Komentáře týdne: Černobílé komediální drama s Jiřím Mádlem je jedním z nejlépe natočených českých filmů posledních let. Otázka ovšem je, kolik lidí o to stojí

Komentáře týdne: Černobílé komediální drama s Jiřím Mádlem je jedním z nejlépe natočených českých filmů posledních let. Otázka ovšem je, kolik lidí o to stojí
Hra (2019) | Pilot Film
Novinkami to tu tentokrát neoplývá. I když jsou ve výčtu níže i snímky s roky vzniku 2019 či 2020. Jednoznačně zaujalo přemýšlivé sci-fi, koprodukční černobílé drama s komediálními prvky a Jiřím Mádlem v jedné z hlavních rolí nebo hvězdně obsazené politické drama z poloviny 70. let minulého století. Ale dost "řečí". Níže představujeme vybrané uživatele Kinoboxu a jejich komentáře, které uvádíme bez jakýchkoliv redakčních úprav.

Ex Machina (2015) - Umře někdo? Uteče někdo? Je Ava jediný robot?

Alicia Vikander
Ex Machina
"Zatímco v komedii, nebo akčním filmu člověk logiku primárně nehledá a spokojí se tím, že se aspoň pobaví, v žánru sci-fi/thriler, je to často absence logiky nebo uvěřitelnosti, která udělá i z triky nabušené podívané, odpadovou/béčkovou záležitost. Ex Machina s divákem nemanipuluje, nevtlačí vás do sedaček překvapivými zvraty a nemá pointu, která by vám vyrazila dech. Má ale pečlivě vytvořenou atmosféru(vynikajícně zvolené prostředí, kde se příběh odehrává), postavy se nechovají afektovaně, dialogy mají smysl a přestože víte kdo lže, nevíte proč. My, které iritují snadno předvídatelné filmy, tak s radostí vnímáme, že je z čeho vybírat. Umře někdo? Uteče někdo? Je Ava jediný robot? U většiny filmů se dá odhadnout po polovině filmu, co je scénárista zač; jestli je schopen vyhnout se klišoidním zkratkám, prvoplánovitému mlžení a jestli se bude hloupému divákovi podbízet vysvětlováním nejednoznačností. Garland těmito nešvary prokličkoval bez výraznějšího zaváhání a nejenže nabídl trochu jiný pohled na problematiku umělé inteligence; nabídl myšlenku, že vedle zachování vlastní existence, může být jedním z motivů i tak prostá vlastnost, jakou je zvědavost. A co se bude dít pak, když bude zvědavost uspokojena...to už je ten prostor pro vlastní fantazii, nebo klidně druhý díl. Doporučuji zhlédnout v klidu, bez vřeštících ratolestí, či kibicování drahé polovičky, kterou to nejspíš nebude bavit. Herecké výkony moc hodnotit nelze, triky jsou velmi dobré, scénář solidní...výsledek sice není ohromující, ale je nad očekávání dobrý." Martrix / 75 procent

Hra (2019) - Jistě je u nás pár dobrých kameramanů, ale snad nikdy jsem necítil ten "filmový záběr" tak, jako tomu bylo zde.

Hra
Hra (2019) | Stanislav Honzík
"Že může být český film umění, se už jaksi zapomnělo, a já se marně snažím v naší kinematografii hledat něco, co by jí dokázalo vrátit tenhle status. Hra se tomu za poslední roky blíží asi ze všeho nejvíce. Je točena klasicky (nebo možná spíše netradičně, protože 4:3 formát už dnes v módě není), kamera stylem evokuje filmy půlky minulého století, stejně jako hudba a herecké výkony jsou velmi pestré. Almendras kombinuje divadelní a filmové hraní, což výsledek nejednou obohatí o netradiční zážitek a tvůrci se rozhodli divadelně pojmout i formu příběhu (to značí již rozdělení příběhu na jednotlivá dějství, což se u filmu také často nedělá). S tím ostatně nemám problém (už i Vlastníky jsem za divadelní styl nepeskoval a nehodlám v tom začínat). Hlavní ale vítězí forma. Jistě je u nás pár dobrých kameramanů, ale snad nikdy jsem necítil ten "filmový záběr" tak, jako tomu bylo zde. Ten film je krásně stylizovaný a prakticky zde není výtka a i scénář je na zdejší poměry "přesně" napsaný, i když se zajisté mnohé "ztratilo v překladu". Výsledek ale přesto stojí za to. Kdo ví, kdy se u nás natočí takto podobně laděný film. Já jsem za něj ale rád. Má sice své mouchy a možná tlačí moc na artovou pilu, ale jedná se určitě o jeden z nejlépe natočených českých filmů posledních let. Mnoho lidí si stěžují, že to jde s naší kinematografií z kopce. Hra ukázala, že se to dá dělat jinak. Otázka ovšem je, kolik lidí o to stojí. A podle hodnocení soudit, že jich není tolik, kolik si většina myslí." JosefTomas / 85 procent

Enola Holmesová (2020) - Kromě Enoly a jejích dvou bratrů mě hodně bavil i mladý lord Tewksbury.

Millie Bobby Brown
Enola Holmesová | Netflix
"Enola Holmes je pohodový film, který jsem si dost užil. Millie je zde jako vždy skvělá a nebýt ní film by ani zdaleka nebyl tak podařený. Právě z tohoto důvodu jsem si jist, že nevynechám žádný film nebo se seriál, ve kterém se v budoucnu objeví. Samotný snímek má příjemně odlehčenou atmosféru a děj, který je zábavný a nenudí. Všechny hlavní postavy jsou zajímavé a kromě Enoly a jejích dvou bratrů mě hodně bavil i mladý lord Tewksbury. Pokračování si určitě nenechám ujít." Angelus / 85 procent

Všichni prezidentovi muži (1976) - Skvěle obsazená dvojice novinářů.

Robert Redford, Dustin Hoffman
Všichni prezidentovi muži | Warner Bros.
"V době vzniku toho snímku jistě skvělá záležitost. Dnes, když o aféře Watergate ví každý.. film trošku ztrácí lesk. Skvěle obsazená dvojice novinářů odkrývá po malých strípcích mozaiku celé kauzy ve velmi pohodovém tempu typického sedmdesátkového ražení. Dobrý film." Pete69 / 70 procent

Training Day (2001) - Film je naprosto famózní.

komentare-tydne-17-12-2020
Training Day | Warner Bros.
"Další film z mého mládí, a další pecka která nikdy neomrzí.. Film je naprosto famózní. Akce napětí zápletka jsou dokonale a herecké obsazení zvláště Denzeluv herecky vykon je naprosto ohromující..Tento film patří k těm který by měl vidět každý.. Denzel si Oscara zasloužil právem" Temný Pán ze Sithu / 95 procent

Zaujal vás některý z filmů? Našli jste doporučení k dílům, která vás zajímají? Pokud ne, napište komentář na kartu snímku z naší databáze. Příště třeba vybereme právě ten váš.
Všechny komentáře najdete přehledně seřazené od nejnovějšího zde. Dejte "palec" těm, které vás zaujaly.
Recenze: Hra - horký kandidát na Ceny české filmové kritiky
Recenze30. 10. 2019
Recenze: Hra - horký kandidát na Ceny české filmové kritiky