Byl jednou jeden král...

84%
Byl jednou jeden král...
Plakát traileru
Z námětu pohádky by asi moderní lékaři přílišnou radost neměli... Ale ne, ta pohádka nechce propagovat sůl jako nezbytnou součást jídelníčku. Je o tom, jak snadno pocit vlastní moci a důležitosti dokáže zaslepit panovníka, i o tom, že láska dětí k rodičům se naměří zlatem a drahým kamením. A díky jemnému ale štiplavému werichovskému humoru v podání tehdejších předních českých herců se "Byl jednou jeden král" zařadl do "zlatého fondu" českých filmových pohádek.Brenan88
Brenan88
46 853 bodů
8
Nádherná česká pohádka,kterou si o vánočních svátcích nenechám nikdy ujít. Jan Werich je jako král úžasný. Ten člověk je pohádkový sám o sobě a do tohoto filmu se perfektně hodí. Vlasta Burian ač ho nemám jako herce příliš rád,tak zde byl taktéž výborný. Kostýmy s kulisy jsou pěkně barevné a krásně udělané. Těžko něco vytknout.
Psisko59
Psisko59
32 789 bodů
8
Sůl nad zlato Boženy Němcové - a výtečné herecké obsazení: Jan Werich si sám vybral svou Marušku (tehdy začínající herečka dokonce bydlela u Werichů na Kampě) a své "kralování" si náležitě užil. Co proti sobě měli pánové Werich a Burian, netuším (sice už nikdy znovu společně nefigurovali ve hraném filmu, ale v animáku Dva mrazíci si vystřihli krásný dabingový duet) - jejich dialog Já První x Atakdále v královské ložnici nemá chybu: Tajtrlíku! Cože? Mluvíš tady s křeslem, čepice ti vstává na hlavě, svíčka mně zhasla - a já jsem tajtrlík???
Pete69
Pete69
26 993 bodů
7
Tato pohádka nepatří k mým nejoblíbenějším. Sůl nad zlato, v podání ranného komunismu v době, kdy potřebovali soudruzi vložit propagandu i do pohádky. Werich tomu tenkrát věřil a těžko mu to vyčítat.. sám se spálil a litoval. Pohádka je to potom celkem standardní.. hezká, ale nic extra jsem v ní nikdy neviděl.


Dodatečné informace

Původní název:
Byl jednou jeden král... (více)
  • Československo Byl jednou jeden král...
Premiéra v ČR:
11. 2. 1955
Země původu:
Československo, Česká republika, Slovenská republika
Ocenění:
Žádná ocenění

Podobné


Půjčení nebo nákup

Powered byJustWatch