

Jason Clarke, herec, se narodil 17. července 1969 v Wintonu, Queensland, Austrálie. Po absolvování prestižní australské herecké školy NIDA se začal uplatňovat v televizní a filmové produkci. I když jeho kariéra začala na televizní obrazovce, postupně se přesunul do oblasti filmu, kde si vybudoval mezinárodní uznání jako představitel charakterních a často temně laděných rolí. Jeho herecký projev se vyznačuje vnitřním napětím, intenzitou a psychologickou přesností.
Počátky filmové kariéryJason Clarke začínal ve filmu menšími rolemi v australské produkci, kde si rychle získal pozornost režisérů svým silným výrazem a schopností vytvořit postavy s hlubokým vnitřním konfliktem. Jeho první větší příležitosti přišly v kriminálních a dramatických filmech, v nichž se mu dařilo ztvárnit postavy mužů v mezních situacích. Tato raná fáze kariéry mu otevřela dveře do mezinárodní kinematografie.
Průlom v hollywoodské produkciV průběhu 2000. let se Jason Clarke prosadil i v americkém filmu, kde získal výraznější role v žánrově různorodých snímcích. Objevoval se v historických dramatech, thrillerech i akčních filmech, často jako postava s autoritativním postavením – detektiv, voják nebo politická figura. Díky přesvědčivému hereckému výkonu a charakteristickému projevu si vybudoval stabilní místo v hollywoodském filmovém průmyslu.
Herecký styl a filmová imageClarke je známý svým intenzivním, někdy až chladným herectvím, které dobře sedí k postavám s morální nejednoznačností. Ve filmech často ztvárňuje muže s komplikovanou minulostí nebo traumatem, které ovlivňuje jejich jednání. Jeho výkony jsou ceněny pro psychologickou hloubku a schopnost udržet dramatické napětí bez přehnané expresivity.
Spolupráce s renomovanými režiséryV průběhu své filmové kariéry spolupracoval s řadou renomovaných režisérů na mezinárodních projektech, které mu nabídly prostor pro složité a vrstevnaté postavy. Účinkoval v historicky laděných filmech, adaptacích literárních děl i politických dramatech. Jeho profesionalita a schopnost rychlé adaptace na různá prostředí mu vynesla respekt v tvůrčích kruzích a stálé filmové angažmá.
Žánrová pestrostJason Clarke se nebojí experimentovat s různými žánry. Vedle vážných dramat se objevil i ve sci-fi, hororech nebo dobrodružných filmech, kde vždy dokázal přizpůsobit svůj styl atmosféře díla. Jeho filmografie zahrnuje tituly, které kombinují akční děj s psychologickým vývojem postav, což odpovídá jeho hereckému naturelu – intenzivnímu, ale zároveň preciznímu.
Nejnovější články
10. 10. 2025VOD tipy: Nový kriminální hit od Netflixu, Sbormistr i Victoria Beckham
7. 8. 2023Zemřel režisér William Friedkin. Vizionářský tyran a zakladatel moderního blockbusteru
23. 9. 2020Netflix: Novinky a tipy na září 2020
20. 9. 2020Recenze: Ďábel - Slavné herecké osobnosti odkrývají temné strany víry a amerického zapadákova
20. 9. 2020Když plakát prozradí příliš, herec se "prokecne" a hračka odhalí filmovou zápletku
21. 8. 2020Trailer: Hvězdně obsazený atmosférický thriller hledá Ďábla. Bude to Spider-Man, Winter Soldier, Pennywise nebo nový Batman?
5. 8. 2020Kdo vraždí nevinné stopaře? Představuje se filmový Ďábel
Jason Clarke: Nejlepší filmy a seriály
Jason Clarke: Filmy a pořady 90
Videa 7
Jason Clarke: Fotogalerie 51
Dodatečné informace
Austrálie
Další články
8. 3. 2020Terminátor: Hodnoceno od nejlepšího filmu po nejhoršíDnes večer si v televizi můžete připomenout prvního slavného Terminátora z roku 1984 pod taktovkou režiséra Jamese Camerona s Arnoldem Schwarzeneggerem v hlavní roli. Pojďme se při té příležitosti podívat na všechny filmy série a zhodnotit je očima našeho redaktora.
25. 1. 2020Retro recenze: Smrtihlav aneb Jak v divákovi umrtvit zájem o významnou historickou událost
12. 4. 2019Terminátor a jeho časová linka aneb Zmatené cestování s Arnoldem Schwarzeneggerem a spol.
11. 4. 2019Premiéry v kinech: Velká filmová zmrtvýchvstání?
9. 4. 2019Recenze: Řbitov zviřátek - zlo ožívá v děsivém hororu podle Stephena Kinga
6. 4. 2019Co si nesmíte nechat ujít v kinech v dubnu 2019Měsíc duben je doslova natřískaný očekávanými filmovými novinkami, z nichž hned tři jsou komiksového ražení (Shazam!, Hellboy, Avengers: Endgame). Dále se můžeme těšit například na novou verzi adaptace podle Stephena Kinga (Řbitov zviřátek), českou Teroristku nebo sci-fi pro intelektuály (High Life). Tipy na měsíc duben jsou tu.
21. 3. 2019Řbitov zviřátek: První ohlasy na děsivý horor podle Stephena Kinga
17. 3. 2019Z plakátů na nový Řbitov domácích zvířátek mrazí
8. 2. 2019Trailer: Řbitov zvířátek - čeká nás další filmový pohřeb spisovatelského génia Stephena Kinga?
11. 10. 2018Někdy je lepší být mrtvý... Děsivý Řbitov zviřátek podle Stephena Kinga má první upoutávku
22. 6. 2018Jeden z nejděsivějších Kingových hororů dostane moderní filmové zpracováníJedna z nejpopulárnějších a nejhrozivějších knih od oblíbeného autora Stephena Kinga je určitě Řbitov zvířátek. Pokud si to myslíte i vy, tak pro vás máme potenciálně dobrou zprávu – knižní předloha se dočká nové filmové adaptace.
1. 3. 2018Nebývalá březnová kanonáda. Jak úspěšné budou tyhle filmové "žně"?
28. 2. 2018Recenze #2: Winchester: Sídlo démonů - vyšinutá vdova, psychiatr na morfiu a živí mrtví ve strašidelném domě
14. 2. 2018Recenze: Winchester: Sídlo démonů - Helen Mirren versus Ať žijí duchové
3. 2. 2018Dědictví po slavném puškaři jí přineslo prokletí. Helen Mirren v důmyslném hororu
31. 1. 2018Oscarová Královna Helen Mirren si to rozdá s démony v hororu WinchesterNěkteří nemohou přijít hororovému žánru na jméno kvůli infarktovým lekačkám, záběrům na rozřezaná těla a dalším nechutnostem. Mysteriózní novinka Winchester: Sídlo démonů (2017) nicméně slibuje poněkud jinou podívanou. Viktoriánskou atmosféru doprovodí oscarová herečka Helen Mirren (Královna), která po boku Jasona Clarka (Úsvit planety opic) svede uprostřed hodně divného domu boj nejen s démony, ale též s nebožtíkem-manželem, který vynalezl zbraň legendární značky Winchester.
8. 6. 201723. týden-kinopremiéry: Mumie potkává Cruise, Heydricha a belgického krále
27. 5. 2017Smrtihlav: Představuje se nový film o atentátu na Heydricha
4. 5. 2017První fotka Helen Mirren v mystickém thrilleru Winchester
21. 9. 2015US tržby: Johnny Depp se konečně vymotal z labyrintu špatných rozhodnutí
8. 7. 2015Terminator Genisys láká na technické vychytávky a IMAX projekci (SOUTĚŽ)Terminátor je zpátky! Od 9. července můžete na nejnovější díl s podtitulem Genisys (2015) vyrazit i do českých kin. Noví mladí hrdinové, starý známý Arnie, nezničitelný záporák lákají pamětníky jedničky a mladé publikum na akční sci-fi podívanou uprostřed dusného léta. My vám ve spolupráci s kinem IMAX a distribuční společností CinemArt přinášíme soutěž o parádní ceny.
11. 5. 2015Nové charakterové plakáty k Terminator Genisys a druhé sérii Temného případu
14. 2. 2015Dobový thriller Child 44 se představuje na prvních fotkách
1. 11. 2014Terminator: Genisys - hromada nových fotek a několik ukázek storyboardů
30. 10. 2014Terminator: Genisys dostal dvě obálky magazínu EW a odhalil část děje
31. 3. 20145 sci-fi filmů roku 2014, které si nesmíte nechat ujítKiny se již letos prohnal překvapivě povedený remake RoboCopa a oscarová romance s operačním systémem ve filmu Ona. Ty opravdové hody fanoušky sci-fi ale teprve čekají. A my pro Vás máme pět nejžhavějších tipů pro letošní rok.
20. 2. 2014Nový Terminátor našel Kylea Reese – zahraje si ho syn Johna McClanea
8. 8. 2013Blýská se na lepší časy? Walt Disney a Ridley Scott hodlají v Česku utratit stamiliony dolarů.
7. 3. 2013Pokračování Zrození Planety opic, v němž lidstvo svede boj o rodnou planetu, nabírá zajímavé obsazení





