Osvícení
Komentáře

Napište komentář

?%
0
0
Host
1 2 dalsi posledni
 • 90%
  2
  1
  23. 7. 2017
  Brenan88 (40265 bodů)

  Stanley Kubrick je prostě génius a každý jeho film je pro mne svátkem. Osvícení v kvalitě nijak nevybočuje z vysokých standardů jenž Kubrick stanovil v předchozích filmech. Atmosféra je mrazivá a některé scény působí až uměleckým dojmem. Vše je propracované do posledního detailu a herci jsou geniální. Nejlepší je samozřejmě Nicholson jehož šílený výraz v obličeji působí věrohodně a děsivě.

 • 100%
  0
  0
  29. 6. 2020
  martin-mickey-stusak (20749 bodů)

  Samota a bujná fantazie zamává snad s každým. Stanley Kubrick a jeho vizuálně podmanivá psychologická sonda člověka na základě románu Stephena Kinga. Přítomnost v konfrontaci s minulostí a budoucností. Otec vs. syn a mezi nimi vyděšená ničemu nerozumící žena. Dvě a půl hodiny prodloužené verze zase o něco zesiluje účinek a schopnost vyvolat nervozitu v pomalu se rozvíjejícím psychologickém rozmaru. Každé vyřčené slovo se musí v dlouhých dialozích pozorně vnímat, poněvadž se jeví jako nepatřičný doplněk daného obrazotvorectví. I v dějství každičký detail něco znamená. Kubrick všude strhává dojem a realitu do brutalistického základu, ve kterém naznačuje sotva viditelné souvislosti domněnek vševědoucnosti v bloudění ve vlastním životním údělu. Na tomhle snímku je ´best´ naprosto všechno. Zdánlivě skromný, ale pevný scénář, fenomenální herecké výkony vyjadřující důležitost charakterů, úžasná výprava stanovující tu správnou atmosféru, k tomu mistrovská kamera využívající v daném aspektu snad naprosto vše a do kůže se zavrtávající soundtrack, ve kterém jsou slyšet i motivy známé z Hitchcockových filmů. Psychické zlo se tu vlivem všeho dostává do neskutečných výšin a tak je snímek uzpůsoben ke správné alternativě jak vše správně vidět, číst a hlavně prožívat. Na tento film se zkrátka nestačí jen dívat. Divák už od první minuty stopáže musí do příběhu propašovat svou mysl k plnohodnotnému uchopení všeho podstatného. Naprosto nepřekonatelný snímek, který by měl vidět přinejmenším každý filmový fanda.

 • 80%
  1
  0
  22. 8. 2016
  muzz (18017 bodů)

  Miluju filmy Stanleyho Kubricka, tento film jen potvrzuje proč. Brilantní. Brilantní scénář (mistr Steven King), brilantní herecké výkony, mystika, napětí, ještě mladý Jack Nicholson roztomilý jako vždy, nechybějící happyend v bludišti, prostě pecka. Ještě je dobré dodat, že ve scéně s holčičkami a krví jsou na stěnách umístěny plakáty všech Kubrikových filmů, toho si ale při té hrůze nikdo nevšimne
  ;)

 • 100%
  1
  0
  21. 10. 2015
  Sheldon (15931 bodů)

  "here, is Johnyyy!" Stanley Kubrick řek, že natočí ultimativní horror a já si myslím, že se mu to povedlo. tenhle film jsem chtěl strašně vidět, ale nikdy se tu díky bolševníkům nehrál, takže jsem ho mohl spatřít na vlastní bulvy až po mistrově smrti, kdy se konečně uvolnily autoráky. A možná i díky tomu zakázanýmu ovoci mu toho odpustím víc, než bych jako fanoušek Kingovy předlohy odpustil komukoli jinýmu. Ale je to rozhodně dobrý.

