Slovenská republika Slovenská republika
Česká republika Česká republika
Dánsko Dánsko
111 minut

Žánry

:
Drama, Komedie, Adaptace knižní, Retro

Obsah

:
Film Po strništi bos čerpá ze vzpomínek na dětství, které prožil Zdeněk Svěrák za války na venkově. Svým námětem zapadá do řady filmů Obecná škola, Kolja více »« méně

Režie

:
Jan Svěrák

Scénář

:
Jan Svěrák Zdeněk Svěrák

Herci

:
Ondřej Vetchý Tereza Ramba Zdeněk Svěrák Alois Grec Jan Tříska ...
Premiéra: 17. 8. 2017
Distributor: Bioscop
Jste na stránce filmu Po strništi bos. Líbil se vám? Víte, že registrovaní uživatelé Kinoboxu mohou filmy hodnotit, psát k nim recenze, dokonce i upravovat profily filmů a získat tak body do žebříčku? Zaregistrujte se a řekněte ostatním, co si o filmu Po strništi bos myslíte! K 23. březnu 2023 nám s udržováním a doplňováním databáze pomáhá už více než 28343 uživatelů. Děkujeme!

Recenze Po strništi bos


Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 60%
  9
  3
  26. 12. 2017
  Brenan88 (46332 bodů)

  Moc jsem si přál,aby se mi Po strništi bos líbilo,ale ono to není zas tak jednoduché. Rodinné duo Svěrákových u mne už ztratilo punc kvalitních tvůrců a tak jsem doufal,že si mne v tomto případě opět získají. Herci jsou výborní,taktéž i kamera spolu s dobovou atmosférou,ale scénář toho moc nenabídl. O nějakém rozvíjejícím se ději zde nemůže být ani řeč. Vše to působí jako směsice scének z Edova dětství,které na sebe nijak nenavazují a nikam nevedou. Chybí zde jak humor,tak drama. Škoda,protože jsem čekal něco podobného Obecné škole a to se vůbec nestalo.

 • 80%
  1
  1
  1. 1. 2018
  Pete69 (23395 bodů)

  Na České poměry velmi kvalitní film. Nenásilnou formou je ztvárněný příběh jedné rodiny za války. S Obecnou školou bych nesrovnával, to je bohužel nesrovnatelné. Po strništi bos je pro mě dobrým rodinným filmem, který je moc dobře natočený a atmosféra té doby na mě působí realisticky.

 • 65%
  2
  0
  4. 1. 2019
  lamps (14934 bodů)

  Řadíte-li se mezi oddané Svěrákovce, Po strništi bos přečkáte bez úhony, a navrch ještě s milým úsměvem. Je to laskavý poetický pohled na svět optikou dítěte, který je však až moc laskavý a příliš nesvázaně poetický - vyprávění schází nosný konflikt, který by pomáhal množství aktérů nějak tvarovat, a epizody ze života se slévají sice příjemně, podpírané různými dílčími zápletkami, ale postrádají pevný rámec a budí dojem, že by mohly pokračovat ještě další hodinu. Kromě Edy je nejlepší postavou s nejzajímavějším příběhem Kaiserův Vlk, ostatní mají víceméně podružné postavení a provádí hlavního hrdinu světem primárně řízeným rodinnými hodnotami a krásami i nástrahami chlapectví, a až sekundárně sužovaným táhnoucí se válkou. Není to špatný film, má přesnou režii a několik hezky vypointovaných humorných motivů, ale výsledek je příliš rozbředlý a nejednotný.

 • 80%
  6
  2
  17. 8. 2017
  Schneefee (4282 bodů)

  Inu, bylo to takove mile, misty vtipne, na akci si holt budete muset zajit na bezduche marvelovky, howgh.

  • kostymy, prostredi
  • hlavni detska role (konecne sympatak a ne protivnej fracek od pohledu)
  • 80%
   0
   0
   29. 6. 2018
   VasaFlasa (2818 bodů)

   Určitě nadprůměrná domácí tvorba. Duo Svěráků tímto potvrdilo zasloužený obdiv a přinesli nám odpočinkový a milý film, kterých je v současné české kinematografii v poslední době opravdu hodně málo. Ještě bych rád zmínil výkon Oldřicha Kaisera, který si ocenění v podobě Českého lva opravdu zasloužil.

