Excalibur (mezinárodní název)
« další názvy »
Velká Británie Velká Británie
USA USA
140 minut

Žánry

:
Dobrodružný, Drama, Fantasy, Romantický, Adaptace knižní

Obsah

:
Jen ten, kdo je předurčen, dokáže vládnout magickým mečem. Jen ten se může stát králem. Britský film na motivy dávné legendy o králi Artuši a rytířích více »« méně

Režie

:
John Boorman

Scénář

:
Thomas Malory Rospo Pallenberg John Boorman

Herci

:
Nigel Terry Helen Mirren Nicholas Clay Cherie Lunghi Paul Geoffrey ...
DVD: 1. 1. 2000
Jste na stránce filmu Excalibur. Líbil se vám? Víte, že registrovaní uživatelé Kinoboxu mohou filmy hodnotit, psát k nim recenze, dokonce i upravovat profily filmů a získat tak body do žebříčku? Zaregistrujte se a řekněte ostatním, co si o filmu Excalibur myslíte! K 24. listopadu 2020 nám s udržováním a doplňováním databáze pomáhá už více než 27276 uživatelů. Děkujeme!

Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 80%
  0
  0
  28. 8. 2019
  martin-mickey-stusak (21863 bodů)

  Excalibur. Legendární meč krále Artuše, kterému je připisována magická schopnost či spojení s oprávněnou svrchovaností Británie. Excalibur a 'meč v kameni' jsou většinou považovány za stejnou zbraň, ale v některých verzích naopak spolu nemají nic společného. Každopádně je spojen s Artušovou legendou, což už nikdo neodpáře. Různých příběhů je bezpočet, avšak asi nejslavnější je ten, který napsal Thomas Malory. A je to ovlivněno hlavně tímto snímkem, který je po vizuální stránce extravagantní a hodně ambiciózní ve vyprávění právě dané legendy. Takto zpracovaný mystický a brutální temný věk nebyl kolem krále Artuše ještě překonán. Režisér John Boorman údajně uvedl svůj artušovský film jako produkční triumf designu, kostýmů a speciálních efektů. A i po tolika letech nelze jinak, než smeknout klobouk. Samozřejmě by se nějaké nedostatky také našly, avšak jednalo by se jen o takové menší drobky. A tak tu máme krále Artuše, který se za pomoci čaroděje Merlina přizpůsobil Excaliburu a naplnil svůj osud spojením rytířů kulatého stolu v Camelotu a sjednocením země. Dobrodružný příběh plný hrdinů i padouchů, který zanechá filmový zážitek, ať kladně nebo záporné. Kladný dojem však určitě převažuje.

 • 85%
  1
  0
  7. 10. 2017
  Sheldon (15948 bodů)

  Britský film natočený podle legendy o králi Artuši a rytířích kulatého stolu se zaměřuje kromě Artuše zejména na postavu bájného kouzelníka Merlina. Film má úžasný soundtrack, skvělou kameru a četné hvězdy ve vedlejších rolích v dobách, kdy ještě nebyly takové hvězdy.

 • 90%
  0
  1
  15. 7. 2015
  Pas (6205 bodů)

  Excalibur není historický film! Ani jím nemá být. Ono se to sice (asi) odehrává v 5 – 6. století, ale válečníci tam mají pseudogotickou zbroj ze století 15. A je tomu tak proto, že Boorman se chtěl co nejvíce držet dobové Maloryho předlohy. A že je toho brnění ve filmu tolik, že se při pohledu na tu hromadu šrotu musí každému Cikánovi ukrutně chtít navštívit nebližší sběrné suroviny.Snímek začíná tím, jak se Uther střetne v poslední bitvě o vládu nad Británií s rivalem Cornwallem. Utherovi pomáhá kouzelník Merlin, který mu od Paní z jezera opatří magický meč Excalibur. Cornwall se novému nejvyššímu králi Británie nakonec poddá a přísahá mu věrnost. Když to zapíjejí na jeho hradě, prasák Uther se zakouká do jeho ženy Igraine, což se manželovi samozřejmě nelíbí. Válka vypukne na novo. Uther přemluví Merlina, aby mu na čas přičaroval Cornwallovu podobu, a v době jeho nepřítomnosti vniká na jeho hrad. Igraine nic nepozná a scéna, kdy si to ti dva rozdávají – přičemž si kaňour Uther ani nesundá brnění – je velice zajímavá hlavně z technického hlediska. Mezitím Cornwall umírá v boji. Merlin, vyčerpán kouzlem, při kterém deklamuje legendární mantru: "Anal natrah, urltwas betcham, dochiel di enve!"Merlin na devět měsíců usíná. Igraine se narodí syn Artuš, což velice nerada vidí jeho nevlastní setra Morgana, dcera Cornwallova. Merlin se konečně vzbudí a žádá po Utherovi odměnu za své služby: Artuše. Král velice neochotně svolí. Nakonec si to ale rozmyslí a svého synka chce zpět. Pronásleduje Merlina do lesa, kde na něj však číhají nepřátelé, přepadnou ho a smrtelně zraněný král stačí ještě zarazit Excalibur do kamene. Odtud ho podle věštby dokáže vytáhnout jen budoucí král Británie… Režisér obsadil do Excaliburu velice zajímavé a v té době neokoukané tváře: Artuše si zahrál Nigel Terry, který se ovšem později už moc neuchytil, snad jen v historickém seriálu Covington Cross (1992). Jeho otce Uthera Pendragona si střihl můj oblíbenec Gabriel Byrne (v té otřesné seriálové kejdě The Vikings jako Jarl, ale hlavně skvělý Satan v Konci světa se Schwarzeneggerem). Óðinnovsky charismatický shakespearovský herec Nicol Williamson jako Merlin je prostě peckovní a myslím, že lépe by ho nezahrál ani Max von Sydow – a to je co říct. Artušovu sestru si tu dává Helen Mirrenová. Natáčelo se v nádherných skotských exteriérech, kde příroda hraje jednu z hlavních rolí. Co se týká triků, dnešní znuděný mládežník se nad nimi bude možná šklebit, ale na svou dobu to byl vrchol moderní techniky. Megality vypadají uvěřitelně a Merlinova jeskyně taky. Při bojových scénách tříská železo o železo a krev teče vskutku vydatně. A teď se dostáváme k tomu, co se vám při koukání na tenhle film prostě musí dostat pod kůži: K hudbě… Boorman pověřil tehdy ještě neznámého skladatele Trevora Jonese, aby nějak propojil jím vybrané motivy z děl Richarda Wagnera a Carla Orffa. Jonesovi se to podařilo dokonale, místy přispěl svou troškou do mlýna a výsledek je prostě luxusní.

 • 65%
  0
  0
  29. 12. 2012
  Standa. (6160 bodů)

  Klasické vyprávění o slavném meči, kterého jsem se bohužel překoukal v dětství.

 • 75%
  0
  0
  3. 1. 2013
  miza (2304 bodů)

  Slušné zpracování klasické báje o slavném meči.

 • 100%
  0
  0
  29. 4. 2019
  Vurhor (1880 bodů)

  Ještě před Pánem prstenů, před Harry Potterem, dokonce i ještě před Icewind Dale, jsem byl, především díky svým rodičům, políben na tvář kouzlem filmu, který i tak trochu zhmotnil mu osobnost a i předurčil, co v životě budu milovat - Statečné rytíře, čáry a magii, hrdinské bitvy a epickou hudbu s velkolepými chorály (můj první poslech Carminy Burany ). Excalibur je bezpochyby jeden z nejlepších filmů, co jsem kdy viděl. Z žánru fantasy je samozřejmě na přední příčce, konkurovat mu může pouze zmíněný Pán prstenů. Boormanova mistrovská režie je doplňována excelentní atmosférou, kterou tvoří především naprosto dechberoucí implementace Wagnerovy hudby, ze které jde husina jak hrom. Tomu filmu vděčím za mnohé. Byl mým prvním učitelem angličtiny, pojmenoval jsem podle něho svůj první dřevěný meč a získal jsem díky němu své první herecké zkušenosti. Je to takový můj praotec všech filmů. Na počátku, ještě před vším ostatním, byl on. Jenom on. Děkuju. Nejlepší scény: Chlapec vytáhl meč, Artušovo pasování, zjevení Jezerní paní, uzdravování země.

 • 95%
  1
  0
  12. 12. 2012
  pokladnik (1599 bodů)

  Další moje srdeční záležitost. Poprvé jsem ho viděla asi v 16-ti a z kina jsem odcházela úplně mimo. Na jedné straně brutální scény bitev (krev, havrani vyklovávající oči oběšencům) na druhé straně nádherné obrazy ( ruka jezerní paní čnící nad hladinou a v ruce třímá excalibur) navíc Mozartova hudba, tu nezapomenu do smrti. A když jsem konečně pochopila co je svatý grál, tak byl zážitek úplný. Nemám co dodat.

 • 100%
  2
  0
  29. 9. 2012
  brbla666 (1526 bodů)

  Zatím nejlepší zpracování mýtické legendy o kouzelném meči.

 • 65%
  0
  0
  22. 4. 2018
  kozo.roh (210 bodů)

  Rád jsem se po letech znovu podíval na Excalibur, ale najednou jsem si nebyl jist, zda je to opravdu ten film, který se mi před x lety tak líbil. Zajímalo by mě, jak by tehdy vypadal můj komentář. Dnes, po letech, to pro mě bylo trochu zklamání.

  • plusem je rozhodně kamera a nádherné exteriéry
  • vtipný Merlin (Nicol Williamson)
  • na můj dnešní vkus trochu moc přezbrojeno
  • ne příliš výrazná Morgana (Helen Mirren)
76 ? ?
jak hlasovat?
 • Deacon Frost 60%
 • Scintilla 75%
 • mims 80%
 • Yantcha 70%
 • jan-fero-fabera 75%
 • martin-mickey-stusak 80%
 • Vurhor 100%
 • Futureman 80%
 • juha_efx 80%
 • cerfik 80%
všechna hodnocení (90)

V žebříčcích uživatelů

7. místo z 21 v žebříčku uživatele pokladnik

„Další moje srdeční záležitost. Poprvé jsem ho viděla asi v 16-ti a z kina jsem odcházela úplně mimo. Na jedné straně brutální scény bitev (krev, havrani...”

7. místo z 43 v žebříčku uživatele tomask
23. místo z 36 v žebříčku uživatele Dave76
23. místo z 29 v žebříčku uživatele premontgomery
28. místo z 33 v žebříčku uživatele RolandBones