčičkami a krví jsou na stěnách umístěny plakáty všech Kubrikových filmů, toho si ale při té hrůze nikdo nevšimne
  ;)

 • 100%
  1
  0
  21. 10. 2015
  Sheldon (16014 bodů)

  "here, is Johnyyy!" Stanley Kubrick řek, že natočí ultimativní horror a já si myslím, že se mu to povedlo. tenhle film jsem chtěl strašně vidět, ale nikdy se tu díky bolševníkům nehrál, takže jsem ho mohl spatřít na vlastní bulvy až po mistrově smrti, kdy se konečně uvolnily autoráky. A možná i díky tomu zakázanýmu ovoci mu toho odpustím víc, než bych jako fanoušek Kingovy předlohy odpustil komukoli jinýmu. Ale je to rozhodně dobrý.

 • 100%
  0
  0
  17. 4. 2016
  lamps (14836 bodů)

  Miluju, když si mě film takzvaně půjčí, dvě hodiny nechá bloudit v neodhadnutelném labyrintu cinefilní dokonalosti a v závěru mě emocionálně i psychicky vyčerpá a zdecimuje. A Osvícení je jediný snímek v mém životě, který to opakovaně a stoprocentně dokáže. Nedivím se, že Kingovi jde tohle veledílo proti srsti, protože Kubrick si zase jednou vizionářuje (vím, že tohle slovo neexistuje, fakt) v takovém stylu, že výpovědní hodnotu a sílu jinak skvělé knihy hravě překonává. A stačí mu k tomu "jenom" pečlivě vybudované interiéry, a minimalistické inscenování prostoru, který je detailně uspořádán a expresivně napojen na různé perspektivy tří titulních postav. Co je realita a co fantazie? Je pomatený Jack strůjcem, nebo nešťastnou obětí? Co všechno jednotlivé pečlivě konstruované výjevy reprezentují a symbolizují? Kubrick dává vodítka, ale nejednoznačně a mazaně, aby diváka soustavně vtahoval do zdánlivě odosobněného světa a zároveň ho nutil prožívat i jednoduchý příběh jeho postav. Osvícení je nesmírně náročný produkt od génia, který rád významy schovává a zaobaluje, ale současně umí vyprávět s intenzitou monzunových dešťů a bavit diváka ikonicky zrežírovanými scénami a vedením herců, kteří se vyšťaví až na dřeň - Jack Nicholson opravdu předvádí asi svůj nejúžasnější herecký výkon a hlavně na něm stojí velká část významové roviny filmu.___ Silně doporučuji zhlédnout kratší, 114 minutovou verzi, ta delší totiž obsahuje nadbytečně vysvětlující scény pro duté publikum a nemá takové filmařské grády.

 • 85%
  0
  0
  23. 2. 2022
  JosefTomas (8386 bodů)

  Cinefilní preciznost, ze které mrazí na správných místech a je filmařsky takřka dokonalá. V tom filmu je všechno přesně tak, aby se studenti filmové vědy tetelili blahem, přičemž já jim absolutně rozumím. Ten koktejl čisté filmařiny a mainstreamové zábavy je velmi vyváženě namíchaný, že i tady člověk nemůže remcat. Stejně však navzdory obrovské snaze se nad 85% nedostanu. Ten film je možná obrazově, symbolicky, hudebně, střihově a prakticky ve všem dokonalý, ale zrovna tyhle aspekty mi nedovolily, abych si krom technické stránky užil i ten sledovací proces, o který jde především. Budu ten film respektovat, budu ho všude možně i vyzdvihovat za správné uchopení, budování atmosféry, blocking atd., ale nebudu ho mít tolik rád, abych si ho kdy pustil znovu.

 • 90%
  1
  0
  13. 1. 2016
  Arthur Logoff (7771 bodů)

  Každé ráno na piáno hraje Jack, hraje Jack... :)
  Mimochodem - film je natočen v existujícím hotelu ve Skalistých horách na svahu činné sopky (poslední erupce krátce před postavením hotelu 1905), dnes je tam ski resort. Všeho dočasu, řekl bych :)

 • 60%
  0
  0
  18. 11. 2012
  kedl (6369 bodů)

  The Shining nebo-li Osvícení, táhne především skvělá hudba, která vás dovede pořádně vystrašit ,ale nebýt šílence jménem Jack Nicolson, tak nevím.

 • 85%
  0
  0
  25. 12. 2012
  Standa. (6167 bodů)

  Osvícení je naprostá klasika od pana Stanleyho Kubricka. Tenhle film jenom dokazuje fakt, že v hororu nemusí být brutálně zavražděno sto padesát lidí, aby se člověk k smrti bál. Skvěle šílený Jack Nicholson se do téhle role hodil asi jako nikdo jiný. Škoda, že už se dnes horory takové kvality netočí.

 • 85%
  1
  0
  12. 12. 2012
  bidlobox (3798 bodů)

  Viděl jsem ve vysokém rozlišení v rámci píseckého Festivalu nad řekou (když ještě existoval) a můžu říct, že to byla docela síla. Jack Nicholson byl mnohem démoničtější než bych od něj čekal a atmosféra příběhu hororovější a stísněnější než bych čekal. Barvitý příběh s překvapivou pointou!

 • 95%
  0
  3
  9. 9. 2013
  RolandBones (3583 bodů)

  Klasika které ubírá body jen to že Jack Nocholson vypadá jak magor už od úpného začátku.

 • 95%
  1
  0
  28. 9. 2012
  TARANTlNO (3339 bodů)

  OSVÍCENÍ je silný psychologický monument komplexního hororového thrilleru a matkou všech moderních filmů hrůzy a napětí.Tísnivý strach v d'ábělském konceptu snad v nejstrašnějším možném snu.

 • 95%
  0
  0
  6. 2. 2013
  výfuk (2971 bodů)

  Kubrick v podstatě vsadil na horor a udělal dobře. Je sice pravda, že Nicholson je prostě takovej na tohle méně cenný. Je ale také fakt, že to zahrál výborně. Tří věcí je mi líto: úmrtí "negr kuchaře" a smrt Nicholsona - ano, byl zlej, ale to možná šlo nějak zachránit... navíc Shelley Duvall se podle mě na tohle roli moc nehodila (vypadala tam jako sůva z nudlí). A to poslední je to že King nemá tento film rád. Téměř všichni si ho oblíbili, jenom on ne. Myslím, že se nemá vůbec za co stydět. Navíc já horory moc nemusím a dalo by se říci, že je do jisté míry až nenávidím.... ale tenhle ZA TO STÁL.

 • 75%
  0
  0
  19. 6. 2018
  Rabadi (2258 bodů)

  Předloha Stephena Kinga vyvedená jen zpola. Málo děsivé (dovedu si dobře představit jak hrozivé by to mohlo být) a film táhne nahoru hlavně výkon Jacka Nicholsona. Danny Lloyd jako jeho syn mohl být také lépe zpracován, jeho "posedlost" není tak propracovaná. Dílo je na první pohled natočené v osmdesátých letech.

 • 90%
  0
  0
  13. 11. 2019
  Blackhand47XD (2147 bodů)

  Můj vztah k Osvícení je takový, že jsem jej viděl až po Ready Player One, který jej představil mladé generaci a zároveň mám možnost jej vidět teprve pár hodin před premiérou filmu Doktor Spánek. Nevím proč jsem se filmu tak dlouho vyhýbal, rozhodně jde o geniální dílo s perfektními hereckými výkony, skvělou práci s kamerou, zapamatovatelnou hudbou a specifickou atmosférou. Rozhodně nejde o typický horor, jak by mnozí čekali, ale spíše bych to nazval mysteriózním a psychologickým dílem. Ačkoliv je film opravdu unikátní, na deset seker to nestačí, jedna bohužel skončila někde venku ve sněhu. 90%

 • 70%
  0
  0
  25. 11. 2012
  farb (2063 bodů)

  Nebýt řádně děsivého Jacka Nicholsona, nestál by ten fil za nic. Další kult, který nechápu.

 • 75%
  0
  0
  5. 5. 2013
  karlik4801 (1941 bodů)

  Osvícení není stavěno tolik na příběhu, jako na skvělém Nicholsonovi! Jestli ještě uvidím nějaký film s ním, budu si myslet že je to magor. Podle mě tady ze sebe vydal to nejlepší. Byl báječně přesvědčivý. Ale i ten příběh ujde, ale v polovině mu docházejí slova. Naštěstí to pak zachraňuje úplně zmagoření pana Torrance. I přes zdlouhavé scény jsem se nenudil. Možná Kubrick nedokázal odvyprávět příběh z knihy, ale dokázal vytvořit nadměrně dobrý film, který se bude sledovat ještě dlouhá léta. A kultovní věta "Here is Johny." Kdo Osvícení uvidí, už na něj nezapomene.

 • 100%
  0
  0
  12. 12. 2012
  pokladnik (1600 bodů)

  Herecký koncert Jacka Nicholsona. Ačkoliv horory nemusím, tak tohle je pecka. Přitom to všechno začne tak nějak nenápadně. Spisovatel chce prostě v klidu napsat knihu a přitom chce být se svou rodinou. Přijme práci v opuštěném horském hotelu, kolem hromada sněhu, les.. Vše se, ale pomalu začíná měnit, atmosféra houstne a Jack se pomalu mění v démona... i teď cítím jak mi vstávají chlupy po celém těle.

 • 75%
  1
  0
  1. 10. 2012
  brbla666 (1529 bodů)

  Jack Nicholson zde vytvořil jednu ze svých nejlepších rolí.

 • 85%
  0
  0
  7. 9. 2011
  lukas (1354 bodů)

  Sedmiletý Danny Lloyd tu ztvárnil svou jedinou hereckou roli. Jeho výkon mě zaujal víc než Nicholson.

 • 75%
  1
  0
  19. 11. 2016
  lucyky (1353 bodů)

  Film, který zakládá na výkonu Jacka Nicholsona. Mě od začátku vadila hudba, která přímo naváděla k hrůzným scénám.

 • 100%
  0
  0
  3. 11. 2014
  salisbury (1100 bodů)

  The Shining s úžasným Jackem Nicholsonem mě pevně přibouchl do křesla a začal jsem vyťukávat chorobně do psacího stroje neustále dokola opakující se sebemrskačská slova "ano chci ještě". Filmy Stanleyho Kubricka mě vždy umějí probudit z všední reality do světa netradiční bizarnosti a rád se jimi procházím pln vzácné netrpělivosti z každé úžasně prožité minuty. Tento film nebyl vyjímkou ba naopak nechal jsem se jím ochotně strhnout ze skalního útesu do rozbouřených mořských vod Stanleyho filmového oceánu.

 • 85%
  0
  0
  6. 6. 2018
  voleman (925 bodů)

  Velmi zdařilí horor s velmi zdařilou režii Stanleyho Kubricka. Hlavním tahounem filmu je ovšem zcela bezchybný Jack Nicholson, kterému tato role opravdu neskutečně sedla. Takovéhle role bláznů prostě neumí zahrát nikdo lépe. Podle mne Osvícení sice není úplně dokonalé, ovšem v mém poměrně neoblíbeném hororovém žánru je to vrchol. 85%

 • 85%
  0
  0
  17. 10. 2015
  Dubínka (574 bodů)

  Velmi zdařilí horor s velmi zdařilou režii Stanleyho Kubricka. Hlavním tahounem filmu je ovšem zcela bezchybný Jack Nicholson, kterému tato role opravdu neskutečně sedla. Takovéhle role bláznů prostě neumí zahrát nikdo lépe. Podle mne Osvícení sice není úplně dokonalé, ovšem v mém poměrně neoblíbeném hororovém žánru je to vrchol. 85%

 • 90%
  0
  0
  20. 8. 2016
  Liki12 (446 bodů)

  Jack Nicholson překvedl vynikající výkon. On je prostě herec pro tento typ rolí. Takové bláznovství mi k němu sedí nejvíc. Film velice napínavý v samotném závěru, i když Shelley Duvall mi přišla hrozně uječená, což pro mě shazuje celkový dojem filmu. Prostě mi do tohohle jinak úžasného počinu Kubricka neseděla, tak nějak celkově. I když se děj dal aspoň trochu předpokládat, nepřipravilo mě to o napětí a celkové vychutnání tohoto filmu.

