Patriot (Slovenská republika)
USA USA
159 minut

Žánry

:
Akční, Drama, Historický, Válečný

Obsah

:
Benjamin Martin (Mel Gibson) je mírumilovný osadník, který chce své nejbližší za každou cenu uchránit před krvavými hrůzami koloniální války. Když ale více »« méně

Režie

:
Roland Emmerich

Scénář

:
Robert Rodat

Herci

:
Mel Gibson Heath Ledger Joely Richardson Jason Isaacs Chris Cooper ...
Premiéra: 20. 7. 2000
Přístupnost: MP-15

Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 85%
  0
  0
  19. 12. 2015
  olga-pu (20032 bodů)

  Jeden s nejlepších filmu Mela Gibsona.

 • 0
  0
  11. 4. 2015
  martin-mickey-stusak (10530 bodů)

  Boj za nezávislost je pro Američany velice vlastenecké téma, takže když má o tom vzniknout snímek, musí podle toho také náležitě vypadat. A tento vypadá opravdu dobře. Prvotní protiválečné ladění je zcela přirozeným rozjezdem. Pak už jde čistě jen o vlastenectví, emoce, absurditu skutečností a bitvy. Scénář plný patetičnosti a klišé je však po dějové stránce napsaný solidně a přínosně. Soucítíme s hlavním hrdinou a k smrti nenávidíme záporáka. Toto dobrodružství bez bázně a hany je vynikající podívanou, jaká tu do své doby ještě nebyla. Roland Emmerich opět udělal kus práce a tak lze říci, že se tento počin určitě nijak neztratí.

 • 75%
  0
  0
  19. 12. 2015
  Sheldon (9793 bodů)

  Je rok 1776. Farmáři Benjaminu Martinovi zapálili dům, zabili několik synů a zaútočili tak na tradiční Americké hodnoty – rodinu a svobodu. Prokletí Angláni budou pykat v tratolišti krve. Producenti Spielbergova Zachraňte vojína Ryana si vyhlédlli svůj další kasaštyk a potřebovali jednak typického hrdinu, kterého diváci znají jako bijce Anglánů, tedy Mela Gibsona z Oskarového triumfu Statečné srdce a režiséra, který umí natočit americkou vlajku tak, aby to nevyznělo jako parodie. Byl čas na obrovskou podívanou, která neurazí a jednak vydělá peníze. Volba padla na Rolanda Emmericha, který právě tímto prokázal, že bitevní vřavy umí, zvládne bez problémů i velké hvězdy a víceméně nikoho neurazí. Patriot byl podle dobových recenzí promarněnou šancí, s odstupem se ale potvrzuje, že je prostě standardně řemeslně odvedenou zakázkou, která bude dobře fungovat i po letech.

  Přesto tento rok byl Roland Emmerich donucen k přehodnocení kariéry a učinil tak s podobně naladěným kolegou nizozemským internacionálem Paulem Verhoevenem. Oba vychválili Matrix a invenční mladé režiséry, ale uvědomili si, že přeci jen milují přípravu obrovských sezónních spektáklů, které jim umožňují vyniknout a užít si naplno profesi, kterou milují. Oba hovoří o stresu, o plnění časových plánů kvůli pevně stanovenému datu premiéry, nemožnosti přetáčení hereckých scén. Emmerich také trefně dodává, že první kdo mu sděluje jeho víkendové tržby není jeho agent, ale jeho uklízečka z Guatemaly.

  Při debatě o tricích Emmerich upřednostňuje především příběh, zatímco Verhoeven je pro vytváření nových světů. Na otázku pro koho jsou určené jejich filmy oba se smíchem odpovídají, že to nikdo neví. Verhoeven poznamenává, že kdyby to tušil, tak točí samé úspěšné filmy a Emmerich říká, že Patriot nejvíce ocenila jeho mladší sestra, které se líbilo, že to bylo hezké a o rodině. Nejzábavnější je, že režiséři popcornových spektáků zasvěceně hovoří o filmech Federica Felliniho a Luchina Vischontiho, což podle mého může třeba Mirce Spáčilové způsobit infarkt.

 • 75%
  0
  0
  17. 5. 2016
  lamps (7557 bodů)

  Nemyslel jsem si, že to někdy napíšu, ale Roland Emmerich není špatný řemeslník. A jeho Patriot opravdu není špatný film. Kritika cílená z drtivé většiny na skutečnost, že film v podstatě každou scénou propaguje americký nacionalismus a vyzdvihuje dokonalost a neposkvrněnost všech statečných Američanů, kteří dodnes hlasitě podporují demokracii a vlastní právní systém, je z části oprávněná a pochopitelná, ale trochu zbytečně podkopává potenciál příběhu na poli čisté filmové zábavy. Ono se totiž po celých 160 minut je na co koukat - sympatický hrdina s nejednoznačným charakterem, parádní Williamsův soundtrack, nelidský záporák Jason Isaacs a kvalitní dobová výprava okořeněná řadou kreativně natočených, emocionálně působivých scén. Krásnému zevnějšku a úspěchu u amerického publika je pravda podřízen těžce šablonovitý a neoriginální obsah, avšak kdo by se vztekal, že se musí soustavně dívat na arogantní a domýšlivou ženskou, když jí to tak moc sluší? Já ne.

 • 80%
  0
  0
  1. 12. 2012
  VitvarJane (4421 bodů)

  Jeden z lepších historických filmů Mela Gibsona.

 • 80%
  0
  0
  2. 7. 2012
  pantak (3031 bodů)

  Podobnost s Posledním Mohykánem je čistě náhodná.

 • 65%
  0
  0
  5. 5. 2013
  harry456 (2428 bodů)

  Hustý film.

 • 85%
  0
  0
  13. 4. 2016
  Punisher (783 bodů)

  Film odehrávající se v období boje o nezávislost USA, v kterém si v hlavní roli neumím představit nikoho jiného než Mela. Ačkoli nejsme historik, film mi velmi solidně nastínil danou dobu, krom hlavních postav docela zajímavě vykresluje i postavy vedlejší. I přes svou poměrně dlouhou stopáž má film stále příjemné tempo a spád. Jednotlivé souboje jsou vyvedeny opravdu bravurně a místy lehce naturalistické scény k filmu prostě patří.

  • Jason Isaacs jako perfektní záporák
  • 90%
   0
   0
   6. 1. 2016
   JiříP (122 bodů)

   Film by měl by být součástí výuky národních dějin USA!!! Boží!

  • 70%
   0
   0
   5. 1. 2016
   wee_dram (93 bodů)

   Navzdory dobré filmařině pro mě osobně jako pro milovníka historie velké zklamání. Naprosto pokroucené zobrazení problematiky amerického boje za nezávislost, Britové prezentovaní jako krutí, nabubřelí kolonizátoři stojící proti po svobodě lačnícímu americkému lidu (přitom většina amerických osadníků na začátku války o nezávislost nestála), to je jen pár z mnoha nepřesností.
   Na druhou stranu musím ocenit kameru a režii akčních scén a soubojů, za poměrně věrné zobrazení použití tomahawku má film velké plus.

  • 100%
   0
   0
   2. 8. 2014
   james_916 (10 bodů)

   super film se skvělým hereckým výkonem Mela Gibsna

  75 ? ?
  • petr-lehky 75%
  • Filmokolik 75%
  • Akarot 85%
  • Brenan88 75%
  • Nosnica 80%
  • Alanna 75%
  • PandaPool 90%
  • RoCo 80%
  • lamps 75%
  • adam-ski-petr 75%
  všechna hodnocení (119)
  jak hlasovat?

  V žebříčcích uživatelů

  28. místo z 33 v žebříčku uživatele Anni
  30. místo z 44 v žebříčku uživatele Punisher
  37. místo z 357 v žebříčku uživatele Simkova
  37. místo z 56 v žebříčku uživatele budullin
  109. místo z 160 v žebříčku uživatele ivca-houskova
  113. místo z 208 v žebříčku uživatele kellys2
  121. místo z 268 v žebříčku uživatele DiegoK
  185. místo z 303 v žebříčku uživatele MIRKA DOLEJŠOVÁ
  Sdílet tuto stránku:

  Partneři: