23. 1. 2013

20. ročník výročních filmových cen

ČESKÝ LEV 2012

Tisková zpráva č. 6 ze 23. ledna 2013

Dámy a pánové,

dovolujeme si vám přeposlat všechny základní údaje, které zazněly na dnešní tiskové konferenci k jubilejnímu 20. ročníku Českého lva.

Nominace vyhlášené ke 23. lednu 2013:

Český lev za nejlepší zahraniční film
Atlas mraků (EEAP)
Hugo a jeho velký objev (Bontonfilm)
Le Havre (Cinemart)
Nedotknutelní (H.C.E.)
Rozchod Nadera a Simin (Artcam)

Český lev za nejlepší filmový plakát
Čtyři slunce (Aleš Najbrt, Marek Pistora)
DONT STOP (Marius Corradini)
Modrý tygr (Juraj Horváth)
Polski film (Aleš Najbrt, Martin Vácha)
Ve stínu (Marius Corradini)

Cena Magnesia za nejlepší studentský film roku
M.O. (Jakub Kouřil)
Numbers (Robert Hloz)
Svlíkání (Jiří Volek)
Tenkrát poprvé (Nina Mikesková)
Velkej Honza (Marek Ciccotti)

Cena filmových kritiků a teoretiků – Nejlepší hraný film
Čtyři slunce
Odpad město smrt
Okresní přebor - Poslední zápas Pepika Hnátka
Polski film
Ve stínu

Cena filmových kritiků a teoretiků – Nejlepší dokumentární film
Dva nula
Láska v hrobě
Soukromý vesmír
Tmář a jeho rod aneb Slzavé údolí pyramid
Věra 68

Cena portálu Kinobox.cz za nejlepší film
Líbáš jako ďábel
Okresní přebor - Poslední zápas Pepika Hnátka
Probudím se včera
Tomorrow Will Be Better
Ve stínu


HLAVNÍ VEČER
SOBOTA, 2. BŘEZNA 2013 – 20:00 hodin
LUCERNA – VELKÝ SÁL, PŘÍMÝ PŘENOS NA ČT1

moderátor večera: Jan Budař
 
scénář: Jan Budař, Michal Caban, Petr Vachler
režie večera: Michal Caban
dramaturg VAC: Jan Stehlík, Ondřej Vosmík
režie TV přenosu: Adam Rezek, Petr Vachler
hlavní kameraman: Jan Matiášek
výkonný producent VAC: Lukáš Borovička, Martina Stránská
kreativní producent: Josef Prouza
výkonný producent ČT: Martin Kořínek
hlavní dramaturg ČT: Ben Tuček

NOMINAČNÍ VEČER
SOBOTA, 2. ÚNORA 2013 – 20:00 hodin
KINO LUCERNA, PŘÍMÝ PŘENOS NA ČT2

moderátoři večera: Simona Babčáková, Jakub Žáček
 
scénář: Simona Babčáková, Jakub Žáček, Petr Vachler
režie večera: Petr Vachler
dramaturg VAC: Jan Stehlík, Ondřej Vosmík
režie TV přenosu: Petr Vachler
hlavní kameraman: Jan Matiášek
výkonný producent VAC: Lukáš Borovička, Martina Stránská
kreativní producent: Josef Prouza
výkonný producent ČT: Martin Kořínek
hlavní dramaturg ČT: Ben Tuček

výtvarník sošky: Jakub Švéda
MATERIÁLY PRO NOVINÁŘE KE STAŽENÍ: www.ceskylev.cz


PROGRAM NOMINAČNÍHO VEČERA

Vyhlášení Českého lva v kategorii
ČESKÝ LEV ZA NEJLEPŠÍ ZAHRANIČNÍ FILM

vyhlášení vítězů nespadajících do kategorií Českého lva
CENA MAGNESIA ZA NEJLEPŠÍ STUDENTSKÝ FILM ROKU 2012
CENY FILMOVÝCH KRITIKŮ A TEORETIKŮ ZA NEJLEPŠÍ HRANÝ A DOKUMENTÁRNÍ FILM
CENA ZA NEJLEPŠÍ FILMOVÝ PLAKÁT
CENA FILMOVÉHO PORTÁLU KINOBOX.CZ ZA NEJLEPŠÍ FILM ROKU 2012

Vyhlášení nominací na ceny Český lev 2012 v následujících kategoriích
FILM  
DOKUMETÁRNÍ FILM  
REŽIE  
SCÉNÁŘ  
KAMERA  
HUDBA  
STŘIH  
ZVUK  
VÝTVARNÉ ŘEŠENÍ FILMU  
HEREČKA VE VEDLEJŠÍ ROLI  
HEREC VE VEDLEJŠÍ ROLI  
HEREČKA V HLAVNÍ ROLI  
HEREC V HLAVNÍ ROLI  

SEZNAM HRANÝCH FILMŮ – ČESKÝ LEV 2012

7 DNÍ HŘÍCHŮ Jiří Chlumský
AŽ DO MĚSTA AŠ Iveta Grófová
BASTARDI 3 Tomáš Magnusek
CESTA DO LESA Tomáš Vorel
ČTYŘI SLUNCE Bohdan Sláma
DONT STOP Richard Řeřicha
KONFIDENT Juraj Nvota
KOZÍ PŘÍBĚH SE SÝREM Jan Tománek
LABYRINT Tomáš Houška
LÁSKA JE LÁSKA Milan Cieslar
LÍBÁŠ JAKO ĎÁBEL Marie Poledňáková
MODRÝ TYGR Petr Oukropec
MŮJ VYSVLEČENEJ DENÍK Martin Dolenský
ODPAD MĚSTO SMRT Jan Hřebejk
OKRESNÍ PŘEBOR – POSLEDNÍ ZÁPAS PEPIKA HNÁTKA Jan Prušinovský
POLSKI FILM Marek Najbrt
POSEL Vladimír Michálek
POSLEDNÍ VÝKŘIK Tomáš Kučera
PRAHO, MÁ LÁSKO Tomáš Pavlíček, Markéta Černá, Viktória Dzurenková, Jakub Šmíd
PROBUDÍM SE VČERA Miloslav Šmídmajer
PŘÍBĚH Z PERIFERIE Karel Hřib
PŘÍLIŠ MLADÁ NOC Olmo Omerzu
SIGNÁL Tomáš Řehořek
SVATÁ ČTVEŘICE Jan Hřebejk
ŠKOLNÍ VÝLET Petr Šícha
TADY HLÍDÁM JÁ Juraj Šajmovič ml.
TAMBYLLES Michal Hogenauer
VE STÍNU David Ondříček
VRÁSKY Z LÁSKY Jiří Strach
ZÁBLESKY CHLADNÉ NEDĚLE Ivan Pokorný

SEZNAM DOKUMENTŮ – ČESKÝ LEV 2012

DVA NULA Pavel Abrahám
HRA O KÁMEN Jan Gebert
KAREL REISZ, TEN FILMOVÝ ŽIVOT Petra Všelichová
LÁSKA V HROBĚ David Vondráček
NEJVĚTŠÍ PŘÁNÍ Olga Špátová
OBČAN K. Michal ,,Romeo‘‘ Dvořák
PEVNOST Klára Tasovská, Lukáš Kokeš
ROK KONOPÍ Petr Slabý
SOUKROMÝ VESMÍR Helena Třeštíková
TAJEMSTVÍ PODZEMNÍ TOVÁRNY V CHEBU Miloš Pilař
TMÁŘ A JEHO ROD ANEB SLZAVÉ ÚDOLÍ PYRAMID Karel Vachek
TOMORROW WILL BE BETTER Martin Přívratský
VÁŇA Jakub Wagner
VĚRA 68 Olga Sommerová
ZEMĚ ČESKÁ, DOMOV TVŮJ! Adolf Zika

CENA MAGNESIA ZA NEJLEPŠÍ STUDENTSKÝ FILM 2012

Magnesia

Statut ceny

Společnost Karlovarské minerální vody, a.s. ve spolupráci s Českým lvem a Českým filmovým centrem letos již potřetí oceňují nejlepší studentský film Cenou Magnesia za nejlepší studentský film.
Cílem tohoto ocenění je další zviditelnění českého studentského filmu, podpora začínajících umělců a také motivace studentů filmových škol pro jejich další tvůrčí práci.