 • 90%
  0
  0
  14. 5. 2019
  Llucinka (410 bodů)

  Být film o něco kratší, asi by byl plný počet procent. Možná ale i to hrálo svou roli v maniodepresivní atmosféře a postupného přechodu protagonisty v úplné šílenství. Pan Nicholson se musel pro takové role narodit, protože v nich je naprosto úžasný a jedinečný.

 • 95%
  0
  0
  13. 11. 2019
  mil78 (384 bodů)

  Bez diskuze naprosto špičková filmařina, atmosféra a herecký výkon Jacka Nicholsona.Škoda že horory dnes netočí opravdové filmové osobnosti jakým bezpochyby Kubrick byl. Konkurovat mu mohl snad jen Alfred Hitchock, jehož filmy taky patří k legendárním.

 • 90%
  0
  0
  28. 5. 2019
  speedy009 (260 bodů)

  Stephen King mal výhrady voči obsadeniu hlavnej roly Jackom Nicholsonom, pretože ten už od začiatku vyzerá ako šialenec... To sa dá veľmi dobre pochopiť, ale na druhú stranu Nicholson zahral veľmi dobre a z jeho očí vyžaroval des, ktorý na Vás dosiahne. pre faníšikov horou je toto "must see" záležitosť, podporená výbornou desivou zvukovou kulisou

 • 90%
  0
  0
  16. 11. 2019
  ondrej-sladky (258 bodů)

  Stephen King patří k mým oblíbeným knižním autorům, takže mám v oblibě i několik jeho filmových adaptací, a The Shining k nim určitě patří. Film režíruje skvělý režisér Stanley Kubrick, který filmu dal skvělou hutnou atmosféru, u které se budete bát, co přijde dalšího (například nápis úterý). Jack Nicholson je v tomhle filmu výborný. Nevím proč, ale on se prostě do té role psychopata hodí. Příběh je v celku jednoduchý, i když se ke konci začne dost zamotávat a nechá vám brouka v hlavě. Celkově od tohohle filmu nečekejte spoustu strašidelných lekaček ale spíše strašidelnou atmosféru se skvělou kamerou, prostředím a postavami. Film určitě doporučuji.

1 2 dalsi posledni

Hodnocení a recenze Osvícení

85 90 ?
jak hlasovat?
 • mirek-siml 80%
 • JosefTomas 85%
 • Psychotronix 75%
 • Mrykodaj 90%
 • aquiver 95%
 • Kubys Fencl 90%
 • Lovecour69 75%
 • Crreed 85%
 • Mikik4444 80%
 • Honza 13 80%
všechna hodnocení (256)

V žebříčcích uživatelů

11. místo z 21 v žebříčku uživatele pokladnik

„Herecký koncert Jacka Nicholsona. Ačkoliv horory nemusím, tak tohle je pecka. Přitom to všechno začne tak nějak nenápadně. Spisovatel chce prostě v klidu napsat...”

2. místo z 84 v žebříčku uživatele Psisko59
3. místo z 11 v žebříčku uživatele evana
3. místo z 37 v žebříčku uživatele headhunter
4. místo z 9 v žebříčku uživatele krejcik.elinka
1. místo z 4 v žebříčku uživatele výfuk
1. místo z 10 v žebříčku uživatele Angrist
1. místo z 58 v žebříčku uživatele lamps
3. místo z 41 v žebříčku uživatele Chimpanzee21