Slavnosti sněženek

84%
Slavnosti sněženek
Nezapomenutelná lyrická komedie, která zachycuje tradičním Menzelovým stylem život v chatové oblasti v Kersku, nedaleko Prahy. Tam se setkávají místní obyvatelé s majiteli četných chat, kteří sem přijíždějí na víkendy a polečně vytvářejí svéráznou komunitu, která svými velkými i malými kamínky skládá mozaiku epizod, rámovanou vyprávěním o neplánovaném a nečekaném skolení kance a slavné myslivecké hostině v místní restauraci Hájenka.Brenan88
Brenan88
47 099 bodů
8.5
Další obrovská česká klasika,kterou má na svědomí vynikající režisér Jiří Menzel,který zde spolupracoval s knižní předlouhou od Bohumila Hrabala. Ve snímku se sešla všechny herecká esa své doby a je to znát. Snímek nepostrádá kvalitní postavy,příjemné tempo a plno nezapomenutelných hlášek.
Pete69
Pete69
31 311 bodů
7
Skvěle obsazaný snímek zobrazuje klasickou rivalitu mezi vesnicemi resp. mysliveckými revíry. Největší klasik je dědek útěkář ( Rudolf Hrušinský ) JAromír Hanzlík. Kde ty loňské sněhy jsou. Proč nenatočit nenásilnou komedii, která se nesnaží být prvoplánově humorná a netlačí na pilu. Takhle to šlo také.
kunafix
kunafix
20 042 bodů
10
V dobách, kdy ještě Menzel uměl točit filmy, vzniklo toto nezapomenutelné myslivecké humorbraní. Množství zlidovělých klasických hlášek je důkazem, o jak povedený film se jedná. "To je dost, žes nás taky jednou vyvez. Žes udělal něco pro rodinu." "To zas bude v álejích nablito." "Se šípkovou! / Se zelím!" "Sežral 4 salámy." Ale jsou tam i hlášky méně známé, avšak steně kvalitní. "Jménem lidové myslivosti vám zabavujeme todle kolo." "Já vím, závidíte mi, že jsem udělal slabikář pro děti, podle kterýho se učej už 10 let." A nesmím opomenout kultovní popěvek, který se často zpívá i na našich chlastačkách: "Čury mury fuk, čury mury fuk, čury mury fuk, tak zpívám já!" Nevím, jestli to je těmi postavičkami nebo tou Hrabalovou/Menzelovou poetikou, ale je to dílo, které by měli děckám pouštět ve škole. Co mi asi nedošlo, tak "Zahrádkáři Kersku". Smysl mi unikl, ale své místo si to ve filmu našlo, stejně jako ten flegmatik, co jezdil Pontiacem, poraným od slépek, a převážel v něm kozy, chch. Herecká sestava, která se tady sešla, to nemá chybu. Ženskejch tady moc není a když jo, tak jsou to většinou strašné stíhačky. Myslivecké sbory ale tvoří většinou chlapi, takže ti jsou tažnou silou celého filmu. A jejich role a roličky, chachá, čirá radost je sledovat! Obzvlášť v Hájence se ta jejich dětská rivalita posilněná alkoholem krásně projevuje a přináší nám nezapomenutelné scény. Jinak Rudolf Hrušínský mladší, vzhledově i profesí, jak kdyby tady měl spin-off Drápalíka z Vesničky mé, střediskové, ne?


Dodatečné informace

Původní název:
A Feast of Snowdrops (více)
  • Československo Slavnosti sněženek
  • Československo A Feast of Snowdrops
  • Československo Das Wildschwein ist los
  • Československo La fiesta de las campanillas verdes
  • Československo Les fêtes des perce-neige
  • Československo The Snowdrop Festival
Premiéra v ČR:
1. 1. 1984
Distributor:
Národní filmový archiv
Země původu:
Československo, Česká republika, Slovenská republika
Čeština:
Slavnosti sněženek je dostupný s českým dabingem
Ocenění:
Žádná ocenění

Powered byJustWatch