Komentáře týdne: Zack Snyder je „rozežraný“ režisér. Novou verzi Ligy spravedlnosti neskousne každý. Názory na dlouho očekávaný komiksový film se různí

Komentáře týdne: Zack Snyder je „rozežraný“ režisér. Novou verzi Ligy spravedlnosti neskousne každý. Názory na dlouho očekávaný komiksový film se různí
Liga spravedlnosti Zacka Snydera | HBO

Než si pro nás přijde (2007) - Velmi povedené.

Jack Nicholson, Morgan Freeman
Než si pro nás přijde | Warner Bros.
"Na tento film se mohu podívat klidně každý rok. Smutné téma, ale skvělé zpracování. Dvojice herců v hlavní roli mluví za vše.. oba naprostá paráda.. to prostě nemohlo dopadnout špatně. Ve filmu je jen málo scén, které jsou nadbytečné, každá má své místo. Velmi povedené." Pete69 / 85 procent

Výkupné (1975) - Tady neplatí známé současné pořekadlo, že se s teroristy nevyjednává.

Výkupné
Výkupné | British Lion
"V 70. letech byl námět o únosu letadla hodně populární a to tak moc, že se k tomu filmaři vraceli ještě v 80. letech. Za zmínku stojí třeba 'Delta force' (1986), kde exceloval Chuck Norris a Lee Marvin. Tento snímek, ve kterém je asi největším lákadlem Sean Connery, si však nehraje na lecjaké akční rošambo v rámci záchrany rukojmích, ale více sází na důvtip a mazanost strážců zákona. Tady neplatí známé současné pořekadlo, že se s teroristy nevyjednává. Tady se události dějí přesně naopak, čímž je snaha dosáhnout co nejméně obětí. A tak to má celé daleko reálnější průběh, což dokazuje i akce v oblbnutí únosců letadla, které se v poslední chvíli nepovede. Protože by se stala obětí letuška, je dán povel se stáhnout. Něco takového dnes už prostě neuvidíme. Dnes jsou případné oběti zcela postradatelní. To s tím letadlem ani není zcela všechno. To slouží jen jako pojistka k události jiné, daleko zásadnější. Sean Connery hraje člověka razantního, ale kdo by čekal podobnou roli, jakou byl James Bond, bude prostě zklamán. Tohle není akční film a snad ani thriller. Jedná se spíše o dramatizaci, jehož atmosféra bohužel každým rokem ztrácí jiskru. Connery se svou přítomností snímek i tak snaží podržet." martin-mickey-stusak / 70 procent

Mosul (2019) - Publiku je naservírována tak akorát krvavá a realistická podívaná, která se nevyžívá v hnusárnách.

Mosul
Mosul | Netflix
"Jde zejména o akčňák z prostředí moderní války. Publiku je naservírována tak akorát krvavá a realistická podívaná, která se nevyžívá v hnusárnách. Navzdory předpokladu mě Mosul ani psychicky nevyždímal, má pohlcující tempo i vyváženou pointu.PS: po dlouhé době 0 % Amíků, ti by asi těžko vyměnili vodní dýmku za RPG." kknk2 / 85 procent

Liga spravedlnosti Zacka Snydera (2021) - Odlišný soundtrack udělal se Snyder Cutem solidní otočku k lepšímu.

Liga spravedlnosti Zacka Snydera
Liga spravedlnosti Zacka Snydera | Warner Bros.
"Snyder Cut určitě o řád výš, než "paskvil" (který ale svojí kvalitu měl) Josse Whedona. Ve filmu je vidět spousta práce navíc, ale zároveň ta spousta materiálu, který už byl dávnou hotový, jen se nedostal před lety do finálního produktu. Pro mě samotného je filmová Justice League pořád ještě trochu málo temná, ale rozhodně se mi přepracovaný děj líbil. Zpětné zapojení Junkieho XL do projektu dalo filmu taktéž nový náboj a odlišný soundtrack udělal se Snyder Cutem solidní otočku k lepšímu. Nenáročnému divákovi bych novou verzi snímku asi nedoporučil stejně jako "původní" snímek z roku 2017, nicméně bych se už nebál poslat do kina fanouška DC komiksů. Takže pokud jsem Justice League odhadoval někde kolem 55%, tak tuto verzi Zacka Snydera hodnotím na 75%. Kdyby byl jako zakončení série, měl by potenciál rozhodně větší." Pacman / 75 procent

Liga spravedlnosti Zacka Snydera (2021) - Jsem moc rád, že se to Snyderovi povedlo.

Liga spravedlnosti Zacka Snydera
Liga spravedlnosti Zacka Snydera | Warner Bros.
"Jestli je Snyderova verze lepší film, než nešťastný slepenec Josse Whedona? Po prvních cca dvaceti minutách, kdy se odehrávaly vážně míněné, ale přesto hloupé scény, mezi nimiž se navíc neustále poskakovalo, jsem si tím nebyl jistý. Bylo to jako sledovat několik pospojovaných trailerů na nikdy nerealizované filmy DCEU. Ale je možné, že by mi to vadilo méně, kdybych ty scény neznal z "první verze". A teď ať si odbydu kritiku a můžu se soustředit na pozitiva. Stopáž je vysloveně fajnšmekrovská a zcela jistě by filmu prospělo vykuchat z něj aspoň 40-60 minut nepříliš důležitých scén. A poslední věc... zvolený formát 4:3 je sice lepší, než to širokoúhlé horizontální ořezávání, ale pořád je to paskvil, kterému se dalo vyhnout volbou jiné techniky a způsobu práce s obrazem. Tak a teď už budu jen chválit. V první řadě se mi líbí, že Flash tady není jen zbabělé přiblblo. Snyderův Flash je sice pořád trochu jelito, ale současně je inteligentní, odvážný a hlavně sympatický. Díky němu je celý film odlehčenější. U Cyborga je ta změna ještě větší. Má svůj příběh, jehož vyznění je dospělejší a působil na mě daleko sympatičtějším dojmem. Snyder cut by byl jako start pro sólovky těchto postav mnohem lepší. Ostatně Snyder nechal pootevřená vrátka pro další minimálně tři spin offy, nebo pokračování. Třeba film, kde Batman ve společnosti Jokera, Deathstrokea a Mery čelí v alternativní budoucnosti vzteklému Supermanovi, by se mi hodně zamlouval. Liga spravedlnosti 2017 nebyla o mnoho horší, než jiné DC nepovedenosti, ale obrovskou škodu udělala právě tím, že zařízla bujnější růst DCEU. I když kdo ví? Velmi pravděpodobně by Liga spravedlnosti tenkrát dokončená Snyderem, vypadala zase úplně jinak. Někdo namítne, že je Liga spravedlnosti Zacka Snydera nacpaná tunou CGI. Ano, je...a protože je to komiks, tak mi to vůbec nevadí. A o to míň, že tentokrát jsou ty digičmáranice daleko přehlednější. Kosmetické změny jako brnění Steppenwolfa, nebo Supermanův oblek, beru taky jako změnu k lepšímu. Z Ligy spravedlnosti Zacka Snydera jsem sice na zadel nepadl, ale jsem moc rád, že se to Snyderovi povedlo a DCEU má konečně pořádnou týmovku, ze které mûže dál tvořit. Filmu přeju úspěch i proto, že by bylo fajn, kdyby studia nechala některé tvůrce realizovat jejich vize bez zbytečných zásahů. Kdyby nebyl Snyder tak rozežraný a strávil vic času ve střižně, mohl stvořit skvělý film. Protože on tam někde v těch čtyřech hodinách je. Přesněji...Snyderova vize není sestříhaná tak dobře, abych nadšeně zkonzumoval všechno, co naservíroval." Martrix / 80 procent

Liga spravedlnosti (2017) - Je to rychlé, docela zábavné a barevné.

Ben Affleck, Gal Gadot, Ezra Miller
Liga spravedlnosti
"Tak jsem si řekl, že když už je tu ten Snyder's Cut, tak doplním vzdělání. A rozhodně to není takový průser, jak jsem myslel (ale to bylo dáno nízkým očekáváním). Justice League nezapře svou inspiraci a v jistých ohledech jde vlastně o slabší kopírku prvních Avengers. Nutno ale říct, že ne vůbec špatnou a kdybych se vyhnul srovnání, tak tu máme poměrně slušný blockbuster, který má velmi dobré tempo. Trochu zamrzí absence výraznějšího soundtracku, který v jistých momentech chybí a někdy lepší scénografii (scéna se Supermanem je vyloženě chudá na prostředí). A scénář, ač je pro účel funkční, by někde potřeboval učesat od těch kýčovitých hlášek, za které mi bylo za herce trapně. Jinak JL funguje ač nečekaně dobře a jako oddechová popkornovka to splní svůj účel, protože je to rychlé, docela zábavné a barevné (i když v závěru bohužel moc)." JosefTomas / 60 procent

Zaujal vás některý z filmů? Našli jste doporučení k dílům, která vás zajímají? Pokud ne, napište komentář na kartu snímku z naší databáze. Příště třeba vybereme právě ten váš.
Všechny komentáře najdete přehledně seřazené od nejnovějšího zde. Dejte "palec" těm, které vás zaujaly.