2010 (USA)
« další názvy »
USA USA
116 minut

Žánry

:
Dobrodružný, Drama, Mysteriozní, Sci-fi, Thriller

Obsah

:
Roku 2010 je k Jupiteru vyslána sovětská kosmická loď Leonov, jejíž posádku kromě Rusů tvoří i tři američtí astronauti. Jejich úkolem je zjistit, co přesně více »« méně

Režie

:
Peter Hyams

Scénář

:
Arthur C. Clarke Peter Hyams

Herci

:
Roy Scheider John Lithgow Helen Mirren Bob Balaban Keir Dullea ...
DVD: 1. 1. 2000
Přístupnost: Mládeži přístupno
Jste na stránce filmu 2010: Druhá vesmírná odysea. Líbil se vám? Víte, že registrovaní uživatelé Kinoboxu mohou filmy hodnotit, psát k nim recenze, dokonce i upravovat profily filmů a získat tak body do žebříčku? Zaregistrujte se a řekněte ostatním, co si o filmu 2010: Druhá vesmírná odysea myslíte! K 25. květnu 2020 nám s udržováním a doplňováním databáze pomáhá už více než 26211 uživatelů. Děkujeme!

Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 60%
  0
  0
  16. 7. 2019
  martin-mickey-stusak (20267 bodů)

  Volné pokračování zdařilé 'filozofické filmové opery' Stanleyho Kubricka tentokrát pod režijním dohledem Petera Hyamse. Vlastně je to odvaha na něco takového navázat, neboť Stanley Kubrick vytvořil na základě knihy Arthura C. Clarka vskutku mistrovské filmové dílo. Dějově je nyní po devíti letech vyslána společná expedice USA-SSSR k vypátrání, co že se to vlastně s Discovery stalo. A nic naplat, pochybnosti nad tímto snímkem jsou a nemálo markantní. Vzhledem k tomu, že v návaznosti ničím nepřispívá, zůstává jediná otázka. Proč? Podobně jako u předchůdce jsou sice i zde některé skvělé momenty vizuální působivosti, ale celkově je naprosto ideologickým protikladem Kubrickova filmu. Je tu daleko více konverzačních scén, kdy dané postavy řeší to či ono, a zbytečně se dějový vývoj natahuje, takže to až vyvolává pocit nejistoty, že to vlastně vůbec k ničemu nevede. Autoři snímku zachovali politické a tajemné rozměry Clarkovi knihy, čímž je kromě pátrání po Discovery dějovou linkou hlavně o politika studené války a tajemné mimozemské vědomí. Jako celek s nezajímavou a přímo nudnou atmosférou celý koncept zapadá vniveč. Příběh je daleko více o dobrodružství a vůbec se nezaznamenávají obskurní filozofické body, kterými Kubrickův film tak proslul. Jedná se tedy o další film o vesmírné výpravě, který snad v rámci sci-fi zaujme, ale zanedlouho bohužel upadne v zapomnění. Nás však zaujme jedno a tím je malá účast coby člena posádky Jana Třísky.

 • 75%
  0
  0
  18. 12. 2017
  lamps (14145 bodů)

  Je to samozřejmě úplně jiný kafe než první díl a jakékoli srovnání nepřipadá v úvahu. Kubrickův výlet do budoucnosti byl jedinečným filmovým požitkem, úžasnou hrou efektů s režisérovou nekonečnou fantazií a herci byli jen naprosto vedlejšími figurkami. Kubrick je ale jen jeden, což Peter Hyams dobře věděl a povedlo se mu stvořit sci-fi docela odlišného rázu, které ale celou dobu čerpalo z výborného Clarkova scénáře a v několika momentech dokonce i navázalo na mystickou atmosféru slavné jedničky. Triky a efekty byly opět výborné, herci sympatičtí (i když Rusák z Armageddonu mi tu chyběl) a závěrečná pointa, na kterou jsem se celou dobu nedočkavě třásl, nebyla vůbec špatně vymyšlená a celkový dojem rozhodně nekazí. Určitě nedoporučuji pouštět si Druhou vesmírnou odyseu před zhlédnutím Kubrickova filmu. Jinak by byla ale velká škoda toto vesmírné dobrodružství předem zavrhnout.

 • 80%
  0
  0
  24. 10. 2014
  cerfik (6546 bodů)

  Páni já vůbec nebyl zklamán spíše naopak, byl jsem příjemně překvapen. Vesmírná Odysea 2001 božského Kubricka to samozřejmě není, to jsem samo ani nečekal, ale co je důležité, že tajemství je zachováno i zde, ikdyž je dost odhaleno, ale budiž já se nenudil ani chvíli a trapnosti ani velkého zklamání jsem se taky nedočkal. Výborně odvedená práce.

 • 75%
  0
  0
  7. 12. 2012
  bidlobox (3794 bodů)

  Tak jsem si říkal, že by se mohla natočit trojka. Ono by mě totiž docela zajímalo, jak by se scénáristé poprali s reáliemi z tohohle sequelu slavné 2001. V tomhle filmu, který se odehrával před dvěma lety, jsme totiž stále měli Sovětský svaz s jeho kosmickými dostihy a cílevědomou politickou nomenklaturou. A stále jsme měli A. C. Clarka, t. č. sedícího na lavičce před Bílým domem, kde si četl noviny a sypal holubům.

 • 75%
  0
  0
  11. 2. 2016
  Ombak_Penari (2754 bodů)

  Vesmírná odysea je snad vůbec nejstarší nákladná vesmírná sci-fi, která byla natočena, průkopník žánru. Dnes se na ní již podepsal zub času, ale stále je to film, který má co říci a má proč být obdivován. A pokračování 2010 osobně považuji za přinejmenším stejně povedené, pokud ne ještě lepší. Na rozdíl od 2001 je dynamičtější a tvůrci se vyvarovali zdlouhavých pasáží, jakým je ve 2001 především závěr filmu, který je oproti knize dost nejasný a pro diváka, neznalého Clarkova textu, často nepochopitelný. Tolik k filmu. Ovšem já si především kladu otázku, proč po těchto dvou úspěšných filmech nepřišlo další pokračování a nedočkali jsme se ho ani po letech? Kvalita Clárkovi vesmírné tetralogie je nesporná, filmy se proslavily a patří dnes mezi filmovou klasiku. A při dnešním trendu filmových trilogií, úspěšných pokračování starých klasik a znovunatáčení starších filmů se tato možnost vysloveně nabízí. Mě osobně to připadá zvláštní a pevně věřím, že se snad brzy dočkáme pokračování 2061 a možná jednou i 3001. Určitě by to za to stálo...

73 ? ?
jak hlasovat?
 • Sheldon 75%
 • Speedyxxx 70%
 • Sandrastekla 100%
 • Yantcha 80%
 • martin-mickey-stusak 60%
 • Arne1 100%
 • Had 90%
 • čumílek 100%
 • ballrog 85%
 • Tino 80%
všechna hodnocení (38)

V žebříčcích podle hodnocení

20.
v žebříčku filmů za rok 1984
357.
v žebříčku dobrodružných filmů
986.
v žebříčku dramat
159.
v žebříčku mysteriózních filmů
195.
v žebříčku sci-fi filmů
432.
v žebříčku thrillerů