Jan Tříska

6.7
Jan Tříska
datum narození uváděno i 1.11.1936 Divadlo hrál již ve studentských a amatérských souborech. Po absolvování DAMU (1959) byl angažován do Národního divadla. V roce 1965 odešel s režisérem Otomarem Krejčou (->) a skupinou herců do nově založeného Divadla za branou. Po administrativním zrušení souboru (1972) hrál v Městských divadlech pražských (1974-77). Jeho umělecká činnost byla v 70.letech omezována. Když v roce 1977 i s manželkou Karlou Chadimovou (->) emigroval do Kanady, byly jeho role ve filmech Jak se točí Rozmarýny a Nechci nic slyšet přetočeny s jinými představiteli. Také scéna z amerického filmu Nevěrně tvá, v níž se J.T. objevil, byla v distribučních kopiích vystřižena. V Kanadě a později v USA se uplatnil nejen jako divadelní herec, ale také ve výrazných vedlejších filmových rolích. Od roku 1991 hraje znovu i českých filmech. Jeho dcera Kája Třísková hrála roli Nancy ve filmu Víta Olmera Nahota na prodej (1993). TV: Raport, F.L.Věk, Legenda o řece, Fuente Ovejuna, Etuda pro kontarabas, Domácí víno, Hoře z rozumu, Zlá minuta) Dabing: (role Jeana Paula Belmonda) FP1/94 Začínal v Národním divadle a ve vytváření velkých divadelních rolí pokračoval pod vedením Otomara Krejči i v?Divadle Za branou. Po rozpuštění soboru na počátku sedmdesátých let byla další Třískova umělecká činnost administrativně omezována. Jeho česká filmografie je poměrně bohatá, i přesto, že v polovině sedmdesátých let emigroval do Kanady a USA. Často byl obsazován do rolí temperamentních a lehkomyslných mladíků: KRUH (1959), PĚT Z MILIÓNU 1959, VŠUDE ŽIJÍ LIDÉ (1960), SRPNOVÁ NEDĚLE (1960), DVA Z ONOHO SVĚTA (1962), KOMEDIE S KLIKOU (1964). První velkou roli dostal ve snímku Martina Friče LIDÉ Z MARINGOTEK (1966) , kde představoval mladého cirkusového jezdce Vincka nešťastně zamilovaného do krasojezdkyně (E.Vašáryová). Nezapomenutelný je jeho Radúz v Zeyerově pohádce RADÚZ A MAHULENA (1970, režie: Petr Weigl). Z posledních dokončených rolí před emigrací stojí za připomenutí postava doktora Houdka z Menzelovy komedie NA SAMOTĚ U LESA (1976). OBECNÁ ŠKOLA (1993) otce a syna Svěrákových vrátila Jana Třísku do české kinematografie. V roce 1994 hrál postavu kněze v historickém filmu ŘÁD (režie: Petr Hvižď). Miloš Smetana: Dvě kariéry J. T., 1995 (2.vyd.)Jan Tříska: Filmy a pořady 202
Dodatečné informace

Narození:
4. 11. 1936
Praha
Úmrtí:
25. 9. 2017
Praha, Česká republika

Další články

 1. Jiří Mádl: "Asi bych fakt nedal líbačku s chlapem."
  11. 2. 2019
  Jiří Mádl: "Asi bych fakt nedal líbačku s chlapem."

  V kinech právě běží další režisérský a scenáristický počin Jiřího Mádla, komediálně dramatický film "Na střeše". Hrdinou je vietnamský kluk Song (Duy Anh Tran), který se objeví na střeše domu zapšklého bývalého profesora češtiny Rypara (Alois Švehlík). Ten ho u sebe nechá nějakou dobu bydlet a oba se spřátelí, když hledají způsob, jak legalizovat Songův pobyt v České republice. Inspirací pro Mádla byl jeho roční studijní pobyt v New Yorku, kde na koleji bydlel s asijským kolegou.Mezi tím vším shonem okolo premiéry si Jiří Mádl udělal čas i na zodpovězení mých otázek nejen o svém druhém režisérském debutu, jak film "Na střeše" sám nazývá.

 2. "Na střeše": Kdo je kdo v novince režiséra Jiřího Mádla?
  6. 2. 2019
  "Na střeše": Kdo je kdo v novince režiséra Jiřího Mádla?
 3. Recenze: Na střeše - nový film Jiřího Mádla, který již Jan Tříska nestihl natočit
  29. 1. 2019
  Recenze: Na střeše - nový film Jiřího Mádla, který již Jan Tříska nestihl natočit
 4. Glosa: O Janu Třískovi a o tom, jak všeho už bylo moc
  25. 9. 2018
  Glosa: O Janu Třískovi a o tom, jak všeho už bylo moc
 5. Jan Tříska "mu" zemřel v den natáčení. Koho Jiří Mádl obsadí do chystaného celovečeráku?
  13. 6. 2018
  Jan Tříska "mu" zemřel v den natáčení. Koho Jiří Mádl obsadí do chystaného celovečeráku?
 6. A po večírku se půjde plavat do Vltavy! Českého lva ovládla "otužilecká" Bába z ledu
  10. 3. 2018
  A po večírku se půjde plavat do Vltavy! Českého lva ovládla "otužilecká" Bába z ledu

  Jubilejní 25. ročník filmových cen Český lev zná vítěze. Většinu cen pobralo otužilecké melodrama Bohdana Slámy Bába z ledu (2017), když uspělo coby hlavní film, v kategoriích režie, scénáře i hereckých profesí. Druhý v pořadí, vzpomínkový snímek Po strništi bos (2017) režiséra Jana Svěráka převzal tři sošky Českého lva. Dvakrát uspěla Milada (2017) debutanta Davida Mrnky. V kategorii dokumentární tvorby zabodoval snímek Olgy Sommerové Červená (2017) pojednávající o naší slavné herečce a operní zpěvačce Soně Červené.

 7. V den natáčení "mu" zemřel Jan Tříska. Režisér Mádl se ale nevzdává
  1. 11. 2017
  V den natáčení "mu" zemřel Jan Tříska. Režisér Mádl se ale nevzdává
 8. První akční hrdina z Čech slaví narozeniny. Co chystá pro své fanoušky?
  23. 10. 2017
  První akční hrdina z Čech slaví narozeniny. Co chystá pro své fanoušky?
 9. Žebříček nejlepších rolí Jana Třísky. Igor Hnízdo, nebo Velký Vont?
  25. 9. 2017
  Žebříček nejlepších rolí Jana Třísky. Igor Hnízdo, nebo Velký Vont?
 10. Hororové To se zaleklo špionů Kingsman, Tříska se loučí v kinech ve filmu Po strništi bos
  25. 9. 2017
  Hororové To se zaleklo špionů Kingsman, Tříska se loučí v kinech ve filmu Po strništi bos
 11. Po sobotním pádu z Karlova mostu zemřel Jan Tříska
  25. 9. 2017
  Po sobotním pádu z Karlova mostu zemřel Jan Tříska

  Po sobotním pádu z Karlova mostu v Praze zemřel v nemocnici oblíbený herec Jan Tříska ve věku nedožitých 81 let. Smutnou zprávu potvrdil člověk, s nímž Tříska v poslední době úzce spolupracoval. Herci se bohužel vymstil rituál návštěvy Karlova mostu, který absolvoval před každým natáčením.

 12. Febiofest 2017 ocení herce Jana Třísku
  23. 2. 2017
  Febiofest 2017 ocení herce Jana Třísku
 13. Jan Svěrák dotočil Po strništi bos. Podívejte se na exkluzivní fotky
  26. 10. 2016
  Jan Svěrák dotočil Po strništi bos. Podívejte se na exkluzivní fotky
 14. Explicitní násilí a sex v dramatu Bastardi 3 šokuje rodiče teenagerů
  11. 9. 2012
  Explicitní násilí a sex v dramatu Bastardi 3 šokuje rodiče teenagerů
 15. „Ve filmu mlčím. A rád,“ přiznal Tříska před premiérou Hranařů
  1. 12. 2011
  „Ve filmu mlčím. A rád,“ přiznal Tříska před premiérou Hranařů
 16. Recenze: Hranaři
  30. 11. 2011
  Recenze: Hranaři

  [Následuje neupravovaný text distributora] Temný thriller se odehrává v české současnosti, kterou pokrývá dokonalá pavučina vzájemně propojených kšeftů a kšeftíků. Mnohem jemnější a nenápadnější, než byla ta v éře Mrázků a Krejčířů. Samozřejmý systém vratek, resp. skrytých provizí, automaticky funguje na všech úrovních. Kdo v něm nejede, je mimo hru. Čím větší hra, tím ostřejší jízda. Je to balanc na hraně útesu. Dá se na ní udržet? Jak dlouho ještě? A kdo to všechno vlastně řídí? Filmové drama se rozehraje kolem jedné velké zakázky, z níž měly podle zaběhnutých pravidel putovat vratky na zaběhnutá vyšší místa. Jeden z hráčů se ovšem rozhodne pro sólový postup, načež se prudce roztočí kolotoč sledovaček, kompromitujících materiálů, tajných nahrávek, mediálních intrik, výhrůžek, vydírání a zabíjení. Systém se zadrhne a hrozí kolaps. Protihráči volí krajní řešení. Thriller HRANAŘI je sice filmovou fikcí, avšak nápadně blízkou dnešní realitě. Kontroverzní krvavý závěr lze tedy brát také pouze v rovině filmového příběhu, ale - kdoví...?

 17. Animované pátky na ČT 2
  2. 9. 2011
  Animované pátky na ČT 2