Martin Svoboda

Martin Svoboda

Autor
Vystudoval žurnalistiku na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy, přispívá do Cinepuru, Filmu a doby, Dok.Revue a A2. Jako externista prošel Aktuálně.cz a Deníkem N.

Články autora

 1. Nejcitovanější větu Temného rytíře nenapsal Christopher Nolan. Nevěděl ani, co znamená
  Filmy29. 2. 2024
  Nejcitovanější větu Temného rytíře nenapsal Christopher Nolan. Nevěděl ani, co znamená

  Temný rytíř (The Dark Knight) platí pro mnohé za nejlepší komiksový film všech dob. A někteří by šli se superlativy ještě dál. Veškerá ta chvála pak samozřejmě míří hlavně k britskému miláčkovi cinefilů Christopheru Nolanovi, který snímek jednak režíroval, ale také se podílel na scénáři. Z toho bychom mohli mylně vyvodit, že každý aspekt díla se bezvýhradně ohýbá jeho vůli. Jeho aktuální přiznání nám však připomíná, proč bychom nikdy neměli zapomínat, že film je v první řadě kolektivním dílem, které přesahuje každého jednoho jeho tvůrce.

 2. Pragueshorts ukazují strach mladých z konce světa. Filmařům není budoucnost lhostejná
  Festivaly a ceny29. 2. 2024
  Pragueshorts ukazují strach mladých z konce světa. Filmařům není budoucnost lhostejná

  V Praze ve středu začal festival krátkometrážních filmů přidružený ke karlovarskému festivalu Pragueshorts. Nabízí některé z nejlepších a nejoceňovanějších světových kraťasů minulé sezóny, stejně jako vyhlížené snímky nadějných českých tvůrců. Jako vždy platí, že vyrazit klidně náhodně na některé z pásem je prakticky zárukou stylisticky i tematicky podnětného zážitku, protože to by v tom byl čert, aby vás nezaujal alespoň jeden ze snímků, jež málokdy přesáhnou půl hodiny. Organizátoři nám do Kinoboxu poslali ochutnávku toho nejlepšího z letošní nabídky, podívejme se tedy, co vás mimo jiné čeká.

 3. Režisér Duny se bojí, že televize zkazila kinematografii. Co mu ve filmech překáží?
  Téma28. 2. 2024
  Režisér Duny se bojí, že televize zkazila kinematografii. Co mu ve filmech překáží?

  Vše začalo v roce 2019, když Martin Scorsese prohlásil, že filmy Marvelu nejsou „opravdové filmy“, ale spíš atrakce, a internet v důsledku téhle průpovídky málem zkolaboval. Hledat hlášky velkých režisérů o stavu kinematografie, nejlépe zahrnující nějakou pasivně agresivní poznámku, která popudí fanouškovské základny populárních blocbkusterů, se od té doby stalo nezbytnou součástí pracovní náplně filmových novinářů. Pusu na špacír si teď pustil milovaný kanadský režisér Denis Villeneuve, který stojí za oběma díly Duny. Jeho slova opět provokují, ale tentokrát nejde jen o z kontextu vytrženou větu, ale předmět hodný zamyšlení.

 4. Gladiátor 2 má založeno na pořádné fiasko. Obludný rozpočet prakticky znemožňuje úspěch
  Filmy27. 2. 2024
  Gladiátor 2 má založeno na pořádné fiasko. Obludný rozpočet prakticky znemožňuje úspěch

  Ridley Scott má na kontě pár hitů, ale nikdy nebyl hitmakerem. Jedna z věcí, které na něm můžeme obdivovat, je ostatně právě to, že přes obrovské množství průšvihů nikdy nepřipustil porážku a dokázal se udržet na pozici režiséra vysokoprofilových a drahých spektáklů až do osmé dekády života. Zdá se, že notorickému britskému bručounovi, který nejde pro ostré slovo daleko, si zkrátka málokdo troufne říct ne. Možná za klasiky jako Vetřelec (Alien) a Blade Runner, možná prostě budí strach. Nyní to ale zřejmě dosáhlo extrému a Paramount si s hrůzou připouští, že druhý Gladiátor (Gladiator 2) je další hollywoodskou velkoprodukcí, která se utrhla ze řetězu a nyní nezbývá než sledovat, jak se řítí k nevyhnutelně nepříjemnému konci.

 5. Šílené Americké psycho se vrátí. Vážně potřebujeme novou verzi ikonické krvavé satiry?
  Filmy27. 2. 2024
  Šílené Americké psycho se vrátí. Vážně potřebujeme novou verzi ikonické krvavé satiry?

  Na seznamu filmů, které nepotřebují remaky, bychom nejspíš Americké psycho (American Psycho) ani nenašli, protože by nikoho nenapadlo, že je nutné ho tam vůbec umisťovat a upozorňovat na něco tak samozřejmého. Přesto se šušká o tom, že studio Lionsgate chystá remake snímku, jehož prospekt na pokračování už producenti jednou sami zhatili svou nenažraností, když uspěchaně uvedli falešný druhý díl. Nyní již ikonická antikapitalistická satira se sadistickým byznys casual vrahem s tváří Christiana Bala ale nejspíš nebude mít pokoj.

 6. Avatar: Legenda o Aangovi svou předlohu miluje. Replikovat ji ale zvládá jen s odřenýma ušima
  Recenze26. 2. 2024
  Avatar: Legenda o Aangovi svou předlohu miluje. Replikovat ji ale zvládá jen s odřenýma ušima

  Avatar: Legenda o Aangovi (Avatar: The Last Airbender) je pravděpodobně nejvlivnější americký dětský animovaný seriál tohoto století a modla tamních mladších mileniálů i starší generace Z, jejichž dětství po své premiéře v roce 2005 ovládl. Prakticky žádné televizní fantasy se od té doby nevyhnulo srovnání. Jeho vstup na velká plátna však zabrzdil M. Night Shyamalan svou dnes již notoricky příšernou celovečerní adaptací z roku 2010. Příběh o malém spasiteli skončil u ledu na skoro patnáct let, než se vrátil v podobě hraného seriálu Netflixu. Kdybyste se nyní, necelý týden po premiéře, podívali na různé databáze, našli byste hodnocení odpovídající skromné spokojenosti. Pokud byste navštívili sociální sítě a poslechli si názory početného fandomu předlohy, dozvěděli byste se něco o válečném zločinu proti lidskosti, jímž má tento seriál být.

 7. Dakotě Fanning je 30. Dětské herecké senzaci prorokovali výstup na vrchol, nebo pád na dno
  Téma23. 2. 2024
  Dakotě Fanning je 30. Dětské herecké senzaci prorokovali výstup na vrchol, nebo pád na dno

  Hannah Dakota Fanning byla svého času největší dětskou herečkou planety, stejně fascinovaný byl svět naposledy o dekádu dřív Macaulay Culkinem. Jistě, populárních nezletilých star je bezpočet, nicméně talent Fanning nespočíval jen v charismatu a roztomilosti, považovali jsme ji za skutečnou herečku schopnou podávat plnohodnotné dramatické výkony, což je mnohem vzácnější. Dnes slaví třicáté narozeniny. Kam se poděla?

 8. Matka v trapu ukazuje životní krizi, která nebolí. Jenže happy end si je třeba zasloužit
  Recenze23. 2. 2024
  Matka v trapu ukazuje životní krizi, která nebolí. Jenže happy end si je třeba zasloužit

  Nová česká rodinná komedie Matka v trapu nabízí další komedii ze života, která nám chce se smířlivým nadhledem ukázat, jak se dá vyrovnat s životními trápeními. Není to nemožné, jako bezprostřední srovnání se nabízí americké Zimní prázdniny uvedené v našich kinech ve stejný den. Námětem velmi banální film o povědomých životních útrapách, který táhnou skvělí herci a silná režie i přes občasné zašustění papírem. Při zhlédnutí českého snímku můžeme jen tápat, proč je pro nás něco takového zdánlivě nedosažitelné.

 9. Druhý Joker spolknul trojnásobek rozpočtu jedničky. Je to dobré znamení, nebo se máme bát?
  Filmy23. 2. 2024
  Druhý Joker spolknul trojnásobek rozpočtu jedničky. Je to dobré znamení, nebo se máme bát?

  Do premiéry Jokera: Folie à deux chybí ještě půl roku, přičemž už za sebou máme pět let čekání. (Ne, rok 2019 nebyl předloni.) Jednička svého času strhla celou popkulturu a připsala si pro věkově nepřístupný film neuvěřitelnou miliardovou sumu na tržbách. Část publika snímek milovala, část nenáviděla, rozhodně se ale bylo o čem bavit. Může se totéž podařit dvojce? Režisér Todd Phillips si tu možnost pojistil podle reportů nečekaně vysokým rozpočtem.

 10. Einstein a bomba se snaží vypořádat s odkazem slavného fyzika. Bojí se ale ostrých hran
  Recenze23. 2. 2024
  Einstein a bomba se snaží vypořádat s odkazem slavného fyzika. Bojí se ale ostrých hran

  Einstein a bomba (Einstein and the Bomb) je britský snímek uvedený čerstvě na Netflixu, jenž ve své hodině a čtvrt dramatizuje myšlenky Alberta Einsteina a z pohledu na marketing je jasné, že doufá v získání pozornosti hlavně příznivců megaúspěšného Oppenheimera. Drtivou většinu skromné stopáže sledujeme irského herce Aidana McArdlea, jak v poměrně dobře technicky ošetřených scénách přehrává stylizované momenty z fyzikova života s péčí fikčního dramatu. Svou strukturou, užitím vysvětlujících mezititulků i autentických záběrů a absentujícím tradičním dějovým obloukem ale výsledek evokuje víc dokument.

 11. Je Kosmonaut z Čech úctyhodným selháním? Rozporuplné reakce chválí Adama Sandlera
  Festivaly a ceny22. 2. 2024
  Je Kosmonaut z Čech úctyhodným selháním? Rozporuplné reakce chválí Adama Sandlera

  Právě probíhající berlínský festival mimo jiné přinesl premiéru odkládaného, přestříhávaného, přesto se zvědavostí vyhlíženého sci-fi Kosmonaut z Čech (Spaceman), jenž na Netflix dorazí již za deset dní. První reakce nestoupají se svým nadšením až do vesmíru, přesto se zdá, že své příznivce si skromný snímek s Adamem Sandlerem v čele podle předlohy původem českého spisovatele najde.

 12. Zimní prázdniny jsou strhující hořkosladkou podívanou. Ukazují uhrančivou krásu jednoduchosti
  Recenze22. 2. 2024
  Zimní prázdniny jsou strhující hořkosladkou podívanou. Ukazují uhrančivou krásu jednoduchosti

  Právě ve chvíli, kdy vstupují Zimní prázdniny (The Holdovers) do českých kin, se mírně vyrovnává jazýček vah u oscarových predikcí. Poslední měsíce platilo, že jasným kandidátem na zlatou sošku za nejlepší mužský herecký výkon je Cillian Murphy z Oppenheimera. Jakmile se ale sezóna udílení cen skutečně rozjela, začal stoupat prospekt oscarového vítěze Paula Giamattiho. V tuto chvíli se podle překvapených komentátorů zdá, že má Giamatti možná dokonce trochu navrch, i když rozhodnuto zdaleka není. Podívejme se tedy, jestli je všechen ten povyk na místě.

 13. Pes z Anatomie pádu internetovým fenoménem. Dostal prestižní ocenění a je hvězdou Oscarů
  Filmy21. 2. 2024
  Pes z Anatomie pádu internetovým fenoménem. Dostal prestižní ocenění a je hvězdou Oscarů

  Rok 2023 byl v mnoha ohledech rokem Sandry Hüller. Německá herečka vstoupila do mezinárodního povědomí už v roce 2016 svou rolí v úžasném Toni Erdmannovi, v něm na sebe však pozornost nevyhnutelně strhával hlavně její kolega Peter Simonischek. Vloni však hrála hlavní roli hned ve dvou filmech, jež se dočkaly obrovské mezinárodní pozornosti a vyhrávají ceny jak na prestižních festivalech, tak na mainstreamových cenách. Zóna zájmu (The Zone of Interest) patří mezi největší oscarové favority a Anatomii pádu (Anatomie d'une chute) si zamilovali snad všichni festivaloví diváci, včetně těch karlovarských. V druhém jmenovaném titulu se však Sandře zrodila nečekaná konkurence, která už si odnesla i cenu z Cannes a obráží od té doby všechny možné akce za vysokého zájmu paparazzi – border kolie Messi.

 14. Keaton režíruje sám sebe jako zabijáka s demencí. Drž se svého kopyta, radí mu diváci
  Filmy20. 2. 2024
  Keaton režíruje sám sebe jako zabijáka s demencí. Drž se svého kopyta, radí mu diváci

  Michael Keaton jistě patří mezi nejcharismatičtější a nejmilovanější herce, ani on však nemá na růžích ustláno. Jeho druhý režijní počin Knox Goes Away, prvním byl thriller Vánoční vrah (The Merry Gentleman) z roku 2008, si odbyl premiéru už v září na festivalu v Torontu. Vlažné reakce vedly k takřka nulovému buzzu. Trvalo další dva měsíce, než se snímku vůbec chopil distributor pro domácí americký trh. Nyní je jen málo pravděpodobné, že se kdy snímek dočká uvedení v českých kinech. Přesto uvádí trailer a chystá se alespoň na některé trhy. Polovina kritiků rozhodnutí světí svou vlažností, druhá mluví o nepochopeném klenotu.

 15. Režisér Černobylu natočí film o posledních dnech Saddáma Husajna. Nečekejte černobílý příběh
  Filmy20. 2. 2024
  Režisér Černobylu natočí film o posledních dnech Saddáma Husajna. Nečekejte černobílý příběh

  O kom jsme se už dlouho nebavili… Hm… Co třeba o Saddámu Husajnovi? To je člověk, na jehož životopis budou proudit davy! Věří tomu alespoň režisér Johan Renck. Neměli bychom to ale s posměšky přehánět, z nevděčné látky udělal událost sezóny už svým seriálem Černobyl (Chernobyl). A již brzy se o totéž pokusí s materiálem, který nás velmi osobně zajímá, tedy s Kosmonautem z Čech (Spaceman) s Adamem Sandlerem. Možná tedy, že si irácký diktátor přeci jen zaslouží naši pozornost?