Režisér vítězného filmu bude vyhlášen na nominačním večeru Českého lva dne 2. února 2013 v přímém přenosu na ČT2, obdrží stejně jako loni finanční prémii ve výši 100 000,- Kč poskytnutou partnerem ceny, společností Karlovarské minerální vody.

Stručná pravidla pro přihlášení filmu na Cenu Magnesia za nejlepší studentský film:

  1. O ocenění se může ucházet hrané, animované, dokumentární nebo experimentální filmové dílo s maximální délkou do 40 minut včetně počátečních a koncových titulků.
  2. Režisér filmového díla musí studovat formou prezenčního studia vzdělávací instituci, která je producentem nebo koproducentem filmového díla, ucházejícího se o ocenění. Filmové dílo může být nominováno i v případě, že režisér absolvuje nebo opustí vzdělávací instituci v daném školním roce.
  3. Filmové dílo musí vzniknout pod vedením pedagogů vzdělávací instituce, v rámci výuky na této vzdělávací instituci. Tvůrci filmového díla se mohou při jeho výrobě řídit radami i jiných filmových profesionálů, než jsou pedagogové vzdělávací instituce, na které studují. Tito filmoví profesionálové by se však neměli nějak výrazně podílet na výrobě tohoto filmového díla.
  4. O ocenění se mohou ucházet filmová díla vyrobená v předešlém kalendářním roce (1.1. - 31. 12.).
  5. Počet filmových děl ucházejících se o ocenění za jednu vzdělávací instituci není nijak početně omezen.
  6. Celé znění stanov: www.kinobox.cz/ceskylev/stanovy/cena-magnesia

Postup výběru nominovaných filmových děl na Cenu Magnesia za nejlepší studentský film:

Veškerá filmová díla ucházející se o ocenění, shlédla pětičlenná výběrová komise, složená z filmových profesionálů, teoretiků a novinářů sestavená Českým filmovým centrem. Jmenovitě Vojtěch Rynda, programový ředitele Festivalu krátkých filmů Praha Karel Spěšný, animátorka Niké Papadopulosová, Petr Horák ze sdružení iShorts a Markéta Šantrochová z ČFC. Tato komise vybrala 20 nejlepších filmů, které ohodnotí minimálně patnáct členů České filmové a televizní akademie a jeden zástupce společnosti Karlovarské minerální vody, a.s.

Přihlášené filmy a tvůrci

CESTA Ondřej Dolejší
ČECHOVÉ NA MĚSÍCI Matěj Mráz
HAKA Adam Hobzik
IN VINO VERITAS Aneta Žabková Kýrová
JEDEN DEN V ŽIVOTĚ Jan Látal
KDE ROSTOU MOTÝLI? Vlaďka Macurová
LAST BEAT Robin Lipo
M.O. Jakub Kouřil
NUMBERS Robert Hloz
O ŠUNCE Eliška Chytková
OFFICE WORKERS Sangeun Won
ONDŘEJ VETCHÝ JE PŘEMYSL OTAKAR II. Josef Heřmánek
PARADIGMA Martina Nagyová
POSLEDNÉ LÉTO Juraj Klaudíny
SUPERMAN Lukáš Hrdý
SVLÍKÁNÍ Jiří Volek
TENKRÁT POPRVÉ Nina Mikesková
DRATVOVÁ, NAR. 1989 Adam Sedlák
VALAŠSKÉ RUGBY Tomáš Pavelek
VELKEJ HONZA Marek Ciccotti

Porota pro rok 2012

Jaroslav Brabec
Jan Drbohlav
Robert Geisler
Marek Jícha
Jiří Klenka
Martin Karas
Lucie Konášová
Josef Konáš
Milan Kuchynka
Petr Oukropec
Jana Plodková
Jiří Strach
Vratislav Šlajer
Radim Špaček
Jan Šuster
Helena Uldrichová
Petr Vachler
Petr Zelenka


