Prometheus (USA)
« další názvy »
Velká Británie Velká Británie
USA USA
119 minut

Žánry

:
Akční, Dobrodružný, Horor, Mysteriozní, Sci-fi, Thriller, Blockbuster, Epický, Film s monstry, Série/Franchise
Motto: Ve vesmíru... něco může slyšet váš křik

Obsah

:
Ridley Scott, režisér filmů „Vetřelec“ a „Blade Runner“, se vrací s žánrem, ke kterému pomáhal psát pravidla. V Prometheovi stvořil další výjimečný svět, více »« méně

Režie

:
Ridley Scott

Scénář

:
Jon Spaihts Damon Lindelof Dan O'Bannon Ronald Shusett

Herci

:
Noomi Rapace Michael Fassbender Charlize Theron Idris Elba Guy Pearce ...
Premiéra: 7. 6. 2012
Distributor: Bontonfilm
Jste na stránce filmu Prometheus. Líbil se vám? Víte, že registrovaní uživatelé Kinoboxu mohou filmy hodnotit, psát k nim recenze, dokonce i upravovat profily filmů a získat tak body do žebříčku? Zaregistrujte se a řekněte ostatním, co si o filmu Prometheus myslíte! K 29. listopadu 2022 nám s udržováním a doplňováním databáze pomáhá už více než 28225 uživatelů. Děkujeme!

Recenze Prometheus


Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 75%
  0
  0
  2. 5. 2021
  Pete69 (22003 bodů)

  Moc pěkné sci-fi. Dobrý scénář, i když není samozřejmě úplně originální. Myšlenka najít své vlastní stvořitele je fajn, proč nás ale chtěli zabít opět zničit, nebo je vše jinak? První díl neodpoví, zato nabídne hustou atmosféru, skvělou hudbu, spoustu napětí a perfektní vizuál.

 • 100%
  1
  0
  5. 3. 2019
  Sheldon (16035 bodů)

  Geniální nadčasové sci-fi od Ridleyho Scotta, který se prostě neopakuje. Film je plný akce, humoru, napětí a bravurních hereckých výkonů v čele s úžasnou Noomi Rapace, Michaelem Fassbenderem, dokonalou mrchou Charlize Theron a sympaťákem kapitánem Idrisem Elbou. Tenhle film spousta lidí hejtuje a přitom často jenom proto, že si přečetli recenze od pár zamindrákovanejch kokotů. Na plátně nebo velkoplošné televizi je to absolutní pecka.

 • 70%
  0
  0
  28. 7. 2017
  Danny F. (11151 bodů)

  Ve filmu se na pár otázek našlo odpovědí, ale na druhou stranu se naskytlo i několik nových. Rozběh byl pomalejší a závěr povedenější. Sice se neobjevilo nic na co jsem čekal, žádná pořádná a drsná akce. Trocha sklamání.

  • závěr
  • počáteční tempo
  • akce
 • 80%
  1
  2
  10. 6. 2014
  cerfik (7464 bodů)

  Určitě nadprůměrné scifi a Ridley jak už mockrát dokázal to s kamerou, její atmosférou a náladami prostředí umí. Vizuálně je snímek kouzelný, překvapení a napětí taky nechybí, ale hodnotit toto dílo na plný počet hvězd nějak nemohu, něco mi tu skřípe v ději a tvorba napětí v některých scénách mi přijde samoúčelná. Příkladem za vše je jak padá na dvě holčiny mimozemská loď a oni furt utíkají a ne a ne to spadnout a stále běží po směru co to padá z nebe, no do očí bijící nesmysl, až jsem se pousmál a takový menších kiksů je tam víc. Pak tomu přestáváte věřit a postavy taky nejsou moc hluboce prokresleny, spíš takový povrchní "já jsem geolog" "já jsem jen kapitán" "já mám na starosti bezpečnost". Za jedno podívání to ale stálo.

 • 30%
  4
  1
  31. 10. 2017
  SNCIS (6519 bodů)

  "Poslyš, jestli si chceš vrznout, tak fakticky nemusíš předstírat, že tě zajímá scan nějaký pyramidy." Nultý díl legendárního vetřelece, přímo od stvořitele Ridleyho Scotta. "Proč si myslíte, že lidé vytvořili mě?" - "Asi proto, že jsme mohli?" Film naprosto bez atmosféry. Krásně se na to kouká ale něco mi tam chybělo. Možná Sigourney Weaver, možná víc akce, lepší dialogy. Po vizuální stránce ano, jinak mne to nenadchlo. - 30%.

 • 30%
  0
  0
  26. 2. 2017
  Pas (6213 bodů)

  Pokud patří některý snímek do škatulky "zbytečný" pak je to Prometheus.Tedy pokud se náhodou Ridley Scott nevtělil do role Weylanda.Vidět film Vetřelec (1979) a poté Vetřelci(1986) bohatě stačí ke zjištění, že tihle tvorové jsou velice nebezpeční ,téhož jsme se dočkali i v tomto volném pokračování, jakož přes kopírák uděláného obrněného vozidla pro pěšáky či výzkumníky. Robot humanoid taktéž zústal , tentokrát však v podání prkenného Michaela Fassbendera kterému nechybí jen lidské city ale i špetka humoru kterou dodal jeho předchůdce Lance Henriksen v roli Bishopa.Už od počátku je zcela zřejmé kam se děj bude ubírat a nějaké zvraty či překvapení jsou tady skutečnou sci-fi vlastně mimo plán...Rutinérské dílo ktreré nemá zdaleka takovou šťávu jako výše zmíněné snímky. Vizuál je tím lepším a v podstatě jediným co nějak upoutá a osvěží nudnou story kde je vše dané v kolejích svých předchůdců z filmového plátna. Konec však zůstal tradičně otevřený a tak se opět za nějaký čas můžeme těšit na cosi jako vetřelce. Snad ale s lepším příběhem .

 • 45%
  1
  1
  21. 12. 2012
  Standa. (6169 bodů)

  Tohle udělal Ridley Scott fakt snad jenom pro peníze. 2 hodiny nudnýho nesmyslnýho kecání bez sebemenší návaznosti na původní sérii vetřelců. Jediná epická scéna z traileru, na kterou se všichni těšili skončila tak rychle, jako začala, takže jediná scéna, co za něco stála byla, když ten "mimozemšťan" utrhl Michaelu Fassbenderovi hlavu a pleskl toho starýho dědka přes hubu. Jedno z největších zklamání letošního roku. Nebýt toho v celku dobrého obsazení, tak je moje hodnocení ještě nižší. A Tom Hardy v tomhle filmu fakt NEHRAJE!

 • 85%
  1
  1
  8. 6. 2012
  Tom Hardy (5256 bodů)

  Fanoušci vetřelčí série budou zklamáni, neboť film nenabízí 1) dostatečně komplexní pohled na nastíněnou mytologii 2) ani v sobě nemá tolik z vetřelce (myšleno bytosti) kolik by si přáli. Na druhou stranu konečně víme „jak a proč“ a přestože nejde o nic světoborného, povedlo se tvůrcům vyhnout trapasu, což je v případě podobné látky úspěch. Ti, kteří přistoupí k filmu s čistým štítem, nezatíženi očekáváním, budou překvapeni, kolik bouře se urodilo ve sklenici vody, v níž se jen využívají osvědčené postupy. Všeobecná nadčasovost nakonec zůstane připsána pouze vizuálu a precizní Scottově režii. Vše ostatní už tu bylo. Pokud je to ale provedeno natolik dobře, nevidím důvod, proč si to v kině nezopakovat.

 • 75%
  0
  0
  25. 5. 2015
  evismaior (4253 bodů)

  Po vizuální stránce lahůdka, která se ve vzpomínkách diváků může zařadit mezi Vetřelce a Blade runnera, pokud si ovšem divák odmyslí ten často poněkud nesmyslný a plytký scénář. Aneb jak jsme se o původu Vetřelců dozvěděli to, co jsme snad ani vědět nepotřebovali, ale předestřela se nám další spousta otázek, z nichž mnohé byly nezodpovězeny snad jen proto, aby naštvaly diváka (zejména motivace některých postav včetně postavy posledního přeživšího emzáka). Což je škoda, mohlo to být výborné...

 • 55%
  0
  0
  6. 6. 2012
  Petrson (4128 bodů)

  Škoda, že nesporný režijní talent Ridleyho Scotta nerozpozná scénář, který prakticky nedává smysl, pokud nemá být vše zpětně vysvětleno ve druhém, třetím či čtvrtém pokračování prequelu. Dialogy a epizodní úvahy hrdinů odpovídají scénáři ve stylu: "mám ještě nápad, tak ho přidejme." Takovou "bláznivou," stupidně neopatrnou, divně složenou a nezajímavou posádku jsem ještě v žádné vesmírné lodi neviděl, tedy ve filmu:). Na logiku zapomeňte, a to v celém filmu, až do posledního záběru. Dalo by se dlouho diskutovat, co a proč, kdo a kdy. Já to nepochopil, včetně vyspělého "pozemského" androida, který v celém filmu působí jako deus ex machina a není v tom sám. V týmu je nejzajímavější postava Elizabeth Shaw v podání Noomi Rapace. Věnujte se dobře vybudované atmosféře planety "bez" života, temnotě, krátkým epizodám, které na druhou stranu stojí za to, udržují pozornost a máte chuť sledovat film v naději, že to začne dávat smysl. Pěkný paradox.

 • 75%
  2
  1
  25. 11. 2017
  Chimpanzee21 (3857 bodů)

  Prometheus má oproti ostatním alienům určitě slabší hororovou formu, ale pro pochopení příběhu všech vetřelců je určitě důležitý. Najde se odpověď co je vlastně vetřelec zač, ale ve finále vetřelec vlastně není největší nepřítel. Film měl pomalý rozjezd, ale nakonec bylo opravdu na co koukat.

 • 55%
  0
  0
  15. 9. 2013
  bidlobox (3800 bodů)

  Protože jsem dosud neviděl jediného Vetřelce, myslím na plátně, v televizi či na monitoru, v reálu by chtěl některého asi málokdo potkat, přistupoval jsem k tomu filmu bez nějakých velkých očekávání a mohl se tak těšit na napínavou sci-fi se záběry na islandský vodopád Dettifoss (viděli jsme jej rovněž v Nevědomí). Ostatně mi náležitě naladila už virální kampaň s androidem Davidem a panem Weylandem. Avšak přestože první třetina až polovina filmu byla skvělá (s drobnými výhradami např. ohledně uvěřitelnosti kulis a kvality triků), druhá, nehorázně nesmyslná, polovina snímku mi částečně rozčarovala, částečně rozzuřila. A ani ten Fassbender v roli Davida mi ve své roli dvakrát neoslnil a proč ta stupidní smrt Charlize Theron? Má vzniknout dvojka, tak doufám, že Scott nabere v té mimozemské lodi trochu lepší kurz.

 • 70%
  0
  0
  6. 9. 2013
  saboter (3562 bodů)

  Nádherně zprcovaný film se strašně zblblim příběhem ale stojí za skouknutí a to hlavně pro fanoušky vetřelce.

 • 80%
  1
  1
  27. 9. 2012
  TARANTlNO (3343 bodů)

  PROMETHEUS má dnešní tvář novodobého Hollywoodu.VETŘELEC nepotřeboval tolik gigantických motivů a otázek do kterých se musí divák navrtat.Ridley Scott chtěl vytvořil filosofický rozsáhlejší obsah,který mu bohužel proklouzal mezi prsty,ale v jeho oblíbeném prostředí (atmosféra) se pohybuje jako korunovaný tvůrce science-fiction (neoddiskutovatelná sofistikovaná imerze).Přes všechny nedostatky,které lze PROMETHEOVI oprávněně vytknout, se stále jedná o nejlépe vypadající sci-fi poslední dekády a ikdyž je v mnoha momentech zkráceně prostřihaný - kompletně to na mě působí jako vysněný snímek (po posledním Vetřelci).Může to trvat dalších dvacet let,ale stejně se probudíme předčasně ve stázové komoře jako Ripleyová a budeme čelit novému nebezpečí (bytosti z vesmíru).

 • 70%
  0
  2
  4. 9. 2017
  leafroller (2957 bodů)

  Stejně jako třeba pan Lucas, pustil se i tvůrce legendárního Vetřelce na cestu do minulosti ke kořenům vzniku tohoto fascinujícího monstra. Je to pravda poněkud ztížené vznikem série Vetřelec vs. Predátor, ale tím si tuto snahu nemusíme nechat kazit. Technicky vyladěný, nápaditý a dokonce i skoro smysluplný, takový je Prométheus. Jednu výtku na konec si ale neodpustím: ta umělá gravitace mi fakt vadí:-)

 • 90%
  1
  1
  20. 6. 2012
  roque (2920 bodů)

  Tak bch řekla, že komu se líbil Vetřelec, tak tohle se mu líbit bude taky. I když i tento film má své zápory.

 • 65%
  0
  0
  27. 9. 2021
  kknk2 (2397 bodů)

  Já ty vesmírné chobotnice prostě nedávám! Podmínkou pro kvalitní novodobý space film je absence tohoto chapadlatého klišé. Avšak přiznávám, že tohle není hlavní zádrhel, neboť chyba vězí v zápletce a bezcharakterních postavách (paradoxně Fassbenderova role se jediná vymykala). Ještě mě trochu zklamali „stvořitelé“, protože stejně jako většina vizuálních efektů vypadali velmi nadějně.

 • 85%
  0
  0
  23. 5. 2017
  Rabadi (2258 bodů)

  Pokud se těšíte na další pokračování vetřelců, moc jich ve filmu neuvidíte. Film se zabývá spíše hledáním tvůrců naší rasy, kterými je téměř vyhynulá civilizace, která se nakonec ukáže pro lidstvo nebezpečná. Nepříliš počítačově upravený film (na svůj typ filmu).

 • 55%
  1
  0
  23. 11. 2012
  farb (2063 bodů)

  Ze snahy vytvořit z čistokrevného prequelu samostatnou a originální sci-fi, vzešel zvláštní hybrid, který není ani jedním.

 • 55%
  0
  0
  5. 5. 2013
  karlik4801 (1942 bodů)

  Prometheus dokáže hodně ovlivnit vizuálem. Ridley Scott už ale před několika lety, dokázal udělat mnohem kvalitnější a zajímavější scifiárnu, proto mě jeho nejnovější počin vůbec neohromil. Nic megalomcujícího mi tyhle zárodky? kukly? nedali. Pochválit musím zabiárnu ve stylu zombie. A pak jsem rád za moje oblíbené herce, bohužel Charlize Theron zde nebyla nijak úchvatná, Michael byl příjemný a pro mě věrohodný.

 • 85%
  0
  0
  6. 7. 2020
  Temný Pán ze Sithu (1858 bodů)

  Naprostá pecka..jakozto fanoušek scifi i Xenomorpha. Za mě pecka, dej pěkně šlape, nenudí, Fassbender, za mě výborny výkon a vziti do role, vizuálně dokonale.. Moc se mi líbí začátek kde se vše vysvětluje, to nastoli tempo ktere krásně graduje.

 • 75%
  1
  1
  7. 6. 2012
  wop (1716 bodů)

  Výjimečná podívaná, které se opravdu podařilo vzkřísit atmosféru prvních Vetřelců. Necháte-li se ale ošálit nádhernou vizuální stránkou filmu, můžete, poté co si sundáte růžové (3D) brýle mámení, nabýt dojmu, že jste museli značnou část filmu zřejmě někde minout.
  Je samozřejmě v pořádku, nechávají-li tvůrci diváka, aby si leccos domyslel. Když si ale musí prakticky bez vodítek vymýšlet vlastní šílené teorie, aby pochopil některé scény a motivace většiny postav, je něco špatně.
  Parádní sci-fi horor, který má cenu vidět ve 3D? Rozhodně. Kultovní záležitost? Sotva.

 • 75%
  1
  1
  24. 7. 2012
  wiecej (1452 bodů)

  Důstojné pokračovaní jinak skvělé série, která v posledních letech začala uvadat. Scott zde použil spoustu věcí, které fungovali v jedničce. Odpověděl také na několik otázek, které si diváci kladli, ale zase zároveň spoutu otázek také položil a tím si připravil prostor pro dnes oblíbený restart série....

 • 70%
  1
  1
  23. 6. 2012
  hroufie (1416 bodů)

  Přece jenom tomu něco z Vetřelců chybí.

 • 70%
  1
  1
  11. 3. 2014
  jvempire (1208 bodů)

  Pro milovníky vetřelčí ságy trochu rozpačité ale slušné pokračování.

 • 30%
  0
  0
  27. 9. 2015
  Pajmen (1204 bodů)

  Prvních dvacet minut to byla skvělá zábava. Cestu do vesmíru jsem si vážně užil, ale pak mi to začalo až moc připomínat sled událostí jako ve Vetřelci, což mě vyvedlo jak z míry tak z původního nadšení.

  Vetřelce mám rád, ale tenhle film je naprosto ZBYTEČNÝ, jelikož nic nevysvětluje, nenastiňuje, je až moc dlouhý a pak to ani nemá hororový nádech. Když už tenhle film měl předcházet události prvního Vetřelce, měli se hoši víc snažit...

  Na konci filmu, k mému zděšení, se skutečně objeví jakýsi předchůdce xenomorfa/aliena/vetřelce. A jako jediná přeživší je opět žena, opět na krátko ostříhaná a kudrnatá. Tentokrát doktorka, která se s poničeným androidem nakonec vydá v mimozemské lodi pátrat po tajích lidské existence.

  Až moc náboženských narážek na můj vkus. Celkově ten film nemá koncept a takové výtvory mívají jediný cíl pro filmaře => MONEY. Jaké zklamání.

 • 70%
  0
  0
  6. 11. 2014
  salisbury (1101 bodů)

  Film na který jsem se hodně těšil v mých útrobách nezanechal vetřelce, ale pocit nerozhodnosti a zklamání. Chápal jsem prapůvod vetřelčí ságy, jen možná jsem očekával zpracování trošku jiné, trošku v duchu kvalit nepřekonatelného filmu s legendárním názvem Vetřelec.

 • 70%
  0
  0
  21. 12. 2014
  Rapaport (1016 bodů)

  Kdyby to nebyl prequel jakože k Vetřelcovi,tak bych byl spokojené. Jako nějaký horový sci-fi dobrý, ale jako něco okolo vetřelců nějaké nedodělané.

 • 80%
  0
  0
  30. 11. 2012
  Medúska (946 bodů)

  Zdařilé sci-fi. První půlka dokáže diváka vtáhnout do děje. Druhá už tak skvělá není. Zůstává spousta nezodpovězených otázek. Doufám, že plánovaná dvojka na r.2014 nám osvětlí více. Přijde mi, že jednotlivé postavy měly málo prostoru. Vizuálně je to však pastva pro oči.

 • 50%
  0
  0
  10. 5. 2017
  katik.m (836 bodů)

  Za mě dost zklamání. Táhnoucí se, ukecané, bez větší akce, bez většího vysvětlení, návaznost na Vetřelce taky žádná sláva. A neustálé přirovnávání filmu k Vetřelci mi přijde jako degradace, neboť nejde porovnávat neporovnatelné. A co se týče androida, Fassbender nesahá Henriksenovi ani po kolena.

1 2 dalsi posledni

Hodnocení a recenze Prometheus

72 70 ?
jak hlasovat?
 • Bori02 70%
 • Evianka 85%
 • ZaS 65%
 • Mikik4444 100%
 • Mrykodaj 70%
 • kknk2 65%
 • Kubys Fencl 70%
 • Reacherjack2016 70%
 • naineko 70%
 • Pete69 75%
všechna hodnocení (290)

V žebříčcích uživatelů

6. místo z 43 v žebříčku uživatele wop

„Když se autor něčeho tak kultovního jako je Vetřelec rozhodne, že kult rozšíří o další film, je to něco, co by si žádný fanoušek neměl nechat ujít.”

1. místo z 1 v žebříčku uživatele martin-jumper-jambor
1. místo z 104 v žebříčku uživatele filamubobes
4. místo z 8 v žebříčku uživatele kapi128
4. místo z 8 v žebříčku uživatele kapi128
6. místo z 6 v žebříčku uživatele jenda500
9. místo z 175 v žebříčku uživatele Hikikomori
12. místo z 22 v žebříčku uživatele mirekvydra
20. místo z 27 v žebříčku uživatele jurajholm
1. místo z 11 v žebříčku uživatele Ľubinka