 • 100%
  0
  0
  17. 4. 2016
  lamps (14166 bodů)

  Miluju, když si mě film takzvaně půjčí, dvě hodiny nechá bloudit v neodhadnutelném labyrintu cinefilní dokonalosti a v závěru mě emocionálně i psychicky vyčerpá a zdecimuje. A Osvícení je jediný snímek v mém životě, který to opakovaně a stoprocentně dokáže. Nedivím se, že Kingovi jde tohle veledílo proti srsti, protože Kubrick si zase jednou vizionářuje (vím, že tohle slovo neexistuje, fakt) v takovém stylu, že výpovědní hodnotu a sílu jinak skvělé knihy hravě překonává. A stačí mu k tomu "jenom" pečlivě vybudované interiéry, a minimalistické inscenování prostoru, který je detailně uspořádán a expresivně napojen na různé perspektivy tří titulních postav. Co je realita a co fantazie? Je pomatený Jack strůjcem, nebo nešťastnou obětí? Co všechno jednotlivé pečlivě konstruované výjevy reprezentují a symbolizují? Kubrick dává vodítka, ale nejednoznačně a mazaně, aby diváka soustavně vtahoval do zdánlivě odosobněného světa a zároveň ho nutil prožívat i jednoduchý příběh jeho postav. Osvícení je nesmírně náročný produkt od génia, který rád významy schovává a zaobaluje, ale současně umí vyprávět s intenzitou monzunových dešťů a bavit diváka ikonicky zrežírovanými scénami a vedením herců, kteří se vyšťaví až na dřeň - Jack Nicholson opravdu předvádí asi svůj nejúžasnější herecký výkon a hlavně na něm stojí velká část významové roviny filmu.___ Silně doporučuji zhlédnout kratší, 114 minutovou verzi, ta delší totiž obsahuje nadbytečně vysvětlující scény pro duté publikum a nemá takové filmařské grády.

 • 70%
  0
  0
  15. 10. 2017
  Pete69 (11603 bodů)

  To dítě je z celého filmu nejděsivější :)

 • 90%
  1
  0
  13. 1. 2016
  Arthur Logoff (7769 bodů)

  Každé ráno na piáno hraje Jack, hraje Jack... :)
  Mimochodem - film je natočen v existujícím hotelu ve Skalistých horách na svahu činné sopky (poslední erupce krátce před postavením hotelu 1905), dnes je tam ski resort. Všeho dočasu, řekl bych :)

 • 60%
  0
  0
  18. 11. 2012
  kedl (6366 bodů)

  The Shining nebo-li Osvícení, táhne především skvělá hudba, která vás dovede pořádně vystrašit ,ale nebýt šílence jménem Jack Nicolson, tak nevím.

 • 85%
  0
  0
  25. 12. 2012
  Standa. (6160 bodů)

  Osvícení je naprostá klasika od pana Stanleyho Kubricka. Tenhle film jenom dokazuje fakt, že v hororu nemusí být brutálně zavražděno sto padesát lidí, aby se člověk k smrti bál. Skvěle šílený Jack Nicholson se do téhle role hodil asi jako nikdo jiný. Škoda, že už se dnes horory takové kvality netočí.

 • 85%
  1
  0
  12. 12. 2012
  bidlobox (3794 bodů)

  Viděl jsem ve vysokém rozlišení v rámci píseckého Festivalu nad řekou (když ještě existoval) a můžu říct, že to byla docela síla. Jack Nicholson byl mnohem démoničtější než bych od něj čekal a atmosféra příběhu hororovější a stísněnější než bych čekal. Barvitý příběh s překvapivou pointou!

 • 95%
  0
  3
  9. 9. 2013
  RolandBones (3582 bodů)

  Klasika které ubírá body jen to že Jack Nocholson vypadá jak magor už od úpného začátku.

 • 95%
  1
  0
  28. 9. 2012
  TARANTlNO (3331 bodů)

  OSVÍCENÍ je silný psychologický monument komplexního hororového thrilleru a matkou všech moderních filmů hrůzy a napětí.Tísnivý strach v d'ábělském konceptu snad v nejstrašnějším možném snu.

 • 95%
  0
  0
  6. 2. 2013
  výfuk (2964 bodů)

  Kubrick v podstatě vsadil na horor a udělal dobře. Je sice pravda, že Nicholson je prostě takovej na tohle méně cenný. Je ale také fakt, že to zahrál výborně. Tří věcí je mi líto: úmrtí "negr kuchaře" a smrt Nicholsona - ano, byl zlej, ale to možná šlo nějak zachránit... navíc Shelley Duvall se podle mě na tohle roli moc nehodila (vypadala tam jako sůva z nudlí). A to poslední je to že King nemá tento film rád. Téměř všichni si ho oblíbili, jenom on ne. Myslím, že se nemá vůbec za co stydět. Navíc já horory moc nemusím a dalo by se říci, že je do jisté míry až nenávidím.... ale tenhle ZA TO STÁL.

 • 75%
  0
  0
  19. 6. 2018
  Rabadi (2252 bodů)

  Předloha Stephena Kinga vyvedená jen zpola. Málo děsivé (dovedu si dobře představit jak hrozivé by to mohlo být) a film táhne nahoru hlavně výkon Jacka Nicholsona. Danny Lloyd jako jeho syn mohl být také lépe zpracován, jeho "posedlost" není tak propracovaná. Dílo je na první pohled natočené v osmdesátých letech.

 • 70%
  0
  0
  25. 11. 2012
  farb (2060 bodů)

  Nebýt řádně děsivého Jacka Nicholsona, nestál by ten fil za nic. Další kult, který nechápu.

 • 90%
  0
  0
  13. 11. 2019
  Blackhand47XD (1960 bodů)

  Můj vztah k Osvícení je takový, že jsem jej viděl až po Ready Player One, který jej představil mladé generaci a zároveň mám možnost jej vidět teprve pár hodin před premiérou filmu Doktor Spánek. Nevím proč jsem se filmu tak dlouho vyhýbal, rozhodně jde o geniální dílo s perfektními hereckými výkony, skvělou práci s kamerou, zapamatovatelnou hudbou a specifickou atmosférou. Rozhodně nejde o typický horor, jak by mnozí čekali, ale spíše bych to nazval mysteriózním a psychologickým dílem. Ačkoliv je film opravdu unikátní, na deset seker to nestačí, jedna bohužel skončila někde venku ve sněhu. 90%

 • 75%
  0
  0
  5. 5. 2013
  karlik4801 (1939 bodů)

  Osvícení není stavěno tolik na příběhu, jako na skvělém Nicholsonovi! Jestli ještě uvidím nějaký film s ním, budu si myslet že je to magor. Podle mě tady ze sebe vydal to nejlepší. Byl báječně přesvědčivý. Ale i ten příběh ujde, ale v polovině mu docházejí slova. Naštěstí to pak zachraňuje úplně zmagoření pana Torrance. I přes zdlouhavé scény jsem se nenudil. Možná Kubrick nedokázal odvyprávět příběh z knihy, ale dokázal vytvořit nadměrně dobrý film, který se bude sledovat ještě dlouhá léta. A kultovní věta "Here is Johny." Kdo Osvícení uvidí, už na něj nezapomene.

 • 100%
  0
  0
  12. 12. 2012
  pokladnik (1599 bodů)

  Herecký koncert Jacka Nicholsona. Ačkoliv horory nemusím, tak tohle je pecka. Přitom to všechno začne tak nějak nenápadně. Spisovatel chce prostě v klidu napsat knihu a přitom chce být se svou rodinou. Přijme práci v opuštěném horském hotelu, kolem hromada sněhu, les.. Vše se, ale pomalu začíná měnit, atmosféra houstne a Jack se pomalu mění v démona... i teď cítím jak mi vstávají chlupy po celém těle.

 • 75%
  1
  0
  1. 10. 2012
  brbla666 (1526 bodů)

  Jack Nicholson zde vytvořil jednu ze svých nejlepších rolí.

 • 75%
  1
  0
  19. 11. 2016
  lucyky (1353 bodů)

  Film, který zakládá na výkonu Jacka Nicholsona. Mě od začátku vadila hudba, která přímo naváděla k hrůzným scénám.

1 2 dalsi posledni
85 90 ?
jak hlasovat?
 • martin-mickey-stusak 100%
 • Mrmystery 85%
 • loudaxxx 85%
 • Manekenthe 95%
 • divid.jh 95%
 • Martina27 85%
 • mirek-siml 70%
 • Vítek1 80%
 • jan-kolek 80%
 • Sandrastekla 100%
všechna hodnocení (240)

V žebříčcích uživatelů

11. místo z 21 v žebříčku uživatele pokladnik

„Herecký koncert Jacka Nicholsona. Ačkoliv horory nemusím, tak tohle je pecka. Přitom to všechno začne tak nějak nenápadně. Spisovatel chce prostě v klidu napsat...”

2. místo z 78 v žebříčku uživatele Psisko59
3. místo z 11 v žebříčku uživatele evana
3. místo z 37 v žebříčku uživatele headhunter
4. místo z 9 v žebříčku uživatele krejcik.elinka
1. místo z 4 v žebříčku uživatele výfuk
1. místo z 58 v žebříčku uživatele lamps
3. místo z 38 v žebříčku uživatele Chimpanzee21
1. místo z 10 v žebříčku uživatele Angrist