29.12.2014, 20:30

Tržby v českých kinech: Fanoušci Hobita zařídili závěrečnému dílu trilogie prvenství za rok 2014

Rok 2014 se chýlí ke konci. Né pomalu, ale jistojistě. A vy jste určitě zvědaví, jak to těsně před cílovou páskou vypadá v klání Hobit: Bitva pěti armád (2014) - Tři bratři (2014). Každý z těch dvou je svým způsobem letošním vítězem.

Poslední žebříček letošních tuzemských tržeb byl zveřejněn. 52. víkend roku 2014 patřil Hobitovi: Bitvě pěti armád. Tentokrát utržil závěrečný díl trilogie 10.2 milionu korun a přišlo na něj 63.754 diváků. Což znamená propad o 40 procent. Ale i tak to Hobitovi stačilo, aby se stal nejúspěšnějším filmem žebříčku tuzemských tržeb za rok 2014. Jaká je statistika? Za necelé tři týdny utržil závěrečný díl fantasy trilogie téměř 79 milionů korun. Přišlo na něj 514.578 diváků. A ještě musíme dopočítat 3 dny, které do konce letošního roku zbývají. Je to mocný finiš.

Tři bratři (o aktuálním víkendu 16. místo a zanedbatelná čísla: tržby 31.870 korun, návštěvnost 452 diváků) na něj neměli. Ale jen částečně. Aktuální čísla tuzemské hudební pohádky hovoří takto: tržby téměř 70 milionů korun, 604.509 diváků. Tvůrce a distributor Tří bratrů se tedy mohou radovat alespoň z malého vítězství, jejich film vidělo v roce 2014 nejvíce platících diváků. Samozřejmě, Tři bratři čísla nasbírali za téměř 20 týdnů v žebříčku. Hobit ale statistiky v rámci tržeb nahnal na dražších lístcích za 3D projekce. I tak je pro Svěráky a spol. velkým úspěchem, jak si v nerovném boji s Hobitem velkého nadnárodního studia vedli.

Jak se o premiérovém víkendu dařilo novinkám? Velmi dobře, patří jim 2. až 4. místo žebříčku. O prsa pomyslné klání nováčků vyhrál historický EXODUS: Bohové a králové (2014). Film s prvky naší křesťanské tradice utržil 5.1 milionu korun, s tím, že na něj přišlo 33.449 diváků. Nasazení bylo stejně velkolepé jako historické bitvy, snímek byl uveden ve 110 kinech.

Tuzemská komedie Hodinový manžel (2014) skončila třetí. Ale bylo to těsné. Na EXODUS jí chybělo jen něco málo přes půl milionu korun. Čísla za premiérový víkend jsou následující: tržby 4.58 milionu korun, návštěvnost 32.771 diváků. Takhle těsný rozdíl jsem nečekal. Úspěšné tažení čtvrtečních kinonovinek uzavírá rodinný film Paddington (2014), jehož hlavním hrdinou je roztomilý nezbeda a popleta se srstí medvěda. Paddington zaujal jak recenzenty, tak rodiny s dětmi. A zcela po právu. Patří mu čtvrté místo žebříčku tuzemských tržeb za 2.8 milionu korun a návštěvnost 22.486 diváků.

Na páté příčce skončil nejnovější díl série Noc v muzeu: Tajemství hrobky (2014). 2.26 milionu korun na tržbách zaplatilo 16.967 fanoušků komediálního žánru. Tučňáci z Madagaskaru (2014) skončili šestí s tržbami 1.09 milionu korun a návštěvností 8.195 diváků. O pátém víkendu od nasazení do kin navíc pokořili metu 200 tisíc diváků. Asi se od nich ale čekalo víc.

Leviatan, ruský kandidát na Oscara.

Zajímavostí žebříčku je bilance vážného kandidáta na Oscara za Nejlepší cizojazyčný film, snímku Leviatan (2014). Polodokumentární drama z korupcí prolezlého Ruska utržilo o tomto víkendu 27.830 korun, přišlo na něj 257 diváků. Čísla za necelých 7 týdnů od nasazení jsou následující: tržby 390 tisíc korun, 3.806 platících diváků. Uvidíme, jak si snímek povede u amerických akademiků. Jen pro zajímavost, těch je přes 6 tisíc. Pokud se na Leviatana podívá víc jak půlka akademiků, trumfnou ve "sledovanosti" celou Českou republiku.

Z čísel žebříčku je patrné, že se po Vánocích do kin lidem moc nechtělo. Užívali si svátky u pohádek a filmů v televizi, nebo prostě nechtěli vytáhnout paty z domácího pohodlí.

Aktuální žebříček tržeb a návštěvnosti tuzemských kin najdete ZDE.

-
-
Lukáš Král
Autor:
Lukáš Král

Související články:

Medvídek Paddington je zpátky v kinech. Kde se vzal oblíbený britský chlupáč?

V kinech znovu baví roztomilý chlupáč, medvídek Paddington. Po Paddingtonovi z roku 2014 k nám totiž míří Paddington 2 (2017). U nás se o něm mnoho neví...

Recenze: Hodinový manžel - čtyři přátelé, jeden bazén a hodně ručních prací

Česká komedie Hodinový manžel bohužel není tak dobrá, jak by se mohlo zdát z celkem vydařeného traileru:

Bytosti ze Středozemě ovládly hostivařské kino PREMIERE CINEMAS

Na 450 fanoušků Hobita v kostýmech se v sobotu 13. prosince sešlo v pražském kině Premiere Cinemas, aby si připomenuli první dva díly trilogie a od 19.00...

Recenze: Leviatan - film o zoufalém boji jedince s kolosem

Sever Ruska, současnost. Nikolaj žije s manželkou a dospívajícím synem na sychravém pobřeží sychravého moře, vedle trosek lodí a koster velryb.

Ankety

Na kterou únorovou novinku (2019) vyrazíte do kina?
  • LEGO® příběh 2
  • Na střeše
  • Marie, královna skotská
  • Alita: Bojový Anděl
  • Nedotknutelní
  • Jak vycvičit draka 3
  • Úhoři mají nabito
  • Mrazivá pomsta

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: