2001: A Space Odyssey (Velká Británie)
« další názvy »
Velká Británie Velká Británie
USA USA
160 minut

Žánry

:
Dobrodružný, Drama, Mysteriozní, Sci-fi, Thriller, Avantgardní, Adaptace knižní, Kultovní, Oscarový
Motto: Dva nejdůležitější kroky ve vývoji lidstva.

Obsah

:
Píše se rok 2001 a ze Země odlétá výprava k Jupiteru. Palubní počítač Hall 9000 naprogramovaný mimozemskou civilizací začíná svým jednáním ohrožovat celou více »« méně

Režie

:
Stanley Kubrick

Scénář

:
Stanley Kubrick Arthur C. Clarke

Herci

:
Keir Dullea Gary Lockwood William Sylvester Daniel Richter Leonard Rossiter ...
Přehrát online O2
Distributor: AČFK
DVD: 5. 11. 2001
Přístupnost: Mládeži přístupno
Jste na stránce filmu 2001: Vesmírná odysea. Líbil se vám? Víte, že registrovaní uživatelé Kinoboxu mohou filmy hodnotit, psát k nim recenze, dokonce i upravovat profily filmů a získat tak body do žebříčku? Zaregistrujte se a řekněte ostatním, co si o filmu 2001: Vesmírná odysea myslíte! K 5. květnu 2021 nám s udržováním a doplňováním databáze pomáhá už více než 27626 uživatelů. Děkujeme!

Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 100%
  0
  0
  12. 4. 2019
  martin-mickey-stusak (22991 bodů)

  Po objevení tajemného artefaktu pohřbeného pod měsíčním povrchem se lidstvo vydá na cestu k nalezení svého původu s pomocí inteligentního superpočítače HAL 9000. Stanley Kubrick zhmotnil fantazii literárního autora sci-fi Arthura Charlese Clarka tak dokonale a mistrovsky, že je snad už nadobro nepřekonatelný. Nejedná se o žádný dobrodružný popkornový sci-fi snímek, jak by si mnohý mohl představovat. Daný příběh svým způsobem představuje sbírku abstraktních pojmů týkajících se lidského pokroku, snahy a objevování. Jde o to, že se člověk snaží definovat sám sebe prostřednictvím metafory vesmírného cestování. S každým monumentálním tahem směrem nahoru či dolů se projevuje určitá myšlenka a to od prologu na úsvitu člověka, kde rané lidi využívají sílu základních nástrojů ve formě kostí, až po cestu, která osvětlí temná tajemství Jupitera. Prolog je záměrně zlovolný. Má ukázat odvrácení soupeřících kmenů a odhalit nepřátelství člověka k člověku. Podobný souboj později nastane mezi člověkem a umělou inteligencí. Vizuální stránka a tempo je taktéž záměrné. Vyvolává tak dojem, že každý záběr je koncipován jako pojem lásky, trpělivosti a myšlení. Umělecká vize je přizpůsobena revolučním technikám speciálních efektů a na rok 1968 nelze jinak, než smeknout klobouk. Stanley Kubrick vlastně dělal to samé, co v současné době dělá James Cameron. Vznikla nejinteligentnější vesmírná opera, která nestárne a stále budí nadšení po všech stránkách. Příběh jako takový se zdá být nesmělý, krátký a bez nápadů, ale tady jde hodně o hloubku myšlenky a dá se říct, že ne každý se do patřičné hloubky ke správnému uchopení dokáže ponořit. Vizuální vjem představy nekonečna je už jen vrcholem toho všeho. Při závěrečné scéně, kde je v kontrastu se zeměkoulí plod dítěte, už zbývá jenom zatleskat. Nekonečno a koloběh života. Pojítkem je tajemný monolit. Zkrátka a dobře, jedná se o snímek vizionářský a velice inteligentní. A v tom je stále jedinečný.

 • 100%
  3
  0
  10. 12. 2015
  Sheldon (15961 bodů)

  Skvělé zkratky, geniální střihová kompozice a špičková kamera dělá z filmu umělecké dílo. Scéna kdy opice vyhodí kost, která se střihem změní ve vesmírnou loď je jednou z nejvíce obdivovaných v dějinách filmu. Závěrečné obrazy a geniální výjev dítěte vznášejícího se obrazem právem patří k vrcholům žánru a nejlepším jinotajům zobrazeným ve světové kinematografii. Naposledy jsme se s citacemi filmu setkali ve sci-fi „Moon“ režiséra Duncana Jonese se Samem Rockwellem. A na závěr trochu bulvární legrace. Příznivci konspiračních teorií tvrdí, že člověk nikdy nepřistál na Měsíci a video z Buzzem Aldrinem a Neilem Armstrongem vzniklo v trikovém týmu Stanley Kubricka. Postmoderna je zkrátka sexy.

 • 100%
  3
  0
  3. 5. 2016
  lamps (14702 bodů)

  Zbytečné něco psát. Jasně že je Vesmírná odysea šíleně podhodnocená, protože její genialita a nadčasovost tkví v tom, že se směje běžným žánrovým konvencím, na které většina z nás, obyčejných lidí, nikdy nedá dopustit. Jenže já ji ze stejného důvodu bezmezně uctívám. Kdybychom se snažili hájit film jako skutečné umění (což určitě chceme), měli bychom dávat za příklad právě Kubrickovo veledílo. Ať si má Welles svého Občana Kanea, Fritz své Metropolis nebo Coppola svého bezpochyby dokonalého Kmotra..., teprve tohle je však snímek, který dokáže pouze nápaditým využitím základních filmařských pomůcek, jakými jsou hudba, kamera, kulisy a nově i dávka kvalitních vizuálních efektů (které jsou však na svou dobu naprosto strhující), vyvolat nefalšovanou diváckou extázi a pocit ohromení. Straussův Valčík jakoby vznikl skutečně jen pro podbarvení úžasné harmonie stavu beztíže, a vesmír jakoby opravdu existoval jen z toho důvodu, aby o něm Clarke s Kubrickem mohli přemýšlet a vytvořit svou vlastní, z hlediska filmu prostorově, časově i myšlenkově nejepičtější lidskou vizi v dějinách - alespoň na těch 140 minut to tak vypadá, přestože ono velké poselství se mi po dvou projekcích nezdá nijak nepochopitelné (pokud se tedy šeredně nepletu, což možná odhalí projekce následující)... Ale na co jsem přišel bezpečně je, že počítač HAL představuje krásnou karikaturu Kubrickovy práce - tedy až na to, že Stanley nechybuje nikdy...

 • 70%
  1
  0
  5. 7. 2018
  Pete69 (14164 bodů)

  Tento film máprávě padesáté výročí, tak jsem se rozhodl, že si ho po dlouhé době pustím a podívám se mu na kobylku. Musím uznat, že triky jsou na tu dobu excelentní a film musel spolykat fůru peněz i když se jedná prakticky o studiovku. Je zvláštní se podívat na to, jak si lidé představovali před 50ti lety dnešní dobu a jak působí nějteré technologie směšně, ale to je normální :) Co se obsahu týče, je ale film dosti podprůměrný a geniální je hlavně vizuální a hudební stránka spojená s perfektní kamerou a zvláštní Kubrikovskou atmosférou. Nejsem fanoušek totoho kultovního filmu, ale kvalitu zpracování oceňuji.

 • 100%
  2
  0
  24. 10. 2014
  cerfik (6811 bodů)

  Stanley Kubrick je filmový genius a jen málo z jeho filmů se dá hodnotit méně než 100% a mezi ně tohle dnes již kultovní dílo nepatří. Na tehdejší dobu prostě neuvěřitelné záběry, které nepůsobí směšně ani dnes v době digitálních super efektů. Ale to nevyřčené tajemství mě pudilo až jsem si pustil i pokračování (už ne od Kubricka) a kupodivu jsem se obrovského zklamání nedočkal, ale tohle málo co překoná. Snad jen Tarkovského Solaris má tu sílu ve vás probudit cosi neznámého a magického, kde nevíte čí jste.

 • 85%
  2
  0
  10. 6. 2016
  evismaior (3806 bodů)

  Průkopnická science fiction, klasika, nadčasové propojení kamery, hudby a magie vesmírného vzduchoprázdna a nulové gravitace, nekončící snové záběry na "tanec" vesmírných kocábek za zvuku Straussova valčíku a úsvit lidstva za zvuků Tak pravil Zarathustra, kteroužto skladbu film doslova provařil. Přestože se autor předlohy Arthur C. Clarke na vzniku filmu nemalou měrou podílel a byl z něj nadšený, já se stále nemohu ubránit srovnání a zde pro mě je kniha jasným vítězem. Má ohromující myšlenky, vize, které se mnohdy již za pár let naplnily, a filozofický přesah, ze kterého se těším i po desetiletích od doby jejího napsání. Je to až neuvěřitelné, jak aktuální ten příběh i přes všechny vesmírné a technické objevy, k nimž v mezidobí došlo, pořád je. Na rovinu ale, kdybych ji nečetla, nejsem si jistá, jestli bych tyto dojmy mohla načerpat pouze ze shlédnutí filmu - mnohdy až nekonečné scény střídané pak na můj vkus přílišnými dějovými zkratkami mě sice neodradí natolik, abych hodnotila níž než na 4/5, ale maximální požitek z tohoto díla, který bych na základě knihy očekávala, mi přinést nemohou. Každopádně si už nikdy nebudu jistá, jestli mohu věřit kterémukoli výrobku od firmy IBM (o 1 písmeno v abecedě posunutá zkratka HAL:-))

 • 90%
  2
  0
  7. 12. 2012
  bidlobox (3796 bodů)

  Filmová poezie lahodící oku i uchu. Krásné obrazy, důmyslné kulisy a monotónní hlas palubního superpočítače HAL. Snové, místy až psychedelické sekvence a otazníky směřující až k samému původu lidstva. Film, jaký tu nikdy předtím nebyl a už asi nikdy potom nebude.

 • 100%
  2
  0
  27. 9. 2012
  TARANTlNO (3334 bodů)

  [ THE BEST STANLEY KUBRICK ].*** EXISTOVALO BY SCIENCE FICTION ?***.Vesmírná obrázková esej geniality Stanleye Kubricka.Kdybych ještě o pár minut déle pozoroval,asi bych umřel blahem nad krásou tohoto díla světové kinematografie.Opera (jedním slovem nádhera),vizuální zážitek (předběhl dobu o desítky let) a knižní předloha (tisíc kladných slov nestačí).Vše vytváří nezapomenutelný koncept Stanleye Kubricka. +++ Představte si tvůrce,který dokázal maximální vrchol ve své práci,kde dosahuje vrcholné limity - tam si Kubrick pohrává a přidává další detaily do naprosté dokonalosti. Myšlenka,která spadá do nejpřitažlivějších snů: ve snech,kterých se může divák dotknout,ochutnat a po skončení díla i splnit.

 • 100%
  2
  0
  21. 5. 2014
  stantheman (2387 bodů)

  Opět jsem se po létech vypravil do kina na tento skvost...a byl jsem znovu ohromen. Na mém žebříčku zůstává jedničkou, pan Kubrick udělal něco tak dokonalého a propracovaného , že nemám co vytknout . Nádhera pro oko , pro duši. Zážitek , který u mne nikdi jiným filmem asi už nepřekoná.

 • 100%
  2
  0
  12. 12. 2012
  pokladnik (1600 bodů)

  Tak tohle je naprostá klasika klasik. Geniální Kubrick, který vám uvízne v hlavě i přesto, že vlastně ani nevíte proč? Poprvé jsem film viděla snad před 25 lety a v hlavě mi zůstala pouze hudba a černý obelisk. Naposledy jsem film viděla letos v březnu na wellnes víkendu s manželem. Dávali ho kolem půlnoci a já si říkala, že u něj tak nějak usnu. Ovšem opak je pravdou. Odysea vás chytne a už nepustí... Stejně jako Homérova. Kdo umí ten umí.

 • 80%
  2
  0
  2. 8. 2014
  Dubínka (574 bodů)

  Zajímavý a dnes již klasický film Stanleyho Kubricka. Všechno je zde natočeno velice zajímavě, ovšem některé scény jsou až moc zdlouhavé a proto dávám jen čtyři hvězdy. Efekty jsou ovšem na svoje stáří opravdu vynikající, a klasická hudba použitá ve vesmíru, je také do tohoto filmu velice vhodná. Velkým plusem je také vynikající tajemná atmosféra rozvleklá v celém snímku. 80%

 • 20%
  1
  2
  11. 3. 2014
  Prcek008 (326 bodů)

  Za úvodní znělku bych mohl dát klidně 10/5 hvězdiček, ale následujících 140 minut je tak smrtelná nuda, že by si jeden podřezal žíly. Jenom scéna s HALem je jakž takž koukatelná, ale i tu ztvárnil Matt Groening v Simpsonech mnohem líp. //Po dvou letech// Po přečtení knihy, která se mi hodně líbila přestávám odsuzovat příběh jako takový, ale filmové zpracování mi přijde pořád naprosto mizerné.

 • 25%
  1
  1
  14. 6. 2015
  SOJA (136 bodů)

  Nejjednodušší návod jak natočit film který sklidí obrovské ovace z řad slabomyslných pseudoscifi fanoušků.:1)Stáhněte si Call of Duty Advanced Warfare (proč to kupovat že?) 2)Stáhněte si jakýkoliv program na nahrávání videí(například Fraps) 3)Nastavte si hru na nejtěžší obtížnost 4)Spusťte libovolnou misi (nejlépe bez jakéhokoli náznaku děje nebo čehokoli zajímavého) a točte dokud se vám to nepodaří.No a máte hotovo!

 • 100%
  0
  0
  14. 5. 2019
  natalie-nedvedova (24 bodů)

  Film, který určil jak má vypadat novodobá sci-fi. Propracované scény do těch nejmenších detailů (i co se pro tu dobu revolučních efektů týče), dovolují filmu i přes jeho stáří překonat mnoho těch dnešních, které zůstaly někde daleko za ním.
  Bohužel však některé diváky může odradit kvůli svém pomalejšímu ději, kdy i postavy moc nemluví. O to víc vás však umocní ten pocit samoty a prázdnoty ve vesmíru. Další věcí je divák, který nečetl stejnojmennou knihu a nechce moc přemýšlet nad dějem. Takovýto divák tento film může odsoudit kvůli své vlastní hlouposti či lenosti bez mrknutí oka, protože je zvyklí, že se mu vše naservíruje přímo pod nos.

 • 100%
  2
  0
  27. 1. 2017
  antonin-tietz (8 bodů)

  O tomhle díle pana Kubricka lze dlouze diskutovat.Přečetl jsem si letmo, co zde píší při analýzách filmu jiní.Může se to lišit také podle toho, jestli Clarkovo dílo četli, anebo ne.Režisér vždy, jak mi někteří dají jistě za pravdu, intepretuje podle svého pohledu předlohu autora.Clarke dokázal fantazii dohnat do krásných forem, kterým se prostě chce věřit. Zvláště jsou-li podloženy precizními znalostmi fyziky, techniky, astronomie atd.Ale vzpomeňte, co Clarke říká na začátku :...."mějte na paměti, že toto je pouze jedna z možností.Skutečnost bude, tak jako vždy, mnohem podivnější....".Mně osobně se příčí představa, že bychom byli takto manipulováni ve svém vývoji.Ale ať má protentokrát pravdu autor a nechme se jím vést.Mně přijde mnohem podstatnější sdělení o tom co se stane, když se do vědecké akce začne míchat zájem obrany státu, který vede ke schizofrenii HAL 9000 s následnými, řekl bych byzantskými způsoby řešení tohoto pseudoproblému.To je rázem velmi současné, a také velmi silné sdělení všem, kteří se navzájem sledují bojechtivým okem.David Bowman se stává ve finále něčím, co lze označit za Boha s počertech lidskými rysy, a také s tím umí zacházet.Ovšem předtím nás autor předlohy uvádí do reality, která je již vlastně nehmotná.Ti, kteří to vše spustili už opustili hmotnou fázi existence,či vývoje a dokáží beze zbytku měnit hmotu na energii a naopak.Narážím na ten fantastický a surreálný obraz Bowmanovy kosmické lodi v hotelovém pokoji, který chránil pozemšťana před žárem hvězdy.Pravda každý fyzik mi řekne, že nelze oddělit vědomí a myšlení od hmoty, která je zrodila.Tedy od nervové tkáně mozku.Budiž! Ale kdoví?Je to zmije zakousnutá do vlastního ocasu.Vědomí a schopnost poznání se objeví na určitém stupni vývoje živé hmoty, kterážto se zase vyvine po nějakém čase v neživé hmotě.Takže, sakra, proč by to nemohlo pokračovat do nehmotné fáze vývoje jak to p.Clarke naznačuje.Je to krásná představa.Ale nebude to hned.(Jedna drobnost, kterou zde uvádíte špatně.Počítač HAL 9000 neprogramovala mimozemská inteligence, ale lidé ve výrobním závodu.A do jeho operační paměti vložili cosi, co vedlo k programovému konfliktu s neblahými následky pro posádku)

78 100 ?
jak hlasovat?
 • mysir 50%
 • PinPrick 60%
 • Deacon Frost 80%
 • Speedyxxx 90%
 • Sandrastekla 50%
 • Pajmen 70%
 • InJo 90%
 • Yantcha 75%
 • natalie-nedvedova 100%
 • Futureman 100%
všechna hodnocení (179)

V žebříčcích uživatelů

12. místo z 21 v žebříčku uživatele pokladnik

„Tak tohle je naprostá klasika klasik. Geniální Kubrick, který vám uvízne v hlavě i přesto, že vlastně ani nevíte proč? Poprvé jsem film viděla snad před 25 lety a v...”

1. místo z 6 v žebříčku uživatele stejskal.franti
2. místo z 3 v žebříčku uživatele smolkova
6. místo z 8 v žebříčku uživatele lukas
1. místo z 11 v žebříčku uživatele lamps
1. místo z 3 v žebříčku uživatele cirkusačka
3. místo z 3 v žebříčku uživatele SoulMan
5. místo z 12 v žebříčku uživatele Petrson
3. místo z 58 v žebříčku uživatele lamps
8. místo z 12 v žebříčku uživatele dream