Žena v roli Lucifera. Trend z Constantina pokračuje i v připravovaném seriálu The Sandman

Žena v roli Lucifera. Trend z Constantina pokračuje i v připravovaném seriálu The Sandman
The Sandman (2022) | Netflix
Nepochybně se jedná o největší a nejočekávanější nový seriál Netflixu letošního roku. Příběh vznikl na motivy kultovního, temného, hororového a fantasy komiksu od DC a spisovatele Neila Gaimana (Koralína, Severská mytologie, Dobrá znamení). Název The Sandman odkazuje k hlavní postavě, pánovi snů, a prozrazuje, že se tento charakter napříč komiksy mění. Lidé ho oslovují jinak a jinak si jej i představují. Sandman původně vychází ze západoevropského a severoevropského folklóru. V těchto zemích tak lidé nazývají mytickou bytost, která je má ukládat ke spánku. Kdo má oči otevřené, když má spát, tomu do nich Sandman nafouká písek.
V Hollywoodu se tento titul pekl pěknou řádku let. Studia jej několikrát zkoušela převést na plátna kin, poprvé se v roce 1990, kdy se o jeho zpracování pokusila studia Warner Bros. s režisérem Rogerem Avarym (Pulp Fiction). To ovšem nedopadlo stejně jako v roce 2001, kdy se měl ujmout režie Terry Gilliam (Imaginarium dr. Parnasse, 12 opic). Naposledy se projektu vzdal herec a režisér Joseph Gordon-Levitt (Počátek, G. I. Joe) v roce 2013, který tehdy o Sandmanovi řekl, že je komiks příliš rozsáhlý na to, aby jej dokázal natlačit do filmu. Nestačila by na něj prý ani filmová trilogie. Sám mimo jiné prohlásil, že by se měla adaptace komiksu nasměrovat spíše do seriálové podoby, takže se projevil jako vizionář.
zena-v-roli-lucifera-trend-z-constantina-pokracuje-i-v-pripravovanem-serialu-the-sandman-2
The Sandman (2022) | Netflix
Do pokusu o adaptování námětu se pár let nato zapojila streamovací služba Netflix, která se jako jediná nezalekla velkého rozpočtu. Uzavřela dohodu se studii Warner Bros., která pro The Sandmana propůjčila scenáristu filmové Wonder Woman Allana Heinberga. Ten se navíc ujal i role showrunnera. Na projektu spolupracuje i David S. Goyer, jenž má na svědomí například Muže z oceli. V rámci výroby seriálu se zapojil jako výkonný producent.

Příběh vypráví o pánovi všech snů

Hlavní postavou komiksu a nového seriálu je pán snů, známý také jako Morfeus. Cestuje napříč nekonečnou dimenzí uchovávající sny všech bytostí, které kdy existovaly – bohů, démonů i lidí. Příběhy přesahují prostor a čas, zavedou nás i do bájných a podivných říší. Vyskytují se v nich jak historické postavy, tak i mytické, přičemž mnoho z nich vám bude povědomých. V komiksech vystupuje například spisovatel William Shakespeare, bůh hromu Thor nebo hudebník Orfeus, který šel do říše mrtvých pro svou milovanou Eurydiku. A vzhledem k tomu, že se ocitáme v DC komiksech, najdeme zde také postavy z tohoto univerza, například Marian Manhunter či Johna Constantina.
zena-v-roli-lucifera-trend-z-constantina-pokracuje-i-v-pripravovanem-serialu-the-sandman-3
The Sandman (2022) | Netflix
Už nyní si asi dokážete snadno odvodit, jak neuvěřitelně pestrý žánrový svět tento příběh nabízí. To je přesně ten důvod, lákadlo i prokletí, proč tvůrcům tak dlouho trvalo přijít na to, jak celou adaptaci pojmout. V seriálu se děj bude odvíjet od Morpheova uvěznění v okultním rituálu v roce 1916. Po 105 letech dokáže uniknout a vyrazí nastolit ve svém snovém království pořádek. Tak dlouhá nepřítomnost šéfa jistě nadělala v jeho říši pořádnou paseku.

Kolik epizod můžeme očekávat?

Jedno je jasné. První známá sezóna bude obsahovat celkem jedenáct epizod po 60 minutách. Máme se tedy na co těšit. Prozatím jsou známé názvy prvních tří epizod – Přeludy a nokturna, Dům pro panenky a Země snů. Oficiální synopse pak zní: „Bude to bohatá směs moderních mýtů a temné fantasy, prolínající se se současnou fikcí, historickým dramatem a legendami. The Sandman sleduje lidi a místa ovlivněná Morpheem, který napravuje lidské chyby, kterých se během své nepřítomnosti i ve vzdálené minulosti dopustil.“ Jak to bude vypadat? Podívejte se na první zveřejněný teaser trailer.
The Sandman

Které postavy zde budou vystupovat a kdo je ztvární?

Pán snů je jen jednou ze sedmi vesmírných entit, kterým se jako celku přezdívá Endless, tedy Nekonečno. V podstatě jde o antropomorfní personifikace základních životních pojmů a myšlenek. Šest sourozenců Morphea se jmenuje Smrt, Touha, Osud, Zoufalství, Delirium a Zkáza. Všichni jsou si podobní, mají bledou kůži a tři totemy noci: rubín, váček s pískem a kormidlo vykované z kostí mrtvého boha.
zena-v-roli-lucifera-trend-z-constantina-pokracuje-i-v-pripravovanem-serialu-the-sandman-5
The Sandman (1993 - 2022) | DC Comics
Morphea bude hrát Tom Sturridge (Mary Shelley). Smrt, Morpheovu starší a moudřejší sestru, Kirby Howell-Baptiste. Je zábavná a optimistická, byť se obléká jako gotička. Jako osobnost je Morpehovým dokonalým opakem. Touhu ztvární Mason Alexander Park a půjde o hlavního antagonistu celé série. Touha představuje vše, co chcete. Není to muž ani žena. Zoufalství ztvární Donna Preston. Jedná se o dvojče Touhy, na nějž je žalostný pohled. V komiksech je ukázaná jako nahá, statná a bledá žena, která téměř vždy krvácí kvůli prstenu s hákem, jímž se sama mrzačí. U ostatních sourozenců zatím herecké obsazení neznáme.
zena-v-roli-lucifera-trend-z-constantina-pokracuje-i-v-pripravovanem-serialu-the-sandman
The Sandman (2022) | Netflix
Kdo tedy zatím chybí? Delirium, které si žije ve svém vlastním světě plném barev. Jedná se o nejoptimističtější postavu z The Sandman komiksů, která proslula svým silným temperamentem. To, co říká, málokdy dává smysl a většinou to ani nenavazuje na téma dané konverzace. Osud je muž, který ví vše, co se stalo, i to, co se teprve stane. Žije uprostřed bludiště z živého plotu, a přestože je slepý, má u sebe nestále obrovský svazek, který se nazývá Kniha duší. Zkáza je silně stavěný a mocný muž. Jako jediný opustil svou pozici poté, co si uvědomil, že ho lidstvo ke splnění jeho role nepotřebuje. Místo toho, aby plnil svůj úkol, prožívá své dny v odpočinku a vytváří umělecká díla, aniž by potřeboval svůj meč. Vzhledem k jeho absenci v běžném životě ostatních Nekonečných je málo pravděpodobné, že ho v seriálu uvidíme.
zena-v-roli-lucifera-trend-z-constantina-pokracuje-i-v-pripravovanem-serialu-the-sandman-1
The Sandman (2022) | Netflix
V komiksu ale najdeme i další postavy, kde Netflix zveřejnil herecké obsazení. Lucifera, vládce pekel, se ujala Gwendoline Christie (Hra o trůny). Očividně se tedy bude jednat o nebinární postavu a podle dostupných informací by se měla objevit už v pilotní epizodě. Není tomu poprvé, co se na televizních obrazovkách objeví nebinární "anděl", stalo se tomu například i ve filmu Constantine z roku 2005, kde si zahrál hlavní roli Keanu Reeves a roli nebinárního anděla Gabriela ztvárnila herečka Tilda Swinton.
Roderick Burgess, vůdce Řádu starověkých záhad, zachytí Charles Dance. Burgess se pokusí zajmout a uvěznit Smrt, ale marně. Dále je tu Lucienne (Vivienne Acheampong), knihovnice Morphea, která uchovává záznamy o každé knize, kterou napsal. Uvidíme i postavy bratrů Kaina (Sanjeev Bhaskar) a Ábela (Asim Chaudhry), biblických postav, které v komiksech působí jako komický prvek. Kain stále dokola brutálními způsoby vraždí Ábela. Ten ale nikdy neumře, proto jsou oba uvěznění v nekonečné smyčce. Objeví se i The Corinthian (Boyd Holbrook), opak Morphea. Když existuje sen, musí být i noční můra. Znalci komiksů můžou čekat ještě Johannu Constantine (Jenna Coleman), Johna Dee (David Thewlis), Lytu Hall (Razane Jammal), Ethel Cripps (Jolex Richardson), Rose Walker (Kyo Ra) a Gilberta (Stephen Fry).
Přesné datum uvedení seriálu zatím není známé. Dle nejnovějších informací však stále platí, že The Sandman by měl na streamovací platformu Netflix dorazit do konce letošního roku.
zena-v-roli-lucifera-trend-z-constantina-pokracuje-i-v-pripravovanem-serialu-the-sandman-4
The Sandman (2022) | Netflix