Téma

17.12.2017 /10:33/

Nejlepší pohádky, které vás baví. Ty české výrazně dominují

Nejlepší pohádky, které vás baví. Ty české výrazně dominují
Tři oříšky pro Popelku (1973)

Čas vánoc se blíží a s nimi i pohádky. Jaké se vám nejvíce líbí za celou dobu existence kinematografie? Pohádka je o fantazii, nadpřirozených jevech a mají jen málo z našeho reálného světa. Ale kdo ví. Možná jsou to světy skutečné i pravdivé, jen si to nechceme připustit. Třeba čerti, draci, víly, skřítci a kouzelní čarodějové skutečně existují. Jen je nevidíme. Každopádně z pohádek čerpáme i ve skutečném životě. Minimálně v tom, že věříme ve šťastné konce našich příběhů.

Překvapující je, že česká pohádka stále válcuje ty zahraniční a zaujímá na domácí scéně výrazně dominantní postavení. Kolik z nich jste neviděli, nebo viděli? 

Kdybychom se podívali jen na rok 2016, tak by vyhrál Anděl páně 2 Rok před tím, v roce 2015 vás nejvíce bavila pohádka  Sedmero krkavců a v roce 2014 to byli Tři bratři.  Vždy se jednalo o českou pohádku. Vypadá to, že milujeme stále domácí české příběhy a svět dobra.

Věděli jste, že například o Pavlu Trávníčkovi si v Německu mysleli, že je německý herec, nebo že Popelku měla původně hrát Jana Preissová? Odmítla. Byla v pokročilém stádiu těhotenství. U každého filmu jsme pro vás připravili jednu zajímavost.

Takže jak vypadá žebříček nejlepších pohádek všech dob?

1. 87% S čerty nejsou žerty (1985)

S čerty nejsou žerty - Filmové peklo nebylo točené v ateliérech ale v uměle vyhloubených pískovcových jeskyních blízko města Česká Lípa. V současné době zde sídlí motorkářský klub Pekelné doly.

2. 86% Tři oříšky pro Popelku (1973)

Tři oříšky pro Popelku - Hlavní hrdinku Libuši Šafránkovou vybral režisér spíše náhodou. Dlouho nevěděl komu roli nabídnout, pak si vzpomněl na mladou dívku, která hrála Barunku v Babičce a bylo rozhodnuto.

3. 84% Byl jednou jeden král... (1954)

Byl jednou jeden král...Přestože kritika v době uvedení vyčítala filmu neujasněný scénáristický záměr a roztříštěnost výsledného dojmu, měl film okamžitě po uvedení mimořádný divácký ohlas.

4. 83% Šíleně smutná princezna (1968)

Šíleně smutná princezna...Původně hrál roli krále Dobromysla Rudolf Deyl, který všal v polovině natáčení zemřel. Role se tak ujal Bohuš Záhorský.

5. 83% Ať žijí duchové (1976)

Ať žijí duchové...Dana Vávrová slavila při natáčení své deváté narozeniny. Po natáčení se vrátila do školy. V dospělosti pracovala jako režisérka v Německu.

6. 83% Nekonečný příběh (1984)

Nekonečný příbě... Autor knižní předlohy Michael Ende nebyl s filmovou podobou spokojený. Nechtěl, aby se jeho jméno objevilo v úvodních titulcích. Byl to nejdražší německý film ve své době.

7. 83% Tři veteráni (1983)

Tři veteráni... Princezna Bosana, ta s dlouhým, nosem zaujala natolik, že se film v němčině jmenoval Die Prinzessin mit der langen Nase (Princezna s dlouhým nosem). Proslavila se i pod názvem Verschenktes Glück (Darované štěstí).

8. 82% Pyšná princezna (1952)

Pyšná princezna...měla mít pokračování, jak prozradil v jednom z rozhovorů Vladimír Ráž. Scénář byl dokonce schválen, ale k natáčení nedošlo.

