Komentáře týdne: James Cameron ve druhém Avatarovi pouze kopíruje již natočené z Titanicu, Terminátora či Propasti

Komentáře týdne: James Cameron ve druhém Avatarovi pouze kopíruje již natočené z Titanicu, Terminátora či Propasti
Avatar: The Way of Water | če

Krakonoš a lyžníci (1981) – Dokonce i ten Hapka, kterého jinak rád oželím, sem patří.

Milan Padalík, Jan Kreidl
Krakonoš a lyžníci
„Mám pro tenhle film v závějích slabost, ani kvůli dětem, ale kvůli atmosféře, lokacím (natáčelo se na Jizerce a v Roprachticíh u Semil) a dospělým hercům (učitel Havelka, Vladyka, Heřmánek, Augusta). Dokonce i ten Hapka, kterého jinak rád oželím, sem patří. Poslední film Václava Lohniského.“ tindersticks / 80 %

Záchrana (2021) – Skvělé záběry, úzkost, beznaděj.

Záchrana
Záchrana | National Geographic Documentary Films
„Stejně dobré, v některých ohledech i lepší než výborné hrané drama Rona Howarda, a to bylo bez debat pětihvězdičkové. Toto téma se opravdu povedlo 2x zpracovat na špičkové úrovni. A obě verze mají spoustu společného. Je to vyprávěno z pohledu jeskynních potápěčů, amatérských bláznů, kteří se potřebují pohybovat ve stísněných prostorách, bez přístupu vzduchu, s obrovským adrenalinem, bez kterého si připadají jako kdyby nežili. Po zhlédnutí obou filmů krásně vyzní porovnání reálné postavy s hlavní rolí obsazenou Viggo Mortensenem, jenž přesně zahrál introvertního solitéra. Emoce jsou tady ještě intenzivnější než ve filmu, skvělé záběry, úzkost, beznaděj.“ Meky / 90 %

Dobrá sestra (2022) – Takový nevyvážený a podezřelý člověk může i nadále fungovat v systému, ve kterém je podnikání důležitější než etika.

Eddie Redmayne
Dobrá sestra | Netflix
„Netflix uvedl snímek, který jakoby námětem i podstatou věci kopíroval snímek český pod názvem Hodinu nevíš… (2009), takže nelze tyto oba filmové počiny neporovnat. Ohledně vraha je pouze jediný rozdíl. Český používal heparin, zatímco ten americký inzulín. Oba jsou antispektakulární, aseptičtí a minimalističtí. Oba ve své podstatě ale zvyšují faktor neklidu. Nikoli z hrůzy, ale naopak z klidu, který vyzařuje něco šíleného. Americký snímek navíc poukazuje na fakt, že takový nevyvážený a podezřelý člověk může i nadále fungovat v systému, ve kterém je podnikání důležitější než etika. Tím svým způsobem příběh předkládá zajímavé argumenty o stavu zdravotnictví a především zkoumá systém zdravotní péče, který se pouze stará o zisk. České zdravotnictví však, pro to porovnání, na tom není o nic lepší. Počet obětí by tak nemusel nabýt vysokého počtu. Příběh je vyprávěn z pohledu zdravotní sestry, čímž je více prohloubeno tajemno. Tvůrci se také vymanili přílišné dramatizace a takřka až psychologické hororové atmosféry. Vše probíhá v poklidu, čímž se také posiluje rafinovanost událostí. Takovým poklidem se ale zase naprosto rozpadají emoce a soucit. Poukazování na společenskou odpovědnost je prostě na takový případ poměrně málo. Ale možná to bylo i záměrem, aby snad diváci nepropadli strachu v nemocnici pobýt, když si to zdravotní stav žádá. Těžko posoudit. Každopádně Jessica Chastain v roli zdravotní sestry a Eddie Redmayne coby (inzulínový) vrah podali skvělý výkon. Oba filmy jsou tedy téměř totožné, ale co se týče scénáře a stylem estetického a vizuálního zpracování vyšel tento americký počin daleko lépe.“ martin-mickey-stusak / 65 %

Avatar: The Way of Water (2022) – Avatar jednička přefiltrovaný vodou.

Avatar: The Way of Water
Avatar: The Way of Water | 20th Century Studios
„Po 13 letech opět návrat na Pandoru. No... rozhodně nesdílím totální nadšení zdejších recenzentů. Říkal jsem si: král Cameron a Cesta vody, vždyť on je jako ryba ve vodě, takže to musí být ještě o level výš, než první Avatar... no, není. Jasně, dal si záležet a po technické stránce je to opět lahodná podívaná, ale to už tu bylo před 13 lety. Jedinečná a topová vizuální orgie to možná je, ale v Imaxu v rakouském Linci (nebo alespoň v Imaxu v Praze), na obřím plátně, ale ne 3D+HFR v CineStaru, tam z toho prostě nelze vyždímat maximum. Vizuál je jenom krásný. Tečka. Ale nejvíc mi vadí scénář, který je v podstatě Avatar jednička přefiltrovaný vodou. Stejná posloupnost událostí, podobné dialogy i zápletka. Gro Avataru 2 je rodina, kolem které se točí celý příběh, což je změna, to ano, ale mladí Na´vi na to, kolik prostoru dostávají, jsou nezajímaví, zaměnitelní a snadno zapomenutelní. Výjimkou je Kiri, mladší verze Sigourney, která jako jediná má zajímavý a vyvíjející se charakter. Strašně jsem byl zvědavý na Kate Winslet a až v poslední třetině filmu mi došlo, že je to vlastně avatarka Ronal, jaaaj. Nic moc. Také mě mrzí, že Cameron nevymyslel vlastní scény, ale pouze kopíruje již natočené z Titanicu, Terminátora či Propasti. Možná to byl úmysl a chtěl potěšit diváka nostalgií, ale tohle mu fakt nežeru, mě to bilo do očí! Hudba Jamese Hornera hodně chybí. Závěr? Žádný převrat se nekoná, jedná se o původní Avatar, přefiltrovaný vodní hladinou. Dále se vše opakuje, nic nového. Což o to, do kina to lidi nažene a vytříská to miliardy, a to je ok, lepší blockbuster letos už stejně nebude a pořád lepší, než se koukat doma na nějakou shit kinoverzi. Ale na to, jak Cameron usilovně 13 let pracoval na pokračování, je to málo. Zvažuji účast v kinosále na dalších dílech. Zamrzí to...“ Meky / 65 %

Avatar: The Way of Water (2022) – Cameron na poměry svého kolosu odbíhá a riskuje, což u nejdražšího fenoménu poslední doby příjemně překvapí.

Avatar: The Way of Water
Avatar: The Way of Water | Walt Disney Studios
„Prvního Avatara jsem po pár reprízách i s odstupem času docenil na krásné 100% hodnocení, a to prosím z počátečních 85%. Dvojka u mě startuje ještě s 5% navrch a momentálně mi k plné palbě schází prvenství a na objem příběhu delší stopáž. Jinak ale Cameron na poměry svého kolosu odbíhá a riskuje, což u nejdražšího fenoménu poslední doby příjemně překvapí a je vidět, že je stále svým pánem nad celým tímto projektem. Nedělá mu potíž po prvním aktu záměrně zastavit celý děj a představit úplně nový svět v té nejvíc dech beroucí expozici, jakou svět viděl, a přesto vždy včas uhnout a vrátit věci na kolej, aby se bavili i ti ostatní. Vizuálně je to krása, obrovský skok a hlavně je to pořád stejně dobré, jako dřív. Avatar 2 sice několikrát škobrtne (někdy i záměrně), ale pořád utíká všem blockbusterům dostatečně rychle, aby byl morálním vítězem. Jestli i definitivním se uvidí v několika týdnech. Mým soukromým vítězem je však už nyní a jestli bude i něco víc, to možná ukáže čas, nebo jako v případě jedničky – extended cut. Momentálně zůstanu u 90% a jednou možná půjdu výš. Ale zřím tě Camerone, neboj.“ JosefTomas / 90 %
Zaujal vás některý z filmů/seriálů? Našli jste doporučení k dílům, která vás zajímají? Pokud ne, napište komentář na kartu snímku z naší databáze. Příště třeba vybereme právě váš.
Všechny komentáře najdete přehledně seřazené od nejnovějšího zde. Dejte „palec“ těm, které vás zaujaly.