25.1.2023, 06:00

Nejočekávanější české filmy první poloviny roku se budou věnovat nesmrtelnosti, lesbické lásce, životu v covidu a Naganu

Nejočekávanější české filmy první poloviny roku se budou věnovat nesmrtelnosti, lesbické lásce, životu v covidu a Naganu 10 obrázků v galerii
Služka | Foto: Tina Botková / CinemArt
Po rekordním loňském roce, kdy do kin vstoupilo 75 tuzemských a koprodukčních filmů a dokumentů, nás letos v rámci novinek nečeká taková smršť. Hlavní lákadla přijdou až ve druhé půlce, v tomto článku přinášíme podrobný přehled českých a koprodukčních premiér do konce června. Data a termíny uvádí Unie filmových distributorů na základě informací z jednotlivých produkcí a distribučních společností. Časem se pochopitelně můžou měnit.

Šťastně až na věky

premiéra 16. 2., dokumentární

režie: Jana Počtová

Film je závěrečným dílem pomyslné trilogie (předcházely tituly Generace Singles a Nerodič), v níž se Jana Počtová zabývá současnými trendy v partnerských vztazích a jejich dopadem na fungování společnosti. V titulu Šťastně až na věky sleduje lidi praktikující polyamorii, otevřený vztah, vztah čtyřicetileté ženy se zadaným mužem a katolický pár věřící v monogamní vztah.

Snímek Šťastně až na věky obdržel na loňském Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava Cenu studentské poroty.


Děti Nagana

premiéra 22. 2., rodinný, sportovní

režie: Daniel Pánek

Roku 1998 uspěli na Zimních olympijských hrách v Naganu čeští hokejisté, kteří překvapili celý svět a došli si pro zlaté medaile. Hrdiny tuzemské mládeže se stali Dominik Hašek, Jaromír Jágr, Robert Reichel a další. Z nostalgie a vzorů těží tvůrci rodinného snímku Děti Nagana. Příběh pojednává o neprůbojném jedenáctiletém Dominikovi. Ten se zápalem sleduje hokejová utkání v Naganu, která mu pomůžou získat sebevědomí nejen pro konfrontaci s ostatními chlapci, ale i k tomu, aby oslovil spolužačku, která se mu líbí.

Děti Nagana jsou druhým celovečerním počinem režiséra Daniela Pánka, který debutoval roku 2016 s thrillerem Taxi 121.


Zatmění

premiéra 2. 3., komedie, thriller

režie: Petr Kubík

Režisér Princezny zakleté v čase (2020) dal dohromady zajímavou hereckou sestavu v čele s Jakubem Štáfkem (Vyšehrad: FYLM, Shoky & Morthy) a po fantasy pohádce se pustil do thrilleru s komediálními prvky. Příběh pojednává o autonehodě tří mužů, kteří mají všichni svoje důvody nevolat policii. Bude z toho obdoba Chocking Hazardu (2004), nebo povedenější žánrovka inspirovaná díly Quentina Tarantina či Guye Ritchieho?


Služka

premiéra 16. 3., drama, historický, romantický

režie: Mariana Čengel Solčanská

Služka | Foto: Igor Stančík

Slovenská režisérka Mariana Čengel Solčanská má na svém kontě diskutovaná politická dramata Únos (2017) a Sviňa (2020). V loňském roce uvedla do kin poměrně solidní pokus o fantasy pohádku Zakletá jeskyně (2022). Letos představí hvězdně obsazené dobové drama pojednávající o ženské lásce za Rakouska-Uherska.

V období první světové války přichází patnáctiletá Anka (Dana Droppová) pracovat jako služka do pražské vily vysoce postaveného rakousko-uherského úředníka (Karel Dobrý) a jeho manželky (Zuzana Mauréry). Ančinou novou rodinou sa stává ostatní služebnictvo – kuchařka Kristína (Aňa Geislerová), služka Lísa (Vica Kerekes) nebo zahradník Štefan
(Lukáš Pelč). Kromě nich však získává i úhlavního nepřítele – stejně starou dceru z panské rodiny Resi (Radka Caldová). Nevraživost se však postupně promění v sympatie a mezi mladými ženami se rozvine romantický vztah. To vše v době, kdy ženy neměly ani volební právo, nehledě na lásku podle vlastního výběru.


Kuciak: Vražda novináře

premiéra 23. 3., dokumentární

režie: Matt Sarnecki

Kuciak: Vražda novináře | Foto: Film Servis Festival Karlovy Vary

Vražda investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové v únoru 2018 otřásla nejen Slovenskem. Celovečerní dokument Kuciak: Vražda novináře se zabývá slovenskou mafií ze zahraniční perspektivy s potřebným odstupem. Americký režisér Sarnecki přináší autentické rozhovory s rodiči Jána a Martiny, obhájcem hlavního obžalovaného, podnikatele Mariana Kočnera, policejní záběry a málo známé informace. Navíc reflektuje společenské změny, které následkem vraždy vyústily v největší protesty v novodobové historii Slovenska.


Velké nic

premiéra 6. 4., dokumentární

režie: Vít Klusák, Marika Pecháčková

Velké nic | Foto: Hypermarket Film

Vít Klusák (V síti, 13 minut) a Marika Pecháčková vyrazili během nástupu první pandemie nemoci covid-19 do prázdných pražských ulic a dva roky sledovali dění v tuzemské společnosti. Před reportážním pojetím dali prostor lidským příběhům, nevšední poetice i politice. Klusák a Pecháčková sledovali lékaře v nemocnicích, demonstranty protestující proti očkování, sportovce trénující v bizarních podmínkách nebo špičkovou zpěvačku za kasou supermarketu. Během dvou let zaznamenali společenskou dynamiku, která lidi po prvotním semknutí a snaze pomoci rozdělila na dva rozdílné tábory.


Lahůdky

premiéra 13. 4., komedie

režie: Jitka Rudolfová

Láska pro samouky | Foto: Motto

Roku 2009 zaujala režisérka Rudolfová vztahovou mozaikou Zoufalci. Její Hodinářův učeň (2019) obohatil pohádkový žánr a dokončovaná komedie inspirovaná knihou Barbory Šťastné Láska pro samouky by ráda rozšířila vztahovky o realističtější a sarkastičtější přírůstek. Film Lahůdky pojednává o čtyřicetileté Kláře, která ze dne na den přichází o manžela a vrací se ke kolotoči seznamování, randění a trapasů. Do toho se stará o dvě dcery, snáší řeči své matky a nechá si radit od vztahové koučky. V hlavních rolích se představí Jana Plodková, Jaroslav Plesl, Zuzana Kronerová nebo David Švehlík.


Bod Obnovy

premiéra 27. 4., krimi, sci-fi

režie: Robert Hloz

Bod Obnovy | Foto: Robert Hloz

Bod Obnovy se odehrává v nedaleké budoucnosti, v roce 2041, kdy je možné v případě nepřirozené smrti člověka znovu „obnovit“. To je základní téma, kolem kterého se odehrává děj celovečerního hraného debutu Roberta Hloze, který se ve sci-fi detektivce bude zabývat nesmrtelností, jejím smyslem a etickým rozměrem.

Do hlavní role ambiciózní kriminalistky, která má za úkol vyřešit vraždu jednoho z autorů revoluční technologie Obnovy, režisér obsadil Andreu Mohylovou. Další postavy ztvární Matěj Hádek, Václav Neužil, Karel Dobrý, Milan Ondrík nebo Iveta Dušková.

zdroje: Kinobox, Bontonfilm, CinemArt, Film Servis Festival Karlovy Vary, Hypermarket Film


Kinolog: Šílený sektář zabil 900 lidí, Čech o tom natočil film. Lepší než udělá DiCaprio

O sektě Chrám lidu, již vedl reverend Jim Jones, vzniklo již mnoho dokumentárních i hraných filmů a seriálů. V roce 1978 spáchalo přes 900 jejích členů hromadnou sebevraždu, když vypili jed. Český snímek režiséra Jana Bušty se pokouší uchopit tragédii jinak než všechna ostatní díla.

Ankety
Na jaké pokračování zavedené série se nejvíc těšíte?
John Wick: kapitola 4
Shazam 2: Hněv bohů
Creed III
Strážci Galaxie: Volume 3
Rychle a zběsile 10
Spider-Man: Napříč paralelními světy
Transformers: Probuzení monster
Indiana Jones a disk osudu
Mission: Impossible: Odplata – první část
The Marvels
The Equalizer 3
The Expendables 4
Duna: druhá část
Nejnovější články:
Načíst další články