Stephen King´s Doctor Sleep (USA)
« další názvy »
USA USA
152 minut

Žánry

:
Horor, Thriller, Adaptace knižní, Retro

Obsah

:
Film navazuje na děj filmu Osvícení (Stanley Kubrick) popisující hrůzné události, ke kterým došlo před 40 lety v hotelu Overlook. Hlavní role v pokračování více »« méně

Režie

:
Mike Flanagan

Scénář

:
Stephen King Akiva Goldsman Mike Flanagan

Herci

:
Rebecca Ferguson Ewan McGregor Carel Struycken Jacob Tremblay Emily Alyn Lind ...
Premiéra: 14. 11. 2019
Distributor: Vertical Ent.
Přístupnost: MP-15
Jste na stránce filmu Doktor Spánek od Stephena Kinga. Líbil se vám? Víte, že registrovaní uživatelé Kinoboxu mohou filmy hodnotit, psát k nim recenze, dokonce i upravovat profily filmů a získat tak body do žebříčku? Zaregistrujte se a řekněte ostatním, co si o filmu Doktor Spánek od Stephena Kinga myslíte! K 7. březnu 2021 nám s udržováním a doplňováním databáze pomáhá už více než 27521 uživatelů. Děkujeme!

Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 85%
  3
  0
  15. 11. 2019
  Brenan88 (42986 bodů)

  Osvícení miluji a ve svém žebříčku nejoblíbenějších filmů ho řadím velmi vysoko. Snad i proto jsem se tohoto pokračování trochu obával. Přece jen Kubrick je jen jeden. Teď,když už mám projekci za sebou mohu s čistým svědomím říct,že se Doktor Spánek povedl. Srovnávat ho s kultovním Osvícením je naprostá hloupost a je to vlastně jakoby jste porovnávaly jablka a hrušky. Jakkoliv filmy vypráví jeden příběh,tak jsou rozdílné jak to jen jde. Ruku na srdce kolik z Vás by na první dobrou řeklo o čem vlastně Osvícení je. Vsadil bych se,že odpověď by byla o fotříkovi,kterému hrábne v osamělém hotelu a pak se rozhodne zavraždit rodinu. Právě ono osvícení zde hraje vedlejší,ale stále podstatnou roli. To Doktor Spánek už celou tu řekněme mytologii kolem osvícení vysvětluje a vlastně se točí jen kolem ní. Zároveň však dobře doplňuje a dovysvětlí události z Osvícení. Flanagan se v poslední době vypracoval na mistra ve svém oboru a dokazuje,že práce s Kingem mu svědčí. Od začátku je nastolené pomalé tempo vyprávění a pozvolné budování napětí. Filmu v tomto případě 152 minut jenom prospívá. Vše se jasně vysvětluje a pomalu se ponořujeme do příběhu,který by s jistotou fungoval i bez napojení na Osvícení. Nečekejte žádné laciné lekačky,tohle není snímek pro Teenagery. Tohle je film pro milovníky napětí,hutné atmosféry a kvalitního příběhu. Po technické stránce není takřka co vytknout. Jednu věc bych však vypíchl a to hudební doprovod,který je geniální. Podle i odvedl půlku práce. Na co laciné lekačky,když dokážete nepříjemný pocit navodit i pomoci obyčejných zvuků. Herci vesměs všichni na výbornou,těžko bych hledal někoho kdo by mi do své role nějak nesedl. Finále je jen pomyslnou třešničkou na dortu,kterou si vychutnají hlavně fandové Osvícení. Tolik odkazů a vlastně i návrat na staré známe místo kde to kdysi všechno začalo. Ve scéně kdy se Danny dívá skrz rozbité dveře mě až zamrazilo. Nakonec do sebe vše zapadlo a skončilo to tak jak jsme si určitě všichni přáli. Suma sumárum: Je pro mne Doktor Spánek jako shledání se starým známým,který mi dovyprávěl historku,kterou začal před léty.

