Neúplatní

83%
Neúplatní

Chicago 20. let minulého století poznalo opravdovou žízeň. A také sílu mafie. Ostatně tak je tomu vždycky, když někdo prosadí vyhlášení prohibice... Jenže stejně tak se vždy najdou i lidé, kteří jsou ochotni proti zločinu bojovat. Zde je oním odvážlivcem Eliot Ness, zvláštní agent ministerstva financí, který se rozhodl vyhlásit válku samotnému Alu Caponeovi. Shromáždil kolem sebe skupinu věrných mužů zákona, takzvané neúplatné, s jejichž pomocí se postavil tváří v tvář korupci, vydírání a zločinu. A v této svaté válce za právo, lemované mnoha mrtvými těly, nakonec "neúplatní" uspěli. Nelítostná válka s gangstery byla natočena na motivy skutečných událostí.
Brenan88
Brenan88
46 853 bodů
9.5
Nechápu z jakého důvodu jsem tolik let otálel se sledováním toho geniálního filmu. Vždyť je tady v podstatě všechno co mám na filmech rád a k tomu všemu je to gangsterka s De Nirem, Connerym, Costnerem a Garciou v hlavní roli. Jsem rád, že jsem svou chybu konečně napravil a věřím, že s dalším shlédnutím už nebudu čekat tak dlouho. PS: Konečně jsem naplno pochopil scénu se s schody na nádraží z Bláznivé střeli.
Psisko59
Psisko59
32 789 bodů
9.5
Výborné herecké výkony - Costner na svém vrcholu, skvělý Andy Garcia ... A neumím si představit, že by Al Caponea mohl hrát někdo jiný než úžasný Robert de Niro. Kultovní parafráze Ezenštejnovy slavné scény s dětským kočárkem na oděských schodech z filmu Křižník Potěmkin - režisér jí vzdal hold scénou přestřelky na nádraží, kdy policie usiluje o zajištění klíčového svědka, tedy Al Caponeova účetního - se proslavila stejně jako originál.
martin-mickey-stusak
martin-mickey-stusak
27 931 bodů
8
Že byl Al Capone v době prohibice nejmocnějším gangsterem nemůže být pochyb. Ironií jeho osudu je však skutečnost, že přes všechny své hrůzné zločiny byl nakonec uvězněn na základě dluhu na daních. A jak ukazuje tento příběh i během soudního přelíčení na základě tohoto skutku byl málem osvobozen. V 80. letech vzniklo tzv. gangsterských filmů více než dost a tento se klidně a hrdě může řadit vedle ně. Je považován za jeden z největších a nejsilnějších filmových počinů tohoto žánru. Sean Connery byl dokonce za vedlejší roli policisty Jima Maloneho oceněn Oscarem. Snímek sice nemá takovou hloubku a hutnou atmosféru jako třeba nejslavnější 'Kmotr', ale jako taková prachobyčejná vyprávěnka, kterou svým umem sobě vlastním podpořil i Robert de Niro právě rolí Al Capona, bohatě postačí. Brian de Palma už měl za sebou remake snímku 'Zjizvená tvář' z roku 1986, a tak moc dobře věděl kde, co a jak. Kevin Costner dostal svou rolí nelehký úkol, ale nedá se říct, že by to nezvládl. Krapet naivní človíček, avšak ve svém zájmu důvěryhodný. Asi nejsilnější scénou je přestřelka na schodišti, kde je centrem dění kočárek s dítětem sjíždějící po schodech. Tato scéna se zapsala do filmových dějin. Dokonce byla v budoucnu ještě nejednou použita. Buď jak buď, snímek jako celek má ohromný potenciál a i když se v jádru atmosféry polevilo, stojí za to ho neminout.

Dodatečné informace

Původní název:
The Untouchables (více)
  • USA Neúplatní
  • USA The Untouchables
  • USA Nepodplatiteľní
Premiéra v ČR:
1. 7. 1990
Země původu:
USA
Přístupnost:
18+
Rozpočet:
25 mil. USD
Tržby:
76,27 mil. USD (celosvětově)
Čeština:
Neúplatní je dostupný s českými titulky a českým dabingem

Podobné


Předplatná


Powered byJustWatch