Komentáře týdne: Jak označit komedii, kde se v podstatě nezasmějete?

Komentáře týdne: Jak označit komedii, kde se v podstatě nezasmějete?
Bílý šum | Netflix

Perličky na dně (1965) – Hrabal je navěky spojen jak s českou literaturou, tak s českým filmem.

Věra Mrázková
Perličky na dně
„Proč má smysl shlédnout PERLIČKY NA DNĚ i pokud nejste zrovna fanoušek českého filmu? Protože Hrabal je navěky spojen jak s českou literaturou, tak s českým filmem. Protože vnímáni Hrabalovy poetiky navždy (ať už v dobrém nebo špatném) ovlivnil Jiří Menzel. Protože Menzel zásadní měrou přispěl k utváření obrazu o české kinematografii jak doma, tak na mezinárodní scéně... Především však protože, při finálním srovnání způsobu uchopení Hrabalovy poetiky čtyřmi režiséry, vychází Menzelova povídka z tohoto filmu překvapivě jako nejkonzervativnější a nejslabší článek řetězce.“ Volpe / 75 %

Blízko (2022) – Bolestná poezie v letním zářivých barvách.

Blízko
Blízko | Artcam Films
„Emocionální, křehké, zranitelné, stejně jako je onen věku opouštění dětství a prvních lásek. Dokud je všichni brali jako dva nerozlučné kamarády, byli šťastni. S prvními dotazy přišly první pochybnosti a snaha skrývat city. Pochybnosti, útěk, zranění. Druhá polovina výborně ilustruje, jak Léo utíká před sebou a urputně v sobě dusí žal a pochyby. Bolestná poezie v letním zářivých barvách.“ marie-kolarova / 75 %

Bílý šum (2022) – Rozhodně se autorovi nedá upřít určitá originalita.

Adam Driver, Greta Gerwig
Bílý šum | Netflix
„Z uvedených kategorií to nejvíce splňuje definici komedie. Jak ale označit komedii, kde se v podstatě nezasmějete? Špatná komedie? Sžíravá satira moderního světa? To druhé je asi přesnější. Rozhodně se autorovi nedá upřít určitá originalita. Obzvláště závěrečná scéna je v tomto směru velmi výstižná.
Pokud vás film zaujal v souvislosti se současnou ekologickou katastrofou v Ohiu, tak vězte, že tento motiv je pouze okrajový a podobnost na hony vzdálená.“ ZaS / 25 %

Fabelmanovi (2022) – Od Spielberga bych se nechal filmařsky konejšit i čtyři hodiny v kuse.

Fabelmanovi
Fabelmanovi | Universal Pictures
„Opět mě Steven dostal, kluk jeden filmařsky zdatná. Ani v šestasedmdesáti nepatří do starého železa, nabízí stále s filmařským citem nádherné záběry a ta harmonie s Kamińským, Williamsem a Kahnem je film od filmu perfektnější. Spielberg ale nikdy nespadne do rutiny, svůj rukopis prezentuje jasně a bez většího zaváhání a hlavně mě dokázal jako nikdy dojmout, či několikrát upřímně rozesmát. Jestli ho za něco vyloženě musím peskovat, je to konec, protože od Spielberga bych se nechal filmařsky konejšit i čtyři hodiny v kuse.“ JosefTomas / 95 %

Chladnokrevně (1967) – Chvílemi má divák tendenci fandit dvěma hajzlům, kteří jsou vykresleni dosti pozitivně.

Robert Blake, Scott Wilson
Chladnokrevně
„Před tím, než jsem si film pustil, jsem si nepřečetl obsah a netušil jsem, že to je podle pravdy. V polovině filmu mi to začalo být povědomé a dosti realistické a hle.. je to podle skutečné události. Krásně syrově natočené, oduševnělé i mrazivé zároveň. Chvílemi má divák tendenci fandit dvěma hajzlům, kteří jsou vykresleni dosti pozitivně, ale třeba mít na mysli, co spáchali. Trošku kriminálka, trošku roadmovie s neskutečně závažnou záležitostí, která hraje prim až v druhé polovině příběhu. Zajímavé a i po technické stránce vydařený snímek.“ Pete69 / 80 %
Zaujal vás některý z filmů/seriálů? Našli jste doporučení k dílům, která vás zajímají? Pokud ne, napište komentář na kartu snímku z naší databáze. Příště třeba vybereme právě váš.
Všechny komentáře najdete přehledně seřazené od nejnovějšího zde. Dejte „palec“ těm, které vás zaujaly.

Kinolog: Tenhle film vyhraje Oscary. Čechy ale nezajímá. Řekneme vám proč

Fabelmanovi jsou poloautobiografické dílo režiséra Stevena Spielberga. 75letý klasik, co má za sebou přes 40 filmů, už u nás ale přestává být hvězdou a jeho zpověď je až příliš nenápadná a sofistikovaná.