 • 100%
  1
  0
  16. 11. 2019
  Sheldon (15955 bodů)

  Knihu Doktor Spánek vydal Stephen King v roce 2013, ale vymýšlel jí od roku 1998, a já jí četl zhruba o dva roky později. Kniha se mi velmi líbila a na rozdíl od novějších Kingových knih, které jsou samozřejmě skvěle napsané, měla ještě něco víc. Byla opravdu děsivá, měla perfektně rozepsané nové charaktery a přitom se vracela k událostem knihy Osvícení i k jejím charakterům, které jsem si oblíbil.

  Doktor Spánek je film, o kterém se bude mluvit, a hodně dlouho. Bude mít své věrné odpůrce, ale zcela jistě i zastánce, mezi které se řadím. Film není ilustrovaná kniha, ale tento snímek má opravdu skvěle adaptovaný scénář. Je tam všechno, co je v knize, tedy vše podstatné a zároveň obsahuje momenty odkazující k románu Osvícení i filmu a zejména drží myšlenku předlohy. Masterpiece.

 • 90%
  0
  0
  26. 11. 2019
  lamps (14654 bodů)

  Dlouho mě žádný sequel takhle nepotěšil. Doktoru Spánkovi sice schází ta absolutní autorská vize a nepředvídatelnost Kubrickova Shining, ale Mike Flanagan naštěstí buduje smysluplně návazný příběh, který možnosti Kubrickem upozaděného tématu štědře rozvíjí a promyšleně prolíná s událostmi minulého filmu. Šikovný režisér přejímá od legendárního filmaře také přístup k hlavní postavě a styl vyprávění - dospělý Dan Torrance je v průběhu filmu až překvapivě pasivní figurkou, jehož ovládá silně osvícená dívka (podobně jako ovládal jeho otce hotel), zatímco vyprávění se postupně časově i prostorově smršťuje a Flanagan užívá podobně jako Kubrick ke znázornění menších časových prodlev prolínačky. Celkově se daří napodobit stylistické dominanty předešlého filmu - totožné hudební motivy, spoléhání na detaily herců ve vypjatých chvílích, absence prvoplánových lekaček nahrazených strategicky organizovaným pohybem postav po mizanscéně a shodně inscenované scény, které jednak skládají poctu, jednak upevňují narativní propojení s předchůdcem (rozhovor McGregora s Brucem Greenwoodem v kanceláři vypadá úplně stejně jako interview Jacka s Ullmanem v úvodu Osvícení; Rebecca Ferguson používá na schodišti podobná gesta jako Nicholson; rozhovor s barmanem atd.). Dlouhá stopáž vůbec nevadí, neboť film pracuje hned se třemi silně motivovanými tábory protagonistů (respektive antagonistů), které postupně svádí dohromady, a navrch přihazuje suprově vystavěný comeback ikonického hotelu, v němž se všechny natočené sekvence rovnají pro pravověrné fandy originálu naprostému zlatu. Osvícení naznačovalo divákovi, že jediným zlým a nebezpečným místem pro ozářené lidi je právě Overlook, Doktor Spánek rozšiřuje toto stanovisko do rozsáhlého fikčního světa, v němž Danny postupně přejímá úlohu jeho rádce Hallorena a jeho dětské já nahrazuje osvícená dívenka, která prochází obdobným vývojem (což podtrhuje úplně poslední záběr filmu). Jednoznačně pozitivní dojmy pak dotváří i tuna dalších vítaných odkazů, charakter vyústění a výborní herci, mezi nimiž je vedle tradičně sympatického a uvěřitelně rozervaného McGregora třeba vypíchnout božskou Rebeccu Ferguson, která opět přesvědčuje, že je zdaleka nejcharizmatičtější herečkou současnosti (a pro mě možná i minulosti). Kéž by každé pokračování slavné značky dopadlo alespoň z poloviny tak dobře.

 • 80%
  0
  0
  24. 3. 2020
  Pete69 (13454 bodů)

  Horor, který vstřebám i já, nejsem přímo "hltač hororů" , bojím se zejména těch o nadpřirozených jevech či démonech. Např. V zajetí démonů jsem nezvládl dokoukat.. jsem srab, přiznávám :) Toto je vstřebatelné, plné napětí a hlavně ta úžasná retro třešnička na konci v podání hotelu z Osvícení. Tento snímek mi krásně dokreslil to, co se stalo v předchozím snímku a Osvícení si příště užiju snad ještě více. Pěkné.

 • 30%
  1
  0
  10. 4. 2020
  tomlery (2140 bodů)

  Tento film byl inspirován ságou Stmívání? A bylo snad Stmívání horor, protože zde stali v hlavní roli upíři? Nemyslím si. Trochu nechápu, jak tento film může mít tak vysoké hodnocení. Pro mě to byla nuda od samého začátku až do konce. Ba ne, na konci se objevila občas nějaká mrtvola a mluvení s duchy... Tenhle horor je spíš taková nudná oddychová povídka. A na můj vkus až příliš dlouhá.

 • 80%
  3
  0
  13. 11. 2019
  Blackhand47XD (2090 bodů)

  Malý Danny nám dospěl, ale duchové jej strašit nepřestali. Co tedy dělat, když bubák vyleze se skříně? Zavřete ho do bedny! Doktor Spánek se nám vydal směrem do trochu jiného žánru, ale to vůbec nevadí, i takhle se dají dělat funkční pokračování. Ewan je v roli skvělý, ale co se týče obsazení, bylo Osvícení přeci jen lepší, i když to bude možná i tím, že k výkonu dokázal Kubrick herce doslova došikanovat. Příběh sice končí oproti knize opět odlišně, ale King si alespoň může oddychnout v tom, že film v podstatě končí tak, jak mělo původně Osvícení, tedy zničením hotelu. Příjezd k Overlooku samotnému je pak perfektním reflektováním začátku prvního filmu, za tenhle moment rozhodně palec nahoru. S Osvícením se to sice rovnat nemůže, ale pořád jde o kvalitní snímek. 80%

 • 80%
  0
  0
  26. 1. 2020
  Vurhor (1983 bodů)

  Důstojné pokračování Kubrickova hrůzostrašného Osvícení. A už i docela chápu to vysoké hodnocení na čsfd, vzhledem k tomu, že horory obecně příliš kladně hodnocené nejsou, přišlo mi to pozoruhodný. Fígl je v tom, že Doktor Spánek zas až tak úplně hororem není. Jasně, je tam několik děsivých sekvencí, ale je to více ve stylu à la Stranger Things. Tudíž film diváka párkrát vyděsí nějaký tím hrůzným zjevením, ale obecně se moc bát nebude. Je to spíše takový mysteriózní thriller se značnou dávkou nadpřirozena, který skvěle pracuje s poetikou původního Osvícení, i přestože v některých částech (hlavně na konci) až moc využívá jeho děsivé motivy, což trochu ubírá na jejich tajemné hrůzostrašnosti. Prostě děs ze shnilé báby ve vaně vychází i z toho, že divák pořádně neví, co to má znamenat. Od druhé půlky film skvěle pracuje s napětím, přičemž samotný závěr dává Kubrickově klasice jedno velké úctyhodné přikývnutí. A musím říct, že Rebecca Ferguson, která hrála skvělou hlavní záporačku, je strašně zajímavý typ. A jsem rád, že od dob posledních Mission Impossiblů se vybarvuje čím dál víc. Na pokračování staršího kultovního filmu moc dobrý výkon.

 • 80%
  1
  0
  15. 11. 2019
  Sáček (1446 bodů)

  Pokračování filmu, u kterého bych žádné pokračování nečekal. Trailer i začátek filmu chaotický, ale pak se to rozjelo na pohodové vlně. Pouze konec filmu mi přišel "správně ujetý" ve stylu původního Osvícení a bez něho by to prostě nešlo. Dobře zahrané, ale nová kultovka se z toho nestane.
  (Kdo neviděl Osvícení, tak si to ani nemusí pouštět.)

 • 90%
  1
  0
  15. 11. 2019
  tedoun (878 bodů)

  Naprosto klasický Stephen King se vším všudy, jen ta atmosféra mi nepřišla tak hutná jako u jeho jiných filmů. Zatímco Osvícení se odehrává v uzavřeném prostoru během časového úseku několika měsíců, u pokračování to King vzal pěkně zeširoka. Nikdy by mě nenapadlo, že se King vrátí k malému Dannymu, aby dokončil jeho životní úděl jako paranormální osobnost. Celou dobu jsem byl napnuty protože jsem byl zvědaví, jak to všechno dopadne až ten popcorn mi moc nechutnal . Teď jsem velice zvědaví, jak to bylo nebo bude dál s Abrou. Hlavně nezapomeňme, že Osvícení byl horor, ale Doktor Spánek pro mě horor není, spíš takové lehké fantasy říznuté ještě něčím; bát se u něj nebudete – je to taková PC hra. Hlavně je dobře, že volné pokračování Osvícení bylo natočeno až po dlouhé době (39 let) proto nehrozí tak nemoc druhých dílů, kdy jde kvalita vždy dolů. Každopádně děkuji KINOBOX za pozvánku. Dávám 90%

 • 80%
  0
  0
  12. 2. 2020
  mikysrba (348 bodů)

  Až ve druhém díle se rozjela na pořádné pecky ta fantasy z knih od Kinga, a nutno podotknout, že Flanagan to dokázal ukočírovat na jedničku. Již úvodní odkaz na původní Osvícení od Kubricka moc fajn záležitost, překvapila mě ta podoba všech zúčastněných, tady se kasting vyvedl na výbornou. Jak zde již mnoho uživatelů napsalo, tak nečekejte klasický horor, tady se na lekačky fakticky nehraje. Místo toho se film vytasí s úžasně temnou atmosférou, kterou korunuje k dokonalosti výtečný Rebecca Ferguson. Ano, jí se povedlo zastínit všechny herecké kolegy i v čele s Mcgregorem. Dočkáte se zde mordů malých dětí, z kterých vám nebude nikterak dobře (asi nejlépe vygradovaná scéna s hrobem, z toho se mi můj žaludek přetočil asi o 180 stupňů). Došlo i na efektivní přestřelku, celkově si film zakládá na špičkovém vizuálu, až mě překvapuje, že rozpočet se jim povedlo udržet docela v normální hladině. Konec stejně jako začátek nás vrátil do těch nám známým chodeb hotelu Overlook, tam zavládla velká spokojenost. Abych mohl dát pět hvězd, musel bych být asi větší fanda do Kinga. I tak ale doporučuji. Za mě dávám 80 %

 • 90%
  1
  0
  17. 11. 2019
  ondrej-sladky (257 bodů)

  Určitě další film ktery patří k nejlepším tohoto roku. Samozřejmě překonat kvalitu Kubrickova The Shining nejde, ale Doctor Sleep se k ní hodně blíží. Doctor Sleep stejně jako The Shining nesází na nejrůznější lekačky ale spíše na strašidelnou atmosféru a příběhově silné postavy. Herecké výkony Ewana McGregora a Rebecci Ferguson jsou vynikající. Celkově příběh je skvělý, atmosféra, akční sekvence nebo samotný návrat do hotelu Overlook. Tento film je za mě určitě nejlepším hororem tohoto roku a já nemůžu jinak, než doporučit.

 • 80%
  0
  0
  4. 8. 2020
  leriel (213 bodů)

  Ikdyž jsem neviděla původní předfilm od Stanley Kubricka, čímž pádem neznám návaznost tak toto zpracování se mi hodně líbilo. Určitě až natrefím na Shining tak zkouknu velmi ráda taky. Přeci jen Jack Nicholson je Jack Nicholson. Tento snímek byl pro mě překvapením.

 • 90%
  0
  0
  22. 11. 2019
  roman21 (144 bodů)

  Už v prvních vteřinách mě zamrazilo když jsem slyšel v úvodu dnes už klasickou hudbu z the Shining. Atmosféra filmu je podobná té z již zmíněného filmu, což je pro mě plus, protože osvícení se mi líbilo zvlášť díky té atmosféře. V tomto filmu je nám navíc přiblíženo ono osvícení a je fajn se o něm dozvědět víc. Filmové triky jsou také dost parádní. Postavy jsou sympatické a udělal jsme si k nim rychle vztah.

  • atmosféra
  • hudba
  • konečně mě tento film dokopal k tomu se podívat na osvícení
  • chyběl mi Jack Nicholson
 • 75%
  0
  0
  25. 1. 2020
  mirek-siml (139 bodů)

  Velmi pěkně udělané pokračování kultovního filmu.

 • 85%
  1
  0
  20. 11. 2019
  tindersticks (125 bodů)

  Kdo by váhal s návštěvou s tím, že neviděl vynikající Kubrickovo Shining, nemusí. Doktor Spánek je samostatný a zajímavý film, Dannyho příhodu z hotelu Overlook vůbec nemusíte znát. Mysteriozní podívaná, místy až znepokojující a nepříjemné, z gradující hudbou (škoda, že i v okamžiku, kdy se nic zásadního neděje). Pro mě jedno z nejlepších zpracování Kinga vůbec.

 • 95%
  2
  0
  15. 11. 2019
  Nosmall (72 bodů)

  Na tento film jsem se nijak extra netěšil, nic extra od něho nečekal, snad jen po shlédnutí prvního teaseru jsem odhadoval že může jít o dobrý film. Filmek si nehraje na klasické lekačky, bubáky, nechutné krvavé scény pro efekt atd. skutečně tu cítíme příběh který je opravdu silný až do konce. Absolutně nejlepší je Rebecca Ferguson kvůli ní bych šel na film do kina ještě jednou :-) Charakter zlej, zkaženej, mocnej, naprostá svině, kterou nechcete potkat, zkřížit jí cestu.
  Přitom svým způsobem charakterově velmi zajímavá i svým způsobem sympatická a ďábelsky krásná a projevující něco jako lásku nebo sympatie ? Co byla na plátně, nespustil jsem z ní oči a nesledoval nic jiného kolem včetně titulků. Pozor SPOILER: Cliffa Curtise mám jako herce moc rád škoda že skončil jak skončil ve filmu by zasloužil určitě o pár minut více.

 • 80%
  4
  0
  14. 11. 2019
  ErzikK (58 bodů)

  Kniha mě hodně bavila, mrazila a ve výsledku nadchla, protože konec byl oproti jiným Kingovkám, fakt dotažený a promyšlený. Od filmu jsem nevěděl co čekat a spíš jsem se bál, protože Kingův názor na Kubrickův film je znám a ta averze je krutá. No a i když i zde jsou odlišnosti, tak je to stále hodně věrné.

  • Určitě bych chtěl vyzvednou obsazení a herecké výkony, to se povedlo velice. Potěšila mě i hláška "Ka is a wheel." Dále pak byla výborná kamera a vizuál celkově.
  • Trošku mě zklamal Jack Torrance
77 66 ?
jak hlasovat?
 • jakub-fabry 45%
 • jarv 80%
 • mondak 85%
 • leriel 80%
 • bafik 40%
 • jan-kolek 80%
 • wodmint 65%
 • Riverdon 70%
 • enrico-bonsch 70%
 • lukas-teofil 90%
všechna hodnocení (96)

V TV

V žebříčcích uživatelů

1. místo z 1 v žebříčku uživatele Maruna0007
3. místo z 174 v žebříčku uživatele Manekenthe
38. místo z 39 v žebříčku uživatele Chimpanzee21
7. místo z 14 v žebříčku uživatele Fandysek