1.3.2018, 19:00

Nebývalá březnová kanonáda. Jak úspěšné budou tyhle filmové "žně"?

Nebývalá březnová kanonáda. Jak úspěšné budou tyhle filmové "žně"?
Noční hra

Tak tohle tady dlouho nebylo! V rámci prvních březnových kinopremiér míří do tuzemských sálů hned devět (!!!) filmových novinek. O vaši přízeň se budou ucházet herečky první velikosti a vzhledem k tomu, že v noci z neděle na pondělí budou vyhlášeni Oscaři, dočkáte se též dvou nominovaných filmů (Já, Tonya a Lady Bird). Ale dost řečí, pojďme si všech devět nově uváděných snímků představit.

RUDÁ VOLAVKA (režie: Francis Lawrence)

Jedna z nejpopulárnějších a nejobsazovanějších hereček současnosti bude svádět amerického agenta. Jennifer Lawrence (matka!, Pasažéři, série Hunger Games) jako Rudá volavka zkouší thrillerový žánr pod vedením Francise Lawrence (série Hunger Games, Já, legenda).

Nečekejte akci, nýbrž atmosférickou podívanou, v níž zraněná baletka vstupuje do ruské "školy noblesních prostitutek" a stává se jakousi novodobou Mata Hari ve službách Sovětů. Za úkol bude mít svést amerického agenta (Joel Edgerton), a jak správně očekáváte, vyklube se z toho něco víc. Přemostí jejich vztah "železnou oponu"? Dle dostupných recenzí to v Rudé volavce poněkud skřípe. Nefunguje chemie mezi herci, ani prostředí a kulisy nedokážou dvakrát vtáhnout a uvěřitelně navodit iluzi dobové atmosféry. Prozatím je z toho 56 procent.


NOČNÍ HRA (režie: John Francis Daley, Jonathan M. Goldstein)

Po sérii Šéfové na zabití se režiséři J. H. Daley a J. M. Goldstein vydávají mnohem víc na hranu komediálního a dramatického žánru. Noční hra pojednává o partě dospěláků, kteří netráví večery po barech, ale u stolu s vtahujícími příběhy a hrami. Jenže tahle se poněkud vymkne kontrole a nikdo si nebude jist, co je ještě herní iluze, a co už poměrně drsná realita. Recenzenti snímku prozatím dávají 59 procent, přičemž se občas dost rozcházejí - nejhorší známka dává 40 a nejlepší 80. Proti gustu...


JÁ, TONYA (režie: Craig Gillespie)

Tři oscarové šance třímá v rukou krasobruslařka Tonya Harding v podání oblíbené (a proklatě svůdné) Margot Robbie (Vlk z Wall Street, Sebevražedný oddíl). Tvůrci sportovního filmu Já, Tonya se zaměřili na dramatizaci skutečného příběhu sportovkyně, která byla spojována s fyzickou likvidací své soupeřky. Skutečnost je dodnes zahalena nejednoznačností, Já, Tonya to chápe, místy pomrkává na diváky a tvoří jakýsi fiktivní historický portrét věnující se Tonye a jejímu dětství, přísné matce (Allison Janney) a krutého partnerovi (Sebastian Stan).

Recenzenti dávají vysokých 77 procent, oceňují retro atmosféru z přelomu 80. a 90. let a my budeme již v pondělí nad ránem vědět, zda Margot Robbie nebo Allison Janney v oscarové tlačenici uspěly. Především ta druhá by si to dle dostupných kritik zcela jistě zasloužila.


LADY BIRD (režie: Greta Gerwig)

Mezi oscarové vítěze se může dostat také nenápadný režijní debut dosavadní herečky Grety Gerwig (Frances Ha, Maggie má plán). V příběhu osmnáctileté dívky přezdívající se Lady Bird (slunéčko sedmitečné) hraje hlavní roli Saoirse Ronan (Brooklyn, Pokání), pro níž jde o třetí oscarovou nominaci.

Nenápadný filmový počin je veden jistým a citlivým režijním pohledem. A není divu, Gerwig do tohodle snímku vložila část svého dospívání, když se kromě režie ujala též původního scénáře, za který je též nominována na slavného "plešouna". Tuzemští recenzenti dávají Lady Bird 75 procent.


WINCHESTER: SÍDLO DÉMONŮ (režie: Michael Spierig)

Hm, hm, Helen Mirren (Královna, série RED) v hororu... Winchester: Sídlo démonů se inspiroval příběhem vdovy po vynálezci opakovací pušky (winchesterovky), která staví megalomanský dům, vidí duchy zemřelých a vůbec na tom není dobře. Pomůže jí psychiatr v podání Jasona Clarka (Úsvit planety opic, Smrtihlav)?

Kolem Winchesteru vznikla delší dobu před premiérou solidní šeptanda, výsledek však dle prvních ohlasů tak docela neodpovídá potenciálu námětu. Recenzenti prozatím dávají 57 procent.


NIKDYS NEBYL (režie: Lynne Ramsay)

Joaquin Phoenix (Walk the Line, Mistr) v další nezapomenutelné roli? To si necháme líbit. Mysteriózní thriller Nikdys nebyl je příběhem válečného veterána Joea (Phoenix), který žije s podivínskou matkou a bojuje proti prostituci. Na duši má taky pár pořádně hlubokých šrámů, což jen umocní jeho neodolatelným tažením za spravedlností.

Nový film režisérky Lynne Ramsay (Musíme si promluvit o Kevinovi) byl na loňském festivalu v Cannes oceněn za nejlepší scénář a herecký výkon Joaquina Phoenixe. Recenzenti špitají o tom, že by se film mohl překřtít na novodobého Taxikáře (1976). Těžká, nicméně slibná podívaná...


TRIKY S TRPASLÍKY (režie: Peter Lepeniotis)

Pro nejmenší diváky je určen koprodukční animák Triky s trpaslíky, v němž se dívka Chloe ocitne v gotickém domě, který je plný trpaslíků a prapodivných tvorů z jiné dimenze. Režisér Lepeniotis má na kontě Velkou oříškovou loupež (2014), což je spíše průměr v rámci animované rodinné tvorby. Pro návštěvu kina se inspirujte trailerem výše.


NA TĚLO (režie: Libuše Rudinská)

V úterý 27. února měl v českých kinech premiéru nový dokument Libuše Rudinské (Pavel Wonka se zavazuje) pojednávající o jednom z nevýraznějších tuzemských fotografů, Jindřichu Štreitovi. Nakonec se z filmu, který měl být původně "dárkem" k autorovým 70. narozeninám, stal intimní vhled do jeho života. Máte rádi fotografii? Chcete znát filosofii Jindřicha Štreita? Originálně pojatý dokument napoví.


SEX PISTOLS: ANGLIE TU BUDE NAVŽDY (režie: Julien Temple)

Hudební přenosy v kinech táhnou. A přinášejí další nezapomenutelný koncert. Sex Pistols: Anglie tu bude navždy (2008) je záznamem staršího vystoupení slavné punkové kapely, která se dala dohromady k 30 letům výročí od založení. Anarchy in the UK, God Save the Queen a další pecky zazní v rámci záznamu, který se do vybraných kin dostane v sobotu 3. března. Režisérem je Julien Temple, slavný "punkový" filmař, který scénu sleduje od poloviny 70. let a do kin před lety uvedl například posmrtný portrét frontmana skupiny The Clash Joea Strummera: Future is Unwritten (2007).


Seznam všech březnových premiér najdete ZDE.

Seznam všech filmů v kinech podle % hodnocení uživatelů Kinobox.cz najdete ZDE.

-
-
Lukáš Král
Autor:
Lukáš Král

Související články:

Recenze #2: Lady Bird - kvalitní nezávislá komedie, jakých je zoufale málo

Teenagerka Christine (Saoirse Ronanová) chce, aby jí všichni říkali "Lady Bird", a nemá problém to všem agresivně připomínat. Ostatně, nemá problém všem...

Recenze: Lady Bird - "Jsem hezká/nejsem hezká? Má mě rád/nemá mě rád?" Oscarový kandidát řeší věčné otázky mládí

Lady Bird (2017) je nejnovější a první samostatný režijní počin zavedené herečky a scenáristky Grety Gerwig. Ta mi nikdy nebyla jako herečka dvakrát...

Recenze: Noční hra - při téhle dospělácké zábavě možná půjde o život

Noční hra (2018) je nový režijní počin scenáristů filmů Šéfové na zabití (2011) a Šéfové na zabití 2 (2014). To by vám mělo naznačit, v jakém duchu se film...

Recenze: Rudá volavka - když hollywoodská hvězda svádí pod dohledem "strany" amerického agenta

Rusko, současnost. Dominika Jegorovová (Jennifer Lawrenceová) je baletkou Velkého divadla, ale její kariéru nečekaně ukončí zranění. Když Dominika zjistí...

Recenze #2: Já, Tonya - sportovní skandál natočený s humorem

Tonya Hardingová byla od konce 80. let velmi úspěšná americká krasobruslařka, která se nejvíce "proslavila" tím, že v roce 1994 jistý chlapík praštil...

Recenze: Winchester: Sídlo démonů - Helen Mirren versus Ať žijí duchové

Horory miluju. Na horror Winchester: Sídlo démonů (2018), ve kterém hraje neoddiskutovatelně skvělá herečka Helen Mirren, jsem se tedy dost těšila. Navíc...

Ankety

Je dobře, že jde epizoda s Michaelem Jacksonem do trezoru?
  • Určitě!
  • Vůbec.
  • Zatím váhám.

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: