Laň, želvy a spousta koní. 10 hollywoodských hvězd, které adoptovaly své zvířecí kolegy

Laň, želvy a spousta koní. 10 hollywoodských hvězd, které adoptovaly své zvířecí kolegy
Kim Novak a Pyewacket, Zvon, kniha a svíčka | Columbia TriStar
lan-zelvy-a-spousta-koni-10-hollywoodskych-hvezd-ktere-adoptovaly-sve-zvireci-kolegy
Hra o trůny | HBO

10. Sophie Turner a Zunni

Důležitou součástí fikčního světa Písně ledu a ohně jsou zlovlci sourozenců Starkových. Smečka opuštěných mláďat obřích kouzelných vlků, kterou panovnická rodina našla během lovu. Ned Stark je tehdy rozdal mezi své potomky a děti si se svými zlovlky vytvořily magické pouto. Seriálová adaptace Hra o trůny tento aspekt upozadila, snad protože by bylo nepraktické a neekonomické starat se pořád o přítomnost nepřirozeně velkých psů/vlků v záběru. V první sérii uvedené v roce 2011 jsme si ale zlovlky přeci jen mohli užít, protože je ještě zvládli hrát normální psi. A Sophie Turner se do severské inuitky Zunni, která ztvárnila její Lady, zamilovala natolik, že přesvědčila rodiče, aby zařídili adopci.

lan-zelvy-a-spousta-koni-10-hollywoodskych-hvezd-ktere-adoptovaly-sve-zvireci-kolegy-1
O velkou cenu | Metro-Goldwyn-Mayer (MGM)

9. Elizabeth Taylor a King Charles

Elizabeth Taylor vyrostla do jedné z největších star kinematografie, což producenti tušili už na začátku její kariéry. V roce 1944 měla za sebou už jednu důležitou zvířecí spolupráci – hrála v první Lassie, kde na sebe výrazně upozornila a vyvolala po sobě u studií značnou poptávku. Zlatá kolie jí ale zřejmě neučarovala zdaleka tolik jako zvířecí kolega z dramatu O velkou cenu, kde ztvárnila svou první hlavní roli. Na plnokrevníkovi King Charlesovi strávila velkou část natáčení a mluvila o něm s tím největším nadšením, a to i přes vážný pád a trvalé zranění zad, které ji pronásledovalo hlavně ve stáří. Od studia přesto dostala Charlese ke konci natáčení k třináctým narozeninám a vždy na něj vzpomínala s láskou. V country clubu, kde byl kůň ustájený, koluje historka, že si k Taylor vytvořil tak silné pouto, že pokousal kohokoliv, kdo se k němu přiblížil, samozřejmě kromě Elizabeth.

lan-zelvy-a-spousta-koni-10-hollywoodskych-hvezd-ktere-adoptovaly-sve-zvireci-kolegy-2
Rocky | 1976 MGM
Poněkud skromnější zvířecí společníci zůstali Slyovi. Jeho Rocky z roku 1976 byl obrovským kritickým, finančním i akademickým úspěchem, jímž se Stallonemu podařilo navěky zapsat do dějin. Jistě bylo na místě ponechat si něco na památku a pro štěstí. Sylvester nakonec skončil s párem želv, které ve filmu patřily samotnému Rockymu. Zdá se vám to tak trochu jako danajský dar? Želvy se možná nenaučí aportovat, ale zase vám dělají společnost hodně, hodně dlouho. Ještě v roce 2018 si obě dámy odbyly cameo roli v Creed II. Naposledy se s nimi Stallone chlubil na Instagramu, když bylo oběma okolo čtyřiačtyřiceti let. A pravděpodobně se v terárku u něj doma sluní i v tuto chvíli.

lan-zelvy-a-spousta-koni-10-hollywoodskych-hvezd-ktere-adoptovaly-sve-zvireci-kolegy-3
Elektrický jezdec | Universal Pictures US

7. Robert Redford a Let’s Merge

Robert Redford je známý milovník koní a roli ve filmu Elektrický jezdec z roku 1979 přijal podle vlastních slov především proto, aby mohl na plátně vyjádřit svůj láskyplný vztah k tomuto zvířeti. Jistě tedy nepřekvapí, že si během natáčení osobně odjezdil i ty záběry, kde by byl standardně dublér, a se zvířaty trávil mnoho času i mezi scénami. Zamiloval si obzvlášť pětiletého plnokrevníka Let’s Merge, který pak na jeho ranči v Utahu žil dalších zřejmě velmi spokojených osmnáct let.

Lady a Tramp
Lady a Tramp | Disney

6. Yvette Nicole Brown a Harley

Hraná verze Lady a Trampa je obecně vnímaná jako jeden z mnoha pokusů studia Disney vyždímat své slavné značky. Snímek, který šel rovnou na Disney+, se u nás nedočkal moc velké pozornosti a podle všeho je typickým zástupcem svého trendu. Jedna z mála opravdu sympatických věci na projektu byla, že se tvůrci rozhodli místo profesionálně cvičených psů angažovat svěřence útulků, kteří pak byli dostupní k adopci. Proto mimochodem na tomto seznamu vidíte relativně málo psů – ti, co hrají ve filmech, jsou většinou speciálně cvičení a jejich majitelé je jen tak snadno nedají z ruky. Herečka Yvette Nicole Brown měla tedy štěstí na projekt a mohla si domů odnést Harleyho. Podle cvičitelů, kteří měli psy na starost, si tahle dvojka okamžitě padla do oka a byla pro sebe jako dělaná.

lan-zelvy-a-spousta-koni-10-hollywoodskych-hvezd-ktere-adoptovaly-sve-zvireci-kolegy-4
Pán prstenů: Společenstvo Prstenu | 2001 New Line Cinema

5. Viggo Mortensen a Uraeus s Kennym

O Viggo Mortensenovi koluje z dob natáčení trilogie Pán prstenů, jež probíhalo v letech 1999 a 2000, tolik chvályhodných historek, že je těžké jim všem uvěřit. Herec ztvárňující dědice trůnu Aragorna byl podle všeho extrémně milý, skromný a příjemný ke všem ve štábu, a to včetně zvířat. Obzvlášť se spřátelil s koněm Uraem, který byl přiřazený jeho postavě. Nakonec ho od jeho chovatelů koupil. A nebyl by to dobrosrdečný Viggo, aby se nebál, že se bude jeho nový kamarád cítit sám, tak mu přikoupil ještě jeho souputníka Kennyho. Oba koně zůstali na farmě na svém domovském Novém Zélandu, kde je Mortensen pravidelně navštěvoval až do jejich skonu v prosinci roku 2020.

lan-zelvy-a-spousta-koni-10-hollywoodskych-hvezd-ktere-adoptovaly-sve-zvireci-kolegy-5
Zvon, kniha a svíčka | Febiofest

4. Kim Novak a Pyewacket

V romantické komedii Zvon, kniha a svíčka z roku 1958 hraje hlavní roli čarovný kocour Pyewacket, jejž ztvárnilo hned několik kočičích herců. Jednoho z nich si pak domů vzala slovutná Kim Novak a říkala mu od té doby jednoduše jménem jeho postavy. Podle všeho se jednalo o velmi rozpustilé zvíře, roku 1960 se Pyewacket dokonce vydal na výpravu do města a vystrašená Novak si musela zaplatit inzerát v The New York Times. Kocour skončil v útulku poté, co našel byt se dvěma siamskými samicemi, a asi se nesluší popisovat, co všechno se semlelo. Jedna ze zaměstnankyň zařízení naštěstí slavného kocoura poznala, takže našel cestu zpátky domů.

lan-zelvy-a-spousta-koni-10-hollywoodskych-hvezd-ktere-adoptovaly-sve-zvireci-kolegy-6
Hrdinové od Alama | History Channel

3. Brendan Fraser a Pecas

Ano, kůň je skutečně nejčastěji zmiňované zvíře na tomto seznamu. Neodolal ani Brendan Fraser proslavený rolí v Mumii, který si během natáčení minisérie Hrdinové od Alama z roku 2015 zamiloval šedého peršerona Pecase prý proto, že si na něj neustále dovolovali ostatní koně, divočejší a silnější mustangové. Fraser, v té době prožívající těžké tvůrčí i životní období, se se svým zvířecím kumpánem identifikoval a rozhodl se, že se ho ujme. Pecas je nyní ustájený na Fraserově vlastní farmě v Bedfordu ve státě New York a nejvíc v kontaktu je podle všeho s Fraserovým synem Griffinem.

lan-zelvy-a-spousta-koni-10-hollywoodskych-hvezd-ktere-adoptovaly-sve-zvireci-kolegy-7
Velký dar | Fox Searchlight Pictures US

2. Chris Evans a Dodger

Kapitán Amerika je velký milovník psů a na natáčecí plac Velkého daru přišel v roce 2016 s jedinou otázkou: „Jsou to profesionálně cvičení psi, nebo jsou volní k adopci? Kterého si budu moct vzít domů?“ Evans měl štěstí, producenti Velkého daru sáhli po psech z útulku a dali své star volnou ruku ve výběru. Herec se podle rozhovoru pro magazín People rozhodl najít psa, který nejméně zapadal mezi ostatní, a jeho favorit Dodger se od té doby stal hvězdou jeho Instagramu a mnoha rozhovorů, kde o něm s nadšením vykládá. Zatímco některé celebrity adoptují své zvířecí kolegy spíš symbolicky, kdy sponzorují jejich výchovu a spokojený život na nějaké pěkné farmě, Dodger zjevně ovládl Evansovu domácnost.

lan-zelvy-a-spousta-koni-10-hollywoodskych-hvezd-ktere-adoptovaly-sve-zvireci-kolegy-8
Zelené království | MGM

1. Audrey Hepburn a Pippin

Zelené království dnes patří k nejvíce zapomenutým filmům s Audrey Hepburn, ona sama na něj ale ráda vzpomínala. Především proto, že alespoň na dobu natáčení si vzala domů jen několik týdnů starou laňku, s níž ve filmu sdílela pár scén. Doma ji vlastnoručně krmila a starala se o její pohodlí, trávila s ní k nespokojenosti svého teriéra celé dny. Hepburn se samozřejmě nemohla starat o dospělou laň, takže když bylo mládě dostatečně silné, předala ho profesionálům. Její tehdejší manžel a režisér Zeleného království Mel Ferrer ale Pippin podle některých svědectví ještě jednou přivedl domů později téhož roku, kdy Hepburn trpěla depresemi po potratu a potřebovala rozptýlit.

Kinolog: Která postava z Lásky nebeské je nejhorší? A co je na tom filmu vlastně romantického?

Jeden z nejoblíbenějších vánočních filmů obsahuje devět hlavních příběhů. Každý je problematický trochu jiným způsobem. Tento videorozbor neberte jako projev nenávisti, ale spíš jako pobavené pozorování věcí, co jsou pod povrchem.