Šíleně smutná princezna

81%
Šíleně smutná princezna
Princezna by se měla vdávat, a tak se radši dá na naříkání. Kdo její žal vyléčí? Česká filmová pohádka režiséra Bořivoje Zemana vypráví prostý příběh dvou mladičkých královských dětí, které jejich otcové již před lety zasnoubili, avšak které chtějí o svém osudu a životních partnerech rozhodovat ze své vlastní vůle. Tedy v podstatě známý pohádkový motiv, nebo chcete-li, milostný motiv v pohádkovém rouše. Režisér Zeman prohlásil, že vědomě navazuje na svou Pyšnou princeznu z roku 1952. Velkou popularitu této pohádce zajistilo i herecké obsazení: do rolí královských dětí vybral režisér Helenu Vondráčkovou a Václava Neckáře. I v dalších rolích se objevil výkvět českého herectví – například Jaroslav Marvan, Josef Kemr, Bohuš Záhorský a Stella Zázvorková. Hudbu složil Jan Hammer. (Česká televize)



Brenan88
Brenan88
47 109 bodů
7
Krásná česká pohádka s velmi dobrým Vaškem Neckářem a překvapivě snesitelnou Helenou Vondráčkovou. Pěvecká čísla jsou zábavná a chytlavá. Vždy jsou velmi dobře zvolená a texty mají hlavu a patu. Navíc za ta léta spousta z nich zlidověla. Nechybí zde humor a spousta zábavných vedlejších postav. Česká pohádková klasika.
martin-mickey-stusak
martin-mickey-stusak
36 250 bodů
10
Netradiční pohádka, kde se tvůrci pokusili zkombinovat klasické romantické vyprávění s popovými písněmi a modernám jako takovým. A povedlo se. Melodie od Jana Hammera jsou jednoduché a chytlavé a spolu s výbornými texty se přesně trefují do smyslů jak dětského, tak i dospělého diváka. Neckář s Vondráčkovou jsou svými hereckými výkony přitažlivý. A Marvan se Záhorským? Kdyby takový králové vládli dneska, hned by byl ten svět veselejší. Jemný humor je všudypřítomný a dává příběhu neskutečnou veselou atmosféru. Protiválečné poselství je zřejmé a na svou dobu vzniku i trefné. Do příběhu se však nijak násilně nevnucuje. Tento snímek si zaslouží zařadit mezi pohádkové klenoty českého filmu.
Psisko59
Psisko59
32 849 bodů
8
Výborné filmové pohádky byly (a občas dosud jsou) českou klasikou a v tomto případě (mimo velice obstojný scénář) hraje roli překvapivé a ve výsledku kvalitní herecké obsazení: "klasika" herectví ze staré školy v podání králů Marvana a Záhorského, divadelní herectví Vostřela a Kemra jako rádců X a Y a spousta malých nenápadných rolí a roliček - Ferenc Dibarbora ve své nejlepší filmové roli žalářníka a kata (vůbec je tam spousta dobře ukrytých slovenských herců :-), operetní sólista Oldřich Dědek jako dvorní bavič Kokoška, basový zpěvák populárních Setlerů Bohuslav Kupšovský jako dvořan, a samozřejmě ústřední dvojice; tehdy byli Neckář a Vondráčková na vrcholu popularity a Helenka se vedle herecky disponovaného a přirozeně nadaného Vaška vybičovala k slušnému a fotogenickému výkonu. Škoda, že Neckář nesměřoval svou kariéru víc k herectví, mohl se skvěle uplatnit. Samostatnou (jedinečnou) kapitolou je hudební stránka filmu, dílo nadaného a tehdy začínajícího pianisty a komponisty Jana Hammera mladšího, syna swingové zpěvačky Vlasty Průchové, který brzy poté emigroval a nastartoval skvělou kariéru v USA.

Dodatečné informace

Původní název:
Šíleně smutná princezna (více)
  • Československo Šíleně smutná princezna
  • Československo Die wahnsinnig traurige Prinzessin
  • Československo The Incredibly Sad Princess
  • Československo The Insanely Sad Princess
  • Československo The Terribly Sad Princess
Premiéra v ČR:
29. 3. 2021
Distributor:
Národní filmový archiv
Země původu:
Československo, Česká republika, Slovenská republika
Knižní předloha:
Ocenění:
Žádná ocenění

Podobné


Powered byJustWatch