24.1.2023, 06:00

Anthony Hopkins ztvární římského císaře Vespasiána v seriálu od mistra katastrofických destrukcí

Anthony Hopkins ztvární římského císaře Vespasiána v seriálu od mistra katastrofických destrukcí 11 obrázků v galerii
Anthony Hopkins | Foto: Marvel Studios
Držitel dvou Oscarů, pětaosmdesátiletý herecký veterán Anthony Hopkins, jde z role do role. Po čtyřech letech se vrátí na televizní obrazovky v historickém seriálu Rolanda Emmericha Those About to Die, v němž ztvární římského vojevůdce, reformátora a císaře Vespasiána. Naváže tak na úlohu Vespasiánova syna a následníka, již si zahrál ve filmu Titus z roku 1999.

Anthony Hopkins patří k největším žijícím legendám mezi herci, což stvrdil před dvěma lety, kdy převzal svého druhého Oscara za hlavní roli v dramatu Otec. Bylo mu 83 let a stal se vůbec nejstarším oceněným v dané kategorii. V minulém roce si zahrál ve dvou festivalových filmech – v Synovi Floriana Zellera a v Armageddon Time Jamese Graye. V každém případě ztvárnil zcela odlišnou osobnost a předvedl své neuvadající umění.

Nyní kývl na nabídku, která odpovídá jeho charismatu i řadě dosavadních zkušeností. V seriálu Those About to Die znázorní stárnoucího římského císaře a zakladatele flaviánské rodové linie Vespasia, jenž vládl v letech 69 až 79 našeho letopočtu. V historických či antických dramatech se Hopkins objevil už dříve. Stačí vzpomenout na roli Aristotela v Alexandrovi Velikém a především na drama Titus od režisérky Julie Taymor podle divadelní hry Williama Shakespeara.

Otec | Foto: Lionsgate UK

Prozatím jde o jediné oznámené obsazení. Vespasiánův charakter bude dle webu Deadline bojem ošlehaný vojevůdce, jenž si nárokoval římský trůn po vítězství v desetileté občanské válce. Patriciové jím pohrdají a pokoušejí se vytlačit jeho právoplatné dědice.

Vespasia dosadil na císařský post roku 69 senát poté, co úmrtí tyranského Nera uvrhlo říši do chaosu. Jeho vláda přinesla uklidnění, daňové reformy a architektonické projekty v čele s Koloseem. Seriál vrátí na scénu impozantní arénu, jelikož zahraniční média projekt popisují jako gladiátorské drama.

„Jedná se o epické drama zasazené do komplexního a zkorumpovaného světa, jemuž dominují spektakulární gladiátorské hry. Série představí soubor aktérů ze všech sfér římské společnosti, kteří spolu zápolí na úrovni politiky, sportu i dynastií starobylého světa,“ sděluje oficiální synopse.

Those About to Die distribuuje streamovací platforma Peacock. Produkovat a režírovat bude věhlasný žánrový tvůrce Roland Emmerich, jenž naší planetě zatápěl v katastrofických filmech Den nezávislosti, Den poté, 2012 či Moonfall. Posledně jmenované sci-fi loni finančně i kriticky propadlo a Emmerich směřuje do televize poprvé od roku 2012, kdy natočil televizní snímek Dark Horse. S historickými kostýmními dramaty má Emmerich zkušenost díky Patriotovi či solidní shakespearovské konspiraci Anonym, tudíž by náhlé odbočení od akční destrukce mohl zvládnout.

Anonym | Foto: 2011 - Columbia Pictures

Scénář píše autor Zachraňte vojína Ryana a Patriota Robert Rodat, jenž vychází ze stejnojmenné nonfikční knihy Daniela Mannixe. Autor ji založil na vědeckém výzkumu a historických faktech a popisuje v ní skutečné životy gladiátorů i lidí, kteří krvavé hry pořádali.

Produkce seriálu začne v létě v Itálii a dle tvůrčí sestavy můžeme očekávat ambice srovnatelné s Gladiátorem, popřípadě s úspěšným seriálem Řím. Minimálně Anthony Hopkins je sázkou na jistotu. Na obrazovky se vrací po čtyřech letech. Naposledy ztvárnil Roberta Forda ve druhé řadě seriálu Westworld.


Kinolog: Avatar 2 je nejlépe udělaný film všech dob. Proč to většina lidí neuvidí?

Po 13 letech přichází pokračování 3D sci-fi Avatar. Je podobně technicky revoluční jako jednička, ale rozdílů si všimne jen trénované oko. Nadšení brzdí, že i druhý díl vychází z podobně problematických dějových konceptů.

Ankety
Na jaké pokračování zavedené série se nejvíc těšíte?
John Wick: kapitola 4
Shazam 2: Hněv bohů
Creed III
Strážci Galaxie: Volume 3
Rychle a zběsile 10
Spider-Man: Napříč paralelními světy
Transformers: Probuzení monster
Indiana Jones a disk osudu
Mission: Impossible: Odplata – první část
The Marvels
The Equalizer 3
The Expendables 4
Duna: druhá část
Nejnovější články:
Načíst další články