  • 80%
   5
   3
   12. 8. 2017
   marie-kolarova (2639 bodů)

   Svěrákovsky milé hlazení po duši natočené z pohledu osmiletého kluka. Ačkoliv otvírá témata, která by si mohla sáhnout do hodně temných zákoutí lidské duše, vyprávění je jen lehce naťukne. Nikdo není žádný velký hrdina, a ve výsledku nechávají diktovat morálku dědečka, který je prvním, kdo by měl držet hubu a krok. Zruinoval rodinu a z nejhoršího ho vytáhla snacha. Přesto dědeček udává tón. Malý Eda s dětskou intuicí vytuší, že věci mohou i jinak, než je prezentují dospělí, přesto si za to vykoleduje seřvání od táty. Divák si může opájet všeobjímající laskavostí, anebo se ptát, jestli to cena za rodinné pokrytectví není příliš vysoká.

  • 55%
   7
   1
   20. 9. 2017
   stantheman (2399 bodů)

   Tak to byl Svěrákův nejslabší film , jaký natočil . Kdybych to shrnul : Sentimentální plácanina - nebylo to ani vtipný , ani dojemný , ani dramatický....prostě vlažný.... nezajímavý...jasný příklad toho , že profesionalita nestačí.....

  • 65%
   0
   0
   2. 1. 2019
   miza (2336 bodů)

   Takový novoroční oddechový film.

  • 80%
   0
   0
   13. 11. 2019
   beseda (1924 bodů)

   Sice smutné a depresivní. Divák očekával film ve stylu Obecné školy, ale s odstupem a při novém sledování se dá objektivně posoudit lépe. Postavy i události jsou nahlíženy z pohledu malého chlapce (na rozdíl od mnoha filmů s podobnou tématikou) a to může některým "dospělým" činit jisté potíže ;-) (zvyknout si na tento styl vyprávění). Tříska a Kaiser skvělí! Hodnocení: 80%. Viděno: 17.08.2017 (kino).

  • 60%
   10
   0
   17. 8. 2017
   Siddharta (1764 bodů)

   Tzv. příjemný film, aby vše bylo v pořádku. Film, kterému chybí drama, příběh, co se rozvine, hned mizí. Skládačka. Stejně jako v Zahradnictí se vzpomíná na osobní dětství bez epického oblouku. Obecná škola to není.

  • 80%
   4
   4
   14. 8. 2017
   Bemiurg (1384 bodů)

   Pokud se vám líbily filmy Obecná škola, Kolja a Vratné lahve, tak je Po strništi bos jasnou volbou. A můžete vzít do kina nejen rodiče, ale klidně i prarodiče. Všichni budou spokojeni. Škoda že takových filmů, které ukazují svět tak nějak lidsky, nevzniká víc.

  • 55%
   7
   1
   1. 9. 2017
   king-kurt (1229 bodů)

   Tak tohle je film pro někoho jiného, než pro mě. Epizody, hlouposti a pokusy o vtipy bez souvislostí (vyrvané oči králíka, jestli ještě vidí), bez pořádného děje. Scénář je totiž jak řídký cedník, který nezachytí jedinou dějovou linku, které by se člověk chytil. Snad jediné co je na filmu dobré je profesionalita řemesel, velmi příjemný je učitel Zdeněk Svěrák, na kterého bych se rád úsměvně koukal, nebo sledoval tajemného vlka Oldřich Kaisera, ale nemají co hrát, střípkují, pár štěků a jsou pryč. Celý film je celkem dobře obsazený, ale to je málo pro sluníčkový film v kulisách jedné vesnice. P.S. Obecná škola je výborný film, který šlape.

   • kulisy, vesnice, kostýmy, poetika
   • obsazení
   • scénář a režie, pokud to srovnám s Obecnou školou
  • 70%
   5
   0
   14. 8. 2017
   batal (893 bodů)

   prijemny, mily film...dle cekavani

  • 60%
   8
   2
   19. 8. 2017
   Dootys (850 bodů)

   Na film jsem šla s absolutním netušákem co to je, o čem to je, kdo tam hraje, jen že je to Svěrákův film, toť vše.. takže jsem neměla žádné očekávání. Musím se přiznat, že české filmy moc v oblibě nemám, takže se mi ani moc jít nechtělo, ale musím říct, že jsem byla mile překvapena. Bylo to takové sympatické, chvilkama vtipné, chvilkama smutné, do toho ty představy malého Edy, kdy člověku až po chvilce došlo, že se to děje jen v jeho hlavě. Celkově to bylo hezké, jen mi přišlo, že tomu chyběla nějaká větší dějová linka. Že se tam vlastně nic moc nedělo, a když už, tak byl vždycky jen náznak a nakonec se to nijak nevyvinulo. A jednu jedinou věc jsem po celý film nepochopila- proč nosil na hlavě ty pletený tanga :D

  • 70%
   8
   2
   20. 8. 2017
   Sheemas (737 bodů)

   Po strništi bos je ve výsledku velmi pohodový a milý český film, složený z různých krátkých životních epizod viděny očima malého Edy. Celý film je velmi dobře zvládnutý umělecky, záběry jsou vymyšlené do posledního detailu, i co se týká kostýmů a prostředí. Obsazení filmu je na jedničku, především pak Oldřich Kaiser či Jan Tříska, malí kluci byli vybráni skvěle, ale rodiče Edy (Vetchý a Voříšková), ti bohužel nemají moc co hrát, a Svěrák jako ředitel školy je vyloženě jen do počtu. Film se jako takový nemůže rovnat Obecné škole, ale nakonec ani neurazí, zápletka tu sice není žádná, dějová linka je rozbitá různými momenty, ale i tak se jedná o velmi slušný film.

  • 85%
   1
   1
   28. 9. 2017
   marvan (616 bodů)

   Viděla jsem asi před měsícem, kdo by řekl, že Jan Tříska již další film nenatočí, i když to tak mělo být...

  • 0%
   0
   2
   1. 1. 2019
   ZaS (500 bodů)

   Smutný závěr kariéry. Je jasné, že Svěrák starší už nic nenapíše. Prvoplánová slátanina, kterou nezachrání ani hvězdné obsazení.Pokud Tmavomodrý svět patří k nejlepšímu v české kinematografii posledních let, pak tohle je jeho pravý opak.

  • 95%
   1
   1
   17. 3. 2018
   knihovna1 (283 bodů)

   Nikdy mě páni Svěrákové nezklamali. Film se mi moc líbíl, zvlášť mému tatínkovi-vrstevníkovi pana Zdeňka Svěráka. Film byl výstižný té době, poetický, vymalovaný. Herečka Tereza Voříšková byla vynikající. Dala bych ji ocenění lva. Mile mě překvapila. Přála bych si, aby se stala další favoritkou pana režizéra Jana Svěráka. Líbí se mi, že ve filmu opět zazněl vtip na účet ruských bratrů. Doporučuji!

  • 80%
   1
   1
   14. 11. 2017
   Georgino (109 bodů)

   Obecnou školu považuji za nejlepší porevoluční český film a tak má očekávání k tomuto prequelu byla obrovská. A ač nakonec Po strništi bos nedosahuje kvalit svého předchůdce, zklamán jsem rozhodně nebyl. Miluju laskavý pohled na svět pana Zdeňka Svěráka a tady se mi ho dostalo požehnaně. Přidejte k tomu neuvěřitelně malebnou kameru pana Smutného a vyjde vám krásný poetický film, který vám udělá dobře na duši.

  • 85%
   1
   1
   22. 11. 2017
   Nikol99 (103 bodů)

   Při shlédnutí trileru jsem si myslela, že to bude nic moc, ale nakonec jsem byla milé překvapilo.

   • nebyl moc dlouhý dalo se to vydržet
   • 35%
    1
    1
    6. 6. 2018
    VladkaDina (55 bodů)

    Tak trochu sklamání, nějak se nemůžu chytit. Poslední dobou mi pronásledují průměrně filmy s ještě prumernějšími výkony herců a velmi nekvalitním dabingem-není vždy ani rozumět. No ale zase je to takový lepší příměr i když na Svěráka je to málo, to mi nikdo nevymluví

   • 80%
    0
    0
    26. 6. 2019
    Ladislav-novosad (36 bodů)

    Nostalgie Svěráka, coby mladého chlapce, který se musel s rodinou odstěhovat z velkoměsta vyšla na jedničku. Příběh vypráví o prvních pravých přátelstvích, rodinných neshodách ale i vesnické, jednoduché legrace až po mrazivé tajemství této rodiny. V příběhu je herecký výkon malého Edy naprosto dokonalý a v čele jim sekunduje i skvělá Voříšková a Vetchý. Na film se krásně dívá, je milý a nikoho neurazí, akorát scénu s psem si mohli odpustit, krajně nechutné.

   Hodnocení a recenze Po strništi bos

   66 63 ?
   jak hlasovat?
   • BUtLA 25%
   • HanO 70%
   • Psychotronix 75%
   • Evianka 90%
   • Jimi Joker 80%
   • misa-bila 95%
   • Svany 70%
   • Mikik4444 80%
   • Dany Jones 80%
   • Manekenthe 70%
   všechna hodnocení (102)

   V žebříčcích uživatelů

   14. místo z 14 v žebříčku uživatele LaAbejaLoca
   282. místo z 438 v žebříčku uživatele elza1