Utahování opasků se nekoná. Netflix pořád neuvěřitelně utrácí a roste před očima
Pasáž | Netflix
Po nástupu Donalda Trumpa a vlivem jeho divokých machinací se cly či postojů k zahraniční politice se akciový trh topí v nejistotě, což v posledních dnech poznamenalo také Netflix. K nárazovému propadu akcií vedl v minulosti obecný širší pokles na burze, obavy z nadhodnocení a také z hrozby zpomalení přílivu nových uživatelů po zákazu sdílení hesel a zavedení reklamního tarifu. Mimoto si ale 28 let stará společnost vede skvěle, její akcie za poslední rok stouply o 50 procent a letošní odhadované příjmy se pohybují kolem 44 miliard dolarů, tedy o dvanáct až čtrnáct procent víc než loni.
Netflix má v současnosti 301 milion předplatitelů, tedy přibližně 700 milionů odhadovaných diváků (víc jak dvojnásobek populace USA), přičemž z pohledu dosahu i objemu investic dle Neumanna stále nedosáhl ke stropu. „Každé čtvrtletí a každý rok to vyhodnocujeme a přizpůsobujeme. Stále nejsme ani zdaleka na stropu. Zároveň vyvažujeme dostatečné dlouhodobé investice, abychom mohli dál růst. Myslím si, že jsme pořád teprve na začátku.“
Stranger Things: 5 série | Netflix
Takto povzbudivá slova jsou i taktickou povinností v nejisté době rostoucích úrokových sazeb či inflace, ale Netflix mnohokrát prokázal, že pomyslně vidí za roh. Daří se mu i po zákazu sdílení hesel, jen za poslední kvartál loňské sezónu mu přibylo skoro 19 milionů předplatitelů. Také vzhledem k navýšení cen za předplatné si vedení věří a je připravené rozhazovat jako nikdy. Společnost má dávno globální charakter a bedlivě monitoruje lokální trhy, jimž přizpůsobuje nabídku a na jejichž základech svede zbudovat celosvětovou poptávku, tak jako v případě jihokorejské Hry na oliheň.
„Sledujeme jednotlivé kategorie obsahu – napříč žánry, zeměmi, regiony i původním a licencovaným obsahem – a hledáme, kde můžeme dosáhnout největšího dopadu,“ pokračoval Neumann, podle nějž příležitosti vězí všude. „Vidíme možnost růstu všude. Jde spíš o to, kde je největší potenciál pro růst a investice. Chceme zůstat v růstovém režimu co nejdéle, místo abychom přešli do udržovacího režimu.“
Pomoct má zaměření na kvalitu na úkor kvantity, což by měly posvětit letošní velké filmové i seriálové premiéry. Již příští týden vyjde vůbec nejdražší snímek v historii streamovací platformy, retro sci-fi Pasáž od režisérů Avengers: Endgame či akční netflixovky Gray Man. Její rozpočet se měl po letité produkci vyšplhat zhruba ke 320 milionům dolarů, i když Netflix přesná čísla nezveřejňuje. V dubnu zaútočí drsný Tom Hardy v ještě déle připravované akční krimi Totální rozklad od žánrového matadora Garetha Evanse (Zátah). Na podzim se dočkáme Frankensteina od Guillerma del Tora (Faunův labyrint), další nášup dostane hororová retro série Fear Street a Adam Sandler se vrátí jako Štístko Gilmore v pokračování kultovních Rivalů.
Ještě vetší rozruch ale způsobí finální pátá řada Stranger Things, tedy vlajkového projektu Netflixu, poslední třetí série Hry na oliheň, druhá sezóna Wednesday a snad i rozpačitě vyhlížená čtvrtá řada Zaklínače. Chystáte se snad někdo takovou nadílku ignorovat a Netflix opustit?