CENA FILMOVÝCH KRITIKŮ A TEORETIKŮ 2012 ZA NEJLEPŠÍ HRANÝ A DOKUMENTÁRNÍ FILM

Porota:
Alice Aronová
Tomáš Bartošek
Petr Bilík
Tereza Brdečková
Michal Bregant
Marek Čech
Marie Dostálová
Miloš Fikejz
Jan Foll
František Fuka
Jan Hauer
Tomáš Chvála
Kateřina Korbářová
Jan Lukeš
Pavel Mandys
Oldřich Mánert
Pavlína Nouzová
Martin Novosad
Milica Pecháčková
Tomáš Pilát
Agáta Pilátová
Jan Rejžek
Václav Rybář
Aleš Smutný
Kateřina Svatoňová
Jiří Svoboda
Martin Svoboda
Otakar Svoboda
Michal Šobr
Štefan Titka
Stanislav Ulver
Jiří Voráč
Pavel Žďárek


ČFTA

ČESKÁ FILMOVÁ A TELEVIZNÍ AKADEMIE
reprezentativní orgán českých filmových a televizních tvůrců

ČFTA je profesní organizací, která rozhoduje i o nominacích českých filmů na soutěž OSCAR, uděluje výroční filmové ceny ČESKÝ LEV, výroční televizní ceny ELSA a spolupracuje při prezentaci České republiky.

Nejvyšším orgánem je prezídium, kterému administrativně podléhá organizační řízení, kontrola a zásady všeobecné politiky akademie.

V čele prezídia stojí správní rada.

PREZÍDIUM ČFTA

Miroslav Ondříček prezident
Petr Vachler ředitel
Jiří Bartoška předseda správní rady
Eva Zaoralová členka správní rady
Jan Svěrák člen správní rady
Jan Mattlach člen správní rady
Alois Fišárek člen správní rady
Pavel Strnad člen správní rady
Ivo Mathé předseda dozorčí rady
Jaroslav Bouček člen dozorčí rady
Václav Marhoul člen dozorčí rady
Helena Třeštíková  
Ondřej Trojan  
Čestmír Kopecký  
Saša Gedeon  