9. 82% Dívka na koštěti (1971)

Dívka na koštěti...Jan Kraus o jedné ze scén prohlásil: „To s těma králíkama, to je tak debilní, že to hrát nebudu.“ Ale vše bylo jinak.

10. 80% Panna a netvor (1979)

Panna a netvor ..Když Netvor ze šílenství zapaluje zámek, tak téměř shořely ateliéry Barrandov. To by byla škoda, protože rozpočet filmu byl natolik vysoký, že režisér Juraj Herz musel v kulisách zámku natočit i druhou pohádku Deváté srdce!

11. 80% Dařbuján a Pandrhola (1959)

Dařbuján a Pandrhola ...film byl natočen na motivy stejnojmenné pohádky Jana Drdy. Vesnice Kocanda byla postavena a interiéry domků se točili v ateliérech.

12. 80% Popelka (1969)

Popelka - Evě Hruškové bylo pouhých 17 let, když hrála Popelku. Film se v televizi dlouho nehrál, protože Jan Tříska emigroval do USA. Taková byla doba.

13. 80% Princezna se zlatou hvězdou (1959)

Princezna se zlatou hvězdou ...Marie Kyselková získala nejdříve jen drobnou roličku dvorní dámy. Jako princezna Lada byla obsazena Miriam Hynková. Ta ale před natáčením onemocněla a náhrada se našla rychle.

14. 80% Hrátky s čertem (1956)

Hrátky s čertem...Jana Rybářová měla původně hrát namísto Aleny Vránové.

15. 79% Hvězdný prach (2007)

Hvězdný prach...Režie byla nabídnuta nejprve Terry Gilliamovi, ale ten prohlásil, že chce pauzu od pohádek. Jeho posledním filmem byli Bratři Grimmové.

16. 79% Čarodějův učeň (1977)

Čarodějův učeň...předlohou filmu bylo knižní zpracování z roku 1971 o lužickosrbské legendě, tedy Krabatovi. Tu zpracoval liberecký rodák Otfried Preußler.

17. 79% Lotrando a Zubejda (1997)

Lotrando a Zubejda...Ve filmu si zahrál i režisér filmu Karel Smyczek (posledního muže na konci řady léčitelů). Režisér, který se proslavil na začátku své kariéry dětskou rolí ve Vláčilově Holubici.

18. 78% Anděl Páně (2005)

Anděl Páně...Film byl původně určený jen pro televizi, ale nakonec skončil v kinech. Možná i proto v závěru filmu, ve scéně s kulisovým nebem (106 minuta), se ateliérová kulisa brány viditelně pohne. Velké plátno prozradí mnohé.

19. 78% Anděl Páně 2 (2016)

Anděl Páně 2 ... divácký hit roku 2016, který v domácích kinech vidělo přes 1 milión diváků!

20. 77% Dalskabáty hříšná ves aneb zapomenutý čert (1976)

Dalskabáty hříšná ves aneb zapomenutý čert ... předlohu vytvořil úspěšný pohádkář Jan Drda.

Hlasujte po přihlášení na kartách filmů, nebo přímo v žebříčích: Nejlepší pohádky a měňte pořadí.

-
-
Servus
Autor:
Servus

Související články:

Pohádkové Čertoviny aneb Kdo patří podle herců do pekla?

Ve čtvrtek vstoupil do kin první český film roku 2018, nová čertovská pohádka Zdeňka Trošky, kterou natočil volně na motivy šumavských báchorek. V hlavních...

Nejlepší filmy roku 2017 podle českých kritiků

Navzdory oblíbenému hudrování zlých jazyků, že vznikají stále horší filmy, za sebou nemáme vůbec marný rok. Christopher Nolan nám dokázal, že lze v rámci...

Nejlepší české pohádky. Žebříček, který o Vánocích nejvíce hledáte

Čas Vánoc je tu a prim hrají české pohádky. České pohádka má v hlavní roli fantazii, ale hlavně princezny, čerty, draky, vodníky a hloupé Honzy. Víte, že...

Nejlepších deset mysteriózních filmů za posledních deset let

Zajímají vás mysteriózní filmy a prahnete po záhadách, které nejsou našemu vnímání srozumitelné? Co je za oponou naší běžné reality? Takové filmy odkrývají...

Nejlepší akční filmy Johna Woo, otce "krvavého baletu"

71 letý John Woo inspiroval mnohé. Jeho zpomalovačky, akční choreografie připomínající balet nebo let bílých holubic míru patří k jedněm z...

Nejlepší seriály za posledních 10 let podle vás

Pokud patříte mezi milovníky seriálů, nekonečných večerů, kdy si dáte online několik dílů za sebou, pak je potřeba si zkontrolovat, jestli jste viděli...

Nejlepší seriály startující v prosinci 2017

Ačkoli se může zdát, že konec roku není pro seriálovou tvorbu úplně nejšťastnějším startovním měsícem, nenechte se mýlit. I v prosinci zaklekly nebo...

Nejlepší filmy v kinech. Londýnský medvěd vyzval olomoucké kvarteto.

Je tu další komentovaný žebříček tržeb a návštěvnosti tuzemských kin. Jak s pořadím zatočilo šest čtvrtečních novinek, mezi nimiž bylo druhé dobrodružství...

Nejlepší seriál roku 2017 oficiálně ohlašuje druhou sérii

Tak nějak jsme s tím počítali, ale je lepší počkat na potvrzení. Seriál Netflixu Mindhunter platí za seriálovou senzaci letošního roku a míří do druhého kola.

Nejlepší válečné filmy, které vítězí i v celkovém pořadí roků 2016 a 2017

Války nás obklopují staletí, tisíciletí a jsme nepoučitelní. Stále se do těchto fyzických konfliktů vracíme. Soupeříme mezi sebou o bláto, hlínu, kamení...

Ankety

Na jaký Spielbergův snímek se těšíte nejvíce?
 • Akta Pentagon: Skrytá válka
 • Ready Player One: Hra začíná
 • Indiana Jones 5
 • West Side Story
 • Na jiný
více k tématu:
Lepší realita, Indiana Jones a remake muzikálové klasiky. Co chystá velikán Spielberg?
Je pro vás Smrtonosná past vánoční klasikou?
 • Rozhodně, ho ho ho!
 • Vůbec.
 • Váhám...
více k tématu:
Smrtonosná past byla zvolena nejlepším vánočním filmem všech dob
Který díl Star Wars má nejlepší teaser?
 • Star Wars: Epizoda IV – Nová naděje
 • Star Wars: Epizoda V – Impérium vrací úder
 • Star Wars: Epizoda VI – Návrat Jediho
 • Star Wars: Epizoda I – Skrytá hrozba
 • Star Wars: Epizoda II – Klony útočí
 • Star Wars: Epizoda III – Pomsta Sithů
 • Star Wars: Síla se probouzí
 • Star Wars: Poslední z Jediů
více k tématu:
Rozhodněte o tom, která epizoda Star Wars měla nejlepší teaser
Na který film ze stáje DCEU se nejvíc těšíte?
 • Wonder Woman 2
 • Aquaman
 • Flashpoint
 • Sebevražedný oddíl 2
 • Shazam!
 • Batgirl
 • Batman
 • Green Lantern Corps
 • Justice League Dark
více k tématu:
DC potvrdilo seznam chystaných filmů. Pokračování Ligy spravedlnosti chybí
Který z filmů v našem výběru je pro vás největší vánoční klasikou?
 • Tři oříšky pro Popelku
 • Mrazík
 • Sám doma
 • Smrtonosná past
 • Láska nebeská
 • Vánoční prázdniny
 • Santa je úchyl!
 • Ukradené vánoce Tima Burtona
 • Život je krásný
 • Anděl páně
více k tématu:
Desítka filmů, na které nesmíte zapomínat o Vánocích

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: