Furiosa: Sága Šíleného Maxe

80%

Komentáře a recenze 44

Dle počtu bodů
JosefTomas
JosefTomas
9 986 bodů
10
Já toho Millera žeru. Ten cápek opět redefinoval akční spektákl a opět úplně jinak, než v případě Fury Road. Ta je samozřejmě mnohem akčnější, ale Furiosa je... jiná. Hádá se ve mně nadšení s úžasem, ale vlastně vždycky dojdu k tomu, že ten film je zkrátka vynikající. Sere mě, že propadne a ještě víc mě sere, že Miller nedostane další šanci, aby ukázal, co všechno s tím dokáže... Nebudu říkat, že ten film je dokonalý, protože by určitě potřeboval někde zkrátit a triky mě občas trkly do oka (někde naopak otevřely hubu do kořán, takže je to vyrovnaný)... Hlavně je to ale zatraceně dobrý film, který dokáže zprostředkovat srozumitelnou jízdu napříč lety, etablovat svět, v němž se postavy pohybují a dělá Fury Road medvědí službu, díky níž je ten film vlastně ještě lepší... Nadšení neutuchá, takže ještě zmíním fantastickou Anyu Taylor-Joy, podfuckovsky bradpittovského Chrise Hemswortha, naprosto překvapující Tom Burke a hlavně teda Alyla Browne, jejíž přerod právě v Taylor-Joy je jedním z nejlepších vizuálních efektů za poslední dobu... A ještě rychle k akci, která je možná tím nejlepším, co Hollywood potkalo od posledního Wicka... Sakra, já ten film miluju...
Klajnik
Klajnik
8 701 bodů
8
Opět over the top, ale Furiosa mi sedla víc než Fury Road, protože mě víc bavily akční sekvence, líbil se mi větší důraz na rozvíjení fikčního světa a postavy - nebo spíš postava.
Anya Taylor-Joy je sice dobrá, ale příběh Furiosiny pomsty jsem tolik neprožíval. To je tím hlavním nedostatkem filmu - necítil jsem nic mimo vysokooktanové bavení a úžas nad technickým zpracováním. A nejde jen o to, že nejsem fanda mlčenlivých hrdinů. Mám raději okázalé showmany jako je Jack Sparrow nebo Joker.
To mě přivádí k záporákovi, který si poměrně krade film. Má docela dost prostoru, ale vůbec by mi nevadilo, kdyby ho měl ještě více. Nevadilo by mi, kdyby to bylo spíše o něm než o Furiose. Myslím si totiž, že Furiosa a Dementus se polohově nestřetávají; Myslím, že vážnost a útrapy hrdinčina příběhu jsou znevažovány tímhle komiksově přepáleným záporákem.
Chápu tedy proč, ale neprožíval jsem to s ní. Myslím, že divák by musel být lépe vypravěčsky zmasírován, aby se takhle vezl. Dementus sice popraví její matku, přičemž ji na to donutí koukat a ještě při tom ochutná její slzy. Je tak přehnanej, že ho člověk nemůže nemilovat, což je blbý, když bychom se jakožto diváci měli spíše vézt na stejné vlně s protagonistkou. V tom tedy vidím jednu z příčin toho, proč se nevezeme;

Záporák by musel být necharismatická svině. Další příčina tkví v tom, že není kladen dostatečný důraz na Furiosino utrpení; Ačkoliv jsou to formativní momenty její osobnosti, tak v nich nejsme dostatečně máčení a někdy jich jsme dokonce ušetřeni (viz to, jak přišla o ruku; vidíme jen to, jak je ruka zanechána - nikoli to, jak s ji uhryzala/urvala).
Současně je nám Furiosa často prezentovaná jako přespříliš silná a nezdolná, takže s amputovanou rukou přejede půl Pustiny na motorce... Z těchto důvodů jsem do jejího prožívání nebyl tak zapuštěný.
Zároveň ale vidím, že v závěru je snaha zrcadlit okázalého Dementa v mlčenlivé Furiose. Oba přišli o rodinu, což v nich zanechalo velkou prázdnotu. Furiosa ji chce zaplnit tím, že se pomstí Dementovi a Dementus už se ani nemá komu pomstit, a tak dělá vše, jen aby se trochu rozptýlil a dal zapomenout na to, co ho žere. Alespoň takhle se to scénář snaží zarámovat, ale Dementovo minulosti není věnováno takřka nic a on sám se po celou dobu chová jako jednorozměrná chaotic evil karikatura, takže nedokážu brát moc vážně tuhle údajnou hloubku jeho charakteru.
V tomhle ohledu mi ten film dostatečně nesedí, ale těžko říct, co to to opravilo. Pokud bychom víc měli prožívat příběh protagonistky, tak by se musel změnit záporák. Pokud by film měl být spíše o něm, musel by mít aspoň 3h stopáž. Museli bychom vidět, jaký byl Dementus před zhroucením společnosti, jak přišel o rodinu, jak ho to změnilo, jak se stal vůdcem nájezdníků, jak se v beznadějné pustině vypořádává s prázdnotou ve svém nitru, jak to vede zasévání prázdnoty i do dalších niter, jak rozpoutá válku s Immortan Joem a jak se mu jeho konání stane nakonec osudným. V té podobě filmu, kterou jsme dostali, tohle částečně je, ale jak říkám - zas tak dobře to vypravěčsky nefunguje.
Jestliže by se film věnoval spíše Dementovi (což dává smysl vzhledem k tomu, že je atraktivnější postavou), tak bychom dostali i tematicky lepší film, protože pomsta je už docela ohraná a zde navíc emocionálně nefunguje stejně jako toliko nefunguje motiv zuřivosti, která se k té pomstě váže, a která sice je sem tam náležitě vizualizována plameny, jenž halí postavy.
Proto bych navrhoval, aby se tematizovaly spíš motivy traumatu, disociace skrze humor a kompenzační mechanismy v postavě Dementa, který by mohl být vnímán jako takový perverzní odraz Maxe. Dále by se tematizovala beznadějnost pustiny a postapokalyptické sociokulturní a mocenské stavy. Do nějaké míry to přítomné jest třeba v tom, jak jsou všichni zmagořelí a jak vůdci kmenů ovládají svá společenství (Dementus; charisma a příslib zabezpečení, když se mu člověk osvědčí, Immortan Joe: voda,příslib posmrtného života ve Valhalle), ale ocenil bych zkrátka ještě více, protože zrovna tyhle věci mi přijdou zajímavé.
Sci-fi, dystopie, utopie, antiutopie nebo post-apo žánry můžou těžit ze světa, do něhož nás zvou a fantazírovat nad tím, jak by se lidé chovali v rámci různých fikčních stavů. To považuji za tematicky podmanivější než poměrně klasickou revenge story.

Ovšem uznávám, že zde tyto kvality spatřuji více než v předchozích Maxech. Zde se konečně více rozvíjí fikční svět i prezentuje se odhodlanost, kompetence v rámci přežití a starání se o zdroje v kontextu všudypřítomného nedostatku (viz úvodní naháněčka na motorkách).
Nějaká míra naivita je ale přítomná třeba v tom, že postavy hrají krásní herci, který očividně nedostatkem netrpí.
Divák ale tohle přejde, protože Miller ho nebude nudit ani minutu a celé je to režijně vymazlené. Divák může vidět tu práci za tím, jak si autor  důmyslně vymyslel choreografii scény a věděl, jak by měl každý záběr vypadat! Proto tenhle film obsahuje jedny z nejlepších akčních sekvencí vůbec.
Pohledově je to sice více digitální, ale odklon od zemitosti to taky činí rozmáchlejší a členitější. Akční sekvence útoku na obrněnou cisternu je šílená. Ta dějová prokomponovanost, choreografie a záběrování jsou vyhroceně kvalitní. Tohle vážně natočil 80 letej děděk?

GM za sebou má vlastně dobrej příběh o tvůrčím úspěchu, pádu a na stará kolena opětovné cestě na výsluní: Na začátku své kariéry vymyslel Mad Maxe a proslavil Mela Gibsona. Třetí díl ovšem docela posral a pak se to na pěknou dobu zadrhlo. Miller místo dalších Maxů vzal nějaké blbé animáky, až se mu po 20 letech od trojky podařilo dotáhnout Fury Road, což je jeden z nejlepších a nejzběsilejších akčních filmů všech dob. O dalších 9 let později přichází s Furiosou, kde se opět překonává a tentokrát i více rozvíjí reálie svého fikčního světa. Teď jsem opravdu zvědavej, co předvede ve trojice - Wasteland.
p.a.douch
p.a.douch
8 438 bodů
8
Je to dobrý film, o tom žádná. Ale podle mě, se ani jeden z Maxovských filmů, tolik nezaobíral duševními pochody hlavního hrdiny. A nikdy mně to nechybělo. Překonat nebo alespoň dorovnat Zběsilou cestu, to by byl těžký oříšek (u mě se to nepodařilo). Pan George Miller si zaslouží velké uznání za vytrvalost, s jakou nám servíruje příběhy ze světa Mad Maxe. K výkonu hlavní představitelky nemám žádné výhrady co se týče zahrání Furiosy, bohužel jí ale chybí fyzično. Každopádně mi trochu chyběla zběsilost a hlavně Mad Max (i když nám tam jednou probliknul). Lachy Hulme důstojně nahradil původního Immortan Joea. Již známí záporáci potěšili a Scabrous Scrotus mě vyloženě nadchnul (pěkná návaznost na hru). Dementus se taky snažil (důstojně se zařadil vedle Toecuttera, Weze, Ironbara, atd.) Hodně mi připomínal lorda Humunguse. Partička nohsledů Dementuse byla taky dost dobrá (zejména Octoboss byl mě bavil). Takže jedinou podstatnou výhradu mám k postavě Pretoriána Jacka, ten mi do Maxova světa moc nesedl. Doufám že se v dalších filmech nedočkáme nějaké Love Story. Vřele doporučuji návštěvu biografu.
Motinski
Motinski
7 369 bodů
8
Druhá zbesilá cesta sa nekoná, no stále ide o ultra zbesilý film. Miller má jasnú víziu, snaží sa ukázať fungovanie zdevastovaného obsiahlejšie a Furiosa je vďaka tomu pribehovejšia ako Mad Max. Kamerové úlety sú opäť pastva pre oči, živelnosť dýcha z každého záberu a akcia nemá hluché miesta. Že by boli postavy nejak extra výnimočne spracované ale nemôžem povedať a taký Hemsworth mi nesadol vôbec. Pár záberov pôsobí umelejšie ako by sa patrilo, no ide o zážitok. Ten rev motorov a púštne súboje ma neomrzia len tak. Technicky veľmi silný nadštandard oproti konkurencii.
mojmir.sedlacek
6 159 bodů
8
Je to jiné, ale ne špatné. Redefinice toho, jak by měl vypadat našlapaný akčňák 21. století se nekoná, Furiosa se Zběsilé cestě z hlediska adrenalinové živočišnosti a chaotičnosti rovnat nemůže. Nabízí však smysluplný a poutavý charakterový oblouk titulní postavy, jež je nepřekvapivě mnohem aktivnější figurou než Max v předchozím snímku. Osudový souboj okaté Anyy Taylor-Joy (na kterou si ale musíte dobrou třičtvrtě hodinu počkat) s tradičně trochu směšným a mytologizovaným padouchem Chrise Hemswortha má náboj, přesto je snad ještě zajímavější sledovat sociopatické šachy, které spolu hrají vyšinutí muži v čele tří městských osad. Novinka zábavně rozšiřuje svět, z něhož Zběsilá cesta ukázala jen drobounkou výseč, a zase jednou připomíná, že od uspořádání dystopické společnosti opravdu nelze čekat nic pěkného. Kamera, střih ani hudba nedrtí smysly tak intenzivně jako Zběsilá cesta, což leckoho jistě rozhodí, jako komplexní film o motivovaných postavách ve specifickém prostředí však snímek funguje vlastně lépe než předchozí Millerův hit. Není to tedy zcela bez výtek či zdvižených obočí, Furiosa ale za vidění na velkém plátně rozhodně stojí.
marie-kolarova
marie-kolarova
2 890 bodů
9
První polovina je trochu rozvláčnější, pak se rozjede nejen akce ale i příběh se stává sevřenějším s výraznějším prokreslením postav. Principiálně nefandím dělení do kapitol, zda to byla jedna z možností, jak se vypořádat s delším časovým obloukem. Parádní scény a krásné vizuální záběry včetně několika ikonických. A jedná téměř dojatě romantická scéna, která skončila stejně krutě, jak krutý je tento postapokalyptický svět. Parádní atmosféra se špetkou naděje ale také realismu, protože v tomto světě není možné se neušpinit.
Renfield
Renfield
2 879 bodů
8
Dalo by se říct, že Furiosa je první postavou z celého Wastelandu, které nechybí minulost a tím i motivace. Už to není pouze o surovinách, je tu svým způsobem něco víc, i když suroviny logicky zůstávají. Musí, v každém dystopickém světě by byly pro většinu tím nejdůležitějším, tady však převládá pomsta, na jejímž pozadí píše George Miller kroniku Wastelandu a ještě tak rozšiřuje akční Fury Road. Dokonce i některé z jeho postav, například Immortan Joe se dočká jakéhosi polidštění. Miller si k tomu, aby tato kronika fungovala, vystačí s jedinou akční scénou. Alespoň pokud jde o délku, jinak je jich tu hned několik, třeba výborný úvod. Všechny jsou však takové "pozvolnější", nepostrádají mystickou atmosféru, čemuž dopomáhá i Tom Holkenborg, který je tentokrát nikam nežene. To však neplatí o přepadení cisterny, která jasně dává vzpomenout na Fury Road. Nechybí neuvěřitelné úhly kamery, fantastická práce kaskadérů a hlavně spousta adrenalinu. Nejlepší možný start do druhé poloviny, která více pracuje i s Dementusem Chrise Hemswortha, v té šílenosti mu dává určité city, ale i humor. Celkově mi Hemsworth do role velmi sedl, takže závěr sice velmi fajn, ale přát jsem mu ho nemohl. Anya Taylor-Joy tady hraje především pohledem, což úplně stačí. Alyla Browne byla jako její mladší verze také výborná.
JaraSlama
JaraSlama
2 332 bodů
8
Vzpomínáte si na obavy, že George Miller nezvládne čtvrtého Šíleného Maxe, a následné nadšení po Zběsilé cestě v roce 2015? Furiosa: Sága Šíleného Maxe, prequel k Zběsilé cestě, přináší zcela odlišný příběh. Tentokrát se Miller zaměřuje více na postavy a svět než na akci. Sledujeme Furiosu od dětství, jak se učí přežít ve světě násilí a šílenství. Anya Taylor-Joy září jako dospělá Furiosa, přinášející Millerovu vizi silné ženské hrdinky. Furiosa sice nenabízí tolik akce jako předchůdce, ale stále přináší fascinující a originální pohled na postapokalyptický svět.
naineko
naineko
1 576 bodů
10
Dobré to bylo a nejspíš si dám nášup. Možná méně intezivní než Fury Road, ale i tak našlapané. Vyprávěním blízké Mad Max komiksu z roku 2015. Skvělé doplňuje Fury Road, určitě obstojí i samostatně.
Jto_rating
Jto_rating
1 568 bodů
8
O co go? Film je dokonalý pro maskulinní diváky. Přestože protagonistka je dívka. Ale je taková Tomboy (dívka s chlapeckými zájmy, toužící po znalostech a nepodřizuje se pravidly). Skoro jediný co v tomto světě najdete jsou motorová vozidla, zbraně a pokoušení se přežít. Jedná se již o pátý díl ze série Madmax. Já osobně jsem začal až když to nebylo tolik o Maxovi (Šílený Max: zběsilá cesta, 2015 [9/10]). A ono to fungovalo. Pro vás skvělá zpráva, pokud jste Maxem nepolíbení (🤨) můžete začít tímto novým filmem. Je totiž prequelem toho oscarového filmu z roku 2015 a jak řekl režisér (téměř osmdesátiletý oscarový borec George Miller) - tyto dva díly si můžete pustit jako jeden velký film, protože jsou skvěle propojený. Děj Příběh pojednává o malé Furiose, která je odvlečena ze své domoviny - zeleného ráje. A je vláčena pustinou jako majetek, dokud se nepokusí dostat se domů. Postavy Perfektně zahrané postavy. Ať už protagonistka Furiosa hraná Taylor Joy (Menu - 8/10, Seveřan - 8/10, Rozpolcený - 7/10) Dementuse se zhostil Chris Hemswort (Vyproštění 1, 2 - 7/10, Thor v MCU), který si tuto roli podle všeho velmi užíval a podal skvělý herecký výkon. Chová se tu jak humorně tak šíleně. Popravdě řečeno možná herecky lepší než Anya, ale ta neměla tak emoční postavu. Ještě tu hraje postavu mentora Tom Burke, který předvedl tak nějak průměrný výkon. Look a feeling Vizuál se drží v podobném duchu jako jednička, ale je tam více CGI, které tak ve dvou případech je na škodu. Každopádně to co je prakticky je slušně natočeno. Naštěstí snímek jen nekopíruje kostru předchozího dílu, ale dostaneme se i na jiné lokace nebo uvidíme další zajímavé akční scény. Díky tomu získáme aspoň minimální lorový přínos. Každopádně ve ¾ je to trošku nudnější, protože už víte kvůli budování k čemu to směřuje a nějaký podřádný fighty vás nezajímají, zajímá vás konec. Shrnutí Film kvůli vrčení motorů a krásnému obrazu doporučuji, pokud vás to zaujalo, zkouknout na velkých plátnech . A jestli vyjde další díl, o kterém se šeptalo, tak budu rád. Konečně se dozvíme co bylo dál. . Dodatek: Make-up taylor občas jak se leskne vypadá divně.