ČLENOVÉ ČFTA

Abrhám Josef - herec
Andrle Ivo - distributor
Balej Jan - výtvarník
Balzer Jan - producent
Barák Vladimír - střihač
Barta Jiří - režisér, výtvarník
Bartoška Jiří - herec
Bernard Jan - filmový teoretik
Biermann Rudolf - producent
Bílek Jan - producent
Blažek Jiří - dramaturg, scenárista
Bohdalová Jiřina - herečka
Boráros Henrich - výtvarník
Borovan Pavel - producent
Bouček Jaroslav - producent
Brabec F.A. - kameraman
Brabec Jaroslav - kameraman
Brejchová Jana - herečka
Brodská Tereza - herečka
Brožek Jiří - střihač
Budař Jan - herec, scenárista
Císařovský Josef - režisér
Czaban Karel - producent
Čabrádek Karel - scénárista
Čech Jakub - mistr zvuku
Čech Martin - kameraman
Černý Karel - architekt
Čorba Milan - kostýmní výtvarník
Daňhel Antonín - kameraman
Danielis Aleš - filmový distributor
Dejdar Martin - herec
Donutil Miroslav – herec
Drbohlav Jan - scenárista
Eben Marek - herec, moderátor
Ekrt Viktor - mistr zvuku
Epstein Marek – scenárista
Fenič Fero - režisér, producent
Filip František - režisér
Fišárek Alois - střihač
Gedeon Saša - režisér
Geisler Robert – režisér, scénárista
Geislerová Anna - herečka
Goetz Jindřich - architekt
Gogola Jan - scenárista
Greifová Irena - kostýmní výtvarnice
Hádek Kryštof – herec
Hanák Dušan - režisér
Hanzlík Jaromír - herec
Heřmánek Karel - herec
Hladík Radim jr. - mistr zvuku
Hlas Ivan - hudební skladatel
Hlupý Jiří - architekt
Holomek Vladimír - kameraman
Holoubek Prokop – hudebník
Holubec Michal - mistr zvuku
Holubová Eva - herečka
Houdek Michal - mistr zvuku
Hrdlička Pavel - střihač
Hrubá Veronika - výtvarnice
Hřebejk Jan - režisér
Hubač Ivan - scenárista, dramaturg
Hubinská Jana - herečka
Chlpek Otto - mistr zvuku
Chramostová Vlasta - herečka
Chýlková Ivana - herečka
Irglová Markéta – držitelka Oscara
Issová Klára - herečka
Jakubisko Juraj - režisér
Janek Miroslav - režisér
Janžurová Iva - herečka
Jarchovský Petr - scenárista
Jelínek Josef - kostýmní výtvarník
Ježek Jiří - producent
Ježek Ondřej - mistr zvuku
Jícha Marek – kameraman
Jíra Jan - filmový distributor
Jirásek Jan - hudební skladatel
Jiráský Zdeněk – režisér, scenárista
Kallista Jaromír - producent
Klein Dušan - režisér
Klenka Jiří - mistr zvuku
Klíma Josef - scenárista, publicista
Klusák Jan - hudební skladatel
Knoflíček Jan - producent
Kocáb Michael - hudební skladatel
Kochman Karel - televizní odborník
Konáš Josef - scenárista
Konášová Lucie - scenáristka
Kopecký Čestmír - producent
Koutský Pavel - režisér, výtvarník
Krejčík Jiří - režisér
Krobot Miroslav – herec, režisér
Kronerová Zuzana – herečka
Kučera Štěpán – kameraman
Kuchynka Milan - producent
Labuda Marián - herec
Lábus Jiří - herec
Lasica Milan - herec
Leščák Marek - scenárista
Lipský Lubomír - herec
Liška Pavel - herec
Luňák Pavel - režisér, scenárista
Macák Jiří - kameraman
Mahler Zdeněk - scenárista
Macháček Jiří - herec
Macháně Jiří - kameraman
Malíř Jan - kameraman
Mareček Martin – režisér, scenáristav Marek Diviš - kameraman
Marek Petr – režisér, hudební skladatel
Marhoul Václav - producent
Mathé Ivo - televizní odborník
Mattlach Jan - střihač
Menzel Jiří - režisér
Metcalfe Andrea - producentka
Michálek Vladimír - režisér
Milota Stanislav - kameraman
Moravec Boris - architekt
Morávek Vladimír - režisér
Mravec Juraj – mistr zvuku
Muchow Jan P. - hudební skladatel
Najbrt Marek – režisér, scénarista
Nekvasil Ondřej - výtvarník, architekt
Němec Jan - režisér
Nikolaev Petr – režisér
Novinski Michal – hudební skladatel
Ondříček David - režisér
Ondříček Miroslav - kameraman
Oukropec Petr - producent
Pavlátová Michaela - režisérka, výtvarnice
Pawlowská Halina - scenáristka
Pištěk Theodor - kostýmní výtvarník
Pittermann Jiří - televizní odborník
Plodková Jana - herečka
Plívová-Šimková Věra – režisérka
Polesný Viktor – režisér
Polívka Boleslav - herec
Popelka Milan - architekt
Poš Petr - výtvarník
Přibyl Lukáš – režisér
Rejholec Pavel - mistr zvuku
Renč Filip - režisér
Renč Ivan – režisér
Růžička Viktor - kameraman
Schaffer Robert - producent
Schmidt Jan - režisér
Schwarcz Viktor - producent
Sláma Bohdan - režisér
Smutný Vladimír - kameraman
Smyczek Karel - režisér
Sommerová Olga - scenáristka, režisérka
Somr Josef - herec
Soukup Ondřej - hudební skladatel
Stašová Simona – herečka
Sternwald Jiří - architekt
Stivín Jiří - hudební skladatel
Strach Jiří - režisér
Stránský Jiří - scenárista
Strnad Pavel - producent
Svěrák Jan – režisér, držitel Oscara
Svěrák Zdeněk - herec, scenárista
Svoboda Jiří - režisér
Šafránková Libuše - herečka
Šajmovič Juraj - kameraman
Šašek Václav - scenárista, dramaturg
Šišková Anna - herečka
Šlajer Vratislav - producent
Šlapeta Ivan - kameraman
Šofr Jaromír - kameraman
Špaček Radim - režisér
Špalj Ivo - mistr zvuku
Šteindler Milan - režisér
Štrba Martin - kameraman
Šulaj Ondrej - scenárista
Šulík Martin - režisér
Šuster Jan - producent
Švankmajer Jan - režisér, výtvarník
Táborský Miroslav - herec
Taubler Zdeněk - mistr zvuku
Termerová Lenka – herečka
Trojan Ivan - herec
Trojan Ondřej - producent, režisér
Třeštíková Helena - dokumentaristka
Tuček Benjamin – režisér, scénárista
Turzonovová Božidara - herečka
Uldrichová Helena - producentka
Vachler Petr - režisér, producent
Valušiak Josef - střihač
Vášáryová Emília - herečka
Vášáryová Magdaléna - herečka
Vetchý Ondřej - herec
Vihanová Drahomíra - režisérka
Vilhelmová Tatiana - herečka
Vlasák Jan - architekt
Vlasáková Lenka – herečka
Vohlídal Václav - architekt
Vorel Tomáš – režisér
Weigl Petr - režisér
Zaoralová Eva - filmová teoretička
Zelenka Otto - scenárista
Zelenka Petr - režisér, scenárista
Zelenka Zdeněk - režisér
Zindulka Stanislav - herec
Zobač Jiří - mistr zvuku
Železný Vladimír - televizní odborník
Žilková Veronika - herečka

ČESTNÍ ČLENOVÉ

Abraham Eric - producent
Forman Miloš - režisér
Hiller Arthur - režisér
Charap David - střihač
Jasný Vojtěch - režisér
Lieberfarb N. Warren - prezident WHV
Lorenc Michal - hudební skladatel
Luther Igor - kameraman
Passer Ivan – režisér


HISTORIE ČESKÝCH LVŮ

Česká filmová cena udělovaná od roku 1993, iniciovaná naléhavou potřebou ocenit tvůrčí počiny domácí filmové tvorby a filmové distribuce. Autorem projektu je Petr Vachler a jeho VAC - Vachler Art Company (www.vac.cz).

V hlavních kategoriích jsou zastoupeny všechny české celovečerní filmy, které byly premiérově uvedeny do kin v České republice v průběhu jednoho kalendářního roku. Oceněn je též nejlepší zahraniční film, distribuovaný v ČR ve zmíněném období. O jedné z cen rozhodují diváci svou návštěvností - divácky nejúspěšnější film. V prvních dvou ročnících hodnotila snímky 100 členná odborná porota, ve které byli zastoupeni filmoví tvůrci, filmoví kritici, publicisté a producenti. V letošním roce se již podruhé uděluje také cena pro nejlepší dokumentární film.

Od roku 1995 tvoří porotu členové České filmové a televizní akademie (www.cfta.cz).

Oficiální trofejí spojenou se všemi výročními cenami je křišťálová soška ČESKÝ LEV.

Slavnostní předávání Českých lvů probíhá vždy na přelomu měsíců února a března následného roku, přičemž tuto událost předchází vyhlášení tří nominovaných tvůrců v každé kategorii.

Slavnostní večer se koná každoročně v pražském Paláci Lucerna, večer nominační potom v kině Lucerna a oba večery jsou přenášeny přímým přenosem v hlavních vysílacích časech od 20:00 hodin Českou televizí.

Ke stažení

3_upoutavka_nominacni_vecer_dlouha.mov (36.1 MB)

Videoupoutávka na nominační večer

foto_tiskova_kvalita_1.zip (44.7 MB)

Fotografie v tiskové kvalitě, část 1

foto_tiskova_kvalita_2.zip (39.1 MB)

Fotografie v tiskové kvalitě, část 2

Galerie

1024x682
682x1024
1024x682
1024x682
1024x682
1024x682
1024x682
1024x682
1024x682
1024x682
682x1024
682x1024
1024x682
1024x682
1024x682
Sdílet tuto stránku:

Partneři: