Furiosa: Sága Šíleného Maxe

82%
Furiosa: Sága Šíleného Maxe
Lidská civilizace se rozpadá v základech. Mladá žena Furiosa je unesena z oázy známé jako „Green Place“ a skončí v rukou muže jménem Dementus, který šéfuje motorkářskému gangu. Během společných cest napříč pustinami narazí na Citadelu, které vládne Nadsmrťák Joe. Zatímco dva tyrani rozpoutají válku o totální nadvládu, Furiosa dělá, co může, aby přežila, a současně nepřestává snít o návratu domů. Film Furiosa: Sága Šíleného Maxe je nejnovějším dílem titulní série George Millera. V hlavních rolích se představí Anya Taylor-Joy jako Furiosa a Chris Hemswort jako Dementus.Recenze: Furiosa: Sága Šíleného Maxe

Kinobox.cz
80%

Furiosa: Sága Šíleného Maxe nenabízí tak uhrančivě vtahující zážitek jako předchozí Zběsilá cesta, což může leckoho trochu zklamat. Pokud se však vyladíte na to, co Furiosa skutečně je – tedy rozvinutí daného dystopického světa včetně jeho ekonomických a (anti)humanistických základů prostřednictvím životního příběhu jedné osudem trápené hrdinky – jen těžko budete z kina odcházet nespokojení.


Klajnik
Klajnik
8 701 bodů
8
Opět over the top, ale Furiosa mi sedla víc než Fury Road, protože mě víc bavily akční sekvence, líbil se mi větší důraz na rozvíjení fikčního světa a postavy - nebo spíš postava.
Anya Taylor-Joy je sice dobrá, ale příběh Furiosiny pomsty jsem tolik neprožíval. To je tím hlavním nedostatkem filmu - necítil jsem nic mimo vysokooktanové bavení a úžas nad technickým zpracováním. A nejde jen o to, že nejsem fanda mlčenlivých hrdinů. Mám raději okázalé showmany jako je Jack Sparrow nebo Joker.
To mě přivádí k záporákovi, který si poměrně krade film. Má docela dost prostoru, ale vůbec by mi nevadilo, kdyby ho měl ještě více. Nevadilo by mi, kdyby to bylo spíše o něm než o Furiose. Myslím si totiž, že Furiosa a Dementus se polohově nestřetávají; Myslím, že vážnost a útrapy hrdinčina příběhu jsou znevažovány tímhle komiksově přepáleným záporákem.
Chápu tedy proč, ale neprožíval jsem to s ní. Myslím, že divák by musel být lépe vypravěčsky zmasírován, aby se takhle vezl. Dementus sice popraví její matku, přičemž ji na to donutí koukat a ještě při tom ochutná její slzy. Je tak přehnanej, že ho člověk nemůže nemilovat, což je blbý, když bychom se jakožto diváci měli spíše vézt na stejné vlně s protagonistkou. V tom tedy vidím jednu z příčin toho, proč se nevezeme;

Záporák by musel být necharismatická svině. Další příčina tkví v tom, že není kladen dostatečný důraz na Furiosino utrpení; Ačkoliv jsou to formativní momenty její osobnosti, tak v nich nejsme dostatečně máčení a někdy jich jsme dokonce ušetřeni (viz to, jak přišla o ruku; vidíme jen to, jak je ruka zanechána - nikoli to, jak s ji uhryzala/urvala).
Současně je nám Furiosa často prezentovaná jako přespříliš silná a nezdolná, takže s amputovanou rukou přejede půl Pustiny na motorce... Z těchto důvodů jsem do jejího prožívání nebyl tak zapuštěný.
Zároveň ale vidím, že v závěru je snaha zrcadlit okázalého Dementa v mlčenlivé Furiose. Oba přišli o rodinu, což v nich zanechalo velkou prázdnotu. Furiosa ji chce zaplnit tím, že se pomstí Dementovi a Dementus už se ani nemá komu pomstit, a tak dělá vše, jen aby se trochu rozptýlil a dal zapomenout na to, co ho žere. Alespoň takhle se to scénář snaží zarámovat, ale Dementovo minulosti není věnováno takřka nic a on sám se po celou dobu chová jako jednorozměrná chaotic evil karikatura, takže nedokážu brát moc vážně tuhle údajnou hloubku jeho charakteru.
V tomhle ohledu mi ten film dostatečně nesedí, ale těžko říct, co to to opravilo. Pokud bychom víc měli prožívat příběh protagonistky, tak by se musel změnit záporák. Pokud by film měl být spíše o něm, musel by mít aspoň 3h stopáž. Museli bychom vidět, jaký byl Dementus před zhroucením společnosti, jak přišel o rodinu, jak ho to změnilo, jak se stal vůdcem nájezdníků, jak se v beznadějné pustině vypořádává s prázdnotou ve svém nitru, jak to vede zasévání prázdnoty i do dalších niter, jak rozpoutá válku s Immortan Joem a jak se mu jeho konání stane nakonec osudným. V té podobě filmu, kterou jsme dostali, tohle částečně je, ale jak říkám - zas tak dobře to vypravěčsky nefunguje.
Jestliže by se film věnoval spíše Dementovi (což dává smysl vzhledem k tomu, že je atraktivnější postavou), tak bychom dostali i tematicky lepší film, protože pomsta je už docela ohraná a zde navíc emocionálně nefunguje stejně jako toliko nefunguje motiv zuřivosti, která se k té pomstě váže, a která sice je sem tam náležitě vizualizována plameny, jenž halí postavy.
Proto bych navrhoval, aby se tematizovaly spíš motivy traumatu, disociace skrze humor a kompenzační mechanismy v postavě Dementa, který by mohl být vnímán jako takový perverzní odraz Maxe. Dále by se tematizovala beznadějnost pustiny a postapokalyptické sociokulturní a mocenské stavy. Do nějaké míry to přítomné jest třeba v tom, jak jsou všichni zmagořelí a jak vůdci kmenů ovládají svá společenství (Dementus; charisma a příslib zabezpečení, když se mu člověk osvědčí, Immortan Joe: voda,příslib posmrtného života ve Valhalle), ale ocenil bych zkrátka ještě více, protože zrovna tyhle věci mi přijdou zajímavé.
Sci-fi, dystopie, utopie, antiutopie nebo post-apo žánry můžou těžit ze světa, do něhož nás zvou a fantazírovat nad tím, jak by se lidé chovali v rámci různých fikčních stavů. To považuji za tematicky podmanivější než poměrně klasickou revenge story.

Ovšem uznávám, že zde tyto kvality spatřuji více než v předchozích Maxech. Zde se konečně více rozvíjí fikční svět i prezentuje se odhodlanost, kompetence v rámci přežití a starání se o zdroje v kontextu všudypřítomného nedostatku (viz úvodní naháněčka na motorkách).
Nějaká míra naivita je ale přítomná třeba v tom, že postavy hrají krásní herci, který očividně nedostatkem netrpí.
Divák ale tohle přejde, protože Miller ho nebude nudit ani minutu a celé je to režijně vymazlené. Divák může vidět tu práci za tím, jak si autor  důmyslně vymyslel choreografii scény a věděl, jak by měl každý záběr vypadat! Proto tenhle film obsahuje jedny z nejlepších akčních sekvencí vůbec.
Pohledově je to sice více digitální, ale odklon od zemitosti to taky činí rozmáchlejší a členitější. Akční sekvence útoku na obrněnou cisternu je šílená. Ta dějová prokomponovanost, choreografie a záběrování jsou vyhroceně kvalitní. Tohle vážně natočil 80 letej děděk?

GM za sebou má vlastně dobrej příběh o tvůrčím úspěchu, pádu a na stará kolena opětovné cestě na výsluní: Na začátku své kariéry vymyslel Mad Maxe a proslavil Mela Gibsona. Třetí díl ovšem docela posral a pak se to na pěknou dobu zadrhlo. Miller místo dalších Maxů vzal nějaké blbé animáky, až se mu po 20 letech od trojky podařilo dotáhnout Fury Road, což je jeden z nejlepších a nejzběsilejších akčních filmů všech dob. O dalších 9 let později přichází s Furiosou, kde se opět překonává a tentokrát i více rozvíjí reálie svého fikčního světa. Teď jsem opravdu zvědavej, co předvede ve trojice - Wasteland.
p.a.douch
p.a.douch
8 419 bodů
8
Je to dobrý film, o tom žádná. Ale podle mě, se ani jeden z Maxovských filmů, tolik nezaobíral duševními pochody hlavního hrdiny. A nikdy mně to nechybělo. Překonat nebo alespoň dorovnat Zběsilou cestu, to by byl těžký oříšek (u mě se to nepodařilo). Pan George Miller si zaslouží velké uznání za vytrvalost, s jakou nám servíruje příběhy ze světa Mad Maxe. K výkonu hlavní představitelky nemám žádné výhrady co se týče zahrání Furiosy, bohužel jí ale chybí fyzično. Každopádně mi trochu chyběla zběsilost a hlavně Mad Max (i když nám tam jednou probliknul). Lachy Hulme důstojně nahradil původního Immortan Joea. Již známí záporáci potěšili a Scabrous Scrotus mě vyloženě nadchnul (pěkná návaznost na hru). Dementus se taky snažil (důstojně se zařadil vedle Toecuttera, Weze, Ironbara, atd.) Hodně mi připomínal lorda Humunguse. Partička nohsledů Dementuse byla taky dost dobrá (zejména Octoboss byl mě bavil). Takže jedinou podstatnou výhradu mám k postavě Pretoriána Jacka, ten mi do Maxova světa moc nesedl. Doufám že se v dalších filmech nedočkáme nějaké Love Story. Vřele doporučuji návštěvu biografu.
mojmir.sedlacek
6 071 bodů
8
Je to jiné, ale ne špatné. Redefinice toho, jak by měl vypadat našlapaný akčňák 21. století se nekoná, Furiosa se Zběsilé cestě z hlediska adrenalinové živočišnosti a chaotičnosti rovnat nemůže. Nabízí však smysluplný a poutavý charakterový oblouk titulní postavy, jež je nepřekvapivě mnohem aktivnější figurou než Max v předchozím snímku. Osudový souboj okaté Anyy Taylor-Joy (na kterou si ale musíte dobrou třičtvrtě hodinu počkat) s tradičně trochu směšným a mytologizovaným padouchem Chrise Hemswortha má náboj, přesto je snad ještě zajímavější sledovat sociopatické šachy, které spolu hrají vyšinutí muži v čele tří městských osad. Novinka zábavně rozšiřuje svět, z něhož Zběsilá cesta ukázala jen drobounkou výseč, a zase jednou připomíná, že od uspořádání dystopické společnosti opravdu nelze čekat nic pěkného. Kamera, střih ani hudba nedrtí smysly tak intenzivně jako Zběsilá cesta, což leckoho jistě rozhodí, jako komplexní film o motivovaných postavách ve specifickém prostředí však snímek funguje vlastně lépe než předchozí Millerův hit. Není to tedy zcela bez výtek či zdvižených obočí, Furiosa ale za vidění na velkém plátně rozhodně stojí.


Dodatečné informace

Původní název:
Furiosa: A Mad Max Saga (více)
 • Austrálie Furiosa: Sága Šíleného Maxe
 • Austrálie Furiosa: A Mad Max Saga
 • Austrálie フュリオサ
 • Austrálie Furiosa
 • Austrálie Furiosa: Bir Mad Max Destanı
 • Austrálie Furiosa: Câu Chuyện Từ Max Điên
 • Austrálie Furiosa: Çılğın Maks əfsanəsi
 • Austrálie Furiosa: de la saga Mad Max
 • Austrálie Furiosa: De la saga Mad Max
 • Austrálie Furiosa: Mad Max sága
 • Austrálie Furiosa: Saga Mad Max
 • Austrálie Furiosa: Történet a Mad Maxből
 • Austrálie Furiosa: Uma Saga Mad Max
 • Austrálie Furiosa: Une saga Mad Max
 • Austrálie Фуриоза: Побеснели Макс сага
 • Austrálie Фуриоса: Mad Max Шежіресі
 • Austrálie Фуріоза: Шалений Макс. Сага
 • Austrálie फ्यूरीओसा: अ मैड मैक्स सागा
 • Austrálie 芙莉歐莎:瘋狂麥斯傳奇篇章
Premiéra v ČR:
23. 5. 2024
Distributor:
Vertical Entertainment
Země původu:
Austrálie, USA
Přístupnost:
15+
Rozpočet:
168 mil. USD
Tržby:
160,62 mil. USD (celosvětově)
Ocenění:
Žádná ocenění

Další z kolekce Furiosa: Sága Šíleného Maxe


Podobné