Anthropoid (USA)
« další názvy »
Česká republika Česká republika
Francie Francie
Velká Británie Velká Británie
120 minut

Žánry

:
Historický, Thriller, Válečný, Biografický, Podle skutečných událostí, Retro
Motto: Akce má krycí jméno

Obsah

:
Snímek Anthropoid vychází z výjimečného skutečného příběhu vojenské operace za druhé světové války, jejímž cílem byl atentát na obergruppenführera SS více »« méně

Režie

:
Sean Ellis

Scénář

:
Sean Ellis Anthony Frewin

Herci

:
Jamie Dornan Cillian Murphy Aňa Geislerová Charlotte Le Bon Toby Jones ...
Premiéra: 28. 9. 2016
Distributor: Falcon
Jste na stránce filmu Anthropoid. Líbil se vám? Víte, že registrovaní uživatelé Kinoboxu mohou filmy hodnotit, psát k nim recenze, dokonce i upravovat profily filmů a získat tak body do žebříčku? Zaregistrujte se a řekněte ostatním, co si o filmu Anthropoid myslíte! K 24. březnu 2023 nám s udržováním a doplňováním databáze pomáhá už více než 28344 uživatelů. Děkujeme!

Recenze Anthropoid


Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 75%
  1
  0
  18. 7. 2017
  Brenan88 (46333 bodů)

  Každý takový snímek,který vzdává hold českému hrdinství hodnotím velmi vysoko. Jsem rád,že i ve světě vědí,že v i v té naší malé zemičce existují muži stateční. K samotnému příběhu se nebudu ani vyjadřovat,ten musí být všem znám. Režisér Sean Ellis neponechal nic náhodě a snímek natočil velmi dobře - syrově - reálně. Herci v hlavních roli byli taktéž výborní a obsazení českých herců jen dotvářelo obraz té hrozné doby. V některých scénách dokonce čeští herci převyšovali své zahraniční kolegy. Jedinou věci,která mi na snímku vadila byl ten cizí jazyk. Slyšet Jamieho Dornana jak řiká,že jeho jméno je Jan Kubiš mi přišlo vcelku úsměvné.

 • 85%
  1
  0
  28. 10. 2016
  Sheldon (16048 bodů)

  Anthropoid se mi jako film opravdu líbil, ponechme stranou, co si o operaci a jejím provedení myslím, nikdy nepochopím, jak mohl Gabčík jít proti Heydrichovi s tak špatnou zbraní, která byla proslulá svou nespolehlivostí, ale vysoko hodnotí snímek jako souboj charakterů, nikterak mi nevadí polopatické narážky na Shakespeara, aby to pochopili i ti vzadu. To je všechno v pořádku. Kdybych chtěl na filmu hledat vady, tak bych určitě něco našel, ale nechci, protože dojem z celého sledování je velmi pozitivní a z mého pohledu je to každopádně lepší film než Sequensův Atentát, a to ve všech směrech.

 • 80%
  2
  0
  17. 12. 2016
  lamps (14934 bodů)

  Žádný jiný zahraniční film mě coby českého vlastence tak moc nepotěšil. První polovina je sice víceméně z povinnosti, za účelem trochu prvoplánového představení hlavních hrdinů a jejich odbojové i milostné osobnosti, ta druhá však, od započetí samotného atentátu až po závěrečný záběr, mě zásluhou bravurního dramatického timingu, nádherně syrové akce a bezchybně vygradovaných emocí úplně smetla a veleslavnou kostelní bitvu jsem s postavami neskutečně prožíval, přestože vyústění bylo nevyhnutelné. V momentě, kdy Cillian Murphy, tímto už definitivně zasloužilý člen mé herecké top 20, zakřičel "Jsme Češi!", naježily se mi všechny vlasy včetně těch, které už jsem ztratil, a v návalu euforie jsem dostal nezkrotnou chuť stvrdit jeho vlastenecký výkřik několika půllitry hrdého českého piva. Zamrzí sice málo prostoru pro záporáky (je to film o nacistech se zdaleka nejmenším počtem hákových křížů na plátně), zato však dojme velmi upřímný a emocionální přístup k odvážným obětem a potěší sympatický výkon nejen Murphyho, ale také přesvědčivého Dornana. Jen místo Geislerové mohli tvůrci využít vzkvétající sexappeal Viky Kerekes, Aňa už má přeci jenom svoje roky a maskěři jí zrovna dvakrát nepomohli..

 • 70%
  3
  0
  2. 1. 2017
  JosefTomas (8957 bodů)

  Tam, kde Atentát z 64. příliš lpěl na realismu, tam Ellis nechává promluvit filmový jazyk. Chytře poupravuje fakta a nechává postavy žít, prožívat a umírat, aby k nim divák měl nějaký vztah a pohrává si s obecnou sílou celkového vyznění atentátu. Ostatně, jak sám řekl: "Čech by Anthropoid nikdy nenatočil."

 • 90%
  0
  0
  14. 6. 2017
  squirrelpool (6962 bodů)

  Tenhle film se mi hodnotil dost těžko. Protože na jedné straně mě jako vlastence potěšilo, že se v zámoří taky někdo dozví, že nejsou jediní kdo může být na něco hrdý. Na druhou stranu se mi na to, ale koukalo docela těžko. Sledovat české a britské herce jak všichni mluví anglicky a mají to být Češi jak poleno je prostě divné. Spíš mi to připadalo jako film o britském nebo americkém výsadku na našem území. Tak jsem nakonec dal takových 20-30% z vlastenectví.

 • 90%
  0
  0
  18. 11. 2016
  Pas (6215 bodů)

  Mrazivá zimní noc na sklonku roku 1941 v Protektoratu Böhmen und Mähren a v ní přistanou další dva výsadkaři , kteří mají tentokrát úkol z nejtěžších. Likvidaci kata Českého národa SS-Obergruppenführera Reinharda Heydricha.Hned při prvním kontaktu s domorodci výsadkáři zjištují, že nacistická perzekuce učinila své a v mnoha jejich krajanech se dostaly do popředí temné charakterové vlastnosti pokrytectví, prospěchářství a zrady.Není tomu tak ale zdaleka u všech a i když český odboj je roztříšten výsadkáři nachází kontak. Po oznámení svého úkolu však dochází k názorové neshodě se některými členy odboje ."Londýn je daleko, ale my zde musíme žít" Toto stanovisko se může jevit jako zbabělost ale pochopit tento postoj se jistě dá. Argument, že musíme dát světu vědět , že naše vlast není kolaborantskou připosranou zemí najde úrodnou půdu. Důsledky tohoto kroku jsou pak strašlivé jak ukáže další průběh války.Statečnost lidí kteří celý čin vykonali a položili život v Resslově ulici v Pravoslavném chrámu svatých Cyrila a Metoděje jakož i tísíců dalších v období Heydrichiády i po něm nesmí byt nikdy zapomenuta.Tvůrci snímku se nezabývali detailní až dokumentaristickou formou přípravy a průběhem akce na odstranění tyrana což je pro hraný film jen dobře.Ovšem finále v kostele a kryptě je natočeno velkolepě , včetně toho , že samopal nestřílí věčně a padlí jsou na obou stranách jak mnohdy jiní filmaři opomíjejí.Velké plus kladu rovněž na fakt, že nešlo o atentát ale likvidaci okupanta a nikoliv člena legální a legitimní moci. Snímek z roku 1964 s R. Brzobohatým v hlavní roli si toto dal dokonce do názvu..kdo ví proč ..snad proto, že čin spáchal zahraniční odboj řízený Londýnem.Pět hvězdiček nedávám hlavně proto, že film má dialogy a myšlení postav jako z roku 2016 a nikoliv 1942. Reálie se však tvůrcům podařily zachovat velice solidně.Herecké výkony nadstandardní a to včetně A. Geislerové. Výsadkaři i všichni účastníci se tak podle mého názoru dočkali po mnoha a mnoha letech zadostiučinění i když ze zahraničí.

 • 70%
  2
  1
  6. 11. 2016
  Tom Hardy (5313 bodů)

  Má to své mouchy. Německá strana má trestuhodně málo prostoru ("hlavní záporák" je ve filmu doslova pár vteřin), romance je zbytečně chtěná a Aňa Geislerová, v českých filmech světově vypadající, tu z nějakého nesmyslného důvodu působí šíleně staře a neatraktivně. Také jazykově to mohlo být lépe ošetřené. Angličtina s českým přízvukem se dá zkousnout, považuji ale za chybu, že dialogy "v druhém plánu" (tedy v pozadí) nikdy nezazní v češtině. Na druhou stranu je třeba ocenit poměrně nejednoznačné vykreslení situace, kdy zmíněný atentát (minimálně v rámci daného momentu) rozhodně udělá víc škody než užitku. A ať už jsou výhrady jakékoli, strhující finále vše vynahrazuje. Frenetickou třicetiminutovku v kostele s dojmeným koncem, který si vystačí jen s hudbou, zvládl Ellis na hraně geniality. Za něco takového by se nemuseli stydět výrazně zkušenější machři (a nemyslím si, že by to nutně natočili lépe). 70% za to, že by to chtělo v některých oblastech širší záběr.

  • herci
  • atmosféra
  • hudba
  • fantastické finále
  • Němci jsou jen kulisa
  • romance
 • 75%
  0
  0
  6. 10. 2016
  limeta (5116 bodů)

  Filmu předcházela velká očekávání obrovská zvědavost. Atentát je moje srdeční záležitost, takže jsem byla opravdu napnutá.

  Děj je jako řeka pod přehradou. Místy se sotva sune a pak zas jakoby někdo otevřel stavidla, nabere na rychlosti a síle. Celkově se ve mně pere nadšení z toho, že byl na tohle téma natočený celovečerní biják, s tím, že prostě jen "vychází z výjimečného skutečného příběhu". Moje vnímání přesto rušilo neustálé porovnávání toho, co je notoricky známé a co se muselo do filmu "nacpat", aby to bylo koukatelný i pro diváky, kteří o atentátu nemají ani ponětí. A tohle porovnávání se mi vine celým filmem.
  Největší plus filmu, je každopádně to, že tento osudový mezník našich moderních dějin přiblíží mladším, pro které Sequensův skoro až dokumentárně pojatý film může být pro svůj věk už úplně out.
  Jako nejlepší a autenticky působící mi přišly scény ze zatýkání. Mrazivé, drsné, akční.
  Aňa je typově výborná, ale přesto mi nesedí tím, že její věk znám a vidím tam mladší herečku.
  Mystičnost závěru v kryptě je pro mě navíc.
  Dobová atmosféra je solidně vykreslená, Praze to ve filmu moc sluší.
  Je tam spousta scén, které tvoří tu koukatelnou omáčku, dost děje mi tam chybí, ale celkově spokojenost. A Jamie Dornan je fakt sympaťák.

 • 70%
  1
  0
  30. 9. 2016
  marie-kolarova (2651 bodů)

  Zajímavější pro cizince než pro české publikum, a to nikoliv kvůli angličtině, i když ta samozřejmě českého diváka tahá za uši. Vzhledem k tomu, že hlavní příběh je dostatečně znám a příliš prostoru není ani pro interpretaci jednání Kubiše a Gabčíka, tedy pokud někdo nemá úmysl lámat historii přes koleno, režisérovi se nabízí k tvůrčímu vyřádění psychologie postav a akčnost scén. Sean Ellis sází na akci a daří se mu, zvlášť závěrečný boj v kostele má solidní parametry. Historicky je mile přesný. Umím si představit, že děj pro diváka nepoznamenaného znalostí českého odboje působí příběh napínavě a má i solidní dobovou atmosféru. Jen romantická linie se od reality liší a parašutistům lichotí. Doba byla velmi zlá a na hluboké city nebyl čas

 • 75%
  0
  0
  26. 10. 2016
  stantheman (2399 bodů)

  Proč ne....? Film se nepodbízí , nevadí mi ani pomalá první polovina. Trochu mě vadily příliš stylizované pohledy na Prahu , jakoby celý děj chtěly odreálnit.Taky mi chyběl přesah , ale jinak docela v pohodě . Nad fakty se nemá cenu příliš zdržovat ...je to věc režiséra. Výsledek...lehký nadprůměr

 • 80%
  0
  0
  29. 4. 2019
  Vurhor (2021 bodů)

  Anthropoid se mi hrozně těžko hodnotí. Musím se na něj totiž dívat objektivním okem a zkoušet si představit, že mě neovlivňuje moje češství, tedy že na něj koukám jako někdo ze zahraničí. Ale i přes tyhle představy musím říct - líbilo se mi to. Build up, napětí i samotnou akci si Sean Ellis zmáknul pěkně, navíc Cliliana Murphyho jsem měl vždycky rád, a Jamie Dornan (byť občas hraje v pěkných sračkách, však víme co mám na mysli) je taky hodně šikovnej. Určitě to není žádná pecka, některé scény se až příliš táhly, další byly zbytečné atd., nicméně ve výsledku se jedná o opravdu velice slušný historický thriller, který dělá původním hrdinům čest. A na kostelovou scénu budu ještě dlouho vzpomínat. A hudba je tam taky parádní.Btw, nadávání na přízvuk zahraničních herců je totální nesmysl. Vždycky se prostě dělalo, že anglicky mluvící herci se snažili napodobit typický přízvuk určitého národa, přičemž je prostě pravda, že většina Slovanů, včetně Čechů, má tuhle lámavou bramborovou angličtinu. Zcela hloupá výtka.

 • 95%
  0
  0
  9. 12. 2016
  Arnarmo (1720 bodů)

  Jsem velice překvapený. Neřeším, jestli každý detail byl podle pravdy či ne, ale hodnotím zážitek. A ten mám obrovský. Příběh zaujal a dostal se mi pod kůži. A to se nepodaří každému filmu. Doslova jsem hltal každou minutu filmu, i když jsem věděl, jak to celé skončí. Navíc, to bylo zajímavé sledovat v angličtině. Doufám, že se tento příběh, díky tomuto filmu, dostane i do povědomí ostatním zemím. Doopravdy mistrovské dílo.

 • 80%
  0
  0
  6. 11. 2016
  lucyky (1353 bodů)

  První půlku jsem měla pocit, že sleduji dokument bez napětí a hudby, která by pomohla. Ale vynahradil mi to dech beroucí závěr. Atentát J.Sequense za 100% Sean Ellis za 80%

 • 75%
  0
  0
  6. 5. 2017
  brcolka (1045 bodů)

  Film který kopíruje již delší dobu známý film s pane Brzobohatým a myslím, že jeho kvalit nedosahuje. Původní černobílý film je temnější a realističtější. Americkým hercům jsem to jejich čechoslováctví moc nevěřil, ale zase na druhou stranu holywoodská produkce, která ukazuje tu neuvěřitelnou realitu doby

 • 45%
  0
  0
  30. 9. 2016
  tedoun (917 bodů)

  vzdejte se, nic se vám nestane!!! ve filmu nebylo. Scena udavačský anonymní dopis se jmény Kubiše a Gabčíka, který poslal Čurda pro Gestapo taky nebylo. Stejně jako o faktu, že Čurda poznal cyklistické kolo, které zůstalo na místě atentátu. Kolo paní Moravcové, ve filmu taky nebylo. Zkrátka 45% je i dost mnoho.

 • 75%
  0
  0
  1. 3. 2017
  KajkaFajka (723 bodů)

  Další pohled na tento historický moment. Shlédla som film s pano Brzobohatým. A ten bol o vela temnější než tento. Možná je to tou barvou. Ale je super pozorovat souboje myšlení a charakterov. A napriek hrdinstvu pánou neviem jestli to bol múdrý ťah alebo ne úplně promyslený čin

 • 90%
  0
  0
  7. 4. 2017
  knihovna1 (283 bodů)

  Film Anthropoid se mi líbil. Vybrané dobře lokace u nás v Praze. Castin hrců byl taky povedený. Dobré typy a hezcí lidé. Potěšila mě účast našich herců: Ani Geislerové a Alenky Mihulové. Kostýmy, výprava a kamera byly úchvatné. Doporučuji film vidět.

 • 90%
  0
  0
  22. 2. 2017
  Pepazdepa (269 bodů)

  Očekávání byla obrovská a výsledek za to opravdu stál. Přitom doporučuji pro absolutní filmový zážitek si tento film, pokud možno, pustit s dabingem. Sice je to asi jediný film, u kterého to jsem schopný tvrdit, ale zároveň věřím, že to je pořád lepší, než poslouchat tu „českou“ angličtinu u anglických herců, což byl vlastně dle režiséra i záměr, aby rozlišil Čechy a Němce. A já mu to za zlé nemám. Poměrně rychle jsem to přešel bez povšimnutí, ale uznávám, že to někoho může dráždit. Horší to bylo s kamerou, která v zásadních akčních sekvencích poletovala jak hadr na holi ukrajinské uklízečky. Ale dobře, i to jsem nakonec odpustil a musím uznat, že i přes nejistotu během atentátu jsem ze závěrečné scény v kostele byl vysloveně nadšen. A to i přes poletující kameru, která tomu dodala patřičný zmatek a vytvořila zaručeně nejlepší válečnou scénu za posledních několik let. Nejde ale jenom o tyto jednotlivosti. Anthropoid je třeba pochválit hlavně jako celek. Vlastně jsem třeba nezažil podobnou spolupráci mezi českými a anglickými tvůrci. Už tím si myslím, že je tento film jedinečný. Pokud někdo hodnotí dvěma hvězdičkami a níže, tak zřejmě nekoukal na stejný film a nevnímal to, co jsem vnímal já. Poprvé jsem se setkal s tím, že má někdo zájem do světa uvést jeden z příběhů České, potažmo Československé, historie. A Adam Ellis byl pro mě super volba. Tak neuvěřitelně smutný příběh si zaslouží globální pozornost. A Anthropoid podle mě udělal maximum!

 • 70%
  0
  0
  28. 5. 2019
  speedy009 (260 bodů)

  Prekvapivo kvalitne spracovaná dobre známa téma v naších končinách. Človeka prinúti zmyslieť sa nad konaním a jednotlivých hrdinov aj "hrdinov". Príjemná záležitosť. Možno viac osloví fakt že sa nás to týka, než samotné herecké výkony. Ale film rozhodne nesklamal

 • 90%
  0
  0
  21. 2. 2017
  carloss (246 bodů)

  Velmi dobře obsazeno herci, jak zahraničními, tak velké části našich. Dobře natočeno a sestříháno, dobové oblečení a ulice Prahy to celé podtrhují. Člověk se na to dívá velmi emotivně, těžko říct jaký pocit z toho má nezaujatý divák. Nicméně toto pojetí bylo zajímavé a stojí za to vidět.

 • 80%
  0
  0
  10. 12. 2016
  Anni (240 bodů)

  Komorně natočený film o události, která se stala osudem velké spousty nevinných lidí. Nečekaně sugestivní a mnohdy poměrně drsné drama, slušné herecké výkony a kamera. Mínusem je pak trochu rušivá angličtina v českých reáliích, a děj ne zcela odpovídající skutečnostem. Přesto zajímavá podívaná, a díky za každý takový film, je třeba si připomínat i temné stránky naší minulosti.

 • 75%
  0
  0
  12. 11. 2019
  hejkalka (216 bodů)

  Především zahraniční tvůrci natočili film o velice důležité události z československých dějin. Podařilo se jim nebýt patetičtí a přesto je film strhující. Čeští herci hrají výtečně, stejně jako ti zahraniční. Jen více takové filmařské spolupráce, českému filmu by mohla pomoci:-)

 • 90%
  0
  0
  1. 3. 2017
  Silvie_ART (106 bodů)

  I když ta českoangličtina je dost vtipná, celkově udělal film perfektní dojem. Nakonec cítí člověk i tu českou hrdost a hned se běží si pořádně kostel a díry po kulkách prohlídnout.
  Pomalejší první půlka nijak nenudí, naopak film skvěle graduje.
  A je zajímaví, vidět klasickou českou tématiku, očima někoho nezůčastněného.

 • 85%
  0
  0
  1. 11. 2019
  M. McHart (83 bodů)

  Určitě vidět. Skvělá práce. A dětem se to musí ukázat, můžou chybět v dějepisu - a aspoň to pochopí.

 • 90%
  0
  0
  1. 12. 2016
  AlvySinger (75 bodů)

  Nebyl to nikterak průlomový film, ale v dnešní době, kdy český národ vzývá křiklouny a extrémisty(jeden sedí na hradě)stojí za to vzpomenout na skutečné hrdiny své doby. Obvykle nemám rád akční a válečné scény, ale u této finální v Kostele Cyrila a Metoděje jsem si to opravdu s nima prožil. Palec nahoru.

 • 85%
  0
  0
  4. 4. 2017
  B3RO5H (26 bodů)

  Česko-zahraniční obsazení mi ve filmu naprosto nevadilo. Jinak byl film dosti přesný, co se týče historické stránky. Výstižný, měl, tempo. Bohužel, jako každý "velkofilm" hrál dost na strunu romantickou, ale to nebylo až tak rušivé. Film byl celkově výborně zpracovaný, herecké výkony výborné. Doporučuji.

 • 40%
  0
  0
  13. 1. 2017
  Honza Zeman (9 bodů)

  Film obsahuje spoustu nepřesností,škoda, že si tvůrci filmu o atentátu více nepřečetli.

 • 0
  0
  11. 5. 2020
  Kubj (5 bodů)

  Film je hrozna ptakovina a je plny blbosti (Jozka Gabcik si pri seskoku vyvrknul kotnik, ve filmu ma nohu roztrzenou a zanechava za sebou louze krve. Uciteli Zelenkovi-Hajskemu a profesoru Vankovi ihned prasknou prava jmena a bydliste [pritom nikdo z jejich pomocniku nevedel jak se jmenuji, identitu menili 3x kvuli protektoratnim dokladum], vic nez atentatu je film venovan romantickym kecum parasutistu s jejich "devcaty", Karel Curda a jeho vypoved na gestapu neexistuje [pritom je to jedna z nejdulezitejsich udalosti], pri prestrelce v kostele kluci nemeli automaticke zbrane...) Nechapu, jak reziser mohl 16 let "studovat" operaci Anthropoid a pak vyplodit takovou hruzu. Vzdyt mel pri nataceni k ruce odbornika z VHU, tak ho mohl aspon trochu poslouchat.

 • 0
  1
  11. 9. 2019
  alex-van (2 bodů)

  • Dobry film , Obdivuji kazdeho , ktery dava nazory co by mel udelat herec ci rezicer nebo snenarita , kolik tech radilu natocily aspon reklamu ? Vsadim se ze nikdo !

  Hodnocení a recenze Anthropoid

  77 66 ?
  jak hlasovat?
  • Lucas90 75%
  • Alex 100%
  • InJo 70%
  • Psychotronix 90%
  • Mrykodaj 65%
  • Evianka 85%
  • Jimi Joker 95%
  • cerfik 40%
  • hlavněvklidu 75%
  • regazzoni 75%
  všechna hodnocení (150)

  V žebříčcích uživatelů

  3. místo z 3 v žebříčku uživatele Lucas90
  4. místo z 13 v žebříčku uživatele Lucas90
  4. místo z 13 v žebříčku uživatele Lucas90
  14. místo z 101 v žebříčku uživatele Lucas90
  45. místo z 67 v žebříčku uživatele homedo