-
90%
(prodloužená verze) Začíná to jako podmořský špionážní příběh o hledání ztracené sovětské jaderné ponorky a končí jako podmořské blízké setkání třetího druhu. James Cameron opět ukázal v čem tkví jeho vizionářské filmové umění. Celý snímek je plný citací a struktur nejrůznějších snímků převážně v oblasti sci-fi jak Camerona, tak i Spielberga. Závěr plný emocí byl prostě nutný, to se musí nechat. Má dokonce i tu zvláštnost, že vznikla prodloužená verze, která naprosto rozbourává původní koncept tzv. kinoverze. Dozvíme se totiž, z jakého důvodu mimozemská civilizace na Zemi vlastně přilétla a co a proč měla v úmyslu. V tomto směru se dokonce použil biblický motiv a s tím spojená jedna určitá pohroma světa. Jsou delší i mnohé dialogy, které daleko více dávají smysl. Snímek jako takový je po technické stránce úžasný. Na to, že bylo CGI v podstatě ještě v plenkách, se na konec osmdesátých let skutečně jedná o pecku. Neonová vizualizace mimozemšťanů je doslova pastva pro oči. A právě ta přemíra světel a záře, spojené s nádhernou dojemnou atmosférou, hodně připomíná výše zmíněný Spielbergův počin 'Blízká setkání třetího druhu' (1977). Dramatizace celého příběhu je výborná a místy i dosti napínavá. Například honička mini ponorek na dně oceánu, ve stejném smyslu jako jsou automobilové honičky na silnicích, nenechají od obrazovky odtrhnout oči, byť ta scéna není zrovna dlouhá. A co teprve, když od hladiny padá utrhnutý jeřáb. I herci vytvořili prvotřídní výkon. Už dle jejich výrazů lze plně odhadnout charakteristiku postavy, kterou hrají. Nelehké natáčení, při kterém si všichni užili své, přineslo úžasný snímek opět potvrzující Cameronovu profesionalitu. Zanechává fascinující jedinečný filmový zážitek, ke kterému se jisto jistě mnohý divák bude rád vracet.
-
90%
-
80%
Zatím asi neslabší Cameron (Piraně nepočítám), ale pořád je na co koukat. Propast má především skvělou atmosféru, která se s přibývajícími minutami pořád stupňuje a utváří příběh do velmi podmanivé a temné podoby. Cameron odvádí opět skvělou práci, Silvestriho hudba je také hodně cítit a zbytek utáhne na svých bedrech ještě charismatický Harris plus nádherná vizuální stránka. Mělo to sice slabší místa a trochu zdlouhavou první půlku, ale přesná režie a nezapomenutelný závěr nenechávají na pochybách, že zde pracoval skutečný mistr ve svém oboru. Dobrá práce..
-
80%
-
80%
-
85%
Tohle je možná jeden z mých nejoblíbenějších Cameronových filmů. Mořské hlubiny, kde se místo v romantice utopeného Titanicu skrývá jen podmořská základna odříznutá od hladiny s pár vojenskými pošahanci a jadernou hlavicí, chemie mezi E.Harrisem a M.E.Mastrantoniovou a pár přátelských duhově rozzářených mimozemských bytostí, které byly mnohem sympatičtější než celá ta pandorská komunita - no co víc si přát?
-
100%
-
85%
Prodloužená verze je opravdový klenot Jamese Camerona,který knám připlouvá s další pastvou pro oči po vizuální stránce.Režisérská verze ůplně mění tu původní a semnou opravdu zamávala a očekávající pokračování Avatara je tikající nálož nedočkavostí.Na další režijní geniálnost a špičku mezi posledního dvacetiletí se Cameron ocitne ve stejném prostředí - pod hladinou oceánu.Pro,který si můžeme nechat schovaný v kapse zatraceně vysoké hodnocení...
-
65%
Pokud jste ve světě Camerona kovaný, tak se vám to asi líbilo, pokud ne tak vám to může z 50% záživné a z dalších 50% nudné. Pro mne to alespoň, tak bylo. Celý film nic jen voda, voda, Ed a voda. Zajímavá teorie mimozemského života v moři, nicméně jsem se opravdu chvílema nudil a v příběhu se ztrácel. Cameron mě ohromil Terminátorem, překvapil Avatarem a dojmul Titanicem, ale Propastí mě nijak nedostal.
-
75%
Pozici režisérského esa si musíte zasloužit. Nestačí natočit jeden, nebo dva skvělé filmy, je potřeba ten standard udržet po většinu kariéry. Což se Jimovi vcelku daří, ale pravdou je, že po Terminátorovi a Vetřelcích, byla Propast slabším kouskem. A to bez ohledu na nasazení herců, nebo Camerona samotného, jehož to stálo manželství. Většina lidí tady hodnotí kinoverzi (139 min.). Já budu hodnotit to, co Cameron natočil podle povídky, kterou jako mladý napsal. Zatímco střihačovi nůžky (ať už na povel režiséra, nebo studia) udělaly z Propasti podmořskou akční sci-fi, nezkrácená verze (171min.) měla nést trochu jiné poselství. Některým lidem asi neuniklo, že je závěr kinoverze mírně řečeno rozpačitý. SPOILER: podmořští ufouni zachrání Buda, protože mu prolustrovali komunikaci s manželkou a dojalo je, že se mají rádi. Závěrečný výstup, při kterém se odhalí světu, taky moc nedává smysl. Těch nemálo vystřižených minut, zejména na konci, ale dělají z Propasti jiný film...bratříčka ke Dni, kdy se zastavila Země. POŘÁD SPOILER: Lidi jsou prevíti, kteří si zaslouží spláchnout z povrchu zemského. Tzn. nijak zvlášť originální, ale o něco zajímavější pointa, než zůstala v té vycucané verzi. KONEC SPOILERU. Propast se sice odehrává v atraktivním prostředí s fajn herci, je technicky vymakaná, ale scénáristicky je to slabý průměr. Stále hodnotím speciální edici. Ostatně když se nad tím zamyslím...neliší se tak moc od jakékoliv Cameronovi tvorby. Mám jeho filmy rád, je to skvělá podívaná, Jim je skvělý režisér, dokonce tak skvělý, že divák neřeší ty logické faily, které jeho scénáře mají. A já mezi ně většinou patřím taky...jak by taky ne, když z každého jeho projektu číší láska k žánru, který mám tak rád.
-
80%
-
100%
-
100%
-
85%
Zamilování hodné postavy, nepopsatelná atmosféra, gradující napětí, revoluční (a nestárnoucí) triky. Propast je mimořádně „imerzní“ zážitek. Taková kombinace mysteriózního dramatu, nervy drásajícího thrilleru a skutečně dojemné romance nebyla na plátně k vidění nikdy před tím, ani potom. Je proto škoda, že Propast není, na rozdíl od těch nejlepších filmů Jamese Camerona, jako Terminátor II nebo Vetřelci, dokonale vystavěný film. Původní sestřih rozmáchlému příběhu ublížil, ale i režisérský sestřih citelně trpí tím, že emocionální vrchol filmu jako takového přichází dlouho před jeho vyvrcholením